Αναπαραγωγή Εναλλακτική για όσους δεν κάνουν αντικατάσταση αυγών

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης GimDim
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
αν και εγω τα περνω τα αυγα σε ολά εκτος απο ενα ζευγαρι δν ξερω άν υπαρχει κατι αντοιστιχο, κυριε μακη τι να πω καλυψατε τα παντα..
 
Είναι νοικοκυρά... καλή νοικοκυρά.
Θέλει τα άσπρα.. Είναι πιο καθαρά. Και θα φροντίσουν τα μικρά στο τέλος να είναι χάλια...
Ακόμη δεν "κλαρώσαν" τα πουλάκια ε;
Ναι αλλα δεν μ αρεσει το συγκεκριμενο... Αλλη φορα δεν θα της το βαλω καθολου σαν επιλογη! Μπλεκονται τα ποδια τους...

Τωρα, μπορει να ηταν και λαθος που το εκανα, τους εβαλα φρεσκα μπανια σε ολα, και τα εφερα στο πιο ηλιολουστο δωματιο ολα τα πουλια.. Οποτε ολα στη φωλια (δεν τα χτυπαει πολυ ο ηλιος, ετσι ισα ισα) ειναι σε εγρηγορση... Πανε να βουν αοπ τη φωλια αλλα καθονται στην εισοδο... Εδω τα κατασκοπευω!
 
Αυτές τις καλλιτεχνίες τις κάνω όταν καθαρίζω τη φωλιά με τα νεούδια... Την δεύτερη φωλιά που έχω τώρα πάλι μόνη της την στρώνει.. Αλλά ρε παιδί μου, 3 διαφορετικά νήματα της έχω, χοντρό, πολύ ψιλό και εκείνο το άσπρο... όλο στο άσπρο πάει και κάθε τρεις και λίγο τρέχω να καθαρίζω τις πατήθρες και τον πάτο μην μπλεχτούν πουθενά τώρα που θα κλαρώσουν και τα μικρά...
Aπό αυτό το ''άσπρο'' έχω χάσει 5 μικρά έτοιμα να βγουν και τη μάνα μια πανέμορφη redpoll καφέ... Θέλει ιδιαίτερη προσοχή.
Καλύτερα μην το βάζεις καθόλου!
 
Ναι αλλα δεν μ αρεσει το συγκεκριμενο... Αλλη φορα δεν θα της το βαλω καθολου σαν επιλογη! Μπλεκονται τα ποδια τους...

Τωρα, μπορει να ηταν και λαθος που το εκανα, τους εβαλα φρεσκα μπανια σε ολα, και τα εφερα στο πιο ηλιολουστο δωματιο ολα τα πουλια.. Οποτε ολα στη φωλια (δεν τα χτυπαει πολυ ο ηλιος, ετσι ισα ισα) ειναι σε εγρηγορση... Πανε να βουν αοπ τη φωλια αλλα καθονται στην εισοδο... Εδω τα κατασκοπευω!
Ώρα με την ώρα... μπορεί να το κάνουν... Πόσο ημερών είναι τώρα;
Για το μπάνιο θα έλεγα να το αποφύγεις το πρώτο διάστημα.
 
Δεν υπάρχει απολύτως κανένας συσχετισμός διαμέτρου φωλιάς και αντικατάστασης αυγών, γι' αυτό και απαντώ μόνον για την ανάγκη ύπαρξης μεγάλης διαμέτρου φωλιάς.
Εχω την γνώμη οτι πρόκειται για μια απολύτως λαθεμένη αντίληψη.
Τα πουλιά κατασκευάζουν πάντα φωλιές στα μέτρα τους.
Οι απομιμήσεις που τους παρέχουμε εμείς σαν βάση για το κτίσιμο της φωλιάς τους είναι ανάλογες των απαιτήσεων τους.
Για τα καναρίνια μας η ιδανική φωλιά είναι αυτή με διάμετρο 10 εκ. Οι μεγαλύτερες ράτσες έχουν ανάγκη για φωλιές 12 εκ. ,όπως και οι μικρότερες για τις γνωστές 8-9άρες. Ολοι μπορούμε να φέρουμε στο νού μας το σχήμα μιας φωλιάς.Αυτή η "τρύπα" σε σχήμα ανάποδου κώνου δεν έχει καθιερωθεί τυχαία. Εχει προκύψει απο την ανάγκη εξυπηρέτησης συγκεκριμένων αναγκών.
Πρώτη και βασική, η αναγκαστική συγκέντρωση στο βάθος της, όλων των αυγών.
Δεύτερη ζωτικής σημασίας, η διευκόλυνση της δημιουργίας υψηλών θερμοκρασιών και η συντήρησή τους.
Τρίτη και ουσιαστική, η πλαϊνή στήριξη των νεοσσών κατα την διάρκεια που επαιτούν και απαιτούν την τροφή τους.
Ολοι έχουμε δεί την αστάθεια που έχουν τα νεαρά πουλιά των πρώτων ημερών την ώρα που προσπαθούν να ψηλώσουν και να τοποθετήσουν λαιμό και στόμα σε όσο γίνεται πιο πλεονεκτική θέση, για να πάρουν την ζωή με την μορφή τροφής, απο το στόμα των γονιών τους. Μια φαρδιά, ρηχή φωλιά, χωρίς πλαϊνή στήριξη των νεοσσών, είναι καταστροφή.
Κύριε Μάκη χαίρομαι πραγματικά για την απάντηση,έχω να πω όμως ότι υπάρχει απόλυτος συσχετισμός διαμέτρου φωλιάς και αντικατάστασης αυγών, καθώς κοινός στόχος είναι να περιορίσουμε τις απώλειες. Όσον αφορά το σχήμα φωλιάς κωνικό θα είναι σε όλες τις περιπτώσεις, είτε μικρή είτε μεγαλή φωλιά και τα αυγά θα συγκεντρωθούν στο βάθος και στις δύο περιπτώσεις. Τέλος η στήριξη των νεοσσών κατά την διεκδίκηση της σίτισής τους πραγματικά στη μεγάλη φωλιά γίνεται περιμετρικά, ενώ στη μικρή το ένα πάνω στο άλλο με θλιβερά αποτελέσματα.
 
