Γενικά Ειναι καποια ρατσα αυτο το καναρινι;

Εγγραφή
21 Ιουλ 2008
Μηνύματα
388
Πόλη
Αθήνα
καλημερα σε ολους. Πριν απο ενα μηνα περιπου ειδα σε ενα πετ ενα θηλυκο καναρινι σε πολυ μεγαλο μεγεθος, αφου ειδα οτι ηταν ενταξει στην υγεια του το αγορασα.ρωτησα αν ειναι καποια ρατσα και μου ειπε οτι μαλλον ειναι απλο καναρινι με γκλοστερ αλλα ουτε και αυτος ηταν σιγουρος. Ειναι πανω απο 18 ποντους μπορει να ειναι ημιαιμο γκλοστερ η κατι αλλο. Θα ηθελα πολυ τη γνωμη σας. Ελπιζω να βοηθησουν οι φωτογραφιες. Ευχαριστώ:)
 

Συνημμένα

  • 14022009282.webp
    14022009282.webp
    42,4 KB · Προβολές: 191
  • 14022009283.webp
    14022009283.webp
    42,5 KB · Προβολές: 209
  • 14022009284.webp
    14022009284.webp
    46,3 KB · Προβολές: 172
  • 14022009288.webp
    14022009288.webp
    44,3 KB · Προβολές: 244
  • 14022009289.webp
    14022009289.webp
    47,5 KB · Προβολές: 171
Gloster είναι αλά δεν μπορείς κα είσαι σίγουρος αν είναι καθαρόαιμο.
 
Μοιάζει με gloster consort αλλά είναι λίγο μακρουλό για καθαρόαιμο. Γνώμη μου. Πάντως είναι πολύ όμορφο!
 
Καταρχην ειναι πανεμορφο 😉Κατα δευτερον δεν μου ακουγεται και πολυ αξιοπιστο το πετ σοπΟφειλει να ξερει τι πουλαει! Εχει ολοιδια φατσουλα με το γκλοστερ consort(χωρις το σκουφο)μου, αλλα ειναι μακρυ! Τα γκλοστερ τα καθαροαιμα ειναι σαν μπαλακια, κοντουλια και στρογγυλα, δεν ξεχωριζει ο λαιμος ειναι σαν ενιαιο.. Παντως ειναι ωραιο! Να σου ζησει
 
Μπορει να ειναι και Κρεστ επειδη ειναι μεγαλοσωμο.Gloster κοντα στα 18 cm?
 
Μπορει να ειναι και Κρεστ επειδη ειναι μεγαλοσωμο.Gloster κοντα στα 18 cm?





Παρατηρησε καλυτερα το κεφαλι του! Το φρυδι ειναι του γκλοστερ consort! Αλλα εδω δεν ηξερε ο πετσοπας τι ειναι, οποτε ημιαιμο ειναι... Δεν μας ειπε και ποσο το αγορασε! Πες μας αν ειναι ευκολο..
 
Φαμπιο, τα Gloster δεν ειναι ποτε τοσο μεγαλα πουλια. Ενω τα Crest ειναι μεγαλα πουλια. Ναι ισως να ειναι ημιαιμο το πουλι αλλα απο Crest και οχι απο Gloster.Ισως ο ιδιοκτητης του PetShop να μην ξερει τιποτα απο πουλια. Δες φωτο απο πουλια Crest μη λοφιοφορα.1+2 φωτο ειναι Crest.
 

Συνημμένα

  • Crestbred 1.webp
    Crestbred 1.webp
    8,6 KB · Προβολές: 110
  • normal_bDSCN4234.webp
    normal_bDSCN4234.webp
    14,7 KB · Προβολές: 97
Και μιας και αναφερεσε στα φρυδια του πουλιου κοιτα εδω πουλια με φρυδια.Αναφερονται ως Crestbred.Yπαρχουν πολλα να μαθουμε για τις ποικιλιες των καναρινιων ακομα.
 

Συνημμένα

  • AOD053_CRESTBRED_a 1.webp
    AOD053_CRESTBRED_a 1.webp
    12,9 KB · Προβολές: 139
  • 132838.webp
    132838.webp
    25,1 KB · Προβολές: 121
Ειναι καποια ρατσα αυτο το καναρινι;
Εχω την γνώμη οτι αυτή η ερώτηση θα μπορούσε να είναι άσκηση για κριτές.
Μα είναι δυνατόν να εκφέρει γνώμη κανείς, αν δεν έχει περάσει
απο τα σαράντα κύματα της γνώσης. Αν δεν γνωρίζει με ακρίβεια τα στάνταρτς αλλά
και τις λεπτομέρειες που ξεχωρίζουν τα "καθαρά" πουλιά απο τα ημίαιμα;
Αν δεν έχει βάλει μπροστά του εκατοντάδες πουλιά
και έναν δάσκαλο επιπέδου δίπλα του να του λέει και να δείχνει τις λεπτομέρειες
που χαρακτηρίζουν την κάθε ράτσα;
-Το μόνο που μπορούμε εμείς να λέμε είναι τί μας θυμίζει ή με τί μοιάζει
τίποτε περισσότερο.
 
