Φροντίδα Εκπαίδευση καναρινιού για να πετά ελεύθερο στο σπίτι

Δεν καταλαβαίνω προς τι ή αναστάτωση. Προς ενημέρωση σας λοιπόν επειδή έχω δυο παιδιά κ είμαι ιδιαίτερα σχολαστική με την υγιεινή αλλά κ τη διατροφη τους το νεροχύτη τον περναω με dettol κ πριν το μπάνιο του αλλά κ μετά από αυτό. Για την υγεία κ του πουλιού αλλά κ τη δική μας. Τα φρούτα και τα λαχανικά εγω τα αφήνω σε λεκανη με ξύδι για είκοσι περίπου λεπτά. Κ το νερό που πίνουμε εμείς αλλα κ τα πουλιά μου είναι φίλτρου
Φαίνεται κ στο βίντεο που θα ανεβασω η δεύτερη βρυσούλα στο νεροχύτη. Πιστεύω λοιπόν πως εξαρτάται από το πώς κάνει ο καθενας κάποια πράγματα κ όχι το τι. Αν για παράδειγμα βάζει κάνεις μπανιέρα στα πουλάκια χωρίς να την πλένει ποτέ είναι εξίσου επικίνδυνο με αυτό που λέει ο Φοιβος

Παρεμπιπτόντως λίγη βοήθεια με το βίντεο. Πως το Ανεβαζω;
 
Δεν είπα δεν προσέχεις την υγιεινή του σπιτιού σου Ράνια. Δεν γίνετε όμως κάθε φορά που κάνουμε το οτιδήποτε στο νεροχύτη να το καθαρίζουμε άμεσσα με dettol. Ούτε το πού θα κάνει το μπανιο του το πουλί είναι το πρόβλημα.Αλλά όταν θα βρει σταγόνες μέσα στο νεροχύτη δεν στο εγγυάται κανείς ότι δεν θα πάει να δει τί είναι και αν θα πιει.Ακόμα και dettol να βάζεις αν δεν τον έχεις ξεπλύνει καλά το νεροχύτη θα πίνει νερό με dettol το πουλί. Για σκέψου το λίγο.
Ο κάθε κατεργάρης στον πάγκο του και το πουλί στο κλουβί του.Αυτή είναι η δική μου λογική και δεν αλλάζει. Και το λέω τελείως χαριτολογώντας το κατεργάρης δεν υπονοώ κάτι για κάποιον. Και ούτε από μέρους μου υπάρχει αναστάτωση. Κουβέντα κάνω.
 
Να προτείνω να μείνουμε στο αρχικό ερώτημα για τις ελεύθερες πτήσεις των καναρινιών και αν θέλετε να δημιουργηθεί νέο θέμα για τη μικροβιακή φόρτιση... Που θα έχει φοβερό ενδιαφέρον;
 
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
SyM9_Uk1pLQ
 
Τί σχέση έχει το ένα με το άλλο;Εσύ Φοίβο τα ακουμπάς κάτω τα φρούτα και τα λαχανικά; Στον νεροχύτη; Πάω πάσο αφήστε τα να πίνουνε νεράκι καθαρό από το νεροχύτη και να κάνουνε το μπανάκι τους εκεί.Αφήστε το να τσιμπολογήσει και για παιχνίδι λίγο το σφουγγαράκι της κουζίνας που κουβαλάει τα περισσότερα μικρόβια και όλα καλά.
Πολλές φορές όταν έχω πολλά για πλύσιμο κι ο νεροχύτης είναι άδειος τυχαίνει να τα ακουμπήσω μέσα. Ποτέ δεν είχα πρόβλημα αφού τηρούμε τη στοιχειώδη υγιεινή στο σπίτι μας κάθε τοσο. Επίσης ποτέ δεν μου έτυχε κάτι με τα πουλιά μου από αυτό αλλά ουτε και έχω βρει κάποια αναφορά τοσο χρόνια σκαλιζοντζας το Ίντερνετ για πουλιά να αρρώστησαν από τέτοιο λόγο. Δεν πιστεύω σε τέτοιες υπερβολές Λαμπρο ούτε για πουλιά ούτε για παιδιά.
 