Φίλε, όπως σου έγραψε ο Μάκης, τα πουλιά φτιάχνουν φωλιές στα ''μέτρα" τους. Δεν μπορούμε εμείς να τις αλλάξουμε δραματικά, χωρίς αντίστοιχες συνέπειες. Για να αναπτυχθούν τα έμβρυα, χρειάζεται συγκεκριμένη θερμοκρασία σώματος του θηλυκού, του χώρου της φωλιάς και μέσα στο αυγό. Αυτό επιτυγχάνεται με τη σωστή διάσταση φωλιάς. Όταν πάλι βγουν τα μικρά, αλληλοστηρίζονται, ζεσταίνονται, αναζητούν τροφή και αναπτύσσονται μέσα από την ''σωστή'' φωλιά. Όταν είναι 2 η τρία, στηρίζονται πάνω στα άσπορα (η στα ψεύτικα) και έρχονται στο επιθυμητό σημείο ύψους. Υπάρχουν κάποια δεδομένα που καλό είναι και δεν πρέπει να διαφοροποιούνται, ώστε να μην έχουμε απρόοπτα..
Οτιδήποτε ''νέο'' η καινοτόμο προτείνεται, θα πρέπει να έχει ''δοκιμαστεί'' στην πράξη και να υπάρχουν αποδείξεις επιτυχίας του εγχειρήματος. Αλλιώς καλό θα είναι να αποφεύγεται.
Η προτροπή σου θα είχε ενδιαφέρον αν στηριζόταν σε κάποια μελέτη η σε επιστημονικά συμπεράσματα.
 
Κύριε Μάκη χαίρομαι πραγματικά για την απάντηση,έχω να πω όμως ότι υπάρχει απόλυτος συσχετισμός διαμέτρου φωλιάς και αντικατάστασης αυγών, καθώς κοινός στόχος είναι να περιορίσουμε τις απώλειες.

Ναι, μόνο που στον ίδιο στόχο αποσκοπούν,ΟΛΕΣ οι ενέργειες που κάνουμε κατα την διάρκεια της αναπαραγωγής. ΔΙΑΤΡΟΦΙΚΕΣ - ΑΠΟΠΑΡΑΣΙΤΩΣΗΣ - ΠΡΟΛΗΨΗΣ - ΑΠΕΝΤΟΜΩΣΗΣ - ΦΩΤΙΣΜΟΥ - κλπ. Θέλεις όλες αυτές τις ενέργειες να τις συνδέσεις με την απομάκρυνση των αυγών επειδή όλες έχουν στόχο να περιορίσουν τις απώλειες; Είναι μια σκέψη. Δεν καταλαβαίνω όμως πού βοηθάει.

Τα πράγματα είναι απλά. Δεν δίνεις φωλιά 15 πόντων σε καναρίνι χρώματος γιατί για να φτιάξει φωλιά πρέπει να του δώσεις και 15 κουτάκια νήμα. Το καναρίνι θα επιδιώξει να φτιάξει την φωλιά του όπως πρέπει. Στην διάμετρο που την έκαναν οι προγιαγιάδες του. Αν δεν του δώσεις το ανάλογο νήμα η φωλιά θα γίνει ρηχή και ασχημάτιστη και θα έχει τα αντίθετα αποτελέσματα. Οι απώλειες θα είναι πολύ μεγαλύτερες.

