Γενικά Εκτροφειο στα Γιαννενα

Λοιπον, παρακολουθω λιγο αυτα που λετε, αλα εχω καθαλαβει οτι δεν γνοριζετε και πολα για τους παπαγαλους. Αναλωνεστε τζαμπα. Ολι οι παπαγαλι απο εκτροφεια ειναι... Εγω φερνω παπαγαλους απο Γερμανια και Ολλανδια και μη συγκρινω την ποιοτητα τον εκτροφιων εκι και εδω. Εδω ποιος μπορει να μου δειξει πιστοποιητικο οτη εχει σπουδασει Ορνιθολογια... Η απλα πηραμε παπαγαλακι και μας αρεσε η ιδεα οτι και εμεις μπορουμε να ταισουμε τα μικρα και να πουλησουμε... αυτο ειναι αλο...

Κανεις δεν αναλωνεται τζαμπα. Καλως ηρθες. Εχεις πολλα να μαθεις.
 
Την τετάρτη αγόρασα απο τον δημήτρη ενα μωρό κοκατιλ 2μηνών στα Ιωάννινα το τελευταίο που άρχισε να τρώει μόνο του τα υπόλοιπα ήταν μικρά στην φωλιά. Είναι ταισμένο στο χέρι σε αφήνει να το χαιδέψεις ανεβαίνει στο χέρι και τον ταίζω τον βγάζω έξω απο το κλουβί.
ωραιος.. Μονο προσεχε μη φυγη. Κγ
 
t: Λίγο προσοχή στο παραπάνω σαιτ, μιας και κυκλοφορουν πολλοί επιτήδιοι.
Ναι αλλα ειπε η κοπελα πως πηρε κοκατου κ ειναι ευχαριστημενη. Γιατι λες πως ειναι επιτηδιοι; Τους ξερης 😉κγ
 
Ναι αλλα ειπε η κοπελα πως πηρε κοκατου κ ειναι ευχαριστημενη. Γιατι λες πως ειναι επιτηδιοι; Τους ξερης 😉κγ


Κοίταξε να δεις στο φόρουμ αυτό δεν μπήκα για να περνάει η ώρα μου δουλεύοντας τους άλλους ή λέγοντας λόγια του αέρα. Έχω μπει για να προσφέρω αυτά τα λίγα που ξέρω, και όποιος τα ακούει καλώς, όποιος δεν τα ακούει πάλι καλώς. Αφού λοιπόν θέλεις αποδείξεις για τον εν λόγο σαίτ όριστε:
ΣΕΝΕΓΑΛΗΣ ΠΑΠΑΓΑΛΟΙ

Όπως θα διαπιστώσεις πουλάνε Σενεγάλης. Έλα όμως που το πρώτο πουλί εγώ κάπου το ξέρω... Που όμως, ααα ναι δίκο μου είναι! Μόνο που εγώ δεν κάνω εκτροφή
[x]

Περιέργα πράγματα ε;

Συγνώμη για το off topic...
 
επειδη δν κτλβενω τι εχει γινει στο εχουνε κλεψει για να το πουλησουν;
 
Τη φώτο έχουν κοπιάρει. Εννοείται τι είναι κομπίνα. Ούτε στοιχεία δίνει ούτε τίποτα. Έτσι στη τύχη δεν αγοράζουμε. Καλά κάνει ο Γρηγόρης και τα επισημαίνει αυτά.
 
Λοιπον, παρακολουθω λιγο αυτα που λετε, αλα εχω καθαλαβει οτι δεν γνοριζετε και πολα για τους παπαγαλους. Αναλωνεστε τζαμπα. Ολι οι παπαγαλι απο εκτροφεια ειναι... Εγω φερνω παπαγαλους απο Γερμανια και Ολλανδια και μη συγκρινω την ποιοτητα τον εκτροφιων εκι και εδω. Εδω ποιος μπορει να μου δειξει πιστοποιητικο οτη εχει σπουδασει Ορνιθολογια... Η απλα πηραμε παπαγαλακι και μας αρεσε η ιδεα οτι και εμεις μπορουμε να ταισουμε τα μικρα και να πουλησουμε... αυτο ειναι αλο...



