Γενικά Μεταφορά παπαγάλων από Τουρκία στην Ελλάδα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης ζιζι
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Αυτός από το δασαρχείο μου είπε "δώσε μου το όνομά του και θα τον κλείσω μέσα".
@ianos Δεν γίνεται, λεει, τώρα.
Αφού δεν γίνεται τώρα, στην έσχατη περίπτωση πες του ότι θα τον καταγγείλεις άμεσα και αν δεν σου δώσει απόδειξη, πήγαινε και κάνε το...γνωρίζω ότι όσοι είναι έξω απ΄τον χορό πολλά τραγούδια λένε, αλλά έλεος πια, και όταν σφίξουν οι κ..λοι τότε θα δεις κι εσύ αν πράγματι γίνεται ή όχι.
Ένα άλλο που σκέφτηκα να σου πω, είναι ότι στην έσχατη περίπτωση, θα πήγαινα σε πετσοπ, θα αγόραζα πουλιά, θα έπαιρνα την απόδειξη, θα τους έλεγα ότι έρχομαι το απόγευμα να τα πάρω και δεν θα πήγαινα ποτέ, και αν έμπαινε κανείς στον κόπο να κοιτάξει τα δαχτυλίδια, ε, τότε θα είχα κάνει πατάτα, αλλά τουλάχιστον αν δεν υπήρχε άλλη λύση, αυτό θα έκανα...άλλωστε, ποιος θα πιάσει το πουλί να κάθεται να βλέπει τι γράφει το δαχτυλίδι;
 
@ianos Το ότι δε γίνεται τώρα μου το είπε αυτός στο δασαρχείο. Τη στιγμή που παίρνεις τον παπαγάλο, λέει, πρέπει να περαστεί μέσα στο σύστημα με τα δικά μου στοιχεία και του εκτροφέα. Μετά βγαίνει ένας αριθμός πώλησης. Μια απλή απόδειξη τώρα είναι άχρηστη, λέει. Άσε που τώρα γνωρίζουν όλοι την περίπτωση και θα είναι υποψιασμένοι. Ο ίδιος ο γιατρός τηλεφώνησε στον τύπο στο δασαρχείο και του είπε "ας κάνουμε κάτι εφόσον έχουν δαχτυλίδι κλειστού τύπου. Είκοσι γραμμαρίων πουλάκια είναι, τα βλέπω τώρα στη φωτογραφία, ας μη δημιουργήσουμε πρόβλημα", αλλά εκείνος ανένδοτος. Μέσα σε όλα αυτά να πω βέβαια ότι και ο εκτροφέας είναι άφαντος. Του είπα ότι μου ζητάνε το όνομά του, για να τον πιέσω να βρει μια λύση (σίγουρα θα έχει γνωριμίες) και πολύ απλά δεν μου ξανααπάντησε.
 
Ζωή, η γρίπη των πτηνών τι σχέση έχει με το CITES, τις αποδείξεις αγοράς κτλ? Καμία υποθέτω. Επίσης τι την νοιάζει την Τουρκία η καραντίνα αφού απο εκεί θα φύγουν τα πουλιά και δεν είναι η χώρα αυτή ο προορισμός τους? Την καραντίνα θα μπορούσε να σου την επιβάλλει νόμιμα η Ελλάδα ως χώρα προορισμού αλλά δεν το κάνουν διότι δεν εφαρμόζεται η σχετική νομοθεσία. Η διαδικασία ακούγεται σχεδόν πανομοιότυπη με αυτήν που ήρθα αντιμέτωπος κι εγώ στην Ελλάδα πριν μερικά χρόνια. Μου ζητούσαν απόδειξη αγοράς και τους έλεγα ρε παιδιά γεννήθηκαν σπίτι μου, έχω τους γονείς 20 χρόνια τι απόδειξη αγοράς μου λέτε. Το δύσκολο είναι ότι το σύστημα (και το εκεί και της διπλανής χώρας) δεν έχει αναγκαστεί να εφαρμόσει τους σχετικούς κανονισμούς σχεδόν καμία φορά και κανείς δεν ξέρει ακριβώς τι πρέπει να κάνει. Γίνανε ξαφνικά όλοι οι μπαχαλάκηδες "τύπος κι υπογραμμός". 🙄
 
