Γενικά Εκτροφέας παπαγάλων στη Β. Ελλάδα

Budgie1999

PB New Member
Εγγραφή
28 Νοε 2017
Μηνύματα
31
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Καλησπέρα σας! Έχοντας κινήσει σιγά-σιγά και πάλι τις διαδικασίες για την απόκτηση ενός ήμερου παπαγάλου θα ήθελα να μου προτείνετε εδώ εκτροφείς που να ασχολούνται κυρίως με παπαγάλους μικρού και μεσαίου μεγέθους στη Βόρειο Ελλάδα, όπως Θεσσαλονίκη, αλλά και αλλά μέρη αν γνωρίζετε, όπως Ημαθία και αλλού. Έχω έρθει σε επαφή με 2 αλλά θα ήθελα και παραπάνω επιλογές. Φυσικά απαραίτητη προϋπόθεση να έχουν πουλάκια ήμερα, δηλαδή ταϊσμένα στο χέρι. Ευχαριστώ πολύ!

EDIT: Έχω μιλήσει ήδη με τον Kostas Pocket Parrots από Θεσσαλονίκη. :)
 
Τελευταία επεξεργασία:
Ευχαριστώ πολύ όλους σας για το ενδιαφέρον. Μέχρι στιγμής έχω μιλήσει με μια κοπέλα από την Καβάλα για ένα budgie που θα απογαλακτιστεί περίπου σε ένα μήνα και με τον Kostas Pocket Parrots για ένα μπλε πάροτλετ εντός 2 μηνών. Και οι δύο μου φαίνονται εξαιρετικά συνεπείς και με εμπειρία. Κλίνω προς το μπάτζι γιατί είμαι αρχάριος και νομίζω τα πάρτολετ είναι πιο «δύσκολα» πουλιά. Περιμένω λοιπόν την κοπέλα να μου απαντήσει για το οκ και θα κάνω μια παραγγελία από birdmarket για τροφή, πατήθρες, παιχνίδια, ταΐστρες και τα λοιπά. Κλουβί έχω. :)
 
Εγω θα ελεγα να μη βιαστεις και να κανεις υπομονη! 2 μηνες δεν ειναι μεγαλο διαστημα και απο οτι καταλαβαινω πας στο μπατζι επειση μαλλον το θες πιο αμεσα! Δε στο λεω με κακια αλλα ειναι καλτερο να παρεις το πουλακι που θες κι ας περιμενεις λιγο!
 
Εγω θα ελεγα να μη βιαστεις και να κανεις υπομονη! 2 μηνες δεν ειναι μεγαλο διαστημα και απο οτι καταλαβαινω πας στο μπατζι επειση μαλλον το θες πιο αμεσα! Δε στο λεω με κακια αλλα ειναι καλτερο να παρεις το πουλακι που θες κι ας περιμενεις λιγο!

Κάνεις λάθος σε αυτό γιατί από την αρχή ήθελα μπατζι και όχι παροτλετ για αυτό επικοινώνησα με την κοπέλα που έχει μπατζι. Η επικοινωνία με τον κύριο Κώστα ήρθε αργότερα και με ενημέρωσε για το παροτλετ, το οποίο δε θα προτιμούσα, καθότι είμαι αρχάριος. :) :D
 
Παρόλα αυτά, είμαι ανοιχτός στις προτάσεις για το τι θεωρείτε εσείς καταλληλότερο για έναν αρχάριο σαν κι εμένα. Στο φόρουμ διάβασα ότι τα μπάτζι ενδείκνυνται για την περίπτωσή μου. Βέβαια πάντα καλοπροαίρετα και με διάθεση να μάθω και να διαβάσω ό,τι έχουν να μου πουν οι πιο έμπειροι στο θέμα :)
 
Αν αυτο θες και σου αρεσει αυτο θα παρεις! Δε το συζηταμε!

Κάνω αυτή την επιλογή γιατι θέλω να περάσει καλά οποίο πουλάκι κι αν πάρω, και δε θα ήθελα να σταθεί εμπόδιο στην ευζωία του η ελλειψη εμπειρίας μου. Ίσως αργότερα αποκτήσω και κάποιο άλλο ειδος! Ελπίζω να μην σε προσέβαλα με κάποιο από τα ποστ μου. :D
 
Καλή επιτυχία με το ψάξιμο φίλε Γιώργο.
Τα πάροτλετ όντως τα θεωρώ "δύσκολα" πουλιά, αλλά δεν έχει να κάνει με την ευζωία τους. Την καλή ζωή θα την δώσεις εσύ σε ένα πουλάκι με την ενασχόληση που θα έχεις μαζί του και την αγάπη που θα του δείξεις. Οπότε ότι και να πάρεις, οι "δυσκολίες" θα είναι ίδιες.
Πάρε ότι αποφασίσεις, ακολούθα τα σωστά βήματα και όλα θα πάνε καλά.
 
Καλή επιτυχία με το ψάξιμο φίλε Γιώργο.
Πάρε ότι αποφασίσεις, ακολούθα τα σωστά βήματα και όλα θα πάνε καλά.

Ευχαριστώ πολύ, αυτό θα κάνω!

Τα πάροτλετ όντως τα θεωρώ "δύσκολα" πουλιά, αλλά δεν έχει να κάνει με την ευζωία τους. Την καλή ζωή θα την δώσεις εσύ σε ένα πουλάκι με την ενασχόληση που θα έχεις μαζί του και την αγάπη που θα του δείξεις. Οπότε ότι και να πάρεις, οι "δυσκολίες" θα είναι ίδιες.

Νομίζω ότι τα πάρτολετ δεν είναι η πρώτη μου επιλογή (παρόλο που με τον Ερνέστο έχω αρχίσει να αλλάζω γνώμη βλέποντας πόσο καταπληκτικός είναι :) ) γιατί δεν έχω ενημερωθεί αρκετά και δεν είμαι σίγουρος αν μπορέσω να ανταποκριθώ. Ό,τι κι αν γίνει ελπίζω να σας κρατώ ενήμερους καθώς και για τυχόν απορίες μου. :D
 
Εννοείται, εδώ θα είμαστε να γράφουμε ο καθένας την "ιστορία" του με τους φτερωτούς μας φίλους και φυσικά να βοηθάμε ο ένας τον άλλον.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Back
Top