ολα τα θηλυκα τα ειχε 25 ευρω, ολα τα πουλια ομως που ειχε ηταν σε παρα πολυ καλη κατασταση. Μου ειπε απο μονος του οτι ειναι ελληνικα και οτι αυτος που του το εδωσε εχει διαφορα. Οποτε μαλλον τα μπασταρδεψε και γιαυτο τα εχει και τοσο επειδη δεν ειναι καθαροαιμα. Αλλα και για το γκλοστερ δεν ηταν σιγουρος. Να προσθεσω κατι, τουλαχιστον δεν μου ειπε ειναι ρατσα γκλοστερ και το πουλαω 50 ευρω μου ειπε ξεκαθαρα οτι μαλλον εχει και γκλοστερ και το δινω 25. Εδω μου πουλαγαν παπαγαλο κακαρικι σε αλλο πετ και δεν ηξερε ουτε καν πως το λεγαν και μου ελεγε αλεξανδρινο... Τι να πεις.
 
Εχω την γνώμη οτι αυτή η ερώτηση θα μπορούσε να είναι άσκηση για κριτές.
Μα είναι δυνατόν να εκφέρει γνώμη κανείς, αν δεν έχει περάσει
απο τα σαράντα κύματα της γνώσης. Αν δεν γνωρίζει με ακρίβεια τα στάνταρτς αλλά
και τις λεπτομέρειες που ξεχωρίζουν τα "καθαρά" πουλιά απο τα ημίαιμα;
Αν δεν έχει βάλει μπροστά του εκατοντάδες πουλιά
και έναν δάσκαλο επιπέδου δίπλα του να του λέει και να δείχνει τις λεπτομέρειες
που χαρακτηρίζουν την κάθε ράτσα;
-Το μόνο που μπορούμε εμείς να λέμε είναι τί μας θυμίζει ή με τί μοιάζει
τίποτε περισσότερο.

συμφωνω απολυτα, ειναι παρα πολυ δυσκολο για εναν ερασιτεχνη να καταλαβει τι ρατσα ειναι το καθε πουλι. Παραδειγμα εγω το βλεπω και γκλοστερ αλλα το βλεπω και γιορκσαιρ.:)
 
βρηκα και αυτο το βιντεο που μου φερνει πολυ στο δικο μου καναρινι.
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
.
 
Η αληθεια ειναι οτι τελικα δεν ειχα δει καθαροαιμο crestbird! Και οντως μοιαζει και με crest!Χαρηκα πολυ γιατι επιβεβαιωνομαι οτι θα μαθω πολλα πραγματα σαν μελος της σελιδας! Επισης επιμενω στο να εχω γνωμη στο οτιδηποτε μου ειναι(εστω και τελειως ερασιτεχνικα)οικιο! Σε ενα site κριτων διαγωνισμων,θα ημουν απλως επισκεπτης και δεν το κρυβω οτι θα βαριομουνα να ασχοληθω και πολυ! Εμενα μου αρεσει να εχω πουλακια διαφορων ρατσων και μηκαι να τα συζηταμε οπως εγινε σε αυτο το θεμα! Ευχαριστω και συγνωμη για την πολυλογια μου!
 
Εχω την γνώμη οτι αυτή η ερώτηση θα μπορούσε να είναι άσκηση για κριτές.
Μα είναι δυνατόν να εκφέρει γνώμη κανείς, αν δεν έχει περάσει
απο τα σαράντα κύματα της γνώσης. Αν δεν γνωρίζει με ακρίβεια τα στάνταρτς αλλά
και τις λεπτομέρειες που ξεχωρίζουν τα "καθαρά" πουλιά απο τα ημίαιμα;
Αν δεν έχει βάλει μπροστά του εκατοντάδες πουλιά
και έναν δάσκαλο επιπέδου δίπλα του να του λέει και να δείχνει τις λεπτομέρειες
που χαρακτηρίζουν την κάθε ράτσα;
-Το μόνο που μπορούμε εμείς να λέμε είναι τί μας θυμίζει ή με τί μοιάζει
τίποτε περισσότερο.
Ναι δεν εχω εμπειρια σαν αλλους εδω μεσα αλλα μονο καποια στοιχειωδη αντιληψη. Πες μας ομως και την γνωμη σου ως εμπειρωτερος Κε Μακη. Το να μας ''τα ψαλλεις '' ειναι καλο για να γινουμε καλυτεροι. Δωστε μας και τα ''φωτα'' σας, ως εκτροφεας που ειστε.
 
