Ασθένειες Είναι ψείρες;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης ζιζι
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Αν φιλοξενούσε ς κάποιο περιστερι σρην αυλή σου είναι σίγουρα από αυτό.
Έρχεται και τρώει ένα περιστέρι αλλά στο άλλο δωμάτιο. Δεν μπορώ να καταλάβω που τις βρήκαμε και πως εξαπλώθηκαν τόσο γρήγορα. Στην Ελλάδα είχα γύρω στα 50 πουλιά και ποτέ δεν είχα τέτοια θέματα. Πρώτη φορά στη ζωή μου είδα ψείρες. Και για να πω την αλήθεια το πουλάκι δεν έδειξε να ενοχλείται από κάτι.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Και για να πω την αλήθεια το πουλάκι δεν έδειξε να ενοχλείται από κάτι.
θα το εδειχνε αργα ή γρηγορα, να εισαι σιγουρη γι αυτο
 
Τα καναρίνια κρύβουν την ενόχληση τους και την ασθένεια τους πολύ καλά. Αποπαρασίτωσε το κλουβί άλλα και το μέρος που το έχεις. Μου έχει τύχει να βρω ψείρες στο καρφί που κρεμόταν το κλουβί.
 
Τα καναρίνια κρύβουν την ενόχληση τους και την ασθένεια τους πολύ καλά. Αποπαρασίτωσε το κλουβί άλλα και το μέρος που το έχεις. Μου έχει τύχει να βρω ψείρες στο καρφί που κρεμόταν το κλουβί.
Τα καθάρισα όλα Γιάννη. Όσες τρόμαξαν από τον ψεκασμό και βγήκαν έξω από τις φωλιές τις είδα ότι πέθαναν (εδώ κόντεψα να πεθάνω εγώ από τη μυρωδιά), με τι υπόλοιπες δεν ξέρω τι έγινε. Ελπίζω όλα να πάνε καλά γιατί δεν μπορώ να βρω κανένα άλλο σκεύασμα. Γύρισα όλα τα πετ σοπ εχθές και σήμερα τηλεφώνησα σε όσα είναι μακριά ή έψαξα στις ηλεκτρονικές σελίδες αυτών που βρίσκονται σε άλλες πόλεις. Έχουν μόνο βιταμίνες και στο τσακίρ κέφι έχουν και ένα φάρμακο που γράφει στη συσκευασία γενικά κι αόριστα ότι είναι για τη διάρροια 😡
 
Βάλε σε ένα ψεκαστήρθε νερό και λευκό ξύδι 1/3 και ψέκασαι το κλουβί και τον εξοπλισμός του.
Κάνει τίποτα το ξύδι; Κάθε εβδομάδα καθαρίζω όλο το κλουβί με ξύδι και νερό. Μια εβδομάδα δεν το καθάρισα και μπορείς να δεις τα αποτελέσματα στην πρώτη φωτογραφία.
 
Αφού δεν βρίσκεις κάποιο σκεύασμα το μόνο που ξέρω να σου πω είναι για το ξύδι. Γιατί δεν παραγγέλνεις από Internet να σου στείλουν.
Θα παραγγείλει η μητερα μου και θα μου στείλει το elector και καποια άλλα που θέλω να έχω στην ακρη για ώρα ανάγκης γιατί δεν γίνεται κάθε φορά να με πιάνει ο ίδιος πανικός. Αν παραγγείλω εγώ από εδώ δεν νομίζω να μου τα στείλουν. Έχεις υπόψιν σου κάποιο σάιτ που στέλνει και στην Τουρκια;
 
Να συμπληρώσω επίσης ότι μίλησα εχθές και με τον εκτροφέα Γιορκσάιρ απ' όπου θα πάρω πουλάκι σύντομα και μου είπε ότι συνήθως χρησιμοποιουν δύο σκευασματα με καλύτερο το προϊόν με το οποίο ψεκασα εχθές.
 
Καλημέρα! Επανέρχομαι με απορίες. Μετά τον ψεκασμό καθαρίζω κάθε μέρα το κλουβί με νερο και ξύδι αλλά δεν μπορώ να καθαρίσω τις γωνίες. Μέχρι και με μπατονετα προσπάθησα αλλά μόνο τα γύρω γύρω έφυγαν. Πως να καθαρίσω αυτά τα μαύρα μέσα στις εγκοπές;
Και το κυριότερο, στη συσκευασία του προϊόντος που χρησιμοποιησα λέει να επαναλάβω τον ψεκασμό σε 15 μέρες μόνο εάν είναι απαραίτητο. Πως θα καταλάβω εάν πρέπει να τον επαναλάβω ή εάν έχουμε απαλλαγεί από τις ψείρες;
 
Πως να καθαρίσω αυτά τα μαύρα μέσα στις εγκοπές;
Θα σου πρότεινα να χρησιμοποιήσεις μία οδοντόβουρτσα.
να επαναλάβω τον ψεκασμό σε 15 μέρες μόνο εάν είναι απαραίτητο
Καλύτερα να επαναλάβεις τον ψεκασμό και να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο και μετά να ελέγχεις τακτικά για να σιγουρευτείς ότι τις εξολόθρευσες.
 