.
Το θεμα της πωλησης το εχεις αναλαβει εσυ και οι συναδελφοι σου(λογικα εχεις πετ σοπ)
Εδω υπαρχει αγαπη και μερακι απο τα περισσοτερα μελη κι εγω προσωπικα το φορουμ αυτο το θεωρω καλυτερο κι απο πτηνιατρο..
Ειμαστε τυχεροι οσοι ακολουθουμε τις συμβουλες των παιδιων εδω μεσα που αγαπανε αυτο που κανουν σε αντιθεση με πολλους πετσοπαδες κι εκτροφεις και κτηνιατρους που σε κοιτανε στα ματια και αντι για το χρωμα σου βλεπουν το συμβολο του ευρω😉Μιλαω βαση προσωπικων εμπειριων κι οχι αυθαιρετα κι οτι εχει παρει το αυτι μου... Και δεν γενικευω εννοειται, σε περιπτωση που παρεξηγηθω..
Οπως ειπε κι ο Φωτης εχεις παρα πολλα να μαθεις απο δω μεσα και μακαρι να εχεις την διαθεση να τα εφαρμοσεις κιολας ετσι για να κανεις την διαφορα και γιατι οχι μια καινουρια αρχη.. 😉
 
Εγω χωρις να ξερω αυτα που μαλλον "γνωριζετε" εσεις.. Πιστευω "αν και δεν μας συμφερη αυτο που θα πω"Οτι οι Καταναλοτες Πρεπει να αγοραζουμε απο Πετ Σοπ. Γιατι αυτη ειναι "επισημοι εμπορη" καταστηματαρχες.. Τα εκτροφεια γιατι μας τα πουλανε δεν τοχο καταλαβη... (αν παρω απαντηση γραφτεμου...χα-χα-χα)κγ
 
Εγω χωρις να ξερω αυτα που μαλλον "γνωριζετε" εσεις.. Πιστευω "αν και δεν μας συμφερη αυτο που θα πω"Οτι οι Καταναλοτες Πρεπει να αγοραζουμε απο Πετ Σοπ. Γιατι αυτη ειναι "επισημοι εμπορη" καταστηματαρχες.. Τα εκτροφεια γιατι μας τα πουλανε δεν τοχο καταλαβη... (αν παρω απαντηση γραφτεμου...χα-χα-χα)κγ



Κυριακο σου γραφω οτι παιρνεις απαντηση..
Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΕΙΝΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΝΑ ΑΓΟΡΑΖΕΙ ΑΠΟ ΟΠΟΥ ΘΕΛΕΙ..
;)
 
Κοίταξε να δεις στο φόρουμ αυτό δεν μπήκα για να περνάει η ώρα μου δουλεύοντας τους άλλους ή λέγοντας λόγια του αέρα. Έχω μπει για να προσφέρω αυτά τα λίγα που ξέρω, και όποιος τα ακούει καλώς, όποιος δεν τα ακούει πάλι καλώς. Αφού λοιπόν θέλεις αποδείξεις για τον εν λόγο σαίτ όριστε:
ΣΕΝΕΓΑΛΗΣ ΠΑΠΑΓΑΛΟΙ

Όπως θα διαπιστώσεις πουλάνε Σενεγάλης. Έλα όμως που το πρώτο πουλί εγώ κάπου το ξέρω... Που όμως, ααα ναι δίκο μου είναι! Μόνο που εγώ δεν κάνω εκτροφή
[x]

Περιέργα πράγματα ε;

Συγνώμη για το off topic...
Ναι οκ.. Καλα εγω δεν γνωριζω πολλα πραγματα οπως εσεις.. Απλα αγαπω τους παπαγαλους αγνα.. Ειμαι θαλεγα ασχετος σε αυτα.. Εσεις συγουρα γνωριζετε πραγματα και σας ευχαριστω εδω στο pb που μου δοσατε "ντοπινγκ"στα θεματα αυτα.. Πολλα εχω μαθη.. Και αν πω και καμια βλακιουλα..σορυ.σας αγαπω. Κγ
 
Ας μην δωθεί πλέον έκταση στο θέμα και να παραμείνουμε στο αρχικό ποστ. Η αγορά ενός παπαγάλου θέλει αυτια, μάτια ακόμα και στόμα ανοιχτά.
 
