Αναπαραγωγή Η πρώτη αναπαραγωγή των καναρινιών μου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Akridas
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Βασικα αυτος ηταν ο σκοπος μου, αλλα τα ειδα ετσι και πανικοβληθηκα, ειπαμε νεος, τωρα θα δω πως θα τα πανε τα επομενες ωρες και αν δεν τα πανε καλα θα μπει το χωρισμα και τελος...
 
Το χώρισμα τραβιέται όταν το θηλυκό ξεκινήσει να φτιάχνει τη φωλιά του και μπαίνει οταν υπάρχουν καυγάδες.

Στη δική σου περίπτωση ποιος ο λόγος που υπήρχε τραυματισμος; Υποθέτεις πως θέλει να ξαναζευγαρωσει το αρσενικό?
 
Η καναρα ειναι ηδη αυγα και σε φαση επωασης απ τις 25-01, εχθες παρατηρισα οτι ειχε μια γρατζουνια που το πρωι δεν υπηρχε και αμεσως αρχισαν τους τσακωμους. Εβαλα το χωρισμα προληπτικα(με τα καγκελα) και σημερα το πρωι το εβγαλα να δω τι θα γινει, ξανατσακωθηκαν και το ξανα εβαλα, μετα απο καμια ωρα αυτη αρχισε να τον φωναζει και ειπα να το βγαλω μηπως τα βρουνε, οπως και εγινε, ειχαν μια ενταση μολις την ταισε αλλα τιποτα σπουδαιο σε σχεση με την χθεσινη συμπεριφορα, εδω και κανα μισα ωρο ολα πανε ρολοι οπως τις προηγουμενες μερες...

Στη δική σου περίπτωση ποιος ο λόγος που υπήρχε τραυματισμος; Υποθέτεις πως θέλει να ξαναζευγαρωσει το αρσενικό?
Πιστευω ή οτι απλα τσακωθηκαν ή οτι ισως εκανε προσπαθεια για ζευγαρωρα αλλα αυτη εχει αλλου το μυαλο της...
 
Μπορεις να παρακολουθείς το ζευγάρι; Γιατι ειναι εύκολο να χωρίσουμε τα πουλιά, αλλά ο πατέρας είναι απαραίτητος για τα μικρά.
Το παρακολουθω ετσι και αλλιως, ειναι στο σαλονι μου σε μια γωνια που μπορω να τα χαζευω οσο πινω τον καφε μου, απλα εχω τον νου μου λιγο παραπανω απο χθες...

Υπάρχει μάλιστα κι αυτο Αν θελεις ρίξε μια ματιά.
το εχω διαβασει 3 φορες για να το εμπεδοσω, πολλε πληροφοριες μαζεμενες και καποια πραγματα πρεπει να τα ξανακοιταω και το διαβασα και πριν καμια ωρα, ειδα και το βιντεο το οποιο δεν ειχα δει και αναγνωρσα την συμπεριφορα...

Τι να πω, αμα δεν εχουμε αλλα τετοια συμβαντα θα τα πανε μια χαρα.
 
Πως πάει το ζευγαράκι; Για να σε καθησυχάσω οι τσακωμοί υπάρχουν! Άστα λίγο να τα βρουν.. Αν δεν τα βρουν και ο αρσενικός ενοχλεί την κανάρα και δεν την αφήνει να κλωσήσει με την ησυχία της τότε βάζεις το χώρισμα. Αλλά μετά ξαναδοκιμάζεις να βγάλεις το χώρισμα γιατί ο μπαμπάς όντως είναι απαραίτητος για πολλούς λόγους που λέει το άρθρο! Βέβαια και μόνη της να τα μεγαλώσει θα τα καταφέρει αλλά καλύτερα το ζευγάρι να είναι μαζί ! 😉
 
Καλημερα!

Το ζευγαρακι μια χαρα τα παρι, οι τσακωμοι τελειωσαν πολυ γρηγορα και τα πανε πολυ καλα. Και εγω δεν ηθελα να ρα χωρισω τελειως για αυτο προσπαθησω οσο γινεται να δω τι παιζει και πως να το χειριστω, αλλα ενταξει τα βρηκανε.

Η σημερα ή αυριο αμα μου δωθει η ευκαιρια θα επιχειρησω να κανω και ωοσκοπιση και οτι καταφερω γτ αυτο θελει καποια εμπειρια απ οτι εχω καταλαβει...

Θα εχετε συντομα νεα μας :)
 
Η σημερα ή αυριο αμα μου δωθει η ευκαιρια θα επιχειρησω να κανω και ωοσκοπιση και οτι καταφερω γτ αυτο θελει καποια εμπειρια απ οτι εχω καταλαβει...
Ψάξε διάφορα βιντεάκια στο youtube θα σε βοηθήσουν! Ένα σκοτεινό δωμάτιο και ένα μικρός led φακός θα σε διευκολύνουν πολύ! Ααα και ψυχραιμία! 😛
 
Ψάξε διάφορα βιντεάκια στο youtube θα σε βοηθήσουν! Ένα σκοτεινό δωμάτιο και ένα μικρός led φακός θα σε διευκολύνουν πολύ! Ααα και ψυχραιμία! 😛


Εχω δει καμποσα αλλα δεν καταλαβα και πολλα, εχω φακουδακι, εκανα και παντεντα να μην χανει γυρω γυρω και οτι γινει...
 
