Γενικά Ειναι κακοβαμμενο θηλυκο ή ειναι αρσενικο;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Serinia
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Serinia

PB Member
Εγγραφή
30 Αυγ 2008
Μηνύματα
198
Πόλη
Αθήνα
Καλη σας μερα φιλοι μου. Θελω την βοηθεια σας παρακαλω. Εχτες ενας φιλος απο Βολο μου εφερε ενα καναρινι δωρο για Χριστουγεννα. Ενα κοκκινο αχατη διμορφικο. Επιμενει οτι ο ανθρωπος απο τον οποιο το αγορασε λεει οτι ειναι θηλυκο. Εμενα ομως μου μοιαζει αρσενικο. Το κοιταξα και απο κατω βεβαια και παλι αρσενικο μου κανει. Το πουλι ειναι φετινο με στοιχεια δαχτυλιδιου ΑΟΒ 08 Ε175 027EF. Η ερωτηση μου ειναι αν μπορειτε να καταλαβετε απο την φωτο αν ειναι κακοβαμμενο θηλυκο η αν ειναι αρσενικο οπως υποστηριζω εγω. Σας ευχαριστω για την βοηθεια.
 

Συνημμένα

  • Mosaic Red Agate F 1.webp
    Mosaic Red Agate F 1.webp
    13 KB · Προβολές: 292
  • Mosaic Red Agate F 2.webp
    Mosaic Red Agate F 2.webp
    19,1 KB · Προβολές: 201
Από τις φωτό δείχνει για αρσενικό λόγω της μάσκας. Θα το καταλάβεις όταν αρχίσει να κελαηδάει. Μερικές φορές εμφανίζουν υπερβολικές μάσκες και τα θηλυκά αλλά σε τέτοια έκταση λίγο δύσκολο.
 
Επειδή είναι ένα πουλάκι το οποίο με έχει κερδίσει και σύντομα θα "κάνουμε παρέα" κατα την διάρκεια της έκθεσης της Αλοπ πήρα πολλές πληροφορίες απο αρκετά μέλη του φόρουμ μας (ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια και το ενδιαφέρων) και θα σου έλεγα πως είναι αρσενικό και να το χαίρεσαι!
 
Βασιλη, Σταματη σας ευχαριστω που απαντησατε. Κι εγω πιστευω πως ειναι αρσενικο αλλα με αγχωσε λιγο η επιμονη του ανθρωπου που πουλησε το πουλακι αυτο στον φιλο που μου το εφερε, οτι ειναι ντε και καλα θηλυκο.
Σταματη κι εμενα αυτα τα ειδη διμορφικων με εχουν τρελανει εντελως. Υπεροχα πουλια.
Και παλι σας ευχαριστω για τον χρονο που διαθεσατε για μενα.
 
Είναι 100% αρσενικό. Κακοβαμμένο για φετεινό γιατί έχει πάρει χρώμα και στα φτερά πτήσης και στους "οδηγούς" της ουράς.
Αχάτης κόκκινο μωσαϊκό σίγουρα. Αλλά παίζεται λόγω φωτογραφίας, αν είναι καθαρός ή παστέλ.
Αυτό αν δεν το δεί κάποιος από κοντά δεν μπορεί να σου πεί με σιγουριά.
Φιλικά,
 
Γιωργο (georgekouk) σε ευχαριστω για την συμετοχη σου στην απορια μου και βεβαια απειρια μου σχετικα με τα διμορφικα πουλια. Ειλικρινα με γοητευουν παρα πολυ και θα ασχοληθω πολυ περισσοτερο με αυτα τα πουλια. Ομως εχω και απειρια σχετικα με τους χρωμματισμους τους. Το πουλι στην φωτο ειναι κακοβαμμενο αρα σημαινει οτι του εχει δοθει πολυ περισσοτερη χρωστικη απο οτι πρεπει;Εχω στην κατοχη μου ακομα ενα red agate Mosaic
αλλα επειδη ελπιζω να αποκτησω περισσοτερα ρωταω για να αποφυγω κι εγω τις υπερβολες. Το συγκεκριμενο πουλι ηρθε στα χερια μου οπως ακριβως το βλεπεις, και χαιρομαι που ειναι αρσενικο (εχω λοιπον δυο αρσενικα). Και παλι σε ευχαριστω.
 
