Φροντίδα Εμπειρίες φίλων από την εκπαίδευση African grey

Hadjicostas

Πρώην ΧΑΤΖΗΚΩΣΤΑΣ
Εγγραφή
3 Νοε 2008
Μηνύματα
234
Πόλη
Λάρνακα
Aν μπορούσαμε εδώ στο forum να δώσουμε εμπειρίες από την εκπαίδευση για ομιλία ή να τον μάθουμε να κάνει κάτι ο African Grey.
 
Εκπαίδευση ομιλίας zako

Στην αρχή επικοινωνούν μαζί μας με ήχους, τραγουδούν σκοπούς, και μιμούνται αυτά που ακούουν πιό συχνά, π.χ. επαναλαμβάνει την καμπάνα, ντιγκ νταγκ, το ασθενοφόρο ίουίουίου, το συναγερμό ΙιΙιΙΙιΙ και τα σκυλάκια. Μαθαίνει τις λέξεις που λέμε με σαφήνεια, δίνουμε έμφαση, έντονο τόνο. Εμείς πρέπει να τους μιλάμε συνεχώς, διαλέγουμε μια λέξη με νόημα π.χ. το πρωί που το ξεσκεπάζουμε του λέμε, όλοι, καλημέρα! (Όχι ο ένας γειά σου, ο άλλος γειά κλπ. όλοι το ίδιο), έχει μάθει σ'αγαπώ, καλό πουλί, καλό παιδί & να στέλνει φιλιά & κάτι σαν καληνύχτα. Για το φαγητό εμάς έμαθε σποράκια τσικιτσικι και Νερό! Του λέγαμε συχνά: "Πώς σε λένε; Τοrres". Kάποια στιγμή που ακούει μόνο την ερώτηση, απαντά τη συνέχειά της: torres. Το ίδιο με τα ονόματά μας, κτυπάμε την πόρτα, ρωτάει αυτός που είναι μέσα: ποιός είναι; Λέει απ'έξω καθ'ένας το όνομά του, καθαρά, και περνάμε! Μας ξέρει όλους. Όταν βλέπει έξω πουλιά, έμαθε ουάκια. Συμμετέχοντας στη ρουτίνα της οικογένειας, του λέμε τα χρώματα στα παιχνίδια & τα ρούχα μας και ξεχωρίζει το κίτρινο & το μπλέ. Θέλει να ελκύσει την προσοχή μας μιλώντας, προσπαθεί να μιλήσει, και φαίνεται ότι έχει τη δυνατότητα να το κάνει, αφού συχνά φλυαρεί αλλά για την ώρα δεν ξεχωρίζουν φράσεις. Συνήθως οι ζακό μιλάνε όταν γίνουν >12μηνών. Χρειάζεται υπομονή, αγάπη, ενθάρρυνση & επιβράβευση όταν καταφέρνει να πει σωστά λέξεις, την σωστή στιγμή.
 
εκπαιδευση παπαγαλου

να πω και γω καποιες αποψεις και εμπειριες
πρωτα απ ολα η εκπαιδευση ξεκινα απο το να μας εμπιστευτει ο
παπαγαλος.. Να παψει να μας φοβαται.. Μεχρι να το πετυχουμε αυτο
και καποια λεξουλα να πει θαναι απλα μιμηση ενος θορυβου που
τυχων τουκανε εντυπωση
πρωτος σκοπος μας λοιπον ειναι να φθασουμε σε σημειο να μας
αφηνει να τον χαιδεψουμε να ερχεται κοντα μας να παιζει μαζι μας..
αφου φθασουμε σε αυτο το σημειο τοτε μπορω να πω πως
αρχιζει η ουσιαστικη προσπαθεια να μαθειι να λεει λεξουλες αλλα
και να τις συνδεει με ενοιες.. Τοτε θα δειτε πως και ο ιδιος ο παπαγαλος θα προσπαθει να βρει τροπους να σου ζητησει κατι
και να σου εξωτερικευσει τα συναισθηματα χαρας η λυπης η θυμου
εμενα φερ ειπιν ο πιπικος θελει να βγει απο το κλουβι.. Αρχιζει λοιπον και φωναζει φιλαρακο φιλαρακο περιμενοντας ανταποκριση..συνεχιζει να με καλοπιανει λεγοντας μου σ αγαπω σ αγαπω και τραβαει την πορτα του κλουβιου.. Αν δεν του δωσω σημασια αρχιζει να φωναζει θυμωμενα..ρε μαλα..ρε μαλα... Τι κανεις;(οταν μπορεσω θα σας βαλω βιντεακι)
στο θεμα της ομιλιας λοιπον αφου εχουμε φτασει σε ικανοποιητικο σημειο εξοικιωσης μια μεθοδος ειναι καποια στιγμη το πρωι η το βραδακι που ναχει απολυτη ησυχια στο σπιτι ωστε να μην αποσπαται η προσοχη του να καθομαστε γαι κανα δεκαλεπτο και να του λεμε καποιες συγκεκριμενες λεξουλες σιγα σιγα θα δειτε πως θαχετε αποτελεσματα..
 
