Αναπαραγωγή Ειναι νωρις για δευτερη γεννα η οχι;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης marinis
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Όχι... στις 30 ημέρες... και ίσως λίγο περισσότερο. Θα δεις η μητέρα θα καθυστερήσει τόσο που θα έρθουν όλα σωστά και στην ώρα τους.
Γιάννη 30 μέρες είναι πολύ... Θα βγουν μαμόφρεθτα. Εγώ το πολύ 25 ...
 
Γιάννη 30 μέρες είναι πολύ... Θα βγουν μαμόφρεθτα. Εγώ το πολύ 25 ...
Ο καθένας όπως πιστεύει και μπορεί... κάποιες φορές τα βγάζω στις 27-28.. αλλά όχι νωρίτερα.
 
ναι σε εσωτερικο χωρο τα εχω εγω! Εχω βαλει απο χθες δεφτερη φωλια κ ολα καλα... Ταιζουν κ οι δυο γονεις σημερα 16 ημερων τα μικρα...η θηλυκια δεν ασχοληθηκε ακομα με την νεα φωλια αλλα εχουν αρχισει να βατεβοντε! Πιστεβω θα πανε ολα καλα κ στην επομενη γεννα! Σε λιγες μερες θα βαλω κ τα ζευγαρια καρδερινες με καναρες με χωρισμα κ μακαρι να πανε κ κει ολα καλα αλλα εχουμε καιρο ακομα γι αυτα τα ζευγαρια!
 
Άντε με το καλό και η δεύτερη γέννα να πάει! Μόλις ξεκινήσει την ωοτοκία η κανάρα, καλό θα ήταν να χωρίσεις τα μικρά με τον μπαμπά από την μία και την μαμά με τα αυγά από την άλλη γιατί τα μικρά θα πηγαίνουν στην νέα φωλιά της μαμάς και μπορεί να σπάσουν τα αυγά.. Ο μπαμπάς τα ταίζει;
 
Τέλεια! Οπότε αν δεις ότι τα μικρά είναι ενοχλητικά και πάνε συνέχεια στη φωλιά της μαμάς και υπάρχει φόβος να σπάσουν τα αυγά, τα χωρίζεις όπως σου είπα! 😉
 
καλησπερα σε ολους παιδια αυριο τα μικρα μου καναρινακια θα ειναι 23 ημερων ειναι καλα να τα παρω απο τους γονεις; Τωρα τα εχω με τον πατερα τους μονο... Μονο το πρωι αφηνω τον αρσενικο με την θηλυκια την βατεβη κ τον ξανα βαζω με τα μικρα!
 
καλησπερα σε ολους παιδια αυριο τα μικρα μου καναρινακια θα ειναι 23 ημερων ειναι καλα να τα παρω απο τους γονεις; Τωρα τα εχω με τον πατερα τους μονο... Μονο το πρωι αφηνω τον αρσενικο με την θηλυκια την βατεβη κ τον ξανα βαζω με τα μικρα!
Γιώργο εγώ σε καμία περίπτωση δεν τα βγάζω αν δεν έχουν 28 μέρες κι αυτό μόνο στα έκτακτα... κανονικά τα αφήνω 30.
Δεν ξέρω πόσο καλό είναι για την υγεία τους αυτό...
Ξέρω πως τρώνε μόνα τους... αλλά δε νομίζεις πως είναι κάπως νωρίς;
 
ναι μαλλον Γιαννη θα τα αφησω κ γω τουλαχιστον 28 μερες! Περιμενω αυγα στην δεφτερη φωλια κ γι αφτο τα χωρισα καλα δεν εκανα... Τα εχω με τον αρσενικο απο την μια πλευρα εννοω!
 
δεν εχει γεννησει ακομη ειναι ετοιμη η φολια ομως απο μερα σε μερα θα γεννησει! Τα χωριζω μετα το μεσημερι απλα για τον λογο οτι τα μικρα πανε στην νεα φολια κ καθοντε κ εννοχλουν την μητερα! Το πρωι τα εχω ολα μαζι γιατι την βατεβει ο αρσενικος
!
 
δεν εχει γεννησει ακομη ειναι ετοιμη η φολια ομως απο μερα σε μερα θα γεννησει! Τα χωριζω μετα το μεσημερι απλα για τον λογο οτι τα μικρα πανε στην νεα φολια κ καθοντε κ εννοχλουν την μητερα! Το πρωι τα εχω ολα μαζι γιατι την βατεβει ο αρσενικος
!
Τότε να βάλεις και τον πατέρα μαζί με τη μητέρα και τα μικρά μόνα στην άλλη πλευρά.
Διαφορετικά θα έχεις άγονη γέννα αυγών...
Από το διαχωριστικό οι γονείς μπορούν τέλεια να ταΐζουν τα μικρά... Να δεις πως θα στήνονται στη σειρά για να φάνε...
 
εφχαριστω πολυ για τις βοηθειες Γιαννη κ ολες τις απαντησεις σου!

για αγονη γεννα δεν νομιζω γιατι ειδα να την βατευη πολλες φορες φιλε γιαννη!
 
εφχαριστω πολυ για τις βοηθειες Γιαννη κ ολες τις απαντησεις σου!

για αγονη γεννα δεν νομιζω γιατι ειδα να την βατευη πολλες φορες φιλε γιαννη!
Όπως και να 'χει... Τα μικρά 23-24 ημερών μόνα στη μια πλευρά... και το ζευγάρι στην άλλη.
 
Back
Top