Ελεύθεροι παπαγάλοι στη γειτονιά μου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Sissy
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Κι από το σπίτι μου περνούν το πρωί και κατευθύνονται νότια και επιστρέφουν το σούρουπο, πάντα κράζοντας. Έχουν εντοπίσει τους δικούς μου και κάποιοι κάνουν στάση σε μια αμυγδαλιά που υπάρχει έξω από το δωμάτιό τους. Την άνοιξη έρχονται και τρώνε με τις ώρες τους φρέσκους καρπούς μιας αρσενικής ακακίας στον δρόμο.
 
Κι από το σπίτι μου περνούν το πρωί και κατευθύνονται νότια και επιστρέφουν το σούρουπο, πάντα κράζοντας. Έχουν εντοπίσει τους δικούς μου και κάποιοι κάνουν στάση σε μια αμυγδαλιά που υπάρχει έξω από το δωμάτιό τους. Την άνοιξη έρχονται και τρώνε με τις ώρες τους φρέσκους καρπούς μιας αρσενικής ακακίας στον δρόμο.
Δηλαδή είναι θέμα ημερών να τους πιάσει κάποιος ή είναι δύσκολο;
 
Δηλαδή είναι θέμα ημερών να τους πιάσει κάποιος ή είναι δύσκολο;

Τοσα χρονια κυκλοφορουν ελευθεροι. Μιλαμε για μια εικοσαετια ισως και παραπανω. Τωρα απλως εχουν γινει τοσοι, που φαινονται.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
Δηλαδή είναι θέμα ημερών να τους πιάσει κάποιος ή είναι δύσκολο;
Οι παπαγάλοι είναι καχύποπτοι δεν πλησιάζουν εύκολα σε μπαλκόνια και κατοικίες. Μία φορά είδα σε ένα πετ σοπ κάποιους πράσινους που κοπανιόνταν με μανία στα κάγκελα και υποψιάστηκα ότι είναι πιασμένοι. Άλλο περιστατικό ούτε έχω δει, ούτε έχω ακούσει.
 
Καλημέρα κ Χρόνια Πολλά,

τελικά δεν είμαι ο μόνος που σταματάω στο δρόμο και χαζεύω ψηλά! :D κι έχω κολήσει και τους γύρω μου και ψάχνονται από μόνοι τους..

έχει γεμίσει ο τόπος, τα βλέπω συνέχεια σε χαλάνδρι, αγία παρασκευή, γέρακα, αθήνα κέντρο...

Είχα ακούσει αλλά δε ξέρω αν ισχύει, ότι πριν 3 χρόνια (από τότε που τα βλέπω δλδ) τα είχαν βάλει στον εθνικό κήπο για ατραξιόν αλλά αυτά όχι μόνο αντέξανε... Προσαρμόστηκαν πλήρως και εξαπλωθήκανε παντού...

Δεν ξέρω αν κάνουν κακό γενικότερα, αυτό που παρατηρώ πάντως στη γειτονιά μου είναι ότι ρίχνουν όλους τους καρπούς κάτω και λερώνουν πεζοδρόμια.. και λυπάμαι μετά τους γείτονες που τα καθαρίζουν από τους καρπούς που σαπίζουν... αλλά πάντως είναι απίστευτα :)

Ένα ερώτημα είναι που μου έχει περάσει από το μυαλό είναι, αν και κατά πόσο είναι επιθετικά σε άλλα είδη παπαγάλων πχ τα budgie.. μόνο και μόνο για να επιβληθούν δλδ... ευτυχώς πάντως ακόμη δεν έχω δει κανένα να πλησιάζει στο μπαλκόνι, μόνο στα γύρω δέντρα κράζουν :D
 
Καλημέρα κ Χρόνια Πολλά,

τελικά δεν είμαι ο μόνος που σταματάω στο δρόμο και χαζεύω ψηλά! :D κι έχω κολήσει και τους γύρω μου και ψάχνονται από μόνοι τους..

έχει γεμίσει ο τόπος, τα βλέπω συνέχεια σε χαλάνδρι, αγία παρασκευή, γέρακα, αθήνα κέντρο...

Είχα ακούσει αλλά δε ξέρω αν ισχύει, ότι πριν 3 χρόνια (από τότε που τα βλέπω δλδ) τα είχαν βάλει στον εθνικό κήπο για ατραξιόν αλλά αυτά όχι μόνο αντέξανε... Προσαρμόστηκαν πλήρως και εξαπλωθήκανε παντού...

