Αναπαραγωγή Ειναι νωρις για δευτερη γεννα η οχι;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης marinis
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Εγώ προσωπικά αν δεν δω τα μικρά να σπάνε σποράκια μόνα τους δεν τα χωριζω. Ακόμα και σε περιπτώσεις που Ταΐζει μόνο η μαμά και έχει και δεύτερη φωλιά, βάζω σε προτεραιότητα τα μικρά και όχι τα αυγά! 😉
 
καλησπερα στην ομαδα... Το πρωτο αυγο σημερα το πρωι στην δευτερη φολια για φετος! Πιστευω να πανε ολα καλα οπως κ στην πρωτη γεννα!
 
καλησπερα στην ομαδα... Το πρωτο αυγο σημερα το πρωι στην δευτερη φολια για φετος! Πιστευω να πανε ολα καλα οπως κ στην πρωτη γεννα!
Μπράβο βρε Γιώργο! Με το καλό να πάει και η δεύτερη γέννα! Ταίζουν οι γονείς τα μικρά από το χώρισμα; Έχουν αρχίσει να τρώνε αυγοτροφή ή να σπάνε σποράκια μόνα τους; :)
 
ναι οι γωνεις ταιζουνε κανονικα κ ναι τα μικρα τρωνε αυγοτροφη μονα τους για σπορια δεν τα δα ακομα! Σημερα επρεπε να χω το δευτερο αυγο αλλα δεν μου γεννησε η θυληκια εκανε κενο δηλαδη οπως κ την πρωτη γεννα δεν ξερω γιατι το κανει αυτο!
 
ναι οι γωνεις ταιζουνε κανονικα κ ναι τα μικρα τρωνε αυγοτροφη μονα τους για σπορια δεν τα δα ακομα! Σημερα επρεπε να χω το δευτερο αυγο αλλα δεν μου γεννησε η θυληκια εκανε κενο δηλαδη οπως κ την πρωτη γεννα δεν ξερω γιατι το κανει αυτο!
Ασβέστιο της έχεις δώσει; Κόκκαλο σουπιάς πρέπει να υπάρχει μόνιμα στο κλουβί, τσόφλι αυγού και σουσάμι όταν γεννάνε τα θηλυκά! Πόσο μάλλον στη δεύτερη γέννα! Η άλλη επιλογή που έχεις είναι υδατοδιαλυτό ασβέστιο στο νερό μέχρι να ολοκληρωθεί η ωοτοκία! 😉
 
εχω ασβεστιο την κλασικη καρδια! Μου το κανε κ στην πρωτη γεννα αφτο!
Αυτά είναι συνήθως βλαβερά, σουπιοκόκαλο στο κλουβί και 4-5 σταγόνες υγρό ασβέστιο στην ποτίστρα του πτηνού
 
ωραια γιαννη θα το χω υποψη μου! Πιστευω να μην ειναι κακο αφτο για την θυληκια μου... Το κενο στην γεννα εννοω!
 
Καλά Γιώργο μου για να είσαι σίγουρος δώσε σε αυγοθήκη σουσάμι και τσόφλι αυγού, μέχρι να πα να πάρεις ασβέστιο! Κρίμα να την χάσεις από δυστοκία! Προσέχουμε για να έχουμε! 😉
 
ολα πανε μια χαρα παιδια, σημερα ειχαμε 3ο αυγο! Αυριο ενονω κ ακομα ενα ζευγαρι καναρινια σκουφατο κιτρινο αρσενικο χ γρι μολυβι θυληκια!
 
ολα πανε μια χαρα παιδια, σημερα ειχαμε 3ο αυγο! Αυριο ενονω κ ακομα ενα ζευγαρι καναρινια σκουφατο κιτρινο αρσενικο χ γρι μολυβι θυληκια!
Άντε με το καλό βρε Γιώργο! Πολύ ιδιαίτερη η γκρι μολυβί θηλυκιά σου! 😉
 
ναι οντως πολυ ωραιο πουλι 2 ιδιες εχω απο περσινη γεννα την μια την εχω με καρδερινα αλλα ακομα εκει ειμαι σε προετοιμασια τησ καρδερινας εχουμε ακομα γι αυτα!
 
ναι οντως πολυ ωραιο πουλι 2 ιδιες εχω απο περσινη γεννα την μια την εχω με καρδερινα αλλα ακομα εκει ειμαι σε προετοιμασια τησ καρδερινας εχουμε ακομα γι αυτα!
Έχω περιέργεια να δω αυτά τα θηλυκά τα γκρι-μολυβί και τους απογόνους φυσικά με την καρδερίνα! Μη μας αφήνεις έτσι βρε Γιώργο! Ανέβασε καμιά φώτο! 😛
 
εχω δοκιμασει να ανεβασω πολλες φορες φωτο αλλα δεν τα καταφερα μου λεει πως ειναι μεγαλο το αρχειο!
 
εχω δοκιμασει να ανεβασω πολλες φορες φωτο αλλα δεν τα καταφερα μου λεει πως ειναι μεγαλο το αρχειο!
Διάβασε εδώ και μίκρυνέ το petbirds.gr/community/threads/Πως-να-επισυνάψω-ένα-αρχείο-στο-μήνυμά-μου.9996/ .
 
rsz_dsc02554.webp η καναρα μου που εβγαλε τα πρωτα πουλακια του 15 κ τωρα ειναι στην δεφτερη γεννα! Συντομα κ φωτο απο τα πουλακια που ειναι τωρα 30 ημερων!
 
καλησπερα στην ομαδα... Παιδια σημερα τα αυγα της δεφτερης γεννας εχουν 13 μερες αλλα δεν βγηκαν μικρα... Να προσθεσω τα ειχα παρει κ τα εβαλα ολα μαζι... Τα ειχα σε θερμοκρασια δωματιου οπωσ κ την πρωτη γεννα κ ολα πηγανε καλα! Πιστεβω πως τα αυγα ειναι κλουβια! Να παιζει η θηλυκια ρολο που στην δεφτερη γεννα μου εκανε δυο κενα στα αυγα;
 
Back
Top