[


-Το μόνο που μπορούμε εμείς να λέμε είναι τί μας θυμίζει ή με τί μοιάζει
τίποτε περισσότερο.[/quote]



Βαζει και τον εαυτο του οτι δεν ειναι εμπειρος και ειναι σαν κι εμας χομπιστας ερασιτεχνης 🙂
 
συμφωνω απολυτα, ειναι παρα πολυ δυσκολο για εναν ερασιτεχνη να καταλαβει τι ρατσα ειναι το καθε πουλι. Παραδειγμα εγω το βλεπω και γκλοστερ αλλα το βλεπω και γιορκσαιρ.:)




Αν και ειμαι καινουριο μελος, δεν νομιζω να υπαρχουν κορυφαιοι κριτες στο site...
 
Οχι Φαμπιο, ο Κος Μακης ειναι εμπειρωτατος και αυτο που εχει να πει να το ακους. Δεν λεει ποτε κατι στην τυχη η απο αγνοια. Εδω στην κουβεντα μας, κατι εχει εντοπισει.
Εγω αν τον ''τσιγκλισα'' λιγακι ειναι για να μας πει την αποψη του. Δεν το εκανα για να τον θιξω. Σε καμια περιπτωση.Ας με συγχωρεσει και ας μας πει την αποψη του για το θεμα.
Sorry για το Off Topic.
 
-Το μόνο που μπορούμε εμείς να λέμε είναι τί μας θυμίζει ή με τί μοιάζει
τίποτε περισσότερο.

Βαζει και τον εαυτο του οτι δεν ειναι εμπειρος και ειναι σαν κι εμας χομπιστας ερασιτεχνης 🙂


Σε καμια μα καμια περιπτωση δεν το ειπα ειρωνικα και με σκοπο να θιξω καποιον! Δικα του λογια χρησιμοποιησα και ηθελα να στηριξω το δικαιωμα να λεμε ολοι την γνωμη μας! Αλλα καλυτερα αστο να μας εξηγησει ο ιδιος τι εννοουσε(αν θελει βεβαια)
 
-Πες μας ομως και την γνωμη σου ως εμπειρωτερος Κε Μακη. Το να μας ''τα ψαλλεις '' ειναι καλο για να γινουμε καλυτεροι.

Αν ήθελα να γράψω κάτι άλλο, θα το είχα γράψει.Αυτό που γράφω, είναι η
γνώμη μου. Γιατί, ντέ και καλά, θα πρέπει να το παίξω παντογνώστης;☹
Τώρα αν καμιά φορά βγαίνουν τα λεγόμενα μου σαν "ψάλσιμο" σας διαβεβαιώ
οτι το θέμα, θα με απασχολήσει σοβαρά γιατί δεν έχω ούτε κατ' υποψίαν τέτοια πρόθεση :)
 
καλημερα σε ολους. Πριν απο ενα μηνα περιπου ειδα σε ενα πετ ενα θηλυκο καναρινι σε πολυ μεγαλο μεγεθος, αφου ειδα οτι ηταν ενταξει στην υγεια του το αγορασα.ρωτησα αν ειναι καποια ρατσα και μου ειπε οτι μαλλον ειναι απλο καναρινι με γκλοστερ αλλα ουτε και αυτος ηταν σιγουρος. Ειναι πανω απο 18 ποντους μπορει να ειναι ημιαιμο γκλοστερ η κατι αλλο. Θα ηθελα πολυ τη γνωμη σας. Ελπιζω να βοηθησουν οι φωτογραφιες. Ευχαριστώ:)

Ότι καναρίνι δεν είναι κάποιας ράτσας/κατηγορίας λέγεται κοινό καναρίνι. Το δικό σου είναι ένα κοινό καναρίνι άσχετα αν προέρχεται από μία η περισσότερες μεγαλόσωμες ράτσες. Το να διαβάσουμε το pedigree (γενεολογικό του δέντρο) από τα χαρακτηριστικά του δεν γίνεται. Τις ράτσες από τις οποίες προέρχεται τις γνωρίζει (αν τις γνωρίζει) αυτός που το έβγαλε. Δυστυχώς τα petshops για να αγοράσουν φτηνά πουλιά 5-10 ευρώ προτιμούν τους καναρινάδες της γειτονιάς οι οποίοι δεν ασχολούνται με ράτσες και κατά καιρούς παίρνουν και κάνα μεγαλόσωμο (Crested, Yorkshire κλπ) και το ζευγαρώνουν με ότι βρουν μπροστά τους. Δεν έχω τίποτα με τα κοινά καναρίνια (είναι πολύ συμπαθητικά όπως όλα τα καναρίνια) αλλά όταν σε όλη την Ελλάδα βρίσκεις μόνο τέτοια πουλιά και τα υπόλοιπα τα ψάχνεις είναι πρόβλημα, τόσο για τους χομπίστες που αρχίζουν τώρα και θέλουν να ασχοληθούν σοβαρά με το "σπορ", όσο και για την ανάπτυξη της εκτροφής στη χώρα μας. Κάθε πράγμα έχει κάποιο στόχο, η αναπαραγωγή κοινών καναρινιών δεν μπορεί να έχει στόχους. Συγγγνώμη που επεκτάθηκα λίγο στο θέμα, παραθέτω προσωπικές απόψεις απλά, γενικότερα για το θέμα των κοινών καναρινιών.
 
Back
Top