Φροντίδα Ελεύθερη πτήση μπάτζι στο σπίτι

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης npp
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

npp

PB New Member
Εγγραφή
16 Μαϊ 2023
Μηνύματα
16
Καλησπέρα,

Επειδή θέλω να βγάζω τα μπατζι μου από το κλουβί για να πετάνε ελεύθερα στο σπίτι μπορεί κάποιος που ήδη το κάνει να μου πει την διαδικασία & τις προϋποθέσεις? Και το κυριότερο πώς ξαναμπαίνουν μόνα τους στο κλουβί. Χρειάζεται κάποιο ειδικό κλουβί. Έχω κλασσική 65αρα ζευγαρώστρα.
 
Εγώ που τον έχω πολλές ώρες και πετάει έξω τον φωνάζω να ανέβει στο χέρι μου, τον βάζω μέσα και του δίνω δύο κομματάκια κεχρι για επιβράβευση μόλις μπει οπότε δεν έχει κανένα θέμα να μπει. Δεν θα πρότεινα να είναι μόνιμα έξω πρώτον γτ θα στο γεμίσουν το σπίτι κουτσουλιές και δεύτερον γτ όταν τρως ή μαγειρεύεις ή κάνεις κτ επικίνδυνο θα έρχονται κοντά σου. Βγαλτα πολλές ώρες αλλά έλεγχε εσυ πως θα τα βάζεις στο κλουβί και πότε
 
Θα συστηνα να μην πετάνε σε όλο το σπίτι. Καλύτερα να τους έχεις για πτήσεις μόνο σε ένα δωμάτιο, για να μπορείς να το ελέγχεις καλύτερα κ να αποφύγεις πολλούς πιθανούς κινδύνους που μπορεί να κρύβει το σπίτι.
Το δωμάτιο αυτό θα πρέπει να έχει ελεγχθεί για τυχόν μεταλλικά αντικείμενα ή γωνίες που μπορεί να υπάρξει ατύχημα από τις πτήσεις τους. Σίγουρα όχι κουζίνα. Σίγουρα κλειστές μπαλκονόπορτες ή σιτες όταν θα είναι εκτός κλουβιου.
Κ το σημαντικότερο, πάντα με επίβλεψη!
Αυτές είναι κάποιες από τις προϋποθέσεις για αρχή.
Η διαδικασία εξαρτάται από τα ίδια τα πουλάκια, ποσό εξοικειωμένα είναι μαζί σου, ποσό καιρό έχουν να βγουν εκτός κλουβιου, αν είναι άγρια, αν φοβούνται, πως τα προσεγγίζεις, πως ανταποκρίνονται.. δεν υπάρχει κανόνας νομίζω.
Το κλουβί όσο μεγαλύτερο, τόσο καλύτερα..
 