Εχω δει καμποσα αλλα δεν καταλαβα και πολλα, εχω φακουδακι, εκανα και παντεντα να μην χανει γυρω γυρω και οτι γινει...
Καλή τύχη λοιπόν! Αν δεν νιώθεις σίγουρος μπορείς να περιμένεις 15 μέρες και να δεις αν θα σκάσουν τα αυγά. Ούτως ή άλλως είναι πολύ νωρίς ακόμα για να αγχώνεσαι και να βιάζεσαι να δεις αν τα αυγά είναι ένσπορα. 😉
 
Καλημερα!

Το ζευγαρακι μια χαρα τα παρι, οι τσακωμοι τελειωσαν πολυ γρηγορα και τα πανε πολυ καλα. Και εγω δεν ηθελα να ρα χωρισω τελειως για αυτο προσπαθησω οσο γινεται να δω τι παιζει και πως να το χειριστω*, αλλα ενταξει τα βρηκανε.

Η σημερα ή αυριο αμα μου δωθει η ευκαιρια θα επιχειρησω να κανω και ωοσκοπιση και οτι καταφερω γτ αυτο θελει καποια εμπειρια απ οτι εχω καταλαβει...**

Θα εχετε συντομα νεα μας :)
*Άγγελε, νομίζω ότι πρέπει να αλλάξεις πορεία και να πας για... σύμβουλος γάμου😛
**Η ωοσκόπηση πάντως όπως και να έχει δεν είναι τόσο απαραίτητη σε αυτήν τη φάση, γιατί ούτως ή άλλως και να αυγά να είναι άσπορα, αφενός δεν θα είσαι σίγουρος, αφετέρου σε αυτήν την περίπτωση καλό είναι να την αφήσεις να τα κλωσήσει.
 
Η ωοσκόπηση πάντως όπως και να έχει δεν είναι τόσο απαραίτητη σε αυτήν τη φάση, γιατί ούτως ή άλλως και να αυγά να είναι άσπορα, αφενός δεν θα είσαι σίγουρος, αφετέρου σε αυτήν την περίπτωση καλό είναι να την αφήσεις να τα κλωσήσει.
Συμφωνώ απόλυτα, αλλά μπορεί να δοκιμάσει και να αποκτά σιγά σιγά εμπειρία! 😉
 
Καλημερα και καλο μηνα!

Σημερα εμαστε στην 7μη μερα που κλωσαμε και εκανε μια ωοσκοπιση, δεν βρηκα χρονο τις προηγουμενες μερες ή δεν πετυχα την θυληκια εκτος φωλιας, απ τοι ειδα ή μαλλον δεν ειδα τα αυγα ειναι ασπορα, λογικο γιατι δεν ειχα πολυ χρονο τα πουλια μαζι να ζευγαρωσουν.

Ο Χοσε εχει αρχισει και την κυνηγα για ζευγαρωμα οποτε βγαινει για νερο με τα γνωστα κυνηγητα-καυγαδακια.

Στις ποσες μερες αν δεν εχει "πεταξει" τα αυγα βα τα βγαλω εγω; Να την χαλασω την φωλια μετα;
 
καλημέρα.. Πως έκανες την ωοσκόπηση..?στην έβδομη μέρα φαίνονται καθαρά τα αυγά άν έχουν πουλάκι. Θα πρότεινα να αφήσεις 2 με 3 μέρες τα αυγά και να ξανακάνεις ωοσκόπηση να είσαι σίγουρος.
 
καλημέρα.. Πως έκανες την ωοσκόπηση..?στην έβδομη μέρα φαίνονται καθαρά τα αυγά άν έχουν πουλάκι. Θα πρότεινα να αφήσεις 2 με 3 μέρες τα αυγά και να ξανακάνεις ωοσκόπηση να είσαι σίγουρος.
Με φακουδακι τσεπης σε σκοτεινο μερος... Μονο ο κροκος φενοταν μεσα...

Καλα δεν θα τα εβγαζα τωρα, αλλα αμα ειναι θα κανω αλλη μια το σ/κ...
 
θα πρότεινα να αφήσεις 2 με 3 μέρες τα αυγά και να ξανακάνεις ωοσκόπηση να είσαι σίγουρος.
Θα συμφωνήσω. Άστα λίγες μέρες ακόμα και ξανατσέκαρε. Όσο πιο πολλές φορές το κάνεις τόσο πιο πολλή εμπειρία αποκτάς! 😉 Και αν είναι άσπορα άστην να τα κλωσήσει για καμιά βδομάδα ακόμα να έχει χρόνο το αρσενικό να πυρώσει. Γιατί μάλλον τα άσπορα οφείλονται σε βιαστική ένωση του ζευγαριού. :)
 
και ενίσχυσε λίγο την διατροφή τους με αυγοτροφή να πυρώσει το αρσενικό..
Προσοχή! Αν κάνει υπερβολές με την αυγοτροφή το αρσενικό μπορεί να παχύνει (λίπος άρα πάλι άσπορα αυγά) ή να επιβαρυνθεί το συκώτι του. Θα πρότεινα η συχνότητα αυγοτροφής να είναι μέρα παρά μέρα και να ενισχύσει με έξτρα σπόρους και μια πλούσια διατροφή με ΄λαχανικά, βότανα και κανένα φρουτάκι! Αν και πάλι το αρσενικό δεν πυρώσει συνεχίζεις τη διατροφή αυτή και περιμένεις να πλησιάσουμε πιο πολύ στην άνοιξη. Το θηλυκό θα ταλαιπωρηθεί πιο πολύ αλλά αυτά έχουν οι βιαστικές αποφάσεις. Γκούχου γκούχου. 😛
 
Back
Top