@Φοίβος Στα λόγια μου ερχεσαι Ανεστη. Καμιά απολύτως σχέση. Στην Ελλάδα θέλουν ένα χαρτί που να λέει ότι τα πουλιά έμειναν τριάντα μέρες καραντίνα στο σπίτι μου. Σε αυτό το χαρτί πάνω ζητάνε και αριθμό cites. Άρα για να μου το δώσει ο εδώ γιατρός, πρέπει πρώτα να υπάρχει αριθμός cites. Θεωρητικά στην Ελλάδα μου λένε ότι όλο αυτό γίνεται για τη γρίπη των πτηνών, αλλά όταν τους λέω να κάνω όλες τις απαραίτητες εξετάσεις δεν έχουν τι να πουν. Πολύ απλά κανένας δεν θέλει να βοηθήσει έστω και λίγο. Προφανώς σκέφτονται "έλα μωρέ πουλιά είναι. Άφησε τα και φύγε". Αλλά δεν είναι έτσι. Είμαι σίγουρη πως ακόμη πονάς για τα πουλιά που άφησες. Ακόμη σε νοιάζει που χωρίστηκαν, που, που, που! Αλλά ποιος νοιάζεται, Ανέστη;
 
Τα σημερινά νέα. Σκέφτηκε ο πατέρας μου να τηλεφωνήσει στο τελωνείο στα σύνορα και να ρωτήσει τι μπορεί να γίνει. Τους ζήτησε να μας πουν τι εξετάσεις θέλουν να κάνουμε ώστε να πιστοποιηθεί ότι είναι υγιή εφόσον όλος ο ντόρος γίνεται για τη γρίπη των πτηνών όπως έλεγαν. Και ποιος νοιάζεται για τη γρίπη των πτηνών; Ήταν η απάντηση. Τα πουλιά για να περάσουν θέλουν πρωτίστως cites. Ειναι πολύ σοβαρή η κατασταση για να ασχοληθούμε με τους συναισθηματισμούς της κόρης σας. Τα πουλιά κατάσχονται αμέσως και παραμένουν εδώ μέχρι να τα πάρει η αρμόδια αρχή. Έπειτα διώκεται η χώρα προέλευσης και όχι η κόρη σας. Δεν θα ανοίξουμε διπλωματικό επεισόδιο για τρία παπαγαλάκια. Και όλα αυτά, συμπλήρωσε, γίνονται για την προστασία των πτηνών και όχι για τη γρίπη.
 
Με Ελληνικό τελωνείο η συνομιλία;
Δηλαδή κ να ξεπεράσεις τους Τούρκους κολλάς στην Ελλάδα;
Απο Τουρκία πες ότι δεν έχεις χαρτιά σε αφήνουν να τα πάρεις και κολλας Ελλάδα μετά; Μπερδεύτηκα 🙄
 
@takis1964 Ναι, Τάκη. εχθές μίλησα με την αστυνομία στα τουρκικά σύνορα και με διαβεβαίωσαν ότι δεν θα γίνει κανένας έλεγχος ούτε στα πουλιά ούτε στον σκύλο.
 
Τι να πω βρε Ζωή να σε ψάξουνε; μόνο αν μοιάζεις με πράκτορα η κατασκοπο 😎
[automerge]1598626574[/automerge]
Παντως πιστεύω ότι, (καταλαβαίνω το ρίσκο και την αγωνία) , κάποιος θα βρεθεί να σε εξυπηρετήσει, αρκεί να μην πέσεις σε γυναίκα αξιωματουχο 🙄 ❗
 
@Φοίβος Ποτέ δεν μου έχουν κάνει μέχρι τώρα, αλλά αυτή τη φορά θα έχω και κούτες με βιβλία οπότε θα ψάξουν μάλλον 🤷
[automerge]1598630173[/automerge]
@takis1964 Κάτι ξέρεις εσύ μάλλον! Γυναίκα μίλησε σήμερα με τον πατέρα μου. Πάντως καμιά συνεννόηση. Άλλα μου έλεγαν τόσες μέρες οι γιατροί στα ελληνικά σύνορα, άλλα λένε στο τελωνείο. Αύριο θα πάρω να μιλήσω κι εγώ μαζί της, γιατί τους έχω ικανούς να μου δημιουργήσουν πρόβλημα και με τον σκύλο 🙄
 
@ζιζι

Η απάντηση του δημοσιου υπαλλήλου ειναι η προβλεπομενη.
Ο οποιοσδήποτε θα απαντουσε by the book.

Μην αναλωνεσαι σε ανουσιες κουβεντες του γιατί ζητανε αυτα που ζητανε,ετσι ειναι η νομοθεσία.