Συμπληρωματικά με τους προλαλλησαντες, θα πρέπει να είναι καλυμμένα τα τζάμια κ κυρίως οι καθρέφτες. Ο χώρος λίγο πολύ να μην έχει πολλά "κρυφά" σημεία που θα μπορούν να χωθούν. Πολύ κατατοπιστικό είναι το άρθρο από το φόρουμ.
Τώρα το πώς θα γυρίζει πίσω, ένα κατά την γνώμη μου είναι βασικό. Μέχρι να τους γίνει ρουτίνα η επιστροφή στο κλουβί, φαγητό κ νερό έξω μόνο από το χέρι σου, όχι διαθέσιμο σε μπολλάκι. Κ όταν επιστρέφουν επιβράβευση με λιχουδιά, όπως σου είπαν κ τα άλλα μέλη.
Εννοείται με επίβλεψη κ εννοείται με κλειστές πόρτες. Πιστεύω ότι ακόμα κ αν δεν θέλει να μπει, το χειρότερο είναι ο πανικός. Τον αφήνεις να ηρεμήσει, να επεξεργαστεί το χώρο κ βάζεις στο άνοιγμα της πόρτας του κλουβιού, μια λιχουδιά. Αυτά τα έχω εφαρμόσει (μετά από σωρεία λαθών) στο καναρίνι μου αλλά νομίζω ότι πάνω κάτω ισχύει για τα πουλάκια που αφήνονται ξαφνικά ελεύθερα στο χώρο τους. Κ πιστεύω λόγω της μεγαλύτερης (όχι πολύ, λίγο μεγαλύτερης 😝, εγώ είμαι καναρινομάνα 😁) νοημοσύνης κ πολύυυυυυυ μεγαλύτερης επιθυμίας για ανθρώπινο χάδι (κ όχι για δάγκωμα) ο παπαγάλος είναι πιο εύκολος κ θα σε πλησιάσει. Κ από ότι έχω συμπεράνει διαβάζοντας, (αν κάνω λάθος συγχωρέστε με παπαγαλογονεις), για τους παπαγάλους ΠΕΡΙΣΣΌΤΕΡΟ παιχνίδι είναι το σκαρφάλωμα από ότι το πέταγμα με προσγείωση στο ίδιο σημείο. Στο καναρίνι μου το πέταγμα είναι το παιχνίδι του, (τα οκταρια που κάνει στον αέρα, top gun 4! 😜). Γι'αυτό πιστεύω ότι η κυριότερη προϋπόθεση είναι να μην βιαστείς, να σε γνωρίσει, την φωνή σου κ την παρουσία σου, να ΈΡΧΕΤΑΙ να φάει πχ μίλλετ από το χέρι σου όταν είναι στο κλουβί κ να του είναι γνώριμος ο χώρος που θα φροντίσεις να είναι ασφαλής. Καλημέρα .
 
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Σίγουρα δεν σκοπεύω να τα αφήσω να πετάνε όλη την ημέρα ούτε σε ολόκληρο το σπίτι αλλά σε συγκεκριμένο χώρο με τις προδιαγραφές που λέτε. Πείτε μου όμως σχετικά με την διαδικασία. Δηλαδή πχ για να βγουν έχω αφήνω την πόρτα του κλουβιού τους ανοικτή & περιμένω να βγουν έξω μόνα τους δελεάζοντάς τα με ένα τσαμπί κεχρί? Αυτό είναι σχετικά εύκολο. Το κυριότερο όμως και το πιο δύσκολο είναι μετά πως ξαναμπαίνουν στο κλουβί τους? Τί κάνετε για να μπουν ξανά μέσα στο κλουβί τους?
 
Από την ανοιχτή πόρτα του κλουβιού εγώ βάζω πατηθρα για να μπορεί να μπει μέσα ή να για να βγει έξω.
Όταν είναι να μπει, λιχουδιά στο εσωτερικό της ανοιχτής πόρτας κ επιβράβευση. Το τέλειο, θα ήταν να του έχεις σε ένα σημείο έξω ένα πάρκο ή ένα σταντ, ώστε τα αγαπημένα του σημεία να είναι ελεγχόμενα.
 
Μέχρι να τους γίνει ρουτίνα η επιστροφή στο κλουβί, φαγητό κ νερό έξω μόνο από το χέρι σου, όχι διαθέσιμο σε μπολλάκι. Κ όταν επιστρέφουν επιβράβευση με λιχουδιά
να ΈΡΧΕΤΑΙ να φάει πχ μίλλετ από το χέρι σου όταν είναι στο κλουβί
Η διαδικασία εξαρτάται από τα ίδια τα πουλάκια, ποσό εξοικειωμένα είναι μαζί σου
@npp καλημερα
εχουν ηδη απαντηθει στην πραξη οι ευλογες αποριες σου
Αρχικα προεχει η εξοικιωση τους με σενα
επειτα η δικη σου εξοικειωση μαζι τους(εχει νοημα αυτο που λεω)
και τελος πρακτικα η πεινα τα κανει να επιστρεφουν αρχικα στο κλουβι ή να ερχονται σε εσενα
κατι που μετα το εκμεταλευομαστε για positive reinforcement.
Σε γενικες γραμμες δεν ειναι κατι τραγικα δυσκολο να γινει.Υπομονη μελετη κατανοηση και χρονος χρειαζεται.
Βιασυνη και ρισκα δεν χρειαζονται ποτε.
Να πω τελος οτι η δικη μου εμπειρια λεει οτι οταν ειναι πανω απο ενα ελευθερα στο ιδιο δωματιο δειχνουν μεγαλυτερη κινητικοτητα για διαφορους λογους. ειναι καλυτερη γυμναστικη αν το θες. Λειτουργει πολυ ο μιμητισμος και το ενστικτο του σμηνους..Τοσο για την πτηση οσο και για την επιστροφη στον οικειο τους χωρο που θα βρουν φαγητο και νερο.
Η ασφαλεια/απομονωση του χωρου ειναι κατι που δεν νομιζω οτι εχει νοημα να συζητησουμε .Αναφερονται ολα στο αρθρο που διαβασες παραπανω (post #4)
 
