Ελεύθεροι παπαγάλοι στη γειτονιά μου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Sissy
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Sissy

PB Senior Member
Εγγραφή
28 Απρ 2006
Μηνύματα
8.063
Πόλη
Βουλιαγμένη
Τους χειμερινούς μήνες του χρόνου μένουμε στην Αθήνα, σε κεντρικό σημείο των Αμπελοκήπων. Χρόνια τώρα έβλεπα (που και που) Αλεξανδρινούς παπαγάλους ή ring necked να πετούν διασχίζοντας την λεωφ Μεσογείων και να κατεβαίνουν προς το Σύνταγμα (στον εθνικό κήπο-Ζάππειο εδώ και χρόνια ζουν πολλοί παπαγάλοι).
Πιστεύω πως έκαναν-κάνουν διαδρομή από το άλσος της Χωροφυλακής στο Σύνταγμα.
Αυτό συνεχιζόταν μέχρι τον περασμένο Μάιο (που φύγαμε για το εξοχικό μας).
Επιστρέφοντας (αρχές Νοεμβρίου) τα κραξίματα είχαν πολλαπλασιαστεί μαζί και οι εμφανίσεις τους. Εκτός όμως από τις ράτσες που προανέφερα έκαναν την εμφάνιση τους και monk parakeets, τα οποία όπως απεδείχθη ζουν σ΄ένα μισογκρεμισμένο ακίνητο απέναντι από το σπίτι μας.
Εκεί στον κήπο του υπάρχει μια μεγάλη συκιά,
tinypic-no-longer-available.jpg


αυτό το δέντρο θεωρώ πως υπήρξε πόλος έλξης για τους παπαγάλους, κλλά και για πολλά άλλα είδη πουλιών που εμφανίζονται ανά εποχές.
Έρχονται πλέον στο απέναντι κτήριο (τα Σ/Κ που δεν υπάρχει κόσμος)

tinypic-no-longer-available.jpg


Έχουν πολύ καλές σχέσεις με τα περιστέρια της γειτονιάς (που είναι ''πελάτες'' μου)
tinypic-no-longer-available.jpg


... Πιστεύω πως είναι θέμα χρόνου να τους φιλοξενήσω κι εγώ στη βεράντα μου!
tinypic-no-longer-available.jpg

και ν΄αρχίσουν τα. Γεύματα στην ταΐστρα των άγριων πουλιών.

Και οι φοίνικες της περιοχής δέχονται τις επισκέψεις τους
tinypic-no-longer-available.jpg
 
Ποσο ομορφα!👍 Ειναι πολυ ομορφο που εχεις τη δυνατοτητα να χαιρεσαι τετοιες στιγμες με τα ελευθερα πουλια μεσα στις μεγαλουπολεις! Ειναι να θαυμαζει κανεις το ποσο ευπροσαρμοστα πλασματα ειναι! 🙂
 
Πανέμορφα όντως! Πάντως οι παπαγάλοι είναι πιο άγριοι και δύσπιστοι από τα περιστέρια κτλ ως προς τον άνθρωπο.
 
Πανέμορφα όντως! Πάντως οι παπαγάλοι είναι πιο άγριοι και δύσπιστοι από τα περιστέρια κτλ ως προς τον άνθρωπο.
Σίγουρα Μαρία μου είναι πιο άγριοι και δύσπιστοι, αλλά εγώ :Dποντάρω στα... Δολωματάκια που διαθέτω!

tinypic-no-longer-available.jpg
 
Ειναι πολυ ομορφο που εχεις τη δυνατοτητα να χαιρεσαι τετοιες στιγμες με τα ελευθερα πουλια μεσα στις μεγαλουπολεις!

Είναι καταπληκτικό Ανέστη να τα βλέπεις να πετούν! Το πέταγμα τους έχει τόση διαφορά από τα υπόλοιπα-συνηθισμένα πουλιά της πόλης, σαν πολεμικά αεροπλάνα fandom είναι!
Μέχρι πρότινος τα έβλεπα από πάνω (ήμουν ψηλότερα), τώρα πια όμως πετούν στο ύψος του διαμερίσματος!
 
.
Κι εδώ σ' εμένα έρχονται ringnecks και κάθονται σε μια αμυγδαλιά απέναντι από το δωμάτιο που έχω τους παπαγάλους. Θα φτιάξω κι εγώ ταίστρα :)

Στο Χαλάνδρι υπάρχει αποικία απο ringnecks. Κάνουν συχνά βόλτες γύρω απο το ρέμα Χαλανδρίου. Πέρσι εντόπισα μια φωλιά σε πολυκατοικία.
 
Ειναι πραγματικά πολυ ωραίο θέαμα.

Μεγάλη αποικία μονκ και ρικνεκ υπαρχει και στο Ζάππειο. Ειδικα οι μονκ εχουν χτίσει απίστευτα μεγάλες και περίτεχνες φωλιές πολυ ψηλά στα πεύκα. Τωρα στην συκιά που αναφέρεις Σισσυ ο θεός βοηθός να μην τα εντοπίσει κανένας και αρχίσει να κατεβάζει μικρα απο τις φωλιές.
 
Ειδικα οι μονκ εχουν χτίσει απίστευτα μεγάλες και περίτεχνες φωλιές πολυ ψηλά στα πεύκα.

Αυτό είναι το ''πρόβλημα'' με τους monk. Ο τρόπος που χτίζουν τις φωλιές τους επηρεάζει πολλές ανθρώπινες κατασκευές όπως κολώνες υψηλής τάσης, κεραίες τηλεπικοινωνιών κτλπ. Στις ΗΠΑ (έχουν αποικίσει πολλές πόλεις ακόμα και στα βόρεια της χώρας με ψυχρό κλίμα), τους έχουν επικηρύξει οι αρχές.

