Αναπαραγωγή Η πρώτη αναπαραγωγή των καναρινιών μου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Akridas
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Εξτρα σπορους βαζω με την αποψη οτι παρεχω διαφορετικα(καπως) μειγματα ακομα...

Θα ξεκινησω μερα παρα μερα αυγοτροφη/αυγο και κανα λαχανικο/φρουτο...

Αυριο θα πηγαινα για ψωνια οποτε μια χαρα...
 
  • Like
Αντιδράσεις: xaxo4
προτίμησε κάτι επώνυμο. Για 2 πουλάκια μόνο θα σε βγάλει αρκετές μέρες..
 
Ερωτησει γιατι ενα ενα μου ερχωνται...

Να τον ξεκινησω και βιταμινες-αμινοξεα ή να βεβαιοθω οτι ειναι ασπορα τα αυγα;

Οσο για τις τροφες που μου ειχατε προτηνει κανεις δεν τις φερνει στην περιοχη μου, αλλα βρηκα ολη την σειρα της Manitoba, οποτε ισως παιξω μονο με αυτες. Θα δοκιμασω και την Τ3 πλατιμουν αυτες τις μερες, γιατι το 5κιλο ειναι καλη λυση και θα την μοιραζομαι με την κοπελια μου που εχει αλλα 5 πουλια εκεινη...

Πριν λιγο τελειωσα και την δευτερη ζευγαρωστρα για να μπει αυριο το επομενο ζευγαρι γιατι μασανε τα καγκελα και τα δυο και να ειμαι ετοιμος σιγα σιγα. Μονο η φωλια λειπει που θα την παρω σημερα...

Αυτα για την ωρα...
 
προτίμησε κάτι επώνυμο. Για 2 πουλάκια μόνο θα σε βγάλει αρκετές μέρες..
Εχω 4 εγω και 5 η κοπελα μου οποτε προσπαθω να ψωνιζω για 9 πουλια, γιατι ετσι και αλλιως αμα ανοιξω την τροφη την αποθυκευω σε κουβαδακι με καπακι και φυλλα δαφνης...
 
Εξτρα σπορους βαζω με την αποψη οτι παρεχω διαφορετικα(καπως) μειγματα ακομα...
Λάθος φίλε μου! Το μείγμα σπόρων πρέπει να είναι στάνταρ και να είναι το ίδιο κάθε μέρα. Μαζί με αυτό το μείγμα προσφέρεις 2-3 φορές την εβδομάδα ένα άλλο μείγμα που αποτελείται από κία, καμελίνα, κινόα και σπόρους υγείας. Αυτό εννοούμε όταν λέμε έξτρα σπόρους. Όχι διάφορα μείγματα σπόρων διαφορετικών μαρκών.

Να τον ξεκινησω και βιταμινες-αμινοξεα ή να βεβαιοθω οτι ειναι ασπορα τα αυγα;
Διαβάζοντας ξανά το θέμα σου, αυτό που θα σου πω (ξανά) είναι μη βιάζεσαι και πέρα από τη θερμοκρασία (14-16 βαθμούς) και την υγρασία, κάτι ζωτικής σημασίας για να πυρώσουν είναι η διάρκεια του ημερήσιου φωτός. Πρέπει να είναι 13-14 ώρες κάθε μέρα. Ο φυσικός φωτιμός δεν αρκεί μιας και τώρα η μέρα διαρκεί περίπου 10 ώρες. Δεν φτάνουν. Τέλος κάτι εξίσου σημαντικό είναι οι λάμπες. Μέσα από τα τζάμια και τα παράθυρα οι πολύτιμες ακτίνες του ήλιου δεν περνάνε. Και έτσι τα θηλυκά δεν μπορούν να απορροφήσουν το ασβέστιο, χωρίς τη βιταμίνη D. Οπότε άσε τα σκευάσματα και δες και τους υπόλοιπους παράγοντες. :) Αν αποφασίσεις να αυξήσεις τη διάρκεια του φωτός εννοείται θα το κάνεις σταδιακά. Όχι ξαφνικά θα τα έχεις με λάμπα μέχρι η μέρα να διαρκεί για αυτά 14 ώρες. Έτσι θα τα αποτρελάνεις. Σταδιακά και λίγο λίγο κάθε μέρα θα αυξάνεις τα λεπτά του φωτός που θα δέχονται μέχρι να φτάσουν οι 14 ώρες. Αν και εγώ θα σου πρότεινα να περιμένεις 1 - 2 μήνες. :)

Θα δοκιμασω και την Τ3 πλατιμουν
Πολύ καλή επιλογή!

