Γενικά Εγχείρημα διάσωσης μπατζι σε πετ σοπ

Αλκηστις

PB Member
Εγγραφή
27 Ιαν 2017
Μηνύματα
499
Πόλη
Αθήνα
Πέρασα σήμερα από ένα άλλο συνοικιακό μαγαζί που εμπορεύεται πτηνά.. Είχε ένα κλουβί με ένα μικρό κοπάδι μπατζι.υπεροχες μεταλλάξεις το ένα πιο όμορφο από το άλλο... ΟΜΩΣ...υπήρχαν δυο τα οποία προφανώς από ακαρεα (έτσι εκτίμησα-μάλλον θα πάω να τα φωτογραφίσω αν με αφήσει ο μαγαζάτορας) είχαν παραμορφωθει στο πρόσωπο τόσο που δε μπορούσα να διακρίνω αν είναι θηλυκα ή αρσενικά, σκέφτομαι λοιπόν να ανεβάσω φωτογραφίες.. Να μου πείτε αν σώνεται η κατασταση και έπειτα θα αναλάβω όλα τα έξοδα για την φροντίδα του ενός (μακαρι να μπορούσα και τα δυο) μέχρι να γινει περδίκι αν τα καταφέρει και στη συνέχεια αν υπάρχει κάποιος που να θελει μπατζι να το χαρίσω.. (ορκίζομαι χωρίς κλάματα). Θελω όμως να ξέρω αν αυτό μπορεί να αποβεί μοιραίο για το ζευγάρι που ήδη έχω... Εννοείται θα τηρηθεί καραντίνα και δεν θα συναντηθούν ποτε και τα τρία μαζί.. Επισης να προσθέσω ότι δεν είχαν χάσει την όρεξη τους κι ήταν ιδιαίτερα ζωηρά και καθόλου φουσκωμένα!

IMG_3575.webp IMG_3577.webp IMG_3578.webp
 
Αν μπορείς βγάλε φωτογραφίες. Δύσκολα άμα κολλήσουν σ' αυτό το βαθμό θεραπεύονται εντελώς, όχι και αδύνατον φυσικά. Απλά συχνά υποτροπιάζουν.
Σε καμία περίπτωση στο ίδιο δωμάτιο με τα δικά σου. Καλά δες αν το πάρεις, θα το καθαρίζεις πάντα τελευταίο και θα πλένεις καλά τα χέρια σου για να μην μεταφέρεις τα ακάρεα.
 
Νομίζω και χάρη θα του κάνω να τα πάρω.. Αλλά σπαραξε η καρδιά μου... Περιττό να πω ότι τα είχε έξω στο δρόμο λες και είχαμε κανα πανηγύρι και ήταν χαλιά... Εγκληματίας μέχρι εκει που δεν πάει.. Και ήταν μαζί και ένα πολύ μωρό..σίγουρα κάτω από 5-6 μηνών..

Αν μπορείς βγάλε φωτογραφίες. Δύσκολα άμα κολλήσουν σ' αυτό το βαθμό θεραπεύονται εντελώς, όχι και αδύνατον φυσικά. Απλά συχνά υποτροπιάζουν.
Σε καμία περίπτωση στο ίδιο δωμάτιο με τα δικά σου. Καλά δες αν το πάρεις, θα το καθαρίζεις πάντα τελευταίο και θα πλένεις καλά τα χέρια σου για να μην μεταφέρεις τα ακάρεα.
Μαράκι μου ενδεχομένως να χρειαστώ τα φώτα σου και του Νίκου για αλοιφές κτλ.Αυριο θα επιχειρήσω να κουβεντιάσω σε πρώτη φάση τον ιδιοκτήτη να με αφήσει να τραβήξω φωτογραφίες.
 
Αν καταφέρω και τα πάρω (ναι σκέφτομαι τελικά και τα δυο αφού θα αγοράσω που θα αγοράσω κ τα φάρμακα τι ψυχή έχει το δεύτερο). Έχω κλουβάκια λίγο παλιά από καναρίνια του μπαμπά μου... Να με συγχωρεσετε αλλά δεν αντέχω να πάρω καινούργια κλουβάκια.. Τα προηγούμενα σαφώς θα από στειρωθούν και θα προετοιμαστούν κατάλληλα αλλά σε πρώτη φάση να τα κάνουμε καλά αν μπορέσουμε.
 
Μαράκι μου ενδεχομένως να χρειαστώ τα φώτα σου και του Νίκου για αλοιφές κτλ.Αυριο θα επιχειρήσω να κουβεντιάσω σε πρώτη φάση τον ιδιοκτήτη να με αφήσει να τραβήξω φωτογραφίες.

Αλκηστις οτι χρειαστείς, μην διστάσεις! Στη διάθεση σου!
 
