Γενικά Εκτροφειο στα Γιαννενα

για να φτασουμε ομως στο σημειο "να το εχουμε ξανακανει"πρεπει καποια στιγμη να το κανουμε πρωτη φορα. ετσι δεν ειναι;:)
 
Σίγουρα, αλλά πειράματα με ζωές δεν πάει 😉 Δεν χρειάζεται να το κάνεις για να μάθεις, μπορείς να παρακολουθήσεις έναν εκτροφέα ή κάποιον έμπειρο να το κάνει, έστω για να πάρεις κάποιες σωστές βάσεις.
 
για να φτασουμε ομως στο σημειο "να το εχουμε ξανακανει"πρεπει καποια στιγμη να το κανουμε πρωτη φορα. ετσι δεν ειναι;:)

Πρεπει πρωτα να φτασεις στο σημειο να σκεφτεις αν ΠΡΕΠΕΙ να το κανεις..

Και σε αυτο το σημειο εχουνε φτασει πολλοι εκτροφεις λογω υπαρξης ορφανων μικρων για τους χ ψ λογους. Σιγουρα εχοντας καποιες απωλειες στην αρχη. Εκτοτε εχουν μαθει να χειριζονται αυτην την τεχνικη για να ημερευουν μικρα. Αυτοι οπως και αλλοι που δουλεουν μαζι τους ή που εχουν συμμετασχει ενεργα καθολη την διαρκεια του μεγαλοματος ενος μικρου στο χερι. Δεν λεω πως ειναι καμια τρομερη επιστημη αλλα σιγουρα σε εναν απειρο, μπορει να υπαρχει ποσοστο απωλειων της ταξεως του 50% ας πουμε. Και αν μιλαμε μονο για ενα πουλακι... Αξιζει να το ρισκαρουμε για να παρουμε την εμπειρια ανεξαρτητου αποτελεσματος; Απλα και μονο για να εχουμε ενα κοινωνικοποιημενο παπαγαλο που θα μπορουσε να γινει και απο τον εκτροφεα του;
 
Ειναι μελισοκομος στο επαγγελμα! Αλλα εκτρεφει καναρινια-παπαγαλους επειδη του αρεσει η ασχολεια αυτη! Εχει παπαγαλους Αμαζον Μπλε Μετωπο-Μακαο Μπλε κιτρινο-Αγρια ζευγαρια Ζακο Αφρικα- Εκλεκτους κοκινο πρασινο-και καποιες ρατσες απο τα μικροτερα παπαγαλακια που δεν εχω συγκρατιση στο μυαλομου! Ευχαριστω ναστε καλα! ΚΓ.
 
Αγορασα προχθες ενα ΚΑΚΑΤΟΥ ΑΛΒΑ και ειμαι παρα πολυ ευχαριστιμενη. Ηθαν εισαγωγη - σε παρα πολυ καλη τιμη. Ο παπαγαλος ειναι αψογος. Ειχα ψαξει απο τα εκτροφεια εδω αλα η τιμες ηταν απλησιαστες. http:// στην κατηγορια - πουλια.
 
Σοφια οκ! Να συμφωνισω με αυτο που λες, οτι απο εκει που το πηρες, ειναι αψογος κλπ!(Ειναι εκτροφειο η καταστημα 😉Γιατι εδω εμης ψαχνουμε Μηνες να βρουμε εκτροφης και να καταληξουμε σε καποιο πουλι... Εγω εχω μαθη τους περισοτερους ελληνες εκτροφης και τους καλυτερους μαλιστα.. Και ακομα Πουλι δεν εχω παρη... Εσει πως;απο που; Με ποιον; Ποτε; Αποφασισες στο τακα-τακα και πηγες και πηρες Αλβα Κοκατου; (Υπ'οψην οτι και απο εσενα εμαθα αλλον εναν με πουλια... Βαντασου ποσους ξερω και ακομα δεν παιρνω.. Παντως σε ευχαριστω)Νασε παντα καλα! ΚΓ.
 
Αγορασα προχθες ενα ΚΑΚΑΤΟΥ ΑΛΒΑ και ειμαι παρα πολυ ευχαριστιμενη. Ηθαν εισαγωγη - σε παρα πολυ καλη τιμη. Ο παπαγαλος ειναι αψογος. Ειχα ψαξει απο τα εκτροφεια εδω αλα η τιμες ηταν απλησιαστες. http:// στην κατηγορια - πουλια.

t: Λίγο προσοχή στο παραπάνω σαιτ, μιας και κυκλοφορουν πολλοί επιτήδιοι.
 
Την τετάρτη αγόρασα απο τον δημήτρη ενα μωρό κοκατιλ 2μηνών στα Ιωάννινα το τελευταίο που άρχισε να τρώει μόνο του τα υπόλοιπα ήταν μικρά στην φωλιά. Είναι ταισμένο στο χέρι σε αφήνει να το χαιδέψεις ανεβαίνει στο χέρι και τον ταίζω τον βγάζω έξω απο το κλουβί.
 
εγω αγορασα το αμεσως προηγουμενο απο εσενα. Και μενα ειναι πολυ ηρεμο και δεν ξεκολαει απο πανω μας τελικα τα πουλια που αγοραζουμε πρεπει να ειναι ταισμενα στο χερι. μονο ετσι ειναι ηρεμα και φιλικα με τους ανθρωπους.
 
τελικα τα πουλια που αγοραζουμε πρεπει να ειναι ταισμενα στο χερι. μονο ετσι ειναι ηρεμα και φιλικα με τους ανθρωπους.