Κυριακο σου γραφω οτι παιρνεις απαντηση..
Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΕΙΝΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΝΑ ΑΓΟΡΑΖΕΙ ΑΠΟ ΟΠΟΥ ΘΕΛΕΙ..
;)
Ναι συμφωνο μαυτο.. Αποπου θελη ο καθ'ενας ψωνιζη.. Μονο που ειναι αρκετα ακρηβοτερα τα μαγαζια..η κανω λαθος;η μαλλον οπου σε ποιασουν. Γ'αυτο.. (Εκτροφης μας ναστε καλα..)κγ;)
 
Ναι συμφωνο μαυτο.. Αποπου θελη ο καθ'ενας ψωνιζη.. Μονο που ειναι αρκετα ακρηβοτερα τα μαγαζια..η κανω λαθος;η μαλλον οπου σε ποιασουν. Γ'αυτο.. (Εκτροφης μας ναστε καλα..)κγ;)


Τελικά από πού λες ν' αγοράζουμε. Γιατί τη μια λες καλύτερα από pet την άλλη από εκτροφείς.
 
Τελικά από πού λες ν' αγοράζουμε. Γιατί τη μια λες καλύτερα από pet την άλλη από εκτροφείς.
Ειναι αλλο το ενα.. Αλλο το αλλο.. Δηλαδι. Τα μαγαζια ειναι "Νομιμα"μαγαζια και πουλουν.. (οσο τα πουλουν.. Τελος παντων.. Ετση. 😉εχης και το δηκαιωμα νομιζω(ειναι καλο αυτο..)να ζητησης και διαφορες εγγιησης.. Πχ δακτυλιδια-χαρια εισαγωγης-εξετασης αιμ.. Κλπ
Με των εκτροφεα ομως δεν εχεις "δηκαιωμα"να ζητησης τιποτα.. Αν δεν κανω λαθος.. Εκτως και αν το θελη αυτος.. Κλπ Διαλεγη και παιρνη ο καθ'ης.
Ασε και το αλλο... Που ξερης αν το μωρο που παιρνης ειναι "δικοτου"η απο αλλου... Τι να πω; Μπερδεμα λιγο το θεμα οσο το ψαχνης.. Κλπ κγ.
 
...εχης και το δηκαιωμα νομιζω(ειναι καλο αυτο..)να ζητησης και διαφορες εγγιησης.. Πχ δακτυλιδια-χαρια εισαγωγης-εξετασης αιμ.. Κλπ
Με των εκτροφεα ομως δεν εχεις "δηκαιωμα"να ζητησης τιποτα.. Αν δεν κανω λαθος.. Εκτως και αν το θελη αυτος..κλπ Διαλεγη και παιρνη ο καθ'ης.
Ασε και το αλλο... Που ξερης αν το μωρο που παιρνης ειναι "δικοτου"η απο αλλου... Τι να πω; Μπερδεμα λιγο το θεμα οσο το ψαχνης.. Κλπ κγ.

Σαφεστατα και εχεις καθε δικαιωμα να τα ζητησεις αυτα απο ενα εκτροφεα και ειναι πιο πιθανο να σου τα προσφερει απ'οτι ενα μαγαζι.
Επισης τα μαγαζια δεν κανουν εξετασεις αιματος. Εγω τουλαχιστον δεν το εχω ξανακουσει αυτο.
 
Anesth Ουτε το γνωριζω ουτε τοχω ακουση οτι εχουμε "δικαιωμα" να ζητησουμε απο εκτροφεα.. (καταλαβαινης τι θελω να πω.. Ετση😉διαφορα χαρτια η εξετασης (Γενικης-Αιματος που με καιη)και μαλλον συμφωνο οτι ουτε τα μαγαζια δινουν εξετασης αιματος(απλα μπορουμε να ζητησουμε) εγω οταν παρω παπ.. Απο εκτροφεα θα το παρω.. Εννοηται αυτο! Διοτι οι τιμες των περισοτερων ειναι χαμηλοτερες αποτι ξερω τουλαχιστων και θα το παρω.."θεωρητικα"τουλαχιστων απο"χερι"απο την "μανατου"θαχω μια ποιο "προσωπικη"αν μπορω να χρησιμοποιησω αυτην την εκφραση, επαφη.. Θα ζητισω και δακτυλιδι η οποιοδηποτε αλλο χαρτι μπορη να μου φανη χρησιμο. Υγειας του.. Ειναι το βασικοτερο για μενα..Αλλα θα μου δοθη... Εδω ειναι το θεμα. Γενικα τι χαρτι ζηταμε εσει που γνωριζης; Γενικη αιματος-υγειας;νασε καλα. Κγ
 