Όντως Αλκηστις, ειναι πολυ χάλια το πουλί! Εχει ακάρεα παντού! Πόδια, Ράμφος, ματια! Θα χρειαστεί πολυ περιποίηση! Πάντως πρόκειται για ενήλικο, μάλλον θηλυκό, γιατι στο χάλι που ειναι ο χαλινός δύσκολα να ξεχωρίσει κανεις! Αυτά για το πράσινο! Για το κίτρινο, δεν μπορω να πω με σιγουριά γιατι δεν φαίνεται καθαρα! Με μια πρωτη μάτια παιζει να ειναι αρσενικό,!
 
Αν το πάρεις να το βάλεις σε άλλο δωμάτιο αυστηρά. Να τηρείς επίσης πολύ καλή υγιεινή στα χέρια σου και σε όλα τα σκεύη που μπορεί να χρησιμοποιείς.
Είναι δυο διαφορετικά.

Όντως Αλκηστις, ειναι πολυ χάλια το πουλί! Εχει ακάρεα παντού! Πόδια, Ράμφος, ματια! Θα χρειαστεί πολυ περιποίηση! Πάντως πρόκειται για ενήλικο, μάλλον θηλυκό, γιατι στο χάλι που ειναι ο χαλινός δύσκολα να ξεχωρίσει κανεις!
Σώνονται Νίκο;
 
Σώνονται Νίκο;
Με πολλή δουλειά και επιμονή, σχολαστική περιποίηση και καθαριότητα.
Γι' αυτό δεν τα πουλάει. Αν επιμείνεις ίσως τα πάρεις χωρίς λεφτά, μόνο με τα φάρμακα που θα ψωνίσεις.
 
Είδα τις φωτό ξανά που τις έχω σε μακραν καλύτερη ανάλυση. Αυτονπου είναι κάτω στη σχάρα είναι αρσενικό. Εχει γαλάζιο σκούρο χαλινο. Το άλλο ισως όπως λέει ο Νίκος να είναι θηλυκό.. Είναι σε πιο χάλια κατάσταση
 
Τα δυο πρώτα σιγουρα ναι! Το τρίτο ειναι πολυ προχωρημένη η κατάσταση, ειλικρινά δεν ξέρω! Δεν εχω ξαναδεί τόσο χάλια πουλί!

Δεν τα πουλάει και του είπα ότι τα θέλω για να τα αναλάβω. Απογευμα θα ξέρω αν τα δίνει ο ιδιοκτήτης γιατί ήταν ένας υπάλληλος εκει.

Για ποιο λόγο δεν τα πουλαει! Τα κρατάει για βιτρίνα; Τόσο πολυ του άρεσε έτσι οπως τα κατάντησε;😡
 
Είδα τις φωτό ξανά που τις έχω σε μακραν καλύτερη ανάλυση. Αυτονπου είναι κάτω στη σχάρα είναι αρσενικό. Εχει γαλάζιο σκούρο χαλινο. Το άλλο ισως όπως λέει ο Νίκος να είναι θηλυκό.. Είναι σε πιο χάλια κατάσταση
Μάλλον θα του σβερκωθω μέχρι να μου τα δώσει για να με ξεφορτωθεί!
 
Τα δυο πρώτα σιγουρα ναι! Το τρίτο ειναι πολυ προχωρημένη η κατάσταση, ειλικρινά δεν ξέρω! Δεν εχω ξαναδεί τόσο χάλια πουλί!



Για ποιο λόγο δεν τα πουλαει! Τα κρατάει για βιτρίνα; Τόσο πολυ του άρεσε έτσι οπως τα κατάντησε;😡
Νίκο καταλαβαίνεις πως ένιωσα όταν τα είδα... Τα αλλά θα πουληθούν σίγουρα! Θα βρουν σπιτάκι. Αυτα δεν αξίζουν δλδ μ;! Εγω αυτα θέλω! Θα γίνουν αξιοζήλευτα! Και στη τελική θα φύγουν από εκείνο το χαμό!
 
Νίκο καταλαβαίνεις πως ένιωσα όταν τα είδα... Τα αλλά θα πουληθούν σίγουρα! Θα βρουν σπιτάκι. Αυτα δεν αξίζουν δλδ μ;! Εγω αυτα θέλω! Θα γίνουν αξιοζήλευτα! Και στη τελική θα φύγουν από εκείνο το χαμό!

Τα εχει τουλάχιστον χωρια, ή μαζι με τα αλλα να γινουν ολα μια ομορφιά;
 
Τα εχει τουλάχιστον χωρια, ή μαζι με τα αλλα να γινουν ολα μια ομορφιά;
Τα έχει όλα μαζί, συν με ένα μωρό... Οσο ήταν η Σου όταν την πήρα.. Οι γραμμές ξεκινάνε από τον Χαλινο... Κοντά 2-3 μηνων
 
Back
Top