Αναπαραγωγή Η πρώτη αναπαραγωγή των καναρινιών μου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Akridas
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Μπράβο να σου ζήσουν, καλότυχα να είναι!
Είδες που δεν χρειαζόταν βιασύνη και ταλαιπωρήθηκε χωρίς λόγο το θηλυκό σου; Όταν ήρθε η εποχή τους, όλα έγιναν μια χαρά.
Υγρό ασβέστιο της έδωσες; Δεν ρώτησες, αλλά θα σου έλεγα να μην την αφήσεις για άλλη γέννα με τόσες ωοτοκίες φέτος.
 
Μπράβο να σου ζήσουν, καλότυχα να είναι!
Είδες που δεν χρειαζόταν βιασύνη και ταλαιπωρήθηκε χωρίς λόγο το θηλυκό σου; Όταν ήρθε η εποχή τους, όλα έγιναν μια χαρά.
Υγρό ασβέστιο της έδωσες; Δεν ρώτησες, αλλά θα σου έλεγα να μην την αφήσεις για άλλη γέννα με τόσες ωοτοκίες φέτος.
οχι γιατι τους δινω τις πολυβιταμινες της Landmark που εχουν μεσα και ασβεστειο συν το σουπιοκοκκαλο συν το τσοφλι απ το αυγο, οποτε θεωρησα υπερβολη να βαζω και σκετο ασβεστειο.
 
Μπράβο βρε Άγγελε! Να σου ζήσουν! Είδες; Απλά δεν ήταν έτοιμα ακόμα!

Προσοχή τώρα! Κάθε μέρα φρέσκα σποράκια, φρέσκο νεράκι, αυγό βραστό και αυγότροφή να ταίζουν οι γονεις.

Με 3 γέννες δε ξέρω αν θα πρέπει να προχωρήσεις και σε 2η γέννα... Πρέπει να δεις το ζευγάρι σου μόλις απογαλακτιστούν οι νεοσσοί και εσύ να κρίνεις αν θα αντέξουν μια ακόμα γέννα. Ξέφυγα το ξέρω, αλλά τα λέω από τώρα για να το ξέρεις για μετά! 😉
 
Ευχαριστω Αλικη και στα δικα σου...

Καλα κανει και αυτο σκευτομουν βασικα, για να απαντησω και στην φιλη Μαρια πιο πανω που παραληψα πιο πριν, να απογαλακτιστουν τα πουλακια και αμα ειναι δυνατα και αντεχουν να τα αφησω αλλη μια αλλιως να τα χωρισω και του χρονου παλι.

ο αρσενικο αμα τον βαλω με αλλη καναρα θα παει; Γιατι μαλλον εχω προβλημα με το αλλο ζευγαρι, μαλωνουν πολυ επειδη η θυληκια δεν ειναι ετοιμη... μια σκεψη κανω καθως διαβασα καποιο θεμα για αναπαραγωγη δυο θυληκων με ενα αρσενικο(σε 3πλη ζευγαρωστρα)...
 
Η γνώμη μου είναι ότι στις 12-16 ημέρες από την εκκόλαψη του πρώτου αυγού,ίσως και λίγο πιο νωρίς, και έχοντας παρατηρήσει ότι ο μπαμπάς ταΐζει τα μικρά, να αποσύρεις το θηλυκό από το κλουβί. Να είναι μόνη της με καλή υγιή τροφή και σε όσο το δυνατό μεγαλύτερο χώρο. Αν ο αρσενικός σου μετά τις 30+ μέρες που θα απογαλακτιστούν τα πιτσιρίκια αντέχει, βάλε τον σε άλλη θηλυκιά.
 
το θεμα ειναι οτι ο αρσενικος θελει αρα και λογικα μπορει, εχει δειξει σημαδια να θελει να την βατεψει, απλα βγηκαν τα μικρα και του περασε, για την ωρα το εχω πετυχει να ταιζει την θυληκια...
 
Και εγώ πιστεύω πως μπορείς να τον βάλεις άνετα και με άλλη κανάρα. Αρκεί να μην βλέπω την τωρινή. Για να αυξηθούν οι πιθανότητες να βατέψει την νέα! 😉
 
Και εγώ πιστεύω πως μπορείς να τον βάλεις άνετα και με άλλη κανάρα. Αρκεί να μην βλέπω την τωρινή. Για να αυξηθούν οι πιθανότητες να βατέψει την νέα! 😉
Να μην υπάρχει ανησυχία για τέτοια πράγματα. Τα καναρίνια δεν είναι μονογαμικά. Μπορεί να συνυπάρξουν στον ίδιο χώρο δυο θηλυκά με έναν αρσενικό και με δυό ανεξάρτητες φωλιές.
 
Καλησπερα...

Μερικες φωτος μετα απο μια εβδομαδα. Η διαφορα απο τι μη αλλαγει με ψευτικα αυγα ειναι εμφανης, αλλα ειναι ολα πολυ δραστηρια ολα τους.

Εβγαλα την φωλια για λογους υγιεινης και αφησα μονο την τσοχα στην φωλια, επισης μεγαλωσε και λιγο ο χωρος καθως αρχισε να λιγοστευει τωρα που πηραν τα πανω τους.
 

Συνημμένα

  • IMG_1805.webp
    IMG_1805.webp
    25,6 KB · Προβολές: 36
  • IMG_1806.webp
    IMG_1806.webp
    33,2 KB · Προβολές: 37
  • IMG_1807.webp
    IMG_1807.webp
    16,7 KB · Προβολές: 38
Καλησπερα!