Αυτο που σου εγραψα και πιο πανω ειναι οτι πρεπει να βρεις τον σωστο άνθρωπο που εχει γνωστους και στις 2 πλευρες
Ή τουριστικο θα ειναι ή μεταφορικη.
Αφου κανεις συνεννόηση απο πριν,θα δωσετε ραντεβου στα συνορα και θα του δωσεις τα πουλια.
Θα στα περασει και θα τα παραδωσει σε καποιον στην αλλη μερια των συνορων.
Αν μπορεις να το κανονισεις να γινει αυτο την ημερα που θα περασεις κι εσυ τα συνορα,τοσο το καλυτερο.

Δεν μπορεις να λαδωσεις ολη την αλυσίδα γιατι αποτελείται απο ανεξαρτητα γραναζια μεταξυ τους.
Οπως επίσης αν το προσπαθήσεις στο τελευταίο γραναζι θα πρέπει να ειναι και απο τις δυο πλευρες των συνορων.
Εσυ ψάχνεις τον ανθρωπο που εχει ακρες και στις 2 μεριες.
 
Ζωή πέρυσι που πήγα διακοπές νοτιοανατολική Τουρκία (από ελληνικό νησί η μετάβαση και η επιστροφή), δεν μας ήλεγξε κανείς και για τίποτα.
Δεν ξέρω στον Έβρο τι ισχύει βέβαια.
Και τα 4 επιβάλλεται να έρθουν μαζί σου. Καλή τύχη μέσα από την καρδιά μου!
 
@ζιζι Να ρωτησω κατι;τα παπαγαλακια ειναι μικρα; Μπορει να τα εχω δει αλλα συγνωμη δεν τα θυμαμαι γι αυτο ρωταω! Επειδη δεν ξερω εχουν το μηχανημα που περνανε τα πραγματα και βλεπουν τι εχει μεσα η καθε αποσκευη;αν δεν υπαρχει και ειναι μικρα τα παπαγαλακια δεν μπορεις να τα βαλεις σε κουτι μικρο με δυο τρυπουλες να παιρνουν αερα με λιγο νερακι μεσα και λιγο τροφουλα και να γραψεις ευθραυστον απ εξω και να βαλεις το κουτι μεσα σε μια σακουλα του σουπερμαρκετ;και με τροπο να τα ελεγχεις που και που;τι θα κανουν θα μπουν μεσα στην σακουλα να δουν για να κανουν ελεγχο; Ή παρε ενα κουτι τυλιξε το με περυτιλιγμα δωρων κανε τις τρυπες εξυπνα βαλτο σε σακουλα με καμια καρδουλα απ εξω και αμα σου πουν τιποτα πες ειναι δωρα για συγγενεις θα ανοιξουν και τα δωρα;γραψε και απ εξω καμια καρτα π.χ στην αγαπημενη μου θεια ενα δωρο απο εμενα...και ας την διαβασουν την καρτα το πολυ πολυ για να μην ψαξουν! Εσυ ψυχραιμη εκεινη την ωρα και δεν ξερω αν κανουν ηχους τα παπαγαλακια σου ή τραγουδανε...εσυ εκεινη την ωρα μιλα πιο δυνατα 😉ευχομαι ολοψυχα να βρεθει τροπος για να μην αφησεις τα παπαγαλακια σου που τοσο πολυ αγαπας!υπομονη και ολα θα πανε καλα! ❤️️️️
 
