Εκτός από πουλιά, έχετε άλλα κατοικίδια ζώα;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Stavros
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Ποιο/α κατοικίδια έχετε, εκτός από πουλιά;

  • Σκυλιά

  • Γάτες

  • Ερπετά

  • Υδρόβια - Αμφίβια (ψάρια, χελώνες κ.α.)

  • Τρωκτικά

  • Κουνέλια


Τα αποτελέσματα εμφανίζονται αφού ψηφίσετε.
Επειδή βλέπω το 33% έχει και γάτες εκτός από πουλιά θα ήθελα να ρωτήσω πως τα καταφέρνετε και δεν πάνε στα πουλάκια;
Ρωτάω γιατί και εγώ έχω γάτα αλλά τα πουλάκια τα έχω στην αποθήκη του μαγαζιού που έχω
 
Εγώ τα έχω κρεμάσει ψηλά και έτσι δεν τα φτάνουν με τίποτα. Μια φορά την έπιασα πάνω στο κλουβί και από τότε τα ανέβασα σε ύψος. Όλα καλά τώρα, νομίζω είναι ότι πιο εύκολο για όσους έχουν λίγα πουλιά.
 
Εγώ τα έχω κρεμάσει ψηλά και έτσι δεν τα φτάνουν με τίποτα. Μια φορά την έπιασα πάνω στο κλουβί και από τότε τα ανέβασα σε ύψος. Όλα καλά τώρα, νομίζω είναι ότι πιο εύκολο για όσους έχουν λίγα πουλιά.
Με ένα καλό σαλτο δεν τα φτάνουν;
Τα πουλιά δεν στρεσάρονται;
Θέλω να πάω ένα στο σπίτι για το καλοκαίρι στο μπαλκόνι αλλά φοβάμαι
 
Όχι τα χω κάπου στο 1,80 ύψος. Δεν τα φτάνουν όσο και να πηδάνε. Αν και να σου πω την αλήθεια δεν ασχολούνται καθόλου μαζί τους. Τα πουλιά φυσικά και θα φοβηθούν αν ορμήσει η γάτα στο κλουβί. Μπορεί να τραυματιστουν σοβαρά έτσι ή και να τα πιάσει η γάτα. Για αυτό πρέπει είτε να τα έχεις πολύ ψηλά είτε να φτιάξεις μια κατασκευή προστασίας. Το πιο εύκολο είναι το πρώτο πάντως.
 
@Φοίβος Συγγνώμη αυτη η γατα ειναι στην αυλη σου;😱
Μέσα στο σπίτι. Στην αυλή την έβγαλα για να θυμηθεί απο που κρατάαει η σκούφια της (ράτσα Σιβηρίας) κι "έκλαιγε" να την πάρω μακριά απο αυτό το κρύο πράγμα που πατούσε. 😂
 
@Φοίβος Νταξει νομιζω την ερωτευτηκα 😍Αυτη εδω ηραν η γατουλα μου μεχρι που πηραμε το σκυλκ και δεν τα πηγαιναν καλα,αλλα την δωσαμε στη γιαγια μου που μενει διπλα ακριβως και την βλεπω καθε μερα! 😍20210314_110525.webpreceived_2850455715014859.webp
 
Εμείς πρόσφατα υιοθετήσαμε αυτό το υπέροχο πλάσμα 🐇 Το πλήρες όνομα του είναι Μάιλο Λουίς Μελένιος (λατίνος😅)
Υπάρχουν αρκετά κουνελάκια ανεπιθύμητα διότι δυστυχώς πολλοί τα νομίζουν "εύκολα" και τα παίρνουν για δωρα σε παιδιά κτλ.
Ειναι φανταστικός, πολύ κοινωνικός, καθαρός και με χαρακτήρα, περίπου σαν γατί στην φροντίδα του (με ακριβότερους κτηνιάτρους γιατί θέλει ειδικούς για εξωτικά ζωα, οι απλοί είναι ακατάλληλοι). Εκπαιδεύεται εύκολα με λιχουδιές και τρελαίνεται να τρέχει, να χοροπηδάει και να καταστρέφει τα χαρτινα και ξύλινα παιχνίδια που του φτιάχνω 😁 Με τα πουλάκια ειρηνικότατη συμβίωση, βοηθάει και στο καθαρισμα του δωματίου τους τρώγοντας επιμελώς τα υπολείμματα πελλετς και λαχανικών που πετάνε κάτω 😆 (πολύ μικρή ποσότητα ευτυχώς οπότε δεν τον πειράζουν)

Μας τον έδωσε ομάδα εθελοντών που ασχολούνται. Ηταν πολύ βοηθητικοί να βρουμε το πιό κατάλληλο για εμάς ώστε να ταιριάξουμε (βασικό πλεονέκτημα του να υιοθετεις ενήλικο, γλιτώνεις τις άπειρες καταστροφές των μωρών και γνωρίζεις ηδη την προσωπικότητα του και τυχόν "χούγια" του) μας ενημέρωσαν και ηταν και ήδη στειρωμένος και μαθημένος στην τουλετα του.

