Αναπαραγωγή Εναλλακτική για όσους δεν κάνουν αντικατάσταση αυγών

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης GimDim
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

GimDim

PB New Member
Εγγραφή
11 Φεβ 2015
Μηνύματα
180
Πόλη
Αρμένιο
Από παλιό εκτροφέα καναρινιων έμαθα ότι αν χρησιμοποιούμε μεγάλες φωλιές (12-15cm) οι απώλειες νεοσσών είναι σχεδόν μηδαμινές, ενώ ταυτόχρονα έχουμε καλύτερη επώαση και κατά συνέπεια καλύτερη εκκόλαψη. Το εφάρμοσα δοκιμαστικά πέρυσι και σε 4 πεντάδες έχασα συνολικα 2 πουλάκια. Το δίλλημα είναι λοιπόν αν για ερασιτέχνες πρέπει να γίνεται αντικατάσταση των αυγών.
 
Τι σχέση ακριβώς έχει η διάμετρος της φωλιάς, με την αντικατάσταση των αυγών;
 
Από παλιό εκτροφέα καναρινιων έμαθα ότι αν χρησιμοποιούμε μεγάλες φωλιές (12-15cm) οι απώλειες νεοσσών είναι σχεδόν μηδαμινές, ενώ ταυτόχρονα έχουμε καλύτερη επώαση και κατά συνέπεια καλύτερη εκκόλαψη. Το εφάρμοσα δοκιμαστικά πέρυσι και σε 4 πεντάδες έχασα συνολικα 2 πουλάκια. Το δίλλημα είναι λοιπόν αν για ερασιτέχνες πρέπει να γίνεται αντικατάσταση των αυγών.
Πως μπορεί το μέγεθος της φωλιάς να διαφοροποιήσει τη διαδικασία εκκόλαψης και να αλλάξει το χρόνο της;
Έχεις κάποια τέτοια φωλιά με νεοσσούς ή χωρίς για να μας δείξεις;
Το αν θα αντικατασταθούν τα αυγά ή όχι.. Το αν υπάρχει φόβος ή κάτι ανάλογο και πολλά άλλα σχετικά αποτελούν απόφαση και "ακουμπούν" στην διάθεση του κάθε εκτροφέα... Ο οποίος και τελικά αποφασίζει πως θα πράξει.
Εδώ γράφουμε για το τι πρέπει να κάνει. Για το σωστό, η τουλάχιστο για αυτό που πιστεύει ο καθένας ως σωστό.
Και το σωστό στην συγκεκριμένη περίπτωση είναι να αντικαταστήσει τα αυγά ώστε να έχουν όλα τα μικρά που θα εκκολαφτούν ίσες ευκαιρίες να επιζήσουν.
Από κει και μετά ο καθένας κάνει τις επιλογές του... και εισπράττει του κόπους της προσπάθειάς του...
 
Ισα Ισα που ενα τετοιομεγεθος φωλιας εμενα μου φαινεται σαν να "σκορπιζουν" τα αυγα και να μην δεχονται την ιδια ζεστασια απο το κλωσημα.. Και δεν εχω δει και πουθενα καμια τοσο μεγαλη, ολες οσες βρισκω ειναι μικρες..

Θελεις να μας πεις πως ακριβως θα μπορουσε να λειτουργει αυτη η μεγαλη φωλια και με ποιο τροπο επηρρεαζει την εκκολαψη;

Και γιατι το περιοριζεις μονο για ερασιτεχνες;

Γιατι χωρις τεκμηριωση δεν μπορουμε να σσυζητησουμε, να καταληξουμε καπου και να εχουμε τροφη για σκεψη..
 
Δεν μου είπε ότι διαφοροποιεί τη διαδικασία εκκόλαψης και αλλάζει το χρόνο της, αλλά ότι λόγου επάρκειας του χώρου δίνονται στα μικρά ίσες ευκαιρίες ανατροφής, καθώς και ότι χωρίς την ανθρώπινη παρέμβαση υπάρχουν περισσότερες επιτυχίες. Όταν μάθω πως βάζουμε φωτογραφίες θα αναβέσω απο μία φωλιά που μου είχε δώσει η οποία είναι πλεκτή από καλάμι.
 
