Ασθένειες Ειναι αρρωστο το καναρινι μου;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Marina21
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Marina21

PB New Member
Εγγραφή
17 Μαρ 2014
Μηνύματα
296
Πόλη
Λαμία
Καλησπερα σας.. Το θηλυκο καναρινι μου τωρα αυτην τη βδομαδα εχει καποιες φορες περιεργη συμπεριφορα, δηλαδη οταν εγω λειπω ή δεν ειμαι διπλα στο κλουβι του, καθεται στον πατο του κλουβιου αλλα οταν το πλησιαζω ειναι μεσα στην ζωντανια, εχει ενεργεια κλπ.. Οταν φευγω ομως παλι μετα τις περισσοτερες φορες καθεται στον πατο του κλουβιου.. Δεν μπορω να καταλαβω τι εχει.. Επιπλεον οι κουτσουλιες του δεν εχουν το φυσιολογικο χρωμα, αυτο που εχουν τα υπολοιπα καναρινια μου, αλλα ενα χρωμα με κιτρινα υγρα και πρασινο εσωτερικο.. Τι μπορει να εχει; Τι μπορω να κανω;
 
Κρίνεις πως δεν είναι καλά στην υγεία του ή πως απλά κάτι προσωρινά το απασχολεί;
Χρειάζεται βοήθεια από ποιο ειδικούς;
Επιπλεον οι κουτσουλιες του δεν εχουν το φυσιολογικο χρωμα, αυτο που εχουν τα υπολοιπα καναρινια μου, αλλα ενα χρωμα με κιτρινα υγρα και πρασινο εσωτερικο..
Τοποθέτησε λευκό καθαρό χαρτί στον πάτο του κλουβιού και λίγα λεπτά αργότερα φωτογράφισε τις κουτσουλιές του.
Τη φωτογραφία μπορείς να την ανεβάσεις εδώ για να δουν και να απαντήσουν όσοι γνωρίζουν σχετικά.
επιπρόσθετα μπορείς να φωτογραφίσεις το στήθος και την κοιλιά του πουλιού για τον ίδιο σκοπό.
Για καλύτερα αποτελέσματα βρέξε τα φτερά στο στήθος και στην κοιλιά του για να παραμερίσουν πιο εύκολα και οι φωτογραφίες να δοθούν "καθαρές".
 
Τι μπορω να κανω;
Να μας πεις την ηλικια του καναρινιου, που το εχεις (εξω ή μεσα), ειναι μονο του στο κλουβι ή με αλλα καναρινια; Φωτογραφια των κουτσουλιων και το κατω μερος του καναρινιου.
 
Κρίνεις πως δεν είναι καλά στην υγεία του ή πως απλά κάτι προσωρινά το απασχολεί;
Χρειάζεται βοήθεια από ποιο ειδικούς;


Τοποθέτησε λευκό καθαρό χαρτί στον πάτο του κλουβιού και λίγα λεπτά αργότερα φωτογράφισε τις κουτσουλιές του.
Τη φωτογραφία μπορείς να την ανεβάσεις εδώ για να δουν και να απαντήσουν όσοι γνωρίζουν σχετικά.
επιπρόσθετα μπορείς να φωτογραφίσεις το στήθος και την κοιλιά του πουλιού για τον ίδιο σκοπό.
Για καλύτερα αποτελέσματα βρέξε τα φτερά στο στήθος και στην κοιλιά του για να παραμερίσουν πιο εύκολα και οι φωτογραφίες να δοθούν "καθαρές".

Κοιταξτε, δεν ξερω, δεν μπορω να καταλαβω διοτι τωρα που το εχω διπλα μου ειναι μεσα στην ζωντανια, τιτιβιζει, τρωει και ολα τα σχετικα. Αν φυγω και γυρισω μετα απο καμια ωρα λογικα θα το βρω παλι στον πατο..
Ενταξει τοτε, καλως..

Να μας πεις την ηλικια του καναρινιου, που το εχεις (εξω ή μεσα), ειναι μονο του στο κλουβι ή με αλλα καναρινια; Φωτογραφια των κουτσουλιων και το κατω μερος του καναρινιου.
Το καναρινι δεν ξερω τι ηλικια εχει, το αγορασα φετος το 16 απο ενα πετ, το εχω εξω μαζι με τα υπολοιπα πτηνα μου, τωρα το εχω βαλει μονο του σε ενα κλουβακι αφου ειναι ετσι η κατασταση
 
Τη συμπεριφορά που περιγράφεις την παρουσιάζουν θηλυκά καναρίνια που θέλουν να φτιάξουν φωλιά. Η φωτογραφία των κουτσουλιών όπως σου πρότειναν παραπάνω, ίσως βοηθήσει να σου απαντήσουν όσοι γνωρίζουν. Αφού έχει ζωντάνια δε νομίζω πως είναι κάτι ανησυχητικό. Για αρχή θα σου πρότεινα τη μετακίνηση του κλουβιού σε άλλο σημείο. Να μας κρατάς ενήμερους.
 