Δεν ξέρω αν κάνουν κακό γενικότερα, αυτό που παρατηρώ πάντως στη γειτονιά μου είναι ότι ρίχνουν όλους τους καρπούς κάτω και λερώνουν πεζοδρόμια.. και λυπάμαι μετά τους γείτονες που τα καθαρίζουν από τους καρπούς που σαπίζουν... αλλά πάντως είναι απίστευτα :)

Ένα ερώτημα είναι που μου έχει περάσει από το μυαλό είναι, αν και κατά πόσο είναι επιθετικά σε άλλα είδη παπαγάλων πχ τα budgie.. μόνο και μόνο για να επιβληθούν δλδ... ευτυχώς πάντως ακόμη δεν έχω δει κανένα να πλησιάζει στο μπαλκόνι, μόνο στα γύρω δέντρα κράζουν :D
Βρε μη δίνεται συντεταγμένες... Θα κάνουν επιδρομή.. 😀
 
  • Like
Αντιδράσεις: alek
Καλημέρα @alek χρόνια πολλά, είναι πολύ παλαιότερες αποικίες δεν είναι τόσο πρόσφατες 3-4 ετών. Μόνο εδώ στο petbirds αν ψάξεις, θα βρεις θέματα άνω της 5 ετίας να υπάρχουν με τέτοιες αναφορές, όπως αυτό που είναι του 2007 Παπαγάλοι πετούν ελεύθεροι στην πόλη | PetBirds .
Εμείς εδώ στο Χαλάνδρι που έχει αρκετούς δεν έχουμε αντιμετωπίσει τόσα χρόνια κανένα πρόβλημα, ούτε έχω διαπιστώσει να εκδηλώνουν επιθετικότητα προς άλλα είδη, αντίθετα με τις καρακάξες.
 
Εμείς εδώ στο Χαλάνδρι που έχει αρκετούς δεν έχουμε αντιμετωπίσει τόσα χρόνια κανένα πρόβλημα, ούτε έχω διαπιστώσει να εκδηλώνουν επιθετικότητα προς άλλα είδη, αντίθετα με τις καρακάξες.

ναι Μαρία έχεις δίκιο.. Οι καρακάξες έχω ακούσει πως είναι επιθετικές όπως επίσης και οι δεκαοκτούρες για πουλιά όπως καναρίνια κλπ.. έχω ακούσει από αρκετούς για δεκαοκτούρες που πάνε σε κλουβιά, καναρίνια πάνε κοντά για να παίξουν και μετά τα αφεντικά τα βρίσκουν σε άθλια κατάσταση...
εγώ ήμουν τυχερός, πριν αρκετά χρόνια καρακάξα είχε πάει πάνω στο κλουβί και το καναρίνι είχε την εξυπνάδα να κάθεται στο κέντρο του κλουβιού και να με φωνάζει συνέχεια.. μέχρι που βγήκα και το είδα..

απλά το είπα γιατί αυτοί οι παπαγάλοι ακόμα δεν έχουν την οικειότητα να προσεγγίζουν βεράντες... όταν εξημερωθούν κι άλλο όμως τότε θα πρέπει να δουμε τι συμπεριφορά θα βγάλουν (είτε από κακία, είτε από πείνα κλπ).. Φαντάζομαι θα έχουν και αρκετή δύναμη για να ανοίξουν τα σύρματα του κλουβιού(?)... Δεν είχα ποτέ τόσο μεγάλο παπαγάλο
 
Μα δεν είναι σαρκοφάγοι οι παπαγάλοι. Στην Μ.Βρεττανία που επισης υπάρχουν πολλά σμήνη, τα ταίζουν στα μπαλκόνια οι καλοσυνάτες γιαγιάδες :)
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
και οι δεκαοκτούρες δεν χτυπάνε τα μικρότερα πουλιά για να τα φάνε, φαντάζομαι από κακία το κάνουν ή για να επιβληθούν για το φαί ή δε ξέρω γιατί άλλο... Πάντως κι εγώ δε πιστεύω ότι θα είναι επιθετικά, αλλά την σκέψη την έχω κάνει!
 
Αν υπήρχε τέτοιο ενδεχόμενο θα είχε παρουσιαστεί, ούτε αναφορές της ορνιθολογικής υπάρχουν για κάτι τέτοιο. Τα πουλιά αυτά είναι πάνω από 20ετία που αναπαράγονται σε ελληνικό έδαφος.
Και οι δεκαοχτούρες, προφανώς για να προσεγγίσουν τα σπόρια θα έκαναν την κίνηση αυτή όχι από επιθετικότητα γιατί είναι άκακα αρνιά.
 