Το ποσο και καθε ποτε θα τα ταιζουν επαφιεται στους γονεις και στο ποσο οι νεοσσοι απαιτουν φαγητο νομιζω, το στριμωξιδι της φωλιας δεν τα επηρεαζει. Η φυση εχει προβλεψει να βαραινει το κεφαλι των μικρων οποτε χορτασουν επειδη γεμιζει ο λαιμος τους, δινοντας ετσι την ευκαιρια στους πεινασμενους να "βγαλουν κεφαλι ψηλα"..Απο κει και περα ειναι θεμα του αν οι γονεις θα τα ταισουν.

Δεν απορριπτω το θεμα με τη φωλια, απλα δεν ειμαι και σιγουρη οτι παιζει ρολο. Η επιτυχια στο δοκιμαστικο σου μπορει να οφειλεται σε πολλους παραγοντες περαν της διαμετρου των φωλιων.
 
Ισα Ισα που ενα τετοιομεγεθος φωλιας εμενα μου φαινεται σαν να "σκορπιζουν" τα αυγα και να μην δεχονται την ιδια ζεστασια απο το κλωσημα.. Και δεν εχω δει και πουθενα καμια τοσο μεγαλη, ολες οσες βρισκω ειναι μικρες.
Μα και 20 εκατοστά φωλιά να βάλεις η κανάρα θα κουραστεί περισσότερο... αλλά θα φτιάξει μια τρύπα για φωλιά μέσα σ' αυτή όπως κάνει και στις 10 εκατοστών φωλιές.
Δεν μου είπε ότι διαφοροποιεί τη διαδικασία εκκόλαψης και αλλάζει το χρόνο της, αλλά ότι λόγου επάρκειας του χώρου δίνονται στα μικρά ίσες ευκαιρίες ανατροφής, καθώς και ότι χωρίς την ανθρώπινη παρέμβαση υπάρχουν περισσότερες επιτυχίες. Όταν μάθω πως βάζουμε φωτογραφίες θα αναβέσω απο μία φωλιά που μου είχε δώσει η οποία είναι πλεκτή από καλάμι.
Και πως θα έχουν ίσες ευκαιρίες νεοσσοί με χρονική απόσταση σχεδόν τριών ημερών;
Για τις φωτογραφίες διαβάζεις εδώ petbirds.gr/community/threads/Πως-να-επισυνάψω-ένα-αρχείο-στο-μήνυμά-μου.9996/...
 
  • Like
Αντιδράσεις: adreas
Δεν καταλαβαινω αυτην την διαφορα ημερων ! Εμενα τα πουλακια μου 6 μερες διαφορα ειχαν, ολα καλοταισμενα και ολα περιπιοιμενα. Νομιζω οτι ολα αυτα με τις αλλαγες αυγων,τις ωοσκοποισεις, τις βιντεοσκοποισεις των εκκωλαψεων και τετοια ειναι αντιθετα στην φυση.
 
Δεν καταλαβαινω αυτην την διαφορα ημερων ! Εμενα τα πουλακια μου 6 μερες διαφορα ειχαν, ολα καλοταισμενα και ολα περιπιοιμενα. Νομιζω οτι ολα αυτα με τις αλλαγες αυγων,τις ωοσκοποισεις, τις βιντεοσκοποισεις των εκκωλαψεων και τετοια ειναι αντιθετα στην φυση.
Κάθε άποψη είναι το ίδιο σεβαστή με όλες... κάθε κατατεθειμένη εμπειρία είναι από μόνη της αξιοπρόσεκτη.
Σε καμία περίπτωση όμως δεν επιτρέπεται να τα ισοπεδώνουμε... και φυσικά να μην κάνουμε τις εξαιρέσεις κανόνα...
Γιάννη μπορείς να μου εξηγήσεις που παραβιάζεται η φύση και πως;
 
Φιλε GimDim που δεν ξερω και το ονομα σου... Μπορεις χρησιμοποιωντας την επιλογη "Απαντηση" να απαντησεις απευθειας επισημαινοντας ενα προηγουμενο μηνυμα που υπαρχει, απλα προσθετοντας την δικη σου απαντηση επι του προλαλησαντα ή να απαντησεις χωρις να αναφερθεις σε προηγουμενη απαντηση...