@fortunatos Να είσαι καλά, Γιώργο. Δυστυχώς τα ελληνικά σύνορα είναι κλειστά. Δεν έρχονται ούτε τουριστικά λεωφορεία, ούτε πλοια, ούτε αεροπλάνα. Μπορούν μόνο Έλληνες ή Τούρκοι με ελληνική άδεια παραμονής να έρθουν και μόνο με αυτοκίνητο.
[automerge]1598674396[/automerge]
@Omorfoulis Για να έρθουμε στην Τουρκία πριν πέντε χρόνια, η Ζιζή είχε κάνει ένα τεστ αντισωμάτων για τη λύσσα και μας είχε δώσει η Ελληνίδα κτηνίατρος μια βεβαίωση ότι είναι υγιής. Στα τουρκικά σύνορα δεν είχαν ελέγξει τίποτα. Μόλις είδαν ευρωπαϊκό διαβατήριο την άφησαν να περάσει. Τώρα που μίλησα με τον κτηνίατρο στα ελληνικά συνορα, μου είπε ότι εφόσον έγινε το τεστ στην Ελλάδα τότε και στο διαβατήριο φαίνονται αντιλυσσικοι εμβολιασμοί κάθε χρόνο από τότε και έπειτα, το μόνο που χρειάζεται είναι τσιπακι, το έχουμε και ευρωπαϊκό διαβατήριο. Από τη στιγμή που έχει ευρωπαϊκό διαβατήριο δε χρειάζεται ούτε καν βεβαίωση από Τούρκο κτηνίατρο. Εγώ βέβαια ξαναέκανα εδώ πριν από δύο μήνες το τεστ για τα αντισώματα για να είμαι 100% σίγουρη ότι δεν θα μας δημιουργήσουν πρόβλημα. Σήμερα θα πάρω βέβαια και στο τελωνείο να ξαναρωτήσω γιατί άλλα λένε οι κτηνίατροι στα σύνορα και άλλα λένε στο τελωνείο 🙄
[automerge]1598674914[/automerge]
@Elli Ευχαριστώ πολύ 🙏 Μηχάνημα δεν υπάρχει. Όσες φορές πέρασα με το αυτοκίνητό μου, δεν έγινε κανένας έλεγχος. Ήταν όμως το αυτοκίνητο σχεδόν άδειο. Τώρα το αυτοκίνητο θα είναι γεμάτο κούτες με βιβλία και ρούχα, οπότε έστω και ένας υποτυπώδης έλεγχος θα γίνει. Έχει τύχει να έρθω με λεωφορείο της γραμμής και επειδή ειχαν βρει κάτι στο προηγούμενο αυτοκίνητο, μας κράτησαν εκεί τρεις ώρες και άνοιξαν όλες τις βαλίτσες όλων των επιβατών και έψαξαν μέχρι και τα εσώρουχά μας. Τα πουλάκια είναι μια σταλιά, παρροτλετ, αλλά με έχουν τρομοκρατήσει. Αν κάτι πάει στραβά και τα κρατήσουν εκεί, θα πεθάνω από τις τύψεις.
 
Τελευταία επεξεργασία:
@ζιζι Καταλαβα! Να σε ρωτησω αν εχεις φιλους εκει γιατι δεν αφηνεις λιγα βιβλια λιγα ρουχα να μην ειναι τοσο γεματο το αυτοκινητο;να παρεις τα βασικα! Και οποτε ξαναπας παιρνεις και τα υπολοιπα βιβλια και ρουχα! Τα βιβλια ή οτι αλλο θα παρεις θα τα χρειαστεις συντομα;καλυτερα να αφησεις πραγματα που ξαναγοραζονται παρα τα παπαγαλακια! Θα περιμενουμε νεα σου απο το τελωνειο που θα παρεις τηλεφωνο να μας πεις τι σου ειπανε!υπομονη και κουραγιο μην στεναχωριεσαι καποια λυση θα βρεθει!
 
Όπως είπε κ ο Αντώνης οι δημ υπάλληλοι απαντάνε τα προβλεπόμενα, στην πραγματικότητα μάλλον δεν θα γίνει τίποτα, απλά υπάρχει η άγνοια γιαυτο κ ο δικαιολογημενος φοβος
Επισης και το σκεπτικό της @Elli είναι σωστό, ταλαιπωρία αλλά ξεγλυστρας ποιο εύκολα
 
@Elli @takis1964 Ακόμη και με άδειο το αυτοκίνητο κανείς δεν εγγυάται ότι δεν θα γίνει έλεγχος. Πουλιά είναι, μπορεί να φωνάξουν ή να κάνουν κάποια κίνηση και μετά...
Τη Δευτέρα θα πάρω στο τμήμα αλλοδαπών, μήπως και λόγω κορωνοϊού είναι λίγο πιο ευέλικτο το σύστημα και μπορέσω να ανανεώσω την άδεια παραμονής για ακόμη έναν χρόνο. Αν ανοίξουν τα σύνορα, ίσως βρεθεί λύση.
 
@takis1964 Συμφωνω απολυτα μαζι σου!

@ζιζι Δεν ξερεις ποτε τι θα γινει σε εναν χρονο! Μπορει να ειναι και πιο δυσκολα τα πραγματα τοτε! Ειμαστε σε μια εποχη περιεργη που ποτε δεν ξερεις τι θα γινει απο ωρα σε ωρα ή απο μερα σε μερα! Καταλαβαινω την στεναχωρια σου αλλα δεν μπορεις να κανεις πισω και να κατσεις εναν χρονο ακομη! Πηρες τελικα στο τελωνειο σημερα που ειπες ή απο Δευτερα θα παρεις;
 
Back
Top