Γενικά Εκτροφειο στα Γιαννενα

σοφια τορα ειδα αυτα που εγραψε... Προτη φορα πηγα σε εκτροφειο αλλα ενταξει δν ηταν τπτ το φοβερο νμζο... ειχε 2 ζευγαρια ζακο. 1 ζευγαρι αλεξαδρινουσ,1 ζευγαρι βλε κ χρυσο μακαο... Κ 1 ζευγαρι εκλεκτουσ... α και νμζο...3 ζευγαρια κοκατιλ? δεν προσεξα υγειηνη ταχε σε μεγαλα κλουβια σε μεγε8οσ δοματιου. Εκει ιταν ο πατεροσ τ κ. Δημητρη.. Ο γιαννησ ειπε οτι τα κα8αριζει κα8ε μερα τορα δν προσεξα, α και κ εκεινα τ αμαζονιου 1 ζευγαρι αυρα με το μπλε στο κεφαλι τσ κ μετα κιτρινο κτλ.. Ο ενιλικοσ με το κιτρινο στο κεφαλι τ π λεει ειναι τεσσαρον ετον κ δεν κα8ετε στο χερι μ ειπε. Επεισησ τορα π το 8υμαμε ιταν σε κλουβο κανονικο αυτοσ κ ειχε σε μια σιγκεκριμενη μερια τ κλουβιου κουτσουλιεσ αλλα ιταν πολλεσ σαν να μιν τισ κα8αριζε κ καλα...
 
α επεισησ το μεροσ ειναι στου διαολου τι μανα καμια οριτσα εκανα να το βρο. Οι αλεξανδρινοι οποσο τουσ ειδα δεν μ αρεσαν καποσ τρομακτικοι ιταν κ εχοθν μια τσιριδα... Εγο τ ειπα να μ κρατισι εναν ζακο π ειπε οτι εχει κ 8α τον παρο ιουνιο, αλλα εαν μεχρι τον ιουνιο εχει κανει αυγα ο αμαζονιοσ αυτοσ με το μπλε κεφαλι(δεν 8υμαμε ονομασιεσ ) 8α παρο τετιον κ 8α περιμενο λιγο παραπανο. Αυτοσ ο ενιλικοσ τον δινει γτ τοχε σκασει η 8ηλυκια ετσι μ ειπε
 
τελικα δεν πηρες εσυ παπαγαλο ε;
τα μονκ και τα red rumped πως τα ειχε;δεν ειδες μωρα; γενηκα τα κλουβια ηταν καθαρα;τα μπολ με την τροφη; το νερο;
 
με τι τα στελνει δεν ξερο παντοσ εγο 8α επικοινονο μαζι τ κ 8α παο να τ δοσο τα λευτα κ να παρο τον παπαγαλο.. Ελπιζο να 8υμαμε τον δρομο
 
οχι δεν ειδα μορα αλλα παπαγαλουσ μ εδιξε οσουσ σασ ειπα παραπανο... Δν ειχε καναν αλλο... ετσι νμζο δλδ...
 
α επεισησ μ ειπε οτι 8α μ το δοσει να το ταιζο για καμια βδομαδα... Τι εχετε να πειτε για αυτο... Μ ειπε οτι ετσι 8α με μα8ει καλυτερα ο παπαγαλοσ κ 8ανε πιο φιλικοσ...
 
Κι άλλοι εκτροφείς μου τό 'χουν πει κι εμένα αυτό. Έτσι σε μαθαίνει καλύτερα ο μικρός.
 
εγω θα ελεγα να του πεις να τον ταϊσει αυτος... Ειναι ρισκο απο τη στιγμη που δεν εχεις την αναλογη εμπειρια...
 
α επεισησ μ ειπε οτι 8α μ το δοσει να το ταιζο για καμια βδομαδα... Τι εχετε να πειτε για αυτο... Μ ειπε οτι ετσι 8α με μα8ει καλυτερα ο παπαγαλοσ κ 8ανε πιο φιλικοσ...
Αν δεν έχεις εμπειρία με ταισματα κτλ ΔΙΑΦΩΝΩ κάθετα. Δεν μπορείς να φανταστεις σε τι περιπέτεια θα μπεις. Οι παπαγάλοι ΔΕΝ δένονται μόνο ή καλύτερα μ' αυτόν που τους ταιζει τις πρώτες μέρες της ζωής τους...
 