Πριν λιγο τελειωσα και την δευτερη ζευγαρωστρα για να μπει αυριο το επομενο ζευγαρι γιατι μασανε τα καγκελα και τα δυο και να ειμαι ετοιμος σιγα σιγα. Μονο η φωλια λειπει που θα την παρω σημερα...
Να μη βιάζεσαι στο είπα; Α ναι στο είπα! 😛
 
Δεν ειναι οτι βιαζομαι, αν και φενεται ετσι, ειναι πτο δεν εχω πολυ χρονο για καποια πραγματα οποτε αμα μπορω τα κανω μπαμ μπαμ...

Ξεχασα να πω οτι σπορους υγειας βαζω μια φορα την εβδομδα σε αυγοθηκη και τους αφηνω δυο μερες και οτι εχει μηνει το πεταω και βαζω "φρεσκους"...

Βιταμινε με αμινοξεα βαζω ετσι και αλλιως για συμπληρωμα 3 φορες την εβδομαδα, απλα στο ζευγαρι με τα αυγα τα εκοψα τελειως οπως και τα αυγο/αυγοτροφη, για αυτο ρωταω αμα ειναι να βαλω ή οχι...
 
Τελικά όμως Άγγελε δεν μου απάντησες.. Πέρα του φυσικού φωτισμού αφήνεις καθόλου ανοιχτές λάμπες στο χώρο που έχεις τα καναρίνια σου; Γιατί αν τα έχεις μόνο με τον φυσικό φωτισμό από τα παράθυρα (που όπως σου είπα είναι ελλιπής από πολλές απόψεις) τότε θα πυρώσουν σε 2 μήνες από τώρα. Ίσως και αργότερα!
 
Ναι αφηνω αναμενα φωτα απ το πρωι αμα φευγω μεσημερι ωστε να γινει ομαλα η αλλαγει...

Απλες λαμπες λεντ 6.500Κ, τωρα ψαχνωμαι μηπως βαλω ενα φωτιστηκο Τ8 που εχω με λαμπα αλλα δεν ξερω πως να το κλεινω για βραδυ, πως θα κανω αυτο το σταδιακο δηλαδη...

Τα φωτα παντως κλεινουν ενα ενα με τελευταιο ενα φωτιστηκο χωρου με την μιλροτερη λαμπα σε βατ που λειτουργει με χρονοδιακοπτη...
 
Μπορεί να πυρώσει το ζευγάρι που είναι εσωτερικά και μόνο με τον φυσικό φωτισμό. Έχω αυτή τη στιγμή κανάρα στη φωλιά χωρίς επιπλέον φωτισμό. Μόνο του παραθύρου. Και η θερμοκρασία είναι περίπου 14 βαθμούς. Κάθε περίπτωση ωστόσο είναι διαφορετική.
 
Μπορεί να πυρώσει το ζευγάρι που είναι εσωτερικά και μόνο με τον φυσικό φωτισμό. Έχω αυτή τη στιγμή κανάρα στη φωλιά χωρίς επιπλέον φωτισμό. Μόνο του παραθύρου. Και η θερμοκρασία είναι περίπου 14 βαθμούς
Μα το θέμα δεν είναι αν θα πυρώσει το πουλί ή όχι. Και εγώ έχω αρσενικό έξω και είναι πυρωμένο. Δε θα το βάλω για αναπαραγωγή και ο λόγος είναι απλός. Πες πως έχω και θηλυκό πυρωμένο και πως ζευγαρώνουν και έχω ένσπορα αυγά. Όταν αυτά τα αυγά θα βγουν τα μικρά το πιθανότερο να πεθάνουν όχι τόσο από το κρύο, μιας και η κανάρα τα ζεσταίνει, αλλά από την ανεπαρκή σίτιση. Ο λόγος λοιπόν που ζευγαρώνουμε άνοιξη με 14 ώρες φωτισμού είναι ότι οι νεοσσοί 14 ώρες πρέπει να ταίζονται. Τώρα που η μέρα διαρκεί 10 ώρες καταλαβαίνεις πως θα ταίζονται πολύ λιγότερο και άρα δε θα τα καταφέρουν. Είδατε πως η φύση τα έχει φτιάξει όλα τόσο όμορφα και τέλεια.. :)
 
Μπορεί να πυρώσει το ζευγάρι που είναι εσωτερικά και μόνο με τον φυσικό φωτισμό..
Αν υπάρχουν οι συνθήκες που θα επιτρέψουν κάτι τέτοιο, που θα ξυπνήσουν τα ένστικτα και θα υπάρξει η ορμονική ισορροπία τότε ναι... μπορεί να προετοιμαστεί, να ξεκινήσει και να ολοκληρώσει με επιτυχία κάθε προσπάθειά του.
Μια και μόνο προϋπόθεση...
Τα πουλιά να έχουν γίνει "ζευγάρι" κι όχι απλά και μόνο να έχουν "ζευγαρώσει".
 