Εκτος θεματος, απλα βλεπω οτι επανειλημμένως απαντας με quotes χωρις να γραφεις τιποτα..
 
Ίσες ευκαιρίες θα έχουν στο ταισμα, κατα τα άλλα θα βγούνε στο κλαρί με τη χρονική διαφορά που γεννήθηκαν, το οποίο δεν ενοχλεί αυτούς που δεν βιάζονταικαι εδώ οφείλεται η αναφορά μου σε ερασιτέχνες. Εγώ προσωπικά χρησιμοποιώ φωλιές από BAMBOO διαστάσεων 13cm διάμετρος και 6cm βάθος χωρίς να αντιμετωπίζω προβλήματα ευκαιρίων, προσπαθόντας έτσι για μια πιό φυσική αναπαραγωγή.
 
Αν θέλεις χώρο στη φωλιά, αφαιρείς στο δεκαήμερο (και πάνω) τη λερωμένη και αφήνεις τα ντυμένα πλέον μικρά με μια τσόχα... Την οποία κάλλιστα μπορείς να έχεις εξ αρχής κάτω από τα νήματα.
Αποκτά ευρυχωρία και καθαριότητα η φωλιά.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Αν θέλεις χώρο στη φωλιά, αφαιρείς στο δεκαήμερο (και πάνω) τη λερωμένη και αφήνεις τα ντυμένα πλέον μικρά με μια τσόχα... Την οποία κάλλιστα μπορείς να έχεις εξ αρχής κάτω από τα νήματα.
Αποκτά ευρυχωρία και καθαριότητα η φωλιά.
Ο επαρκής χώρος έχει μεγαλύτερη ζωτική σημασία στο πρώτο δεκαήμερο των νεοσσών, μετά την παρέλευση του δεκαημέρου σπάνια συναντάμε απώλειες.
 
Αν θέλεις χώρο στη φωλιά, αφαιρείς στο δεκαήμερο (και πάνω) τη λερωμένη και αφήνεις τα ντυμένα πλέον μικρά με μια τσόχα... Την οποία κάλλιστα μπορείς να έχεις εξ αρχής κάτω από τα νήματα.
Αποκτά ευρυχωρία και καθαριότητα η φωλιά.
Εγω πριν παρω τσοχα, εστρωνα χαρτοπετσετα ομορφακαι απο πανω εστρωνα νημα...Φτιαχνω ωραιες φωλιες η ατιμη! Αλλα λυνει χερια η τσοχα...

Τωρα αν βαλει ενα μετρο φωλια και η καναρα παλι την κανει μικρη, δεν το ηξερα οσο ζω μαθαινω, σωστα;
 
Ο επαρκής χώρος έχει μεγαλύτερη ζωτική σημασία στο πρώτο δεκαήμερο των νεοσσών, μετά την παρέλευση του δεκαημέρου σπάνια συναντάμε απώλειες.
Από που τεκμαίνεται αυτό?
Η θνησιμότητα των νέων πτηνών συνεχίζει και μέχρι τον απογαλακτισμό τους.

Φυσικά με φθίνουσα πορεία... αλλά υπάρχει.
 
Από που τεκμαίνεται αυτό?
Η θνησιμότητα των νέων πτηνών συνεχίζει και μέχρι τον απογαλακτισμό τους.

Φυσικά με φθίνουσα πορεία... αλλά υπάρχει.
Από τον νόμο των πιθανοτήτων, άλλωστε όπως και εσύ αναφέρεις η θνησιμότητα υπάρχει αλλά είναι σε φθίνουσα πορεία.
 
