Ελεύθεροι παπαγάλοι στη γειτονιά μου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Sissy
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Και τα δύο είδη είναι πολύ διαδεδομένα και οι δραπετεύσεις των παπαγάλων είναι συχνό φαινόμενο. Ο πληθυσμός τους αυξάνεται αλλά ταυτόχρονα εμπλουτίζεται γονιδιακά απο νέα πουλιά.
 
Γιαννη στην θεσσαλονικη, σε καποιο αρθρο που ειχα διαβασει σε εφημεριδα ελεγε λογω κλιματικηs αλλαγηs καποια πουλια απο τροπικα κλιματα εχουν μεταναστεψει ποιο βορεια.
 
Έβαλα τα links προηγουμένων συζητήσεων επί του ίδιου θέματος στο #18# . Η εξάπλωσή τους είναι μέχρι την Μ.Βρεττανία και πάντως σε όλη την Ευρώπη.
 
Γιαννη στην θεσσαλονικη, σε καποιο αρθρο που ειχα διαβασει σε εφημεριδα ελεγε λογω κλιματικηs αλλαγηs καποια πουλια απο τροπικα κλιματα εχουν μεταναστεψει ποιο βορεια.

O monk parakeet (Myiopsitta monachus, quaker parrot) ζεί στην Νότια Αμερική άρα το σενάριο μετανάστευσης δεν παίζει.
Ο ringneck από οτι ξέρω ζεί μόνο σε αστικά κέντρα της Ευρώπης, (Αθήνα, Θεσσαλονίκη, Λονδίνο) αμφιβάλω οτι είναι απο μετανάστευση με τόσα πουλιά που εισάγονται!
 
Να πω και εγώ ότι βλέπω πολλά Ringneck στα παίδων στο γουδί (Αγιά Σοφίας και Αγλαία Κυριακού). Πάω ως εθελοντρία στο Χαμόγελο του Παιδιού τουλάχιστον μια φορά την εβδομάδα και όσες φορές βγαίνω με τα παιδάκια στην παιδική χαρά βλέπω και πολλούς πράσινους Ringneck! Και το λέω στα παιδάκια και κοιτάνε καλά καλά! :D Και όντως κάνουν πολύ παρέα με τα περιστέρια!

Η απορία μου είναι: αντέχουν τον χειμώνα της Ελλάδας;
 
Το αρθρο της Ελληνικη Ορνιθολογικης Εταιρειας σχετικα με τους ρινγκ νεκς. Τα εξηγει πολυ καλα ολα και πλεον τον κατατασσει στην ελληνικη πανιδα. Προκαταρκτική μελέτη διασποράς του Δαχτυλιδολαίμη Ψιττακίσκου Psittacula krameri (Scopoli 1769) στην Ελλάδα - Σπάνια Πουλιά της Ελλάδας - Επιτροπή Αξιολόγησης Ορνιθολογικών Παρατηρήσεων
 
Τους οποίους σημειωτέον και αυτούς παγιδεύουν και πουλάνε σε μαγαζιά.
 
Τους οποίους σημειωτέον και αυτούς παγιδεύουν και πουλάνε σε μαγαζιά.

Οχι που θα τους αφηναν. Βριστηκα με εναν στο φεισμπουκ πριν λιγες ημερες, που ρωτουσε αν πειραζει να πιασει κανεναν γιατι δεν μπορει να αγορασει. Μαλιστα ειχε και καλη δικαιολογια οτι θελει να κανει καλο στον τοπο, διοτι ειναι ειδος λεει που δεν ανηκει εδω και κανει κακο στα αλλα ειδη. Αλλα αργοτερα που τον σιχτιρησα μου ειπε για να μου σπασει περισσοτερο τα νευρα οτι ετσι ειναι αυτοι, τα αλανια, πιανουν και καμια καρδερινα και κανεναν φλωρο, ειναι παραδοσιακοι τυποι. Μ'αλλα λογια εκανε το ιδιο κι αυτος βλαπτοντας τον τοπο τα ειδη που οποιου "νοιαζοταν" μην παθουν κακο απο τα ρινγκ νεκς. Αμα εισαι καθικι λοιπον κατι θα βρεις να πιασεις.
 
Η πλάκα είναι ότι κάτι τέτοιοι απερίγραπτοι μας ειρωνεύονται, "ευαισθητούληδες" "τρελλοοικολόγους", και πολλά άλλα άντε μην πω.
 
Φυσικά και οι ρικνεκ εχουν μπει στο στόχαστρο. Στην περιοχή μου ειναι ένας παππούς σε μονοκατοικια κοντα στο ποταμι(όπου υπαρχουν εκατοντάδες ρικνεκ που πίνουν νερό) εχει τεράστια κλούβα με πιασμένους. Ξεκινησε με έναν μου ειχε πει πριν χρονια για κράχτη και στην συνέχεια έρχονταν πάνω στην κλουβιά κι άλλοι και τους έπιανε. Ολοι θυμαμαι ηταν πράσινοι εκτός απο έναν γκρι(απόδειξη οτι μερικοί ειναι και δραπέτες που απλά επιβιώνουν).Αυτο που μου έκανε όμως εντύπωση ειναι οτι οι περισσότεροι δεν χτυπιοντουσαν στο κλουβί οταν περνούσε απο δίπλα. (άλλη μια αποδειξη( ; ) )
 
Πάντως εγώ έχω δει σε μαγαζί να κοπανιόνται ανελέητα. Φρίκη και κρίμα ☹
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
, απόδειξη οτι μερικοί ειναι και δραπέτες που απλά επιβιώνουν).)
Κάποιους δραπέτες έχω συναντήσει κατά καιρούς κι εγώ πχ στην άλλη μου γειτονιά, την Βουλιαγμένη, έχουμε δει cockatoo καθώς επίσης και στο πατρικό μου στο Παλαιό Φάληρο.
Στους Αμπελοκήπους πριν 14-15 χρόνια ήρθε στην βεράντα μας ένα άγριο ζακό.
Στο πάρκο του Πολεμικού Μουσείου είδα για πρώτη φορά μονκ πριν 4-5 χρόνια.
 