@npp , θέλεις να μας πεις ποιο το επίπεδο της εξοικείωσής τους μαζί σου; Π.χ. έρχονται στο χέρι σου ή σε μια πατήθρα που κρατάς, κι αν ναι, με τι ερέθισμα... φοβούνται όταν πηγαίνεις κοντά τους, μπαίνει το χέρι σου μέσα στο κλουβί....
Νομίζω ότι από αυτό το επίπεδο ίσως κι από τη βελτίωσή του αν χρειάζεται, θα γίνει δυνατό να καταρτιστεί ένα ας πούμε σχέδιο δράσης / αλληλεπίδρασης ώστε να μπορούν στο μέλλον να βγουν σε ένα ασφαλές δωμάτιο.
 
Η εξοικείωση είναι μικρή. Τα έχω περίπου ένα μήνα. Έχω εμπειρία από μπατζι γιατί ξαναείχα παλαιότερα. Βέβαια ποτέ δεν επιχείρησα να τα βγάλω από το κλουβί. Καταλαβαίνω ότι όλα είναι θέμα εξοικείωσης & υπομονής με τα πουλιά. Αλλά θέλω να το επιχειρήσω κάποια στιγμή στο μέλλον & θα ήθελα από τώρα να μαθαίνω τον τρόπο.
 
@npp Καλή επιτυχία λοιπόν! Εύχομαι να το πετύχεις εύκολα, γρήγορα κ με ασφάλεια!
[automerge]1686745358[/automerge]
Εμένα παρόλο που τα budgies μου δεν είναι ιδιαίτερα εξοικειωμένα, ανοίγοντας την πόρτα βγαίνουν αμέσως κυρίως γιατί τους βάζω λίγο κεχρι στο πάνω μέρος του κλουβιου κ σκαρφαλώνουν για να φάνε. Ενίοτε πετάνε μέχρι απέναντι στο δωμάτιο που έχω ένα κοκατιλ, αλλά μόλις κάνει να βγει έξω το κοκατιλ το οποίο είναι πλήρως εξοικειωμένο κ απλά θέλει να κάτσει μαζί τους, τα μικρά φτερουγίζουν προς τα πίσω στο κλουβακι τους γιατί φοβούνται, μετά κλείνω το πόρτακι τους. Οπότε μου έρχονται τα πράγματα λίγο βολικά, μόνα τους μπαίνουν μόνα τους βγαινουν τα μικρουλια μου!
Καλή συνέχεια!
 
Τελευταία επεξεργασία:
Εγώ δεν τον άφησα ποτέ να βγει μόνος του, πάντα βάζω το χέρι μέσα, ανεβαίνει πάνω και τον παίρνω, με αυτό τον τρόπο όταν ανοίγω την πόρτα να καθαρίσω ή οτιδήποτε αυτός περιμένει το χέρι μου για να βγει οπότε δεν πετάει σφαίρα έξω. Το κάνω για μεγαλύτερη ασφάλεια! Με το χέρι μπαίνει με το χέρι βγαίνει
 
@chrisa2102 @giannis808 Ευχαριστώ αμφότερους για τις εμπειρίες σας!! Αλλά Γιάννη χωρίς παρεξήγηση είμαι στην κατηγορία της Χρύσας😀 οπότε όταν.... θα ακολουθήσω μάλλον την μέθοδό της & είθε όλα να ευωδοθούν.
 
