Γενικά Ελεύθεροι παπαγάλοι

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Geo.pol
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
@φιλομαθης Την φωτογραφία, μόλις μου την έστειλε ο αδελφός μου. Τράβηξε την φωτογραφία κοντά στην πλατεία της εκκλησίας της Ζωοδόχου Πηγής στην Ακαδημία. Εκεί ο κόσμος αφήνει ψωμάκι κ ταίζει τα περιστέρια κ του έκανε εντύπωση που ένας παπαγάλος μεγάλος (αυτός της φωτογραφίας) κατέβηκε κ το άρπαξε από το περιστέρι! Δυστυχώς δεν ήμουν εκεί με μια σακούλα ξηροκαρπια! Τις προάλλες στην ίδια πλατεία είχε δει πολλά πράσινα παπαγαλάκια, άρα Ρινγκ Νεκ!
[automerge]1708607111[/automerge]
δεν εχω δει ποτε καποιο στο εδαφος
Δυστυχώς αυτό δεν το αποθανάτισε ο αδελφός μου αλλά μπορείς να το δεις κ στην φωτογραφία του ποστ #15.
[automerge]1708607253[/automerge]
Πόσο αξιοθαύμαστα είναι κ για την κράση τους αλλά κ για την προσαρμοστικότητα τους. 👏🤞🧿
 
Τελευταία επεξεργασία:
Στο κεντρο που καθημερινα βλεπω και quaker και εχουν και τεραστια συμπλεγματα φωλιων στα δεντρα στην πανεπιστημιου (υψος στοα αρσακη) δεν εχω δει ποτε καποιο στο εδαφος που κατα κυριο λογο τρεφονται τα περιστερια.
Έχω δει ο ίδιος πολλές φορές monk να "βόσκουν" στο έδαφος. Κατεβαίνουν μάλιστα πολλά μαζί σχεδόν ταυτόχρονα.
εχουν και τεραστια συμπλεγματα φωλιων στα δεντρα στην πανεπιστημιου (
Επίσης ανάλογου μεγέθους (φαντάζομαι) συμπλέγματα υπάρχουν στο παρκάκι, στα πεύκα δίπλα στον σταθμό του μετρό της Ακρόπολης. Αν βρεθεί κανείς στην περιοχή αξίζει να τα παρατηρήσει. Είναι πολύ ωραία δομημένα.
 
Back
Top