Δεν υπάρχει όμως κίνδυνος να κοπανάει στους τοίχους και να παθει καμία διάσειση?
 
@Stavros Έχω παρατηρήσει ότι όσοι βγάζουν έξω τα καναρίνια τους δεν κοπανάνε ποτε σε τοίχους, αντίθετα τα budgie το κάνουν σχεδόν παντα ...Μήπως τα καναρίνια έχουν πιο ανεπτυγμένη την αίσθηση του χώρου?
 
Τα πουλιά δεν μπορούν να έχουν την αίσθηση του χώρου ενός δωματίου. Αυτός είναι και ο λόγος που λέμε πάντα ότι το ασφαλέστερο μέρος του σπιτιού για ένα πουλί, είναι το κλουβί του.
 
@Stavros Δηλαδή αν κάποιος βγάλει πρώτη φορά το καναρίνι του έξω θα κοπανήσει στους τοίχους?
 
@Stavros Δηλαδή αν κάποιος βγάλει πρώτη φορά το καναρίνι του έξω θα κοπανήσει στους τοίχους?
Το πιο πιθανό αυτό είναι, να κοπανήσει σε τοίχους ή / και σε αντικείμενα. Όπως αντιλαμβάνεσαι τα καναρίνια έχοντας διαβιώσει μέσα σε ένα κλουβί (και έχοντας ήδη απόσταση πολλών γενεών από τους άγριους προγόνους τους, με ό,τι αυτό μπορεί να συνεπάγεται για την έλλειψη της φυσικής επιλογής που ίσως σε κάποιες περιπτώσεις σε άγρια κατάσταση, θα οδηγούσε άτομα του είδους σε αφανισμό - λόγω όχι και τόσο ικανής δυνατότητας σε πέταγμα, εναέριους ελιγμούς κλπ, - και συνεκδοχικά όχι σε απογόνους αυτών), προκειμένου να πετάξουν με ασφάλεια σε έναν πολύ μεγαλύτερο χώρο, θα πρέπει να "μάθουν να πετούν" και να εξοικειωθούν με τον χώρο. Αυτό μάλιστα συμβαίνει μάλλον με μεγαλύτερη αποτελεσματικότητα όσο είναι μικρά, χωρίς όμως να σημαίνει ότι και μεγαλύτερα σε ηλικία πουλιά δεν θα μπορούσαν να ανταποκριθούν με πέταγμα σε ένα δωμάτιο. Επομένως, καλό θα ήταν στην αρχή το κάθε πουλάκι, αν πρόκειται συχνά να βγαίνει εκτός κλουβιού, να βγαίνει σε ένα άνετο δωμάτιο, όσο το δυνατό πιο ασφαλές.
 
@ianos Ναι όμως μια φορά γίνεται το κακό να το ρισκάρει κάνεις η όχι? Αυτό είναι το θέμα.. Μπορεί την πρώτη φορά να κοπανήσει τόσο δυνατά που να πάθει και διάσειση..
 
μια φορά γίνεται το κακό να το ρισκάρει κάνεις η όχι?
Όσα φέρνει η ώρα, δεν τα φέρνει ο χρόνος όλος.με άλλα λόγια, τα πάντα μπορούν να συμβούν. Έτσι λοιπόν, θα έλεγα ότι αν σκόπευα να βγάζω το καναρίνι μου έξω από το κλουβί καθημερινά ή τέλος πάντων με μια μεγάλη συχνότητα, τότε θα ξεκινούσα αφού πρώτα είχα προνοήσει ώστε να υπάρχουν στηρίγματα για τα πόδια του και όχι επικίνδυνα σημεία στα οποία μπορεί να σφηνώσει, τρυπηθεί κλπ. Αν τώρα συζητάμε για μια πτήση στη χάση και στη φέξη, ε, τότε θα το ξανασκεφτόμουν. Και όπως και να 'χει το ζήτημα θα φρόντιζα να του πάρω όσο το δυνατό μεγαλύτερο κλουβί.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Vada
@ianos Σκέφτομαι να βάλω στον τοίχο μεγάλα κλάδια περιπου 2 μέτρα. Θα τα δει και θα κάτσει εκεί πανω απευθείας η πάλι υπάρχει κίνδυνος? Ευχαριστώ πολύ
 