Σημερα που γυρισα σπιτι μυρισα αυγουλιλα, εδω να πω οτι τα κλουβια ειναι κοντα στην εξωπορτα, Στην αρχη ειπα μηοως ηταν τα σκουπιδα η κατι τετοιο, αλλα για συγουρια εριξα και στα πουλια ματια. Το θεαμα που αντικρησα ηταν τουλαχιστον Μπλιαααχ! Κουτσουλιες παντου και μια μαζα σαν εμετος αυγου...

Τα καθαρισα προσεχτηκα, ελενξα την τσοχα και τα πουλακια και ηταν καθαρα, μονο απ εξω και γυρω γυρω απ την φωλια ηταν ο χαμος.

Σας εχει τυχη ποτε τπτ παρομοιο; Περα απ χαρτι κουζινας κανει να καθαριζυμε με ξυδι σε αυτην την περιπτωση;
 
Δηλαδή είχε κάποιο από τα πουλιά κάνει εμετό το αυγό που τους έδωσες;
Μύριζε το ίδιο το αυγό;
Τα μικρά πουλάκια ταίστηκαν με αυτό και μυρίζουν;
Αν δεν ισχύουν τα παραπάνω προφανώς και μια και η μάζα τύπου εμετού ήταν στις παρυφές της φωλιάς, θεωρείς ότι υπάρχει περίπτωση να είναι κουτσουλιά;
 
τα αυγα μυριζαν καλα, για αυγα, δεν προσεξα καποια παραξενη μυρωδια αλλα τα εβγαλα οπως και να εχει...

ηταν σαν εμετος αλλα υπηρχαν και πολλες κουτσουλιες. Που πχ στις 12 το πρωι δεν υπηρχαν, τα ελενχω δυο φορες την ημερα πριν πεσει ο ηλιος... Τα μικρα πουλια παντα, δεν βρηκα κατι αλλο στο συρταρι και στην σχαρα που να ειναι απ τους γονεις.

δεν σκευτηκα να βγαζω μια φωτο. Πανικοβληθηκα γτ δεν ηξερα ποση ωρα ηταν ετσι η φωλια, εγω ελειψα περιπου 7 ωρες...
 
Συγγνώμη, αλλά δεν είμαι σίγουρος ότι κατάλαβα τι γράφεις παραπάνω. Μπορείς να γίνεις πιο συγκεκριμένος; Ειδικά αυτό...
... Τα μικρα πουλια παντα, δεν βρηκα κατι αλλο στο συρταρι και στην σχαρα που να ειναι απ τους γονεις.
 
Εννοω οτι τους εμετους και τις πολλες κουτσουλιες τις βρηκα στην φωλια οποτε υποθετο οτι ηταν των νεοσσων και οχι των γονειων... Τσεκαρα και την σχαρα και το συρταρι(δεν ειναι με λεκανη οι ζευγραροστρες μου αλλα με συρταρι) μηπως ειχε και καπου αλλου εμετους που να ηταν των γονειων...

υπαρχη περιπτωσει να παραταισαν; Γιατι ταιζουν και δυο μαζι ταυτοχρονα εδω και 2 μερες περιπου...
 
Εννοω οτι τους εμετους και τις πολλες κουτσουλιες τις βρηκα στην φωλια οποτε υποθετο οτι ηταν των νεοσσων και οχι των γονειων... Τσεκαρα και την σχαρα και το συρταρι(δεν ειναι με λεκανη οι ζευγραροστρες μου αλλα με συρταρι) μηπως ειχε και καπου αλλου εμετους που να ηταν των γονειων...

υπαρχη περιπτωσει να παραταισαν; Γιατι ταιζουν και δυο μαζι ταυτοχρονα εδω και 2 μερες περιπου...
Υπάρχει περίπτωση να είναι φαγητό από τον πρόλοβο των γονέων που προοριζόταν για τάισμα των μικρών και για κάποιον λόγο δεν το κατανάλωσαν; Δεν ξέρω. Αυτό το φαγητό, δίνεται κατευθείαν στο στόμα των νεοσσών, δεν τους πέφτει κάτω. Πιθανολογώ κουτσουλιά, ίσως και της μητέρας, ίσως κουτσουλιές πολλές των μικρών στο ίδιο σημείο. Πόσων ημερών είναι οι νεοσσοί;
 
7-8-9 ημερων... Δεν βγηκαν ολοι την ιδια μερα, ο πρωτος βγηκε 26/03, ο δευτερος 27/03, ο τριτος 28/03...

και εγω σκευτηκα οτι ηταν ισωσ των γονειων που το παρακαναν με το ταισμα και απλα το "εφτυσαν" γιατι ηταν εκτος φωλιας(εξωτερικη κλεστη)...
 
Καλημερα!

και μια φωτο των μικρων 45 ημερων πλεον. Τα δυο αρχισαν να σαχλαριζουν, για να δουμε.

Τελικα πηγα και σε δευτερη ολοκληρομενη γεννα και τα μικρα, 3 στο συνολο, ειναι 7 ημερων σημερα, φωτος συντομα. την επομενη βδομαδα θα χωρισω και την καναρα και τελος για φετος. Σημερα εβαλα και ενα κλωναρι φρεσκια ριγανι στα μικρα και ξετρελαθηκαν.

Εβαλα και μια με τον περηφανο πατερα, η μανα δεν την εβγαλα γιατι ταιζε.
 

Συνημμένα

  • IMG_1869.webp
    IMG_1869.webp
    20,4 KB · Προβολές: 30
  • IMG_1871.webp
    IMG_1871.webp
    23,6 KB · Προβολές: 29
Back
Top