Να οι φωτογραφιες
 

Συνημμένα

  • IMG_20160804_111853_480x640.webp
    IMG_20160804_111853_480x640.webp
    21,1 KB · Προβολές: 59
  • IMG_20160804_112003_480x640.webp
    IMG_20160804_112003_480x640.webp
    24,3 KB · Προβολές: 63
  • IMG_20160804_120904_640x480.webp
    IMG_20160804_120904_640x480.webp
    5 KB · Προβολές: 59
  • IMG_20160804_120921_640x480.webp
    IMG_20160804_120921_640x480.webp
    5,7 KB · Προβολές: 61
Φοβάμαι πως για τις δυο πρώτες με το στήθος του θα χρειαστεί να τις επαναλάβεις.
Καλό βρέξιμο να πάνε αριστερά δεξιά όλα τα πούπουλα και να παραμείνει καθαρό στη θέα το στήθος μέχρι ψηλά στο λαιμό του και η κοιλιά του.
 
Φοβάμαι πως για τις δυο πρώτες με το στήθος του θα χρειαστεί να τις επαναλάβεις.
Καλό βρέξιμο να πάνε αριστερά δεξιά όλα τα πούπουλα και να παραμείνει καθαρό στη θέα το στήθος μέχρι ψηλά στο λαιμό του και η κοιλιά του.
Ενταξει
 
Τρωει κανονικα την τροφη του, αυγο και λιγο ροδακινο.. αυτα και νερακι
Θα αφαιρέσεις όλα τ' άλλα και θα αφήσεις το μείγμα των σπόρων μόνο και μετά από τρεις - τέσσερις ώρες θα ξανακάνεις αυτό με το χαρτί και τις κουστουλιές
 
Θα αφαιρέσεις όλα τ' άλλα και θα αφήσεις το μείγμα των σπόρων μόνο και μετά από τρεις - τέσσερις ώρες θα ξανακάνεις αυτό με το χαρτί και τις κουστουλιές
Οκ θα το κανω

IMG_20160804_123834_480x640.webp
 

Συνημμένα

  • IMG_20160804_123847_480x640.webp
    IMG_20160804_123847_480x640.webp
    16,2 KB · Προβολές: 28
Κοιλιά και στήθος στα μάτια τα δικά μου δείχνουν καλά και χωρίς κάποια σοβαρά προβλήματα.
Θα περιμένω και τις σχετικές γνώμες των υπολοίπων μέχρι να μας δείξεις και τις νέες κουτσουλιές.
 
Κοιλιά και στήθος στα μάτια τα δικά μου δείχνουν καλά και χωρίς κάποια σοβαρά προβλήματα.
Θα περιμένω και τις σχετικές γνώμες των υπολοίπων μέχρι να μας δείξεις και τις νέες κουτσουλιές.
Ενταξει :)
 
Εγω παντως βλεπω μελανια στην κοιλια.. Δεν ξερω ποιο οργανο του ειναι αλλα η κοιλια δεν ειναι ενταξει. Μια υγιης κοιλια δεν εχει μελανο σημειο.
Μοιάζει με μολυσμένο έντερο και η φωτογραφία και οι κουτσουλιές.
Μπορεί κάτι να έχει και με συκώτι ή χολή.
Θέλει πτηνίατρο.
https://community.petbirds.gr/threads/Πτηνίατροι-Ειδικευμένοι-στα-Πτηνά-Κτηνίατροι.1091/
 
Μοιάζει με μολυσμένο έντερο και η φωτογραφία και οι κουτσουλιές.
Μπορεί κάτι να έχει και με συκώτι ή χολή.
Θέλει πτηνίατρο.
https://community.petbirds.gr/threads/Πτηνίατροι-Ειδικευμένοι-στα-Πτηνά-Κτηνίατροι.1091/
Οι κουτσουλιες δεν μπορεί να επηρεάστηκαν απο τη διατροφή που γραφει πιο πάνω;
Επειδή ειμαι απο κινητό, ειναι μεγάλη η επιφάνεια αυτή με το μελανιασμα; Ειναι έντονο;
 
ειναι μεγάλη η επιφάνεια αυτή με το μελανιασμα; Ειναι έντονο;
Δεν είναι μεγάλη επιφάνεια, είναι όμως στενόμακρη και μαύρη. Μοιάζει για μέρος του συκωτιού, δεν ξέρω αν εκεί είναι η σπλήνα, πιο πολύ μου κάνει όμως για έντερο. Υπάρχει κάτι πάντως σίγουρα.
Όποιος θέλει ας διαβάσει το άρθρο για την σύσταση των κουτσουλιών και να δεί αυτές τις παραπομπές.
https://community.petbirds.gr/threa...ν-για-τη-διάγνωση-ασθενειών-των-πτηνών.17694/
Οι κουτσουλιες δεν μπορεί να επηρεάστηκαν απο τη διατροφή που γραφει πιο πάνω;
Κατ'εμέ όχι, είναι πολύ κίτρινες.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Εκτος απο πτηνιατρο, μπορω να του δωσω καποιο φαρμακο; Πηγα και ρωτησα σε εναν γνωστο μας που εχει ενα πετ , του ειπα ολη την κατασταση και μας προτεινε ενα φαρμακο, το aviomycine solution της tafarm.. μας ειπε οτι κανει και ειναι καλο φαρμακο.. Να το χρησιμοποιησω;
 
Αυτοι που εχουν pet shop απλα πουλανε. Δεν εκτρεφουν ζωα (αν εκτρεφουν οχι ολα), δεν ειναι γιατροι. Ενα λαθος φαρμακο θα βαλει σε κινδυνο το καναρινι σου. απο μια περιγραφή δεν μπορει να βγαλει καποιος συμπερασμα. Εμείς εδω εχουμε και φωτογραφιες μπροστα μας και κανεις δεν μπορει να μιλησει με σιγουρια.
 
Back
Top