@ianos Σκέφτομαι να βάλω στον τοίχο μεγάλα κλάδια περιπου 2 μέτρα. Θα τα δει και θα κάτσει εκεί πανω απευθείας η πάλι υπάρχει κίνδυνος? Ευχαριστώ πολύ
Δεν έχω ιδέα αν θα τα δει ή αν θα καθήσει σε πρώτη φάση. Αλλά έως να αποκτήσει εμπειρία στο πέταγμα θα υπάρχει κίνδυνος φυσικά. Το ερώτημα είναι.πώς θα πείσεις το καναρίνι να μπει μέσα στο κλουβί του, και μάλιστα με δεδομένο ότι έχουν πολύ ευαίσθητη καρδιά και από τον φόβο τους (σε ενδεχόμενο κυνηγητό) μπορεί να .
 
@ianos Με βάζεις σε σκέψεις τώρα. Καλυτερα λοιπόν να μην το δοκιμάσω...
[automerge]1627663784[/automerge]
Πάντως και να το δοκίμαζα δεν θα το έπιανα και θα το έβγαζα με το ζόρι έξω. Απλά θα είχα το πορτακι ανοιχτό και αμα ήθελε θα έβγαινε από μόνο του...
 
@George Kouth εγώ τον Ασπρούλη τον πήρα σε ηλικία 5 μηνών
Δεν ήταν ταϊσμένος στο χέρι - δεν ήταν εξημερωμένος.
Σήμερα, κι ενώ του αφιερώνω περίπου 15 λεπτά το πρωί και άλλα τόσα το απόγευμα σχεδόν καθημερινά, έχει μάθει μερικά απλά πραγματάκια, όπως π.χ. να τρώει σποράκια από το χέρι μου και καμιά φορά παίζουμε με μικρά κομμάτια χαρτοπετσέτας 😊
επίσης φωνάζει με ένα συγκεκριμένο τρόπο όταν κάτι δεν πάει καλά, είτε αυτό σημαίνει πως είδε ένα μεγάλο πουλί κοντά του (κυρίως στο χωριό με τις καρακάξες και τις γάτες μας συμβαίνει αυτό) ή ότι κουνήθηκε η κουρτίνα ή τέλος πάντων ότι κάτι έγινε που τον τρόμαξε και πρέπει να έρθω να δω τι έγινε.

εδώ τον τράβηξα προχθές που έπαιρνε σποράκια καναβούρι
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
  • Like
Αντιδράσεις: marapo
@Ameli Εγώ έχω budgie (άγρια από πετ σοπ) ετρωγαν από τον χέρι μου και δεν με φοβόντουσαν. Όταν τα έβγαλα μια φορά από το κλουβί, στην αρχή ανέβηκαν στο κλουβί και το εξερευνούσαν. Ξαφνικά αρχίζουν τα πετάνε και χτύπαγαν από τοίχο σε τοίχο. Μετά από αυτη την τρομάρα και την στεναχώρια που πήρα, δεν το ξανατολμω και ας στεναχωριέμαι που δεν μπορώ να τα βγάλω να πετάξουν λίγο ελεύθερα όπως βλέπω πολλούς άλλους να το έχουν καταφέρει. Δεν το ξαναρισκαρω να μου πάθουν τίποτα γιατί δεν ξεχνώ πόσο προσπαθούσα να μην βάλω κι εγώ τα κλάματα μπροστά στα παιδιά μου που ήδη εκλαιγαν και να καταφέρω να τα πιάσω χωρίς τους δείξω πόσο πανικοβλημενη ήμουν. Ειδικά όταν είδα την μικρή μου με αίμα στο κεφάλι και να ανοίγουν τα φτερά της στραβά. Δεν ξέρω από καναρίνια αλλά είναι τόσο μικρά που αν συνέβαινε κάτι παρόμοιο σε αυτά, δεν ξέρω αν επιβίωναν. Με τις φτωχές μου γνώσεις πάντα.
 
Back
Top