συμφωνώ πως το να γίνουν ζευγάρι τα πουλιά είναι το πολύ σημαντικό..όσον αφορά το ζήτημα της σίτισης των νεοσσών, πέρσυ είχα μικρά μέσα Φλεβάρη και χωρίς πρόσθετο φωτισμο αλλά με την ακούραστη σίτιση τους από τους γονείς τους μεγάλωσαν μια χαρά. αυτή ωστόσο είναι η δική μου εμπειρία και δεν αποτελεί κανόνα.
 
Καλα καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη, αλλα ειναι σημαντικο αυτο που λεει ο Μισαλουρις...

Ειδωμεν 🙂

Σημερα τελειωσα και την δευτερη ζευγαρωστρα και ειναι στην θεση της και αυτη, πανω απ την πρωτη δηλαδη...

Θα ανεβασω φωτο πιο μετα να τις δειτε :)
 
πέρσυ είχα μικρά μέσα Φλεβάρη και χωρίς πρόσθετο φωτισμο αλλά με την ακούραστη σίτιση τους από τους γονείς τους μεγάλωσαν μια χαρά.
Κάτι τέτοιο επικαλέστηκα όταν έγραψα για προϋπόθεση...
Θα ανεβασω φωτο πιο μετα να τις δειτε
Θα περιμένουμε!
αυτή ωστόσο είναι η δική μου εμπειρία και δεν αποτελεί κανόνα.
Μέσα από πολλές παρόμοιες "εμπειρίες"... σιγά σιγά. Γίνεται και κανόνας.
 
κάθε ζευγάρι είναι διαφορετικό, απλά πρέπει να παρατηρούμε και να περιμένουμε. Παράδειγμα..στην ίδια θέση με το ζευγάρι μου που έχει φωλιά έχω και άλλο ζευγάρι σε ζευγαρώστρα.. Ακολούθησα την ίδια προετοιμασία και διατροφή και το ζευγάρι αυτό δεν έχει πυρώσει..φυσικά δεν βιάζομαι και απλά περιμένω.. Απλά είναι τα πράγματα νομίζω.
 
φυσικά δεν βιάζομαι και απλά περιμένω.. Απλά είναι τα πράγματα νομίζω.
Αυτό μπορεί να κάνει και τη διαφορά μεταξύ μιας αποτυχημένης και μιας απόλυτα πετυχημένης προσπάθειας.
Γιατί η βιασύνη, η λαθεμένη αίσθηση γνώσης και οι λάθος ενέργειες των κατόχων - εκτροφέων μπορεί να έχουν τα αντίθετα από τα επιθυμητά αποτελέσματα.
 
  • Like
Αντιδράσεις: xaxo4
Καλησπερα!

Χαθηκα γιατι εκανα υπομονη και αφησα την φυση να κανει την δουλεια-θαυμα της με μονες κινησεις απο μερια μου το φρεσκο νερακι, την καλες τροφες, τα φρουτα και τα λαχνικα και φυσικα την καθαριοτητα.

Συνοπτικα:

Η πρωτη γεννα μας ηταν ασπορη με 3 αυγα σε συνολο. Διηρκεισε απο 21/01 εως 24/01 με μια μερα διαφορα καθως στις 22/01 δεν εκανε αυγο. Η επωαση κρατησε 20 μερες γεματες μεχρι που η καναρα σηκβθηκε μονη της.

Η δευτερη γεννα ηταν παλι ασποτη με 4 αυγα συνολο. Διηρκεισε απο12-02 εως 15/03 χωρις "κενα". Η επωαση κρατησε 16 μερες γιατι τα εβγαλα εγω καθως ο αρσενικος ηθελε να βατεψει και μαλωναν, μολις βγηκαν τα υγα σηκωθηκε η καναρα πηρε δυναμης και συνεχεισε την αναπαραγωγη.

Η τριτη πλεον γεννα ειχε επιτυχια με 5 αυγα εκ των οποιον τα 3 γονιμα. Διηρκεισε απο 10/03 εως 14/03. Η επωσαη ξεκινη 12/03 με το τριτο αυγο και η πρωτη εκολαψη εγινε στις 26/03, η δευτερη 27/03 και τριτη και τελευταια σημερα 28/03.

Στην οικονεια μας μπηκαν λοιπον 3 "μπουμπουκοι" οπως τους φωναζουμε(χαρητομενια) και φενονται υγιεις με μεγαλες πεινες...

Το χαρουμενο ζευγαρι τα φροντιζει ωστε να μενουν φαγωμενα και ζεστα και ο καθενας στο ρολο και ποστο του.

Αυτα απο εμας, μια συντομη ενημερωσει για ολου εσας που βοηθεισαν με τις συμβουλες τους που ηταν και ειναι πολυτιμες!


μερικες φωτος...

IMG_1794.webp IMG_1796.webp IMG_1799.webp
 
Back
Top