Θα σου πρότεινα να χρησιμοποιήσεις μία οδοντόβουρτσα.
Έχεις δίκιο, δεν το σκέφτηκα. Θα δοκιμάσω και με οδοντοβουρτσα. Σε ευχαριστώ πολύ.
Κι εγώ λέω να τον επαναλάβω, αλλά και μετά τον δεύτερο ψεκασμό θα μπορώ να είμαι σίγουρη ότι τελειώσαμε; Και πως θα ελέγχω; Συγνώμη για τις χαζές ερωτήσεις αλλά δεν μου έχει ξανατυχει.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
αλλά και μετά τον δεύτερο ψεκασμό θα μπορώ να είμαι σίγουρη ότι τελειώσαμε;
Πιστεύω ότι όσον αφορά την Selim πρέπει να ακολουθήσεις πιστά τις οδηγίες του κατασκευαστή.
Όσον αφορά το κλουβί μπορείς άνετα να το ψεκάσεις όσες φορές θέλεις.
Και πως θα ελέγχω;
Διάβασε στην ενότητα ''ΑΡΘΡΑ", Ασθένειες Πτηνών, το πρώτο άρθρο (ανιχνεύοντας την κόκκινη ψείρα)
 
Καλημέρα.
Δυστυχώς έχω άσχημα νέα. Σήμερα κλείνουμε μια εβδομάδα από τον πρώτο ψεκασμό. Ο Σελίμ όλη την ημέρα είναι ευδιαθετος αλλά εδώ και δύο βραδιές έχουμε πρόβλημα. Σε προηγούμενο ποστ, πριν περίπου 1 μήνα, είχα αναφέρει ότι προσπαθούσε να φτερνιστει και έβγαζε κάτι φωνούλες σαν να έκλαιγε. Του είχα δώσει ριγανονερο και σταμάτησε. Άλλωστε το είχε κάνει μόνο κάνα δυο φορές.
Προχθές άρχισε πάλι. Ξύπνησα τη νύχτα γιατί έκανε πάλι αυτόν τον ήχο για πολλή ώρα. Του έδωσα ριγανονερο αλλά εχθές το βράδυ πάλι τα ίδια. Κατά τη 1 ξύπνησε και άρχισε να κάνει αυτόν τον θόρυβο σαν να κλαίει. Αναψα το φως αφού έτσι κι αλλιώς δεν κοιμόταν. Άνοιγε το στόμα και έβγαζε τη φωνούλα σαν να πονούσε. Είναι κάτι που κάνει μόνο στο σκοτάδι. Άφησα το φως αναμμένο και χοροπηδουσε όλη τη νύχτα και έτρωγε. Τα ξημερώματα κοιμήθηκε μόνος χωρίς να κάνει τον ήχο. Δεν καταλαβαίνω τι συμβαίνει. Κάνα δυο φορές άκουσα και τον θόρυβο σαν να σπάει σποράκια όμως επειδή πριν πέντε δέκα λεπτά έτρωγε δεν μπορώ να είμαι σίγουρη. Σκέφτηκα τα ακαρεα της τραχειας και έκανα μια έρευνα εχθές για να είμαι έτοιμη. Τα προϊόντα που χρησιμοποιουνται στην Ελλάδα, δεν υπάρχουν εδώ και δεν βρήκα κάτι κατάλληλο. Ο εκτροφεας μου είπε ότι υπάρχει ένα σκεύασμα, που αν και ο ίδιος δεν το έχει δοκιμάσει ξέρει ότι είναι πολύ αποτελεσματικο. Είναι το vilmectine και είναι για μεγάλα ζώα. Κυκλοφορεί πλέον παράνομα γι αυτό και μου είπε ο ίδιος σε ποιο κατάστημα θα το βρω.
Πώς θα είμαι σίγουρη όμως ότι πρόκειται για ακαρεα της τραχειας και όχι για κάτι άλλο;
Να πω πως τώρα αφού χοροπηδουσε για αρκετή ώρα από το ένα κλαρακι στο άλλο, ανοίγει το ράμφος και κάνει σαν να ξεφυσαει με θόρυβο όμως.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Να προτείνω μια σταγόνα pulmosan για κάθε ενδεχόμενο;
Κυριε Γιάννη δεν υπάρχει εδώ ούτε αυτό ούτε το άλλο της ταφαρμ γι αυτό μου πρότειναν αυτό που χρησιμοποιούν εδώ. Εάν μου το στείλουν από Ελλάδα θα έρθει σίγουρα μετά από μια εβδομάδα ή περισσότερο εάν όλα πάνε καλά και δε το αντιληφθούν για να το στείλουν πίσω. Φοβάμαι μήπως άδικα χάσω πολύτιμο χρόνο.
 
Δυστυχώς αν υπάρχει υπόνοια για παράσιτα που καταπολεμούνται από το pulmosan (ιβερμεκτίνη)... Τότε μόνο φάρμακα που περιέχουν αυτή τη δραστική ουσία μπορούν να βοηθήσουν.
Αν όπως λες δεν υπάρχει τότε καλύτερα είναι να αναζητήσεις βοήθεια από Ελλάδα ακόμη κι αν θα καθυστερήσει μια βδομάδα να φτάσει σε σένα. Τα προβλήματα άλλωστε που καλείται αυτό το φάρμακο να καταπολεμήσει δεν έχουν άμεσα καταστροφικά αποτελέσματα ούτε δημιουργείται θέμα με τόσο μικρή καθυστέρηση.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Back
Top