Δεν υπάρχει απολύτως κανένας συσχετισμός διαμέτρου φωλιάς και αντικατάστασης αυγών, γι' αυτό και απαντώ μόνον για την ανάγκη ύπαρξης μεγάλης διαμέτρου φωλιάς.
Εχω την γνώμη οτι πρόκειται για μια απολύτως λαθεμένη αντίληψη.
Τα πουλιά κατασκευάζουν πάντα φωλιές στα μέτρα τους.
Οι απομιμήσεις που τους παρέχουμε εμείς σαν βάση για το κτίσιμο της φωλιάς τους είναι ανάλογες των απαιτήσεων τους.
Για τα καναρίνια μας η ιδανική φωλιά είναι αυτή με διάμετρο 10 εκ. Οι μεγαλύτερες ράτσες έχουν ανάγκη για φωλιές 12 εκ. ,όπως και οι μικρότερες για τις γνωστές 8-9άρες. Ολοι μπορούμε να φέρουμε στο νού μας το σχήμα μιας φωλιάς.Αυτή η "τρύπα" σε σχήμα ανάποδου κώνου δεν έχει καθιερωθεί τυχαία. Εχει προκύψει απο την ανάγκη εξυπηρέτησης συγκεκριμένων αναγκών.
Πρώτη και βασική, η αναγκαστική συγκέντρωση στο βάθος της, όλων των αυγών.
Δεύτερη ζωτικής σημασίας, η διευκόλυνση της δημιουργίας υψηλών θερμοκρασιών και η συντήρησή τους.
Τρίτη και ουσιαστική, η πλαϊνή στήριξη των νεοσσών κατα την διάρκεια που επαιτούν και απαιτούν την τροφή τους.
Ολοι έχουμε δεί την αστάθεια που έχουν τα νεαρά πουλιά των πρώτων ημερών την ώρα που προσπαθούν να ψηλώσουν και να τοποθετήσουν λαιμό και στόμα σε όσο γίνεται πιο πλεονεκτική θέση, για να πάρουν την ζωή με την μορφή τροφής, απο το στόμα των γονιών τους. Μια φαρδιά, ρηχή φωλιά, χωρίς πλαϊνή στήριξη των νεοσσών, είναι καταστροφή.
 
Νομίζω πως ο κύριος Μάκης κατέρριψε κάθε επιχείρημα για την μεγαλύτερης διαμέτρου φωλιά και εμένα προσωπικά με έπεισε...

Εγω πριν παρω τσοχα, εστρωνα χαρτοπετσετα ομορφακαι απο πανω εστρωνα νημα...Φτιαχνω ωραιες φωλιες η ατιμη! Αλλα λυνει χερια η τσοχα...
😀 Μύρα η κανάρα κάνει τίποτα ή μπα; 😛
 
😀 Μύρα η κανάρα κάνει τίποτα ή μπα; 😛

Αυτές τις καλλιτεχνίες τις κάνω όταν καθαρίζω τη φωλιά με τα νεούδια... Την δεύτερη φωλιά που έχω τώρα πάλι μόνη της την στρώνει.. Αλλά ρε παιδί μου, 3 διαφορετικά νήματα της έχω, χοντρό, πολύ ψιλό και εκείνο το άσπρο... όλο στο άσπρο πάει και κάθε τρεις και λίγο τρέχω να καθαρίζω τις πατήθρες και τον πάτο μην μπλεχτούν πουθενά τώρα που θα κλαρώσουν και τα μικρά...
 
Αυτές τις καλλιτεχνίες τις κάνω όταν καθαρίζω τη φωλιά με τα νεούδια... Την δεύτερη φωλιά που έχω τώρα πάλι μόνη της την στρώνει.. Αλλά ρε παιδί μου, 3 διαφορετικά νήματα της έχω, χοντρό, πολύ ψιλό και εκείνο το άσπρο... όλο στο άσπρο πάει και κάθε τρεις και λίγο τρέχω να καθαρίζω τις πατήθρες και τον πάτο μην μπλεχτούν πουθενά τώρα που θα κλαρώσουν και τα μικρά...
Είναι νοικοκυρά... καλή νοικοκυρά.
Θέλει τα άσπρα.. Είναι πιο καθαρά. Και θα φροντίσουν τα μικρά στο τέλος να είναι χάλια...
Ακόμη δεν "κλαρώσαν" τα πουλάκια ε;
 
Back
Top