Anesth Ουτε το γνωριζω ουτε τοχω ακουση οτι εχουμε "δικαιωμα" να ζητησουμε απο εκτροφεα.. (καταλαβαινης τι θελω να πω.. Ετση😉διαφορα χαρτια η εξετασης (Γενικης-Αιματος που με καιη)και μαλλον συμφωνο οτι ουτε τα μαγαζια δινουν εξετασης αιματος(απλα μπορουμε να ζητησουμε) εγω οταν παρω παπ.. Απο εκτροφεα θα το παρω.. Εννοηται αυτο! Διοτι οι τιμες των περισοτερων ειναι χαμηλοτερες αποτι ξερω τουλαχιστων και θα το παρω.."θεωρητικα"τουλαχιστων απο"χερι"απο την "μανατου"θαχω μια ποιο "προσωπικη"αν μπορω να χρησιμοποιησω αυτην την εκφραση, επαφη.. Θα ζητισω και δακτυλιδι η οποιοδηποτε αλλο χαρτι μπορη να μου φανη χρησιμο. Υγειας του.. Ειναι το βασικοτερο για μενα..Αλλα θα μου δοθη... Εδω ειναι το θεμα. Γενικα τι χαρτι ζηταμε εσει που γνωριζης; Γενικη αιματος-υγειας;νασε καλα. Κγ

Το πουλί είτε είναι απο εκτροφέα είτα απο πετ καλό είναι να συνοδεύεται απο πιστοποιητικό υγείας. Το να σου δώσει κάποιος μια γενική εξέταση αίματος ή κάποια ανάλυση κοπράνων ή σιέλου είναι παντελώς άχρηστη για κάποιον που δεν γνωρίζει τις τιμές που θα πρέπει να αναλογούν σε ένα πτηνό. Το πιστοποιητικό υγείας θα πρέπει να αναφέρει οτι το πουλί είναι απαλαγμένο (τουλάχιστον την στιγμή της εξέτασης) απο PDD, ψιτάκωση, polyoma, Pacheco's, PBFD.
 
Δηλαδι η απο εκτροφεα η πετ εμεις μπορουμε να ζητισουμε Πιστοποιητικο Υγειας;(απαλαγη psitacosis-pdd-polyoma-pacheco's-pbfd)πιστευω αυτο νανε αρκετο.. (γιατι δεν σου αρεσε το Γενικη Αιματος..)ok ευχαριστω γρηγορη! Κγ.
 
Δηλαδι η απο εκτροφεα η πετ εμεις μπορουμε να ζητισουμε Πιστοποιητικο Υγειας;(απαλαγη psitacosis-pdd-polyoma-pacheco's-pbfd)πιστευω αυτο νανε αρκετο.. (γιατι δεν σου αρεσε το Γενικη Αιματος..)ok ευχαριστω γρηγορη! Κγ.


Ας πούμε οτι η γενική αίματος γράφει τα παρακάτω: Ερυθρά αιμοσφαίρια 40000, αιμοπετάλια 2000, αιματοκρίτης 54, σάκχαρο 129 (τα νούμερα είναι πλασματικά) Εσύ τι συμπέρασμα βγάζεις αν στο δώσει κάποιος εκτροφές ή ιδιοκτήτης μαγαζιού; Θα μπορέσεις να καταλάβεις απο τα νούμερα αν ειναι υγιείς; Μόνο αν στο δώσει κάποιος γιατρός και σου εξηγήσει πια ειναι τα επιθυμητά νούμερα, θα μπορέσεις να καταλάβεις απο μια εξέταση αίματος οτι είναι οκ.
Δυστηχώς απο όσο γνωρίζω, ελάχιστοι είναι αυτοί που θα δώσουν πιστοποιητικά υγείας, εκτός και αν πρόκειται για εισαγωγή πτηνού.
 
Back
Top