Βασίλη επιτρεψέ μου να σταθώ πάνω σε αυτό που λές. Η κοινωνικοποίηση ενός πουλιού σαφώς και ξεκινά απο το τάισμα και την ανθρώπινη παρουσία, όμως δεν πρέπει να μένει εκεί. Ένας λάθος χειρισμός, απο τον οποιοδήποτε, μπορεί να αποφέρει άσχημα αποτελέσμα στην μετέπειτα πορεία του παπαγάλου. Το ταισμένο στο χέρι πουλί μπορεί κάλιστα να γίνει πιο επιθετικό και πιο άγριο απο ένα που είναι ταισμένο απο γονείς, αν δεν υπάρχει σωστή και καθημερινή ενασχόληση, σωστή φροντίδα και σωστή κοινωνικοποίηση.
 
Για σας.

Λοιπον, παρακολουθω λιγο αυτα που λετε, αλα εχω καθαλαβει οτι δεν γνοριζετε και πολα για τους παπαγαλους. Αναλωνεστε τζαμπα. Ολι οι παπαγαλι απο εκτροφεια ειναι... Εγω φερνω παπαγαλους απο Γερμανια και Ολλανδια και μη συγκρινω την ποιοτητα τον εκτροφιων εκι και εδω. Εδω ποιος μπορει να μου δειξει πιστοποιητικο οτη εχει σπουδασει Ορνιθολογια... Η απλα πηραμε παπαγαλακι και μας αρεσε η ιδεα οτι και εμεις μπορουμε να ταισουμε τα μικρα και να πουλησουμε... αυτο ειναι αλο...
 
Λοιπον, παρακολουθω λιγο αυτα που λετε, αλα εχω καθαλαβει οτι δεν γνοριζετε και πολα για τους παπαγαλους. Αναλωνεστε τζαμπα. Ολι οι παπαγαλι απο εκτροφεια ειναι... Εγω φερνω παπαγαλους απο Γερμανια και Ολλανδια και μη συγκρινω την ποιοτητα τον εκτροφιων εκι και εδω. Εδω ποιος μπορει να μου δειξει πιστοποιητικο οτη εχει σπουδασει Ορνιθολογια... Η απλα πηραμε παπαγαλακι και μας αρεσε η ιδεα οτι και εμεις μπορουμε να ταισουμε τα μικρα και να πουλησουμε... αυτο ειναι αλο...

Το να μπαίνεις και να γράφεις κάτι τέτοιο, πιστεύω οτι προσβάλει όλα τα μέλη του PB. Δηλαδή δεν υπάρχουν παπαγάλοι που γεννήθηκαν στην φύση και κατέληξαν στα πετ ή ακόμα και στις συλλογές ατόμων και εκτροφέων; Στην Ελλάδα υπάρχουν αξιόλογοι εκτροφείς παπαγάλων με πολύ καλά πουλιά. Το πιστοποιητικό στην ορνιθολογία μας κάνει και αυτομάτως ικανούς, και σωστούς εκτροφείς; Τότε αν είναι έτσι πρέπει να γυρίσω στα θρανία πάλι...
 
Παρακαλω... Πολυ Θα ηθελα να δω σαιτ εκτροφεια παπαγαλων στην Ελλαδα. Καλο στην Ελλαδα εχω δει μονο εναν... Θα ηθελα να δω και αλλους. Γιατι λενε οτι ειναι πολυ...
 
Δυστυχώς στην Ελλάδα εκτός από δύο εκτροφείς, που παρεπιπτόντως δεν ενημερώνουν τα sites τους, κανένας άλλος δεν έχει. Από στόμα σε στόμα γίνεται η δουλειά. Δεν είναι καθόλου οργανωμένο το όλο θέμα στην Ελλάδα κι είναι δύσκολο και να βρεις εκτροφείς, αλλά και να ξέρεις ποιος είναι καλός και ποιος όχι. Όπως είναι και δύσκολο να δεις τα εκτροφεία τους από κοντά.
Οι περισσότεροι απλά κάποια στιγμή ασχολήθηκαν μ' αυτό μέσω της αγάπης τους για τα πουλιά. Κι έτσι εμπειρικά ασχολούνται μ' αυτό. Στο εξωτερικό θεωρώ είναι πιο οργανωμένα.
 
+δεν αναφέρομαι για κάποιους πού ΄χουν 2 ζευγάρια για παράδειγμα, αλλά για κάποιους που ασχολούνται συστηματικά. Δε θά 'πρεπε στα sites, αν είχαν, νά 'χαν πληροφορίες για τα διάφορα είδη. Να μαθαίνεις κάποια στοιχειώδη. Αν δε το κάνουν αυτοί, πού 'χουν+εμπειρικές γνώσεις που για μένα είναι πιο πολύτιμες απ' τις εγκυκλοπαιδικές, ποιός θα το κάνει;
Μετά λέμε γιατί πάμε στα pet+παίρνουμε πουλάκια. Πού αλλού θα πάει ο μέσος άνθρωπος; Πού θα τον βρει τον εκτροφέα; Και ποιός θα του πει κάποια πράγματα για τα πουλάκια;
Ή ν' αναφερθώ για τους εκτροφείς που κάνουν μαζική παραγωγή πουλιών+τα δίνουν στα pet που κατηγορούμε ότι βασανίζουν τα πουλιά! Είναι λίγο περίπλοκο το θέμα.
 
Back
Top