Γενικά χρειάζονται πολλές ώρες άσκησης, ευρύχωρο πάρκο σκύλου για να μένουν το βράδυ αν δεν μπορούν να είναι τελείως ελεύθερα. Επίσης οι τροφές και οι συμβουλές που δίνουν στα πετσοπ ή στα ανειδίκευτα κτηνιατρεία είναι δυστυχώς τελείως λάθος και είναι ο βασικός λόγος που συνήθως φτάνουν μόνο τα 4-5 χρόνια αντί για 10-12 που ζουν στειρωμένα και με καταλληλη διατροφή-φροντίδα, οπότε θέλουν ψάξιμο πριν την απόκτηση τους. Το σπίτι και το μπαλκόνι θέλει bunny-proofing για αποφυγή επικίνδυνων ατυχημάτων με καλώδια ή τοξικά φυτά. Επίσης δεν μπορούν να μείνουν μόνα τους σε διακοπές ούτε σε περιοχή χωρίς ειδικό γιατρό.
(Πληροφορίες για τις υιοθεσίες κλπ ειχα γράψει εδώ https://community.petbirds.gr/threa...α-εγκαταλείπονται-και-ψάχνουν-υιοθεσία.39866/ )

received_460319885093751.webpreceived_896368134477004.webp
[automerge]1616428638[/automerge]
Και αυτή είναι η γωνίτσα του, που μένει οταν κοιμόμαστε ή λείπουμε. Δεν είναι ό,τι πιο ευρύχωρο αλλά είμαστε πολυ σπίτι οπότε δεν κάθεται πολύ μέσα. Με την καλή διαγωγή που δείχνει βέβαια μπορεί να καταργήσουμε και αυτον τον περιορισμό.received_3954707601234536.webpreceived_3687547744626714.webp
 
Αυτή είναι η Λόλα μου,είναι πέντε ετών και την έχουμε από τότε που ήταν ένας μικρός καταστροφέας 😂το κλουβί της είναι στο μπαλκόνι μας για να μπορεί όλη μέρα να είναι έξω και να παίζει, της αρέσουν πολύ τα χάδια και να κοιμάται στην αγκαλιά μας, έχει έντονη προσωπικότητα και όταν κάποιος πειράζει τα πράγματα της γρυλιζει. Με τα πουλιά δεν έρχεται συχνά σε επαφή καθώς τα παπαγαλάκια της τσιμπάνε τα μουστάκια και αυτή φοβάται. Λατρεύει να κάθεται στην βροχή και να παίζει με το χιόνι, το καλοκαίρι την κουρευουμε γιατι ζεσταίνεται πολύ και την βρέχουμε λίγο να δροσίζεται αν και δεν της αρέσει και πολύ.
 

Συνημμένα

  • IMG_20210116_095205_480x640.webp
    IMG_20210116_095205_480x640.webp
    23,5 KB · Προβολές: 24
  • IMG_20210116_142649_480x640 (1).webp
    IMG_20210116_142649_480x640 (1).webp
    40,5 KB · Προβολές: 24
@Pigaki 😢
[automerge]1620224384[/automerge]
Ωραίο το θέμα με τα ζωάκια και εγώ έχω εκτός από το κοκατίλ και το μπάντζι μου έχω επίσης δύο τσοπανόσκυλα , 6 γατούλες στην αυλή, 25 κοτούλες και κάνω που και που baby sitting στο ροτβάιλερ του γιού μου. Τα λατρεύω όλα και πρόσφατα έχασα την γριούλα μου (πίντσερ) που έφτασε 15 ετών οπότε καταλαβαίνω και τη φίλη μας πόσο πόνεσε με την απώλεια της. Να θυμάστε πάντα τις όμορφες στιγμές και να είστε καλά να χτίζετε καινούργιες με τα ζωάκια σας
 
Τελευταία επεξεργασία:
Back
Top