Αναπαραγωγή Ειναι δυνατον...

shadowalker77

PB New Member
Εγγραφή
22 Απρ 2008
Μηνύματα
14
Πόλη
Αιγάλεω
Καλημερα σε ολους και ολες...
Ενα απο τα ζευγαρια μου εχει τεσσερα αυγα. Την δεκατη πεμπτη μερα(απο τη στιγμη που η καναρα εκατσε πανω στα αυγα) πεταξε τα δυο απο αυτα. Την δεκατη ογδοη(χ8ες) βγηκε ο πρωτος νεοσσος(ευτυχως που δεν τα πεταξα τα αυγα). Εχει μεινει αλλο ενα αυγο.
Ειναι δυνατο να κανει τοσο πολυ για να σπασουν τα αυγα; Σε περιπτωση πυ αργει το τελευταιο αυγο, ποσο να το κρατησω για να σιγουρευτω;
 
Αν πρόκειται για καναρίνια,
δεν είσαι ο πρώτος, ούτε ο μόνος που κάνει αυτό το λάθος
στο μέτρημα των ημερών. Με λάθος αφετηρία δεν μπορεί να υπάρχει
σωστή απάντηση για το εάν και πότε θα ανοίξει το άλλο.
Μην σε ανυσηχεί όμως αυτό, γιατί ούτως ή άλλως ένα αυγό
μέσα στην φωλιά αποτελεί στήριγμα και διευκόλυνση
στο νεοσσό που έχει εκκολαφθεί. Μόνο να το προσέχεις καθημερινά
να μην σπάσει μέσα στην φωλιά, και έχεις προβλήματα.
 
Προτιμότερο και ακόμα πιό ασφαλές θα ήταν να αντικαταστήσεις το κανονικό αυγό με ένα ψεύτικο για να αποφύγεις το κινδυνο σπασιματός του.
 
Μετά απο μια-δυό μέρες, ναί. Μήπως είναι ακόμα γόνιμο.
 
Ευχαριστω παιδια. Θα περιμενω κανα δυο μερες χωρις να το πειραξω...
Καν'τε μια διευκρινηση:, απο ποτε αρχιζεις να μετρας μερες...
Εγω αρχισα να μετραω μια μερα μετα το τελευταιο αυγο που καθησε η καναρα στη φωλια να κλωσησει.
 
Πολύ σωστά. Τα αυγά τα έπαιρνες μέχρι να βγεί και το τελευταίο, ουτως ώστε να ξεκινήσουν όλα μαζί την διαδικασία της επώασης;
 
Άρα εδώ είναι το λάθος της μέτρησης, λοιπόν όταν ξεκινήσει η κανάρα να κάνει αυγά τα παίρνουμε και τα αντικατηστούμε με ψεύτικα, μόλις βγεί και το τελευταίο αυγό τα ξαναβάζουμε πάλι όλα μαζί και ξεκινάει η διαδικασία της επώασης σε όλα τα αυγά !
 
Kατανοητο. Στην περιπτωση τη δικια μου επομενως πως επρεπε να μετρησω...
Και παλι δεν ειναι πολλες οι μερες;
 
Όντως τώρα που εξήγησες τι έχει συμβεί είναι πολλές. Έπρεπε η μέτρηση των ημερών να γίνει απο το τελευταίο αυγό και μετέπειτα.
 
Αρα μετρησα σωστα. Και ειναι και περιεργο που βγηκε πουλι μετα απο τοσες μερες. Σ'ευχαριστω πολυ
 
Όχι δεν μέτρησες σωστά. Θα μετρούσες σωστά εφόσον μπαίνανε μαζί όλα τα αυγά και ξεκινούσε ο κύκλος σε όλα μαζί την ίδια μέρα, εσύ με αυτον τον τρόπο το ότι δεν πήρες τα αυγά μέχρι το τελευταίο είσαι μία με δύο μέρες πίσω .
 
Ωπα φιλε Mortal1 γιατι μπερδευτηκα...
Μου λες οτι ειμαι πισω στο μετρημα;
Εχω ξεκινησει μετρηση απο την επομενη μερα του τελευταιου αυγου οποτε ετσι κι αλλιως ειναι πολλες οι μερες, νομιζω...
 
Διαπιστώνω ότι μπερδευτήκατε.. Η κανάρα ξέρουμε ότι συνήθως κλωσσά από τη γέννηση του αυγού και όχι μετά τη γέννηση του τελευταίου. Γι΄αυτό τό λόγο τα αντικαθιστούμε με πλαστικά και τα επιστρέφουμε μετά το 4ο για να μετράμε 14 ημέρες για όλα. Διαφορετικά το πρώτο αυγό με το τελευταίο θα έχουν 4 ημέρες διαφορά.
 
Oλα τα αυγά...
αρχίζουν να εκκολάπτονται απο την στιγμή που η εσωτερική
θερμοκρασία τους φτάσει στους 37,5 β Κελσίου.
Αυτό γίνεται όταν η κανάρα "ΚΑΤΣΕΙ" στα αυγά χωρίς να σηκώνεται
ή να μπαιζοβγαίνει στην φωλιά.
Απο εκείνη την ημέρα όλα τα αυγά θα σκάσουν αφού συμπληρώσουν
14 μέρες εκκόλαψης. Ολα εκτός απο το τελευταίο(το σιελ) το οποίο
σκάει στις 13 μέρες εκκόλαψης(πέρνει ελάχιστες ώρες απο την 14η ημέρα).
-Πολλοί αρχίζουν να μετρούν έχοντας αφετηρία το πρώτο αυγό
και εκεί υπάρχει συνήθως το λάθος. Στην δική σου περίπτωση μάλλον
σημείωσες λάθος ημερομηνία φίλε shadowalker77 σαν ημέρα εκκίνησης.

-Αν σκεφτείς οτι λίγα λεπτά καθυστέρησης στο σπάσημο του αυγού σημαίνει
θάνατο για τον νεοσσό, καταλαβαίνεις οτι δεν υπάρχει καμμιά περίπτωση
να έφτασε κάποιος στις 18 μέρες και να ζεί μέσα στ' αυγό.
 
Back
Top