εγω θα ελεγα να του πεις να τον ταϊσει αυτος... Ειναι ρισκο απο τη στιγμη που δεν εχεις την αναλογη εμπειρια...




Κι εγω συμφωνω... ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΟ ΡΙΣΚΟ
Ο ζακο της αδερφης μου που το πηραμε μωρο
πρωτα τελειωσε την κρεμα και μετα το πηραμε! Εμεις του διναμε αν ηθελε βεβαια για συμπληρωμα...
Αλλο συμπληρωμα κι αλλο εξ ολοκληρου διατροφη..
 
εχο δει να ταιζουν παπαγαλο κ δεν μου φαινεται δυσκολο... κ μ ειπε μονο πρωι βραδυ 8α τον ταιζο...χονεισ τιν σιριγγα μεσα στον λαιμο κ πιεζεισ λιγο λιγο σοστα;
 
Αν πχ από αγνοια του κάψεις το ''σάκο'' ή πάθει crop slowdown ή έχεις προβλήματα να του κοψεις τις κρέμες.. Το πουλί θα στο βγάλει αργότερα με επιθετικότητα ή φοβίες ή φωνές κτλ. Γιατι να μπεις σε τετοιο λούκι;
 
εχο δει να ταιζουν παπαγαλο κ δεν μου φαινεται δυσκολο... κ μ ειπε μονο πρωι βραδυ 8α τον ταιζο...χονεισ τιν σιριγγα μεσα στον λαιμο κ πιεζεισ λιγο λιγο σοστα;
τι; χωνεις τη σύριγγα;ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΑΠΛΟ, παρακαλω μην το επιχειρήσεις με τιποτα.. Ελπίζω και άλλοι γνώστες στο φόρουμ που θα δουν το θέμα να σου το πουν.. Είναι κριμα σκεψου οτι κρατας μια ζωή στα χέρια σου...
 
ενταξει το ειπα πολυ απλα... Επεισησ μ ειπε οτι 8α μου δειξει ο ιδιοσ... Παντοσ επεμενε να τον παρο 1 βδομαδα να τον ταιζο στο χερι
 
Το τάισμα ενός πουλιού δεν είναι απλή και εύκολη υπόθεση όσο και ας φαίνεται παιχνίδι. Η θερμοκρασία του μείγματος, η υφή του μείγματος, ο τρόπος χορήγησης της τροφής, η ποσότητα, η χρονική στιγμή, η καθαριότητα των σκευών που θα χρησιμοποιηθουν, το καθάρισμα του ουρανίσκου, ακόμα και η πλευρά του ράμφους που θα διαλεχθεί να ταιστεί ένα πουλί στο χέρι, είναι μερικά απο τα πολλά που πρέπει να προσεχθούν. Για παράδειγμα ένα μωρό, ταίζεται ανα 2-3 ώρες καθημερινά (στις πρώτες εβδομάδες της ηλικίας του), αυτό σημαίνει επαγρύπνση, άπλετο προσωπικό χρόνο και αρκετή κούραση. Σαφώς και δεν είναι εύκολη υπόθεση, σαφώς δεν είναι για ανθρώπους που δεν το έχουν επιχειρήσει ξανά. Το ρίσκο είναι μεγάλο, μιας και μέσα απο τα χέρια μας θα μεγαλώσει και θα πάρει μορφή μια ζωή.
Όταν το πουλί έχει φτάσει σε ηλικία απογαλακτισμού, δοκιμάζει νέες τροφές και απαιτείται απο εμάς, τάισμα 2-3 φορές την ημέρα τα πράγματα είναι λίγο πιο εύκολα, χωρίς να σημαίνει οτι δεν διατρέχονται κίνδυνοι για την ζωή του πουλιού.
 
Back
Top