γεια σου Serinia το πουλακι ειναι αρσενικο 100%. Το βαψιμο στα διμορφικα ξεκιναει μετα τις εξηντα μερες. Τωρα παιζει ρολο πως δινουμε το χρωμα στα πουλια και απο τι γονεις εχει βγει (εννοω χρωματικα).Αν μπορω να βοηθησω ευχαριστως.Φιλικα Τεο.
 
γεια σου Serinia το πουλακι ειναι αρσενικο 100%. Το βαψιμο στα διμορφικα ξεκιναει μετα τις εξηντα μερες. Τωρα παιζει ρολο πως δινουμε το χρωμα στα πουλια και απο τι γονεις εχει βγει (εννοω χρωματικα).Αν μπορω να βοηθησω ευχαριστως.Φιλικα Τεο.
Το σιγουρο ειναι οτι ειναι διμορφικο κοκκινου αχατη αλλα σε αλλο ποστ ο Γιωργος ισως και να ειναι σιγουρος οτι ειναι παστελ και οχι εντονο αλλα δεν βοηθαει πολυ η φωτο που εχω τραβηξει. Εσυ μπορεις να το διακρινεις αυτο η με συμβουλευεις να ανεβασω αλλες φωτογραφιες να δειχνει πιο σωστα;
Και ρωταω για την διευκρινηση διοτι σκοπευω να αγορασω μετα τις γιορτες και θηλυκα. Εχω αλλα ενα αρσενικο κοκκινου αχατη αλλα ειναι εντονο. Εσυ τι λες;
 
Καλημερα Serinia το παστελ εχει μια αποχρωση λιγο πιο αχνη στη γραμωση εναντι του κανονικου. Πες μου αν σου αρεσουν τα κανονικα
η τα παστελ για να σου πω πως θα τα βαλεις.Φιλικα Τεο
 
γεια σου Serinia το πουλακι ειναι αρσενικο 100%. Το βαψιμο στα διμορφικα ξεκιναει μετα τις εξηντα μερες. Τωρα παιζει ρολο πως δινουμε το χρωμα στα πουλια και απο τι γονεις εχει βγει (εννοω χρωματικα).Αν μπορω να βοηθησω ευχαριστως.Φιλικα Τεο.

Ολοι μπορούμε να βοηθήσουμε και οι περισσότεροι το κάνουμε.
Αν έχεις την διάθεση και την καλοσύνη
άνοιξε ένα καινούργιο θέμα με τίτλο "Παροχή χρωστικών στα Μωσαίκ" και γράψε μας, τον τρόπο και τις ενέργειες σου την περίοδο
που γίνεται αυτή χωρήγηση.
 
Καλησπερα Μακη, στα μωσαικα δινουμε χρωμα ακριβως στις 60 μερες και μετα γιατι σε αυτο το χρονικο διαστημα το πουλι εχει ολοκληρωσει
την δημιουργια των κινητηριων φτερων και της ουρας.Αυτα ειναι γνωστα στους εκτροφεις, οπως και πολλα αλλα, δεν λεω τιποτα καινουργιο.Φιλικα Τεο
 
Θεωδορε τωρα εχω απορια εγω. Οκ για τα νεα πουλια και τις χρωστικες. Συμφωνω και το εχω διαβασει εδω σε αλλα ποστ.Αλλα συνεχιζουμε να δινουμε χρωστικες ουσιες καθ' ολη την διαρκεια της χρονιας μεχρι την επομενη πτερορεια;
Και επειτα παλι απο την αρχη;Ετσι δεν βαφονται και σημεια που δεν θελουμε, πχ τα φτερα πτησεως;Εννοω ποιος ειναι ο τροπος να σηντηρησεις το χρωμμα σε ενα τετοιο πουλι; Και μεχρι ποτε;
Συγνωμη για τις πολλες ερωτησεις...
 
Γεια σου Καιτη,τα παλια πουλια τα δινουμε χρωμα μονο στην περιοδο πτεροροιας αν θες στειλε μου το e mail σου και καποιο τηλ για οτι χρειαστεις, γιατι μεσω μηνυματων θα γραφουμε εκθεσεις.Φιλικα Τεο
 
Back
Top