Να ρωτήσω κάτι που σκεφτόμουν καιρό, αλλά απέφευγα να ανοίξω θέμα λόγο άγνοιας του μεγέθους των αποικιών και της εξάπλωσης τους😱. Διαβάζοντας το άρθρο της ορνιθολογικής εταιρίας μπορώ να πω ότι αγχώθηκα λίγο, σκεπτόμενος τις συνέπειες που μπορεί να έχει η εξάπλωση αυτών των παπαγάλων στην τοπική πανίδα και χλωρίδα κάθε περιοχής. Κατά την άποψη μου η αυθαίρετη εξάπλωση ξενικών ειδών προκαλούν μεγάλα προβλήματα τα οποία δύσκολα μαζεύονται αργότερα. (Βλέπε Βρωμοκαρυδιά ή Αΐλανθος) Αΐλανθος ή Βρωμοκαρυδιά
Υπάρχουν πτηνά ή άλλα ζώα τα οποία μπορούν να εκτοπιστούν από αυτούς τους παπαγάλους;
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
Να ρωτήσω κάτι που σκεφτόμουν καιρό, αλλά απέφευγα να ανοίξω θέμα λόγο άγνοιας του μεγέθους των αποικιών και της εξάπλωσης τους😱.

Iσχυει αυτο σαν κανονας και γνωριζω παραδειγματα για αλλα ειδη κι αλλες χωρες. Για τον ρινγκνεκς δεν εχω διαβασει ουτε μια αναφορα οτι δημιουργουν προβλημα στο ταδε ειδος. Αυτο βεβαια δεν σημαινει οτι ηταν απαραιτητοι στη χωρα μας.
 
celebrate8.gif
celebrate8.gif
celebrate8.gif
Πριν 10 λεπτά ήρθε ένας στη βεράντα!
Κάθισε στα σίδερα της τέντας, κοντά στο μέρος που βάζω τροφή και έκραζε!
Πήγα ν΄ανοίξω ελάχιστα την κουρτίνα για να τον φωτογραφίσω αλλά με κατάλαβε και έφυγε...
Πιστεύω πως ήδη θα τους είχα τρόφιμους, αν η Τζο
tinypic-no-longer-available.jpg

δεν είχε πάρει τόσο σοβαρά τον ρόλο του φύλακα της βεράντας (προκειμένου να μη γεμίζουμε κουτσουλιές)😉
 
celebrate8.gif
celebrate8.gif
celebrate8.gif
Πριν 10 λεπτά ήρθε ένας στη βεράντα!
Κάθισε στα σίδερα της τέντας, κοντά στο μέρος που βάζω τροφή και έκραζε!
Πήγα ν΄ανοίξω ελάχιστα την κουρτίνα για να τον φωτογραφίσω αλλά με κατάλαβε και έφυγε...
Πιστεύω πως ήδη θα τους είχα τρόφιμους, αν η Τζο
tinypic-no-longer-available.jpg

δεν είχε πάρει τόσο σοβαρά τον ρόλο του φύλακα της βεράντας (προκειμένου να μη γεμίζουμε κουτσουλιές)😉

Πρόσεξε μην ξεμυαλίσουν τα παροτλετ και την κοπανήσουν 🙂
 
Το τελευταίο διάστημα έχουν ελαττώσει τις εμφανίσεις τους (η αλήθεια είναι πως μου φαινόταν υπερβολικά παράξενο ν΄ακούω και να βλέπω καθημερινά παπαγάλους αντί για περιστέρια, δεκοχτούρες ή σπουργίτια). Σίγουρα παίζει ρόλο πως η αγαπημένη τους συκιά, έχει χάσει πια όλο το φύλλωμα της...

tinypic-no-longer-available.jpg


Το ''τελευταίο'' κομμάτι της Λ. Μεσογείων όμως δεν παύει να είναι πέρασμα, οπότε (στα ξαφνικά) όταν ακούσω τα κραξίματα τους βγαίνω στη βεράντα και τους παρακολουθώ να πετούν προς το κέντρο των Αθηνών σε σμήνη.
Προχθές πρασίνισε ο τόπος! Καθώς πετούσαν πρόλαβα να μετρήσω τουλάχιστον δέκα πουλιά!
Παιδιά δεν περιγράφεται, άλλο να τα βλέπει κάποιος και άλλο να το διηγείται! Κανονικές συμμορίες είναι, πετούν τόσο δυναμικά και ξεσηκώνουν τον τόπο με τις φωνές τους.
Τους βλέπω (για όσους γνωρίζουν) και στη Λ Β Σοφίας, να τρώνε πάνω στους φοίνικες των νοσοκομείων (Αιγινήτειο και Αρεταίειον), πολλές φορές ενώ οδηγώ (για το σπίτι) αυτοί πετούν προς την ίδια κατεύθυνση!
😀! Είναι πανέμορφοι!👍
 
Back
Top