Αναπαραγωγή Ειναι νωρις για δευτερη γεννα η οχι;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης marinis
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

marinis

PB New Member
Εγγραφή
8 Φεβ 2014
Μηνύματα
168
Πόλη
Θεσσαλονίκη
παιδια χριαζομαι βοηθεια εχω ενα ζευγαρι καναρινια μου εχουν 3 μικρα 14αρων ημερων κ χθες τα ειδα οτι ξανα ζευγαρωναν να βαλω δεφτερη φολια στην ζευγαρωστρα η οχι ακομα;
 
παιδια χριαζομαι βοηθεια εχω ενα ζευγαρι καναρινια μου εχουν 3 μικρα 14αρων ημερων κ χθες τα ειδα οτι ξανα ζευγαρωναν να βαλω δεφτερη φολια στην ζευγαρωστρα η οχι ακομα;
Γιώργο την απάντηση στο ερώτημα που έκανες πρέπει να τη δώσεις αποκλειστικά και μόνο εσύ. Και μπορείς εύκολα να το κάνεις αν δώσεις κάποιες απαντήσεις σε κάποια εύλογα ερωτήματα σαν τα παρακάτω:
Χρειάζεσαι περισσότερα καναρίνια από αυτό το ζευγάρι ή όσα έχεις σου αρκούν;
Έχεις τη δυνατότητα σε εξοπλισμό, χώρο, χρήματα και διάθεση να τα φιλοξενήσεις;
Έχεις σκοπό να εκμεταλλευτείς οικονομικά αυτό που λέμε αναπαραγωγή ή απλά κάνεις το χόμπι σου;
Πιθανόν να έχεις και εσύ κάποια παρόμοια ερωτήματα όπως και οι φίλοι μας...
Θα πρέπει να δώσεις πρώτα τις απαντήσεις σε αυτά και στη συνέχεια να αποφασίσεις αν θα διακόψεις την "άκαιρη" κατά τη γνώμη μου αναπαραγωγή.
Επιπρόσθετα να σου θυμίσω, πως αν σταματήσεις τελικά το ζευγάρι, πολύ πιθανό να μην έχεις ξανά φωλιές και αυγά φέτος... αλλά την επόμενη χρονιά.
 
χωρο εχω δυνατοτητα φροντιδασ εχω το κανω μονο για χομπι κ τους νεοσους τους θελω γιατι κραταω τα θυληκα για αναπαραγωγη με καρδερινα θελω να χω δηλαδη θυληκες! Να βαλω τελικα φολια η πρωτα να βγουν τα μικρα απο την φολια;
 
χωρο εχω δυνατοτητα φροντιδασ εχω το κανω μονο για χομπι κ τους νεοσους τους θελω γιατι κραταω τα θυληκα για αναπαραγωγη με καρδερινα θελω να χω δηλαδη θυληκες! Να βαλω τελικα φολια η πρωτα να βγουν τα μικρα απο την φολια;
Σε μερικές μέρες... και μάλιστα σύντομα θα αρχίσει τη διαδικασία δημιουργίας νέας φωλιάς.
Αν σκοπεύεις να συνεχίσεις την "αναπαραγωγή" βάζεις στην άλλη άκρη του κλουβιού μια νέα φωλιά και υλικό για να τη δημιουργήσει. Όταν θα είναι έτοιμη η κανάρα θα αρχίσει το κτίσιμο.
 
κυριε γιαννη να βαλω δηλαδη φολια κ υλικο δεν υπαρχει προβλημα που τα μικρα τισ ειναι ακομα 14 ημερων κ μεσα στην φολια;
 
κυριε γιαννη να βαλω δηλαδη φολια κ υλικο δεν υπαρχει προβλημα που τα μικρα τισ ειναι ακομα 14 ημερων κ μεσα στην φολια;
Να βάλεις πρώτα τη φωλιά... και όταν δεις να μαζεύει διάφορα σχετικά για χτίσιμό της... Τότε να βάλεις και το κατάλληλο υλικό.
Προσοχή όμως τη συμπεριφορά της απέναντι στους νεοσσούς.
 
τη εννοεις κυριε γιαννη μηπως δεν τα ταιζει;να αναφερω πως κ ο αρσενικος τα ταιζει συνεχεια!
 
Γενικά χρειάζεται πολύ προσοχή σ' αυτή τη φάση. Αυτά που σου γράφω μπορεί να συμβούν πολύ σπάνια.
Έτσι υπάρχει περίπτωση για παράδειγμα να τα πετάξει έξω από τη φωλιά, ή να τραβήξει φτερά από τα μικρά κλπ. Γενικά υπάρχουν μερικά πράγματα που χρειάζονται ιδιαίτερη προσοχή, ειδικά αν είναι πρωτάρα..
Να έχεις πρόχειρο το χώρισμα του κλουβιού και να παρακολουθείς...
Πιστεύω πως όλα θα πάνε καλά...
 