Επιπλέον προβλέπω ότι σύντομα θα φύγουν από τα όρια των πόλεων και θα βγουν στην ύπαιθρο όπου θα βρουν πιο εύκολα τροφή και κατάλληλα μέρη για τις κοινόβιες αποικίες τους. Σε αυτή την περίπτωση δεν ξέρω ποια θα είναι η επίδραση τους στις καλλιέργειες (φρούτα κτλπ).
 
... Ο θεός βοηθός να μην τα εντοπίσει κανένας και αρχίσει να κατεβάζει μικρα απο τις φωλιές.
Ελπίζω κι εύχομαι να μη συμβεί κάτι τέτοιο Φώτη...
Όταν περπατώ στο δρόμο, μου έχει κάνει εντύπωση ότι παρά τα τόσα κραξίματα οι ''υπόλοιποι'' πεζοί δεν παίρνουν χαμπάρι!
Κανείς απ΄όσους βρίσκονται κοντά μου, δεν γυρίζει να δει τι πουλιά πετούν στον ουρανό και κράζουν έτσι...
( 😛σε γενικές γραμμές είναι τελείως άσχετος ο περισσότερος κόσμος... Και τότε σκέφτομαι εσάς! Εσείς δηλ θα με καταλαβαίνατε και θα... Καταλαβαίνατε!:):D )
 
Ελπίζω κι εύχομαι να μη συμβεί κάτι τέτοιο Φώτη...
Όταν περπατώ στο δρόμο, μου έχει κάνει εντύπωση ότι παρά τα τόσα κραξίματα οι ''υπόλοιποι'' πεζοί δεν παίρνουν χαμπάρι!
Κανείς απ΄όσους βρίσκονται κοντά μου, δεν γυρίζει να δει τι πουλιά πετούν στον ουρανό και κράζουν έτσι...
( 😛σε γενικές γραμμές είναι τελείως άσχετος ο περισσότερος κόσμος... Και τότε σκέφτομαι εσάς! Εσείς δηλ θα με καταλαβαίνατε και θα... Καταλαβαίνατε!:):D )
Σίσσυ μου κι εμένα μου κάνει εντύπωση αυτό! Όταν ακούω το κρώξιμο και κοιτάω ψηλά όποιος και αν έτυχε δίπλα μου μου λέει τα αναγνωρίζεις γιατί έχεις παπαγάλους. Αλλά πιστεύω ότι οι περισσότεροι δεν ξέρουν καν πως κάνει γενικά το κάθε πουλί γιατί τότε απλά θα καταλάβαινε την διαφορά. Δεν κοιτάζει την φύση ο κόσμος, έστω και όση φαίνεται στις πόλεις.
 
Πριν 2 χρόνια περίπου στο τέλος Ιούνη... έπινα καφέ πίσω από την ΕΡΤ στο μεγάλο πάρκο που είναι και το badminton... εκεί πρωτοείδα άγριους πράσινους παπαγάλους σε κοπάδια (6-8 πουλιά). Την άλλη μέρα στο πάρκο που βρίσκεται πριν τη σχολή της Αστυνομίας είδα πολύ περισσότερους... Νομίζω πως είχαν και φωλιές ή τουλάχιστο τις ετοίμαζαν...
 
Αλλά πιστεύω ότι οι περισσότεροι δεν ξέρουν καν πως κάνει γενικά το κάθε πουλί γιατί τότε απλά θα καταλάβαινε την διαφορά. Δεν κοιτάζει την φύση ο κόσμος, έστω και όση φαίνεται στις πόλεις.
Συμφωνώ Μαράκι, δεν κοιτάζει την φύση ο κόσμος... Το ίδιο ακριβώς παρατηρώ και στα ταξίδια-εκδρομές μας, οι φίλοι μου δεν αναγνωρίζουν ούτε πουλιά αλλά ούτε και λουλούδια! Όταν τους λέω κοιτάξτε ''αυτό ή το άλλο'' η μόνιμη απάντηση τους είναι: μα που τα ξετρυπώνεις όλα αυτά!
 
στο πάρκο που βρίσκεται πριν τη σχολή της Αστυνομίας είδα πολύ περισσότερους... Νομίζω πως είχαν και φωλιές ή τουλάχιστο τις ετοίμαζαν...
ναι, αυτό εννοούσα όταν έγραψα για το άλσος της χωροφυλακής... Εκεί υπάρχουν πολλά πουλιά
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Ξέρει κανείς πως προέκυψαν οι παπαγάλοι στην Αθήνα; Πρόσφατα κάπου διάβασα και για τη Θεσσαλονίκη, ισχύει;
 
Ξέρει κανείς πως προέκυψαν οι παπαγάλοι στην Αθήνα; Πρόσφατα κάπου διάβασα και για τη Θεσσαλονίκη, ισχύει;
Ναι έχει και στην Θεσσαλονίκη. Έχει συζητηθεί από παλιά το θέμα Παπαγάλοι πετούν ελεύθεροι στην πόλη | PetBirds αλλά και πρόσφατα πάλι Γιατι στον Πειραια εχει παπαγαλους ελευθερους; | PetBirds .
 
στην θεσσαλονικη υπαρχουν στο παρκο απο το βασιλικο θεατρο διπλα στον λευκο πυργο. Στον παλιο ζωολογικο κηπο απεναντι απο την Χ.Α. Ν. Θ. Και επισηs στην Γεωργικη σχολη, στην περιοχη του Αεροδρομιου.
 
Back
Top