Θα σας πω τι εχω παρατηρήσει εγω στην συμπεριφορά τους. Γενικα τους παρατηρώ πολλα χρονια μιας και η πολυκατοικια μου ειναι πέρασμα γι αυτούς λόγω πρασίνου και φωλιων.

Εχω παρατηρήσει λοιπον οτι οταν περνάνε γλάροι φωνάζουν παρα πολυ και τους ακολουθούν και επισης εχουν τεράστιο θεμα με τις καρακαξες, με τις οποίες κυνηγιούνται παρα πολυ πέσουν σε "κοινό έδαφος".
 
Θα σας πω τι εχω παρατηρήσει εγω στην συμπεριφορά τους. Γενικα τους παρατηρώ πολλα χρονια μιας και η πολυκατοικια μου ειναι πέρασμα γι αυτούς λόγω πρασίνου και φωλιων.

Εχω παρατηρήσει λοιπον οτι οταν περνάνε γλάροι φωνάζουν παρα πολυ και τους ακολουθούν και επισης εχουν τεράστιο θεμα με τις καρακαξες, με τις οποίες κυνηγιούνται παρα πολυ πέσουν σε "κοινό έδαφος".
Η καρακάξα ως "τυχοδιώκτης" τροφοσυλλέκτης, έχει μέσα στο μενού της και τους κάθε είδους νεοσσούς άσχετα με το μέγεθός τους, αρκεί να μην μπορούν να απομακρυνθούν ή να είναι απροστάτευτοι.
Άρα κανένα πτηνό δεν τις θέλει στην περιοχή του.
 
Η καρακάξα ως "τυχοδιώκτης" τροφοσυλλέκτης, έχει μέσα στο μενού της και τους κάθε είδους νεοσσούς άσχετα με το μέγεθός τους, αρκεί να μην μπορούν να απομακρυνθούν ή να είναι απροστάτευτοι.
Άρα κανένα πτηνό δεν τις θέλει στην περιοχή του.
Αυτό είναι αλήθεια, γίνονται μάχες στην γειτονιά μου. Οι δεκαοχτούρες είναι τα εύκολα θύματα. Αντίθετα οι κότσυφες για κάποιον λόγο που δεν έχω καταλάβει, τις φοβερίζουν και τις παίρνουν στο κυνήγι.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
Χάλασε το κινητό μου κι έχασα τις καλύτερες φωτογραφίες τους... Και πάλι όμως κάτι κατάφερα να σώσω!
Χθες περνώντας από το παρκάκι (δίπλα στο σπίτι μου), είδα ολόκληρο σμήνος! Πάνω από 30 μονκ ''έβοσκαν'' στο γκαζόν ανάμεσα από περιστέρια, κάποιος σκύλος τους τρόμαξε, άλλοι έφυγαν ενώ κάποιοι άλλοι ανέβηκαν σ΄ένα πλατάνι...

tinypic-no-longer-available.jpg


Φέτος,(για πρώτη χρονιά), αλωνίζουν τη γειτονιά οι ♥ άτιμοι!
 
Από την μία θαυμάζω αυτά τα σμήνη από την άλλη όμως δεν κρύβω την ανησυχία μου για τις επιπτώσεις στο περιβάλλον, στα ιθαγενή είδη και την γεωργική παραγωγή.
 
Από την μία θαυμάζω αυτά τα σμήνη από την άλλη όμως δεν κρύβω την ανησυχία μου για τις επιπτώσεις στο περιβάλλον, στα ιθαγενή είδη και την γεωργική παραγωγή.
Λογικα εφοσον υπαρχει μια σταδιακη αυξηση του πληθυσμου θα υπαρξει ομαλη προσαρμογη με τα αλλα ειδη. Για τη γεωργια, φανταζομαι θα εχει ασχημες επιπτωσεις αν βγουν εκτος του κεντρου...
 
Να φυτέψουν οι δήμοι περισσότερους ευκάλυπτους και ακακίες. Είναι τα αγαπημένα τους.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
Να φυτέψουν οι δήμοι περισσότερους ευκάλυπτους και ακακίες. Είναι τα αγαπημένα τους.
Και να το κανουν, θα περασουν πολλα χρονια μεχρι να μπορουν αυτα τα δεντρα να σιτισουν τετοιους πληθυσμους. Ελπιζω ενα τετοιο ομορφο θεαμα και η εξαπλωση αυτου του ειδους να μην εχει αμεσο και δυσαρεστο αποτελεσμα και επιπτωσεις..
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
Back
Top