ευχαριστω πολυ για ολες τις απαντησεις οποτε αυριο πρωι βαζω φολια κ ας ειναι οι νεοσοι ακομα 15 ημερων; Στις 20 μερες καλα ειναι να απομακρινω τους νεοσους;
 
ευχαριστω πολυ για ολες τις απαντησεις οποτε αυριο πρωι βαζω φολια κ ας ειναι οι νεοσοι ακομα 15 ημερων; Στις 20 μερες καλα ειναι να απομακρινω τους νεοσους;
Όχι... στις 30 ημέρες... και ίσως λίγο περισσότερο. Θα δεις η μητέρα θα καθυστερήσει τόσο που θα έρθουν όλα σωστά και στην ώρα τους.
 
τωρα μπορει να γινω βαρετως αλλα μπερδεφτηκα στις 30 να βαλω φολια η να βγαλω τους νεοσους;
 
τωρα μπορει να γινω βαρετως αλλα μπερδεφτηκα στις 30 να βαλω φολια η να βγαλω τους νεοσους;
στα ιδια ειμαι φιλε ακριβως εχω 2 νεοσσους 13 και 12 ημερων και σημερα η καναρα μου βγηκε απο την φωλια και ενω ηταν μεχρι τωρα συνεχεια μεσα τωρα μπαινει μονο βραδυ ο αρσενικος ταιζει αλλα αυτη γυρναει αλλα ουτε αφηνει και τον αρσενικο να την πλησιασει εσυ ταιζεις προσθετα με κρεμα; Ενημερωνε για την πορεια γιατι ειμα ιαπο πισω σου μια μερα
 
κ μενα τωρα μονο βραδυ πανε κ τα σκεπαζουν η ο αρσενικος ή η θυληκια! Οχι δεν ταιζω με κρεμα μονο αυγο κ αυγοτροφη που δινω στουσ γονεις!
 
κ μενα τωρα μονο βραδυ πανε κ τα σκεπαζουν η ο αρσενικος ή η θυληκια! Οχι δεν ταιζω με κρεμα μονο αυγο κ αυγοτροφη που δινω στουσ γονεις!
στα ιδια ειμαστε εγω δινω και μιραλ ανα δυο μερες στο νερο λογικα πρπει να μαστε σε σωστο δρομο δηλαδη γιατι αρχισα να αγχωνομαι μηπως αδιαφορει και τα εγκαταληψει
 
μια χαρα θα πανε ολα πιστεβω! Κυριε γιαννη μονο μια διεφκρινιση για οσο αφορα τις 30 μερες τι εννοουσατε την απομακρισνση των νεοσων η το να βαλω φολια;
 
μια χαρα θα πανε ολα πιστεβω! Κυριε γιαννη μονο μια διεφκρινιση για οσο αφορα τις 30 μερες τι εννοουσατε την απομακρισνση των νεοσων η το να βαλω φολια;
την απομακρυνση των νεοσσων εννοει
 
τωρα μπορει να γινω βαρετως αλλα μπερδεφτηκα στις 30 να βαλω φολια η να βγαλω τους νεοσους;
Τη φωλιά να τη βάλεις από τις 15 μέρες και μετά να υπάρχει... Οι νεοσσοί θα βγουν μετά τις 30 μέρες.
 
Δίνετε Νέα φωλιά, νέα υλικό και νήμα και πολύ στενή παρακολουθηση! Παρακολουθείτε και οι δύο πολύ στενά αλλά και διακριτικά την συμπεριφορά της μαμάς καναρας του μπαμπά καναρου αλλά και των νεοσσών! Μπορεί να υπάρξει θέμα με την νέα θέση της φωλιάς και η μαμά να θέλει να γεννήσει στην ίδια θέση. Αν δείτε κάτι τέτοιο ίσως χρειαστεί να βάλετε τα μικρά με τη φωλιά τους σε άλλο σημείο και την νέα δεύτερη φωλιά στο ίδιο σημείο που ήταν η πρώτη. Η μαμά μπορεί να τραβάει τα φτερά των μικρών ή να μην τα ταΐζει πια. Αν τα ταΐζει μόνο ο μπαμπάς τότε χωρίζετε τη ζευγαρωστρα στα δύο από την μία μετά ο μπαμπάς με τα μικρά και από την άλλη η μαμά με την νέα της φωλιά και αυγά. Αν τα πράγματα γίνουν έτσι τότε κάθε πρωί μπορείτε να βάζετε για λίγο τον μπαμπά με την μαμά για να την βατευει. Αν και οι δύο είναι φιλικοί και ταΐζουν τα μικρά τότε μπορούν να μείνουν όλοι μαζί μέχρι βγουν τα μικρά από τη φωλιά. Όταν βγουν από τη φωλιά με το καλό, καλό θα ήταν να τα χωρίσετε από την μαμά τους για να μην την ενοχλούν ή για να μην κινδυνέψουν τα νέα αυγά, αλλά να είναι τα μικρά μαζί με τον μπαμπά για να τα ταΐζει. Όταν γίνουν 30-35 ημερών και τα έχετε δει να τρώνε και να σπάνε μόνα τους σποράκια τότε μόνο μπορούν να μπουν σε μια μεγάλη ζευγαρωστρα μόνα τους και ο μπαμπάς με την μαμά να τη βοηθήσει για τη νέα φουρνιά!

Να τα χαίρεστε τα μικρά και οι δύο!

Μια ερώτηση: τα καναρίνια σας ζευγαρωσαν σε εσωτερικό χώρο έτσι;
 
Back
Top