Παιδια θελει υπομονη και συχνη επαναληψη για να μαθει κατι καινουργιο. Εγω οταν θελω να της μαθω μια νεα φραση, η εναν νεο σκοπο της το λεω, η το σφυριζω αρκετες φορες για 3- 4 ημερες. Ετσι αρχιζει να το λεει κι αυτη. Οταν δε μαθει κατι καινουργιο το λεει πιο πολυ απο ολα που ξερει. Της μαθαινω να λεει συγκεκριμενα λογια την καταληλη στιγμη. Π.χ , οταν την ξεσκεπαζω το πρωι, μου λεει " καλημερα αγαπη μου" , οταν μπαινω μεσα στο σπιτι μου λεει " καλως τονε, μολις την πλησιαζω με κατι φαγωσιμο στο χερι μου μου φωναζει" θα μου δωσεις μεζε; Οταν την ρωταω"΄πως σε λενε και που μενεις" απαντα "Με λενε Σεβαχ, ο μπαμπας μου ειναι ο Πετρος", και πολλα αλλα, που της μαθαινω κατα καιρους. Παντως αρχισε να μιλαει οταν εγινε 10-11 μηνων.
 
Η Κουκύ-7 ετων σήμερα-άρχισε σιγά σιγά. Κάθε πρωι της έλεγα καλημέρα και τώρα μόλις μέ βλέπει το πρωι μου λέει απο μόνη της, το ίδιο και το βράδυ. Πάντα πριν κλείσω το φως της έλεγα καληνύχτα. Τώρα μόλις κλείσω το φως λέει απο μόνη της καληνύχτα. Πριν της δώσω μήλο της έλεγα θες μήλο; Και τώρα απο μόνη της μόλις της δείχνω το μήλο λέει θέλω μήλο και άλλα πολλά τέτοια. Ασε που με φωνάζει μαμά :D.. Στέλνει φιλάκια, με ρωτάει πόσο με αγαπάς; Όπως την ρώταγα εγω... Και άλλα πολλά τέτοια.
Εχει συνδιάσει και ήχους. Χτυπάει το τηλέφωνο πριν προλάβω να απαντήσω λέει εμπρός αυτή. Μαλώνει τον σκύλο μου οπως τον μαλώνω εγω. Εχει μάθει όταν ο Μίσσας (σκύλο μου) πηγαίνει στην κουζίνα στα σκουπίδια και του λέει Μιθα (είναι ψευδή λίγο):D έλα εδωωω.:D
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
Πολύ καλές οι εμπειρίες όλων και προσπαθώ να τις εφαρμόσω... σίγουρα θέλει δουλειά και υπομονή.. Και αγάπη για τα πουλιά που νομίζω όλοι έχουμε και αυτό κάνει το φορουμ άπαικτο!
 
Στην αρχη ο Μητσος ο παπαγαλος μου αρχισε να σφυριζει, να στελνει φιλακια και να σφυριζει σαν σου κανουν καμακι. Τωρα που ειναι 8 μηνων λεει το ονομα του, λεει μαμα, σ΄αγαπω, μωρο μου και επισης κατι που δεν μου αρεσει ειναι οτι εχει μαθει να λεει μια χυδαια λεξη που του την εμαθε ο αδερφος μου. Ολα αυτα τα εμαθε με υπομονη και αγαπη.
 
Παιδια θελει υπομονη και συχνη επαναληψη για να μαθει κατι καινουργιο. Εγω οταν θελω να της μαθω μια νεα φραση, η εναν νεο σκοπο της το λεω, η το σφυριζω αρκετες φορες για 3- 4 ημερες. Ετσι αρχιζει να το λεει κι αυτη. Οταν δε μαθει κατι καινουργιο το λεει πιο πολυ απο ολα που ξερει. Της μαθαινω να λεει συγκεκριμενα λογια την καταληλη στιγμη. Π.χ , οταν την ξεσκεπαζω το πρωι, μου λεει " καλημερα αγαπη μου" , οταν μπαινω μεσα στο σπιτι μου λεει " καλως τονε, μολις την πλησιαζω με κατι φαγωσιμο στο χερι μου μου φωναζει" θα μου δωσεις μεζε; Οταν την ρωταω"΄πως σε λενε και που μενεις" απαντα "Με λενε Σεβαχ, ο μπαμπας μου ειναι ο Πετρος", και πολλα αλλα, που της μαθαινω κατα καιρους. Παντως αρχισε να μιλαει οταν εγινε 10-11 μηνων.


...Χα χα..Φοβερό! Πολύ θα ήθελα να το έβλεπα αυτό! Τελικά πρέπει να είναι φοβερά τα ζακουδάκια! Σας δικαιολογώ απόλυτα για τη ζακομανία σας!
 
Παιδια θελει υπομονη και συχνη επαναληψη για να μαθει κατι καινουργιο. Εγω οταν θελω να της μαθω μια νεα φραση, η εναν νεο σκοπο της το λεω, η το σφυριζω αρκετες φορες για 3- 4 ημερες. Ετσι αρχιζει να το λεει κι αυτη. Οταν δε μαθει κατι καινουργιο το λεει πιο πολυ απο ολα που ξερει. Της μαθαινω να λεει συγκεκριμενα λογια την καταληλη στιγμη. Π.χ , οταν την ξεσκεπαζω το πρωι, μου λεει " καλημερα αγαπη μου" , οταν μπαινω μεσα στο σπιτι μου λεει " καλως τονε, μολις την πλησιαζω με κατι φαγωσιμο στο χερι μου μου φωναζει" θα μου δωσεις μεζε; Oταν γαυγιζει ενα σκυλι μου του φωναζει" σκασε Ραντι "
Εχει συνδηασει στο μυαλο της διαφορες εικονες με τις καταλληλες φρασεις. Παντως αρχιζουν να μιλανε μετα τους 10-12 μηνες
 
Back
Top