Μπορείς σιγά σιγά να ανοίγεις την πόρτα και να τα ταΐζεις κεχρί από το χέρι σου μέχρι να ανέβουν πάνω σε αυτό. Μετά από λίγες μέρες θα ανεβαίνουν μόνα τους αμέσως με το που το βάλεις μεσα
 
@giannis808 Καταρχάς εννοείς αυτό που πουλάνε τα pet σε τσαμπί? Κατά δεύτερον θέλω πολύ δουλειά αφού ακόμα βάζω το χέρι στο κλουβί & φοβούνται. Για να πλησιάσουν να φάνε από το χέρι μου πρέπει να πεινάσουν & να μην έχουν φαγητό στις ταΐστρες. Αλλά αυτό είναι κάπως επίφοβο πιστεύω.
 
Η εξοικείωση είναι μικρή

Ενίοτε πετάνε μέχρι απέναντι στο δωμάτιο που έχω ένα κοκατιλ, αλλά μόλις κάνει να βγει έξω το κοκατιλ το οποίο είναι πλήρως εξοικειωμένο κ απλά θέλει να κάτσει μαζί τους, τα μικρά φτερουγίζουν προς τα πίσω στο κλουβακι τους γιατί φοβούνται,


@npp έχεις δηλαδή και εσύ έναν άλλο παπαγαλο που είναι εξοικειωμένος και θα τα κάνει να επιστρέφουν στο κλουβί μόνα τους?
είμαι στην κατηγορία της Χρύσας😀 οπότε όταν.... θα ακολουθήσω μάλλον την μέθοδό της & είθε όλα να ευωδοθούν.
 
Ναι το τσαμπί κεχρί. Πραγματικά κάνει θαύματα. Θα αρχίσεις να τους δίνεις ένα ένα μπαλάκι απο το κεχρι από έξω από το κλουβί για να μάθουν και μετά από 3-4 μέρες θα ανοίξεις την πόρτα και σιγά σιγά θα τα πλησιάσεις με το κεχρί. Θα πάθεις πλάκα από το πόσο πολύ τρελαίνονται, κάνουν τα πάντα για κεχρί. Εμένα ο δικός μου δεν θέλει τα δάχτυλα παρόλο που είναι ημερος κατά τα άλλα και με το κεχρι μόνο με αφήνει να τον χαϊδεύω
 
@φιλομαθης Είμαι στην κατηγορία ανοίγω πόρτα & εάν θέλουν βγαίνουν. Τώρα πώς ξαναμπαίνουν είναι άλλο θέμα μάλλον λόγω πείνας αρχικά.😀
 
Εμένα ο δικός μου που είναι ημερος πάντως όσες ώρες και να τον αφήσω έξω δεν μπαίνει με τίποτα μόνος του μέσα, ένα βράδυ πήγε σε ένα ψηλό σημείο και κουρνιασε, ετοιμάστηκε να κοιμηθεί και όταν πήγα να τον πάρω με αγριευε κιόλας που τον ξύπνησα 😂
 
Όταν θα είσαι έτοιμος και θα έχεις την άνεση να το επιστρέψεις εσύ στο κλουβί σε περίπτωση ανάγκης πιάνοντας το στην πράξη ..ξεκινά με το μικρότερο δωμάτιο σε τετραγωνικά και το πιο εύκολο να ασφαλίσει. Αν το ελευθερώσεις σε όλο το σπίτι θα το χαιρετισεις αργά η γρήγορα. Λόγο κάποιος θα ανοίξει κάνα παράθυρο καμία μπαλκονοπορτα καμια εξώπορτα να παραλάβει τίποτα να μπει η να βγει από το σπίτι και δεν είναι τίποτα κόνδορας. Μικροσκοπικά είναι..
Αν δεις εδώ για σχετικά άρθρα όλα έφυγαν κατά λάθος από πόρτες και παράθυρα ..δεν έφταιγαν τα ταλαίπωρα. Είδαν χώρο και έφυγαν. Δεν ξέρουν πως να γυρίσουν όπως καταλαβαίνεις..απλά πετάνε
 
Back
Top