Αλλο πράγμα διεκδικεί σαν πλεονέκτημα η μεγάλη φωλιά και μάλλον αυτό ήθελε να τονίσει όποιος σου είπε μια τέτοια γνώμη.
Η εσωτερική φωλιά με μεγάλη διάμετρο(απλά κάπως μεγαλύτερη) ευνοεί πολύ την πρόσβαση στους νεοσσούς απο διαφορετικά σημεία. Αν μάλιστα ταΐζουν ταυτόχρονα και οι δυό γονείς υπάρχει μεγάλη πιθανότης να ταϊστούν και οι νεοσσοί με ελαττωμένα "αντανακλαστικά". Είναι μια τακτική που εφαρμόζεται κάποιες φορές σε κάποιες μεγαλόσωμες ράτσες οι οποίες μάλιστα σπάνια φτιάχνουν φωλιές μόνες τους. Μην μεταφέρουμε λοιπόν την τελείως ιδιόμορφη εξαίρεση στην κοινή λογική και πράξη διότι δημιουργούμε λάθος εντυπώσεις.
 
Ναι, μόνο που στον ίδιο στόχο αποσκοπούν,ΟΛΕΣ οι ενέργειες που κάνουμε κατα την διάρκεια της αναπαραγωγής. ΔΙΑΤΡΟΦΙΚΕΣ - ΑΠΟΠΑΡΑΣΙΤΩΣΗΣ - ΠΡΟΛΗΨΗΣ - ΑΠΕΝΤΟΜΩΣΗΣ - ΦΩΤΙΣΜΟΥ - κλπ. Θέλεις όλες αυτές τις ενέργειες να τις συνδέσεις με την απομάκρυνση των αυγών επειδή όλες έχουν στόχο να περιορίσουν τις απώλειες; Είναι μια σκέψη. Δεν καταλαβαίνω όμως πού βοηθάει.

Τα πράγματα είναι απλά. Δεν δίνεις φωλιά 15 πόντων σε καναρίνι χρώματος γιατί για να φτιάξει φωλιά πρέπει να του δώσεις και 15 κουτάκια νήμα. Το καναρίνι θα επιδιώξει να φτιάξει την φωλιά του όπως πρέπει. Στην διάμετρο που την έκαναν οι προγιαγιάδες του. Αν δεν του δώσεις το ανάλογο νήμα η φωλιά θα γίνει ρηχή και ασχημάτιστη και θα έχει τα αντίθετα αποτελέσματα. Οι απώλειες θα είναι πολύ μεγαλύτερες.

Αλλο πράγμα διεκδικεί σαν πλεονέκτημα η μεγάλη φωλιά και μάλλον αυτό ήθελε να τονίσει όποιος σου είπε μια τέτοια γνώμη.
Η εσωτερική φωλιά με μεγάλη διάμετρο(απλά κάπως μεγαλύτερη) ευνοεί πολύ την πρόσβαση στους νεοσσούς απο διαφορετικά σημεία. Αν μάλιστα ταΐζουν ταυτόχρονα και οι δυό γονείς υπάρχει μεγάλη πιθανότης να ταϊστούν και οι νεοσσοί με ελαττωμένα "αντανακλαστικά". Είναι μια τακτική που εφαρμόζεται κάποιες φορές σε κάποιες μεγαλόσωμες ράτσες οι οποίες μάλιστα σπάνια φτιάχνουν φωλιές μόνες τους. Μην μεταφέρουμε λοιπόν την τελείως ιδιόμορφη εξαίρεση στην κοινή λογική και πράξη διότι δημιουργούμε λάθος εντυπώσεις.
Κύριε Μάκη αυτός που μου είπε για το μέγεθος της φωλιάς(12 εως 15cm αναλόγως της ράτσας και όχι μόνο 15 cm) είναι πλέον παππούς και ζεί σε χωριό της Θράκης. Η ενασχόλησή του με τα καναρίνια κρατάει από μικρό παιδί, αυτό που διαπίστωσα ο ίδιος είναι ότι η αγάπη του για τους ωδικούς φίλους είναι τόση, που μπορώ να πω ότι μιλάει με τα πουλιά, τα δε κλουβιά που κατασκευαζε είναι κυριολεκτικά έργα τέχνης. Για να κλείσει λοιπόν το θέμα μεγέθους φωλιάς και να μην δημιουργούνται εντυπώσεις, η εν λόγω άποψη κρίνεται και αναλόγως αξιοποιείται. Επιπρόσθετα ο ίδιος άνθρωπος μου είπε ότι είναι πιο εύκολο το πρωτοζευγάρωμα όταν τα πουλιά προέρχονται από ιδίου τύπου αναπαραγωγικό περιβάλλον(εσωτερική ή εξωτερική αναπαραγωγή), καθώς και ότι το φύλλο των νεοσσών για όσους αγαπάνε πραγματικά τα πουλάκια είναι αναγνωρίσιμο από το χρώμα του δέρματός τους.
 
Τώρα αυτό τι μπορεί να σημαίνει; 😵..άλλο χρώμα δέρματος το θηλυκό από το αρσενικό;..
Ενίοτε οι παππούδες είναι ''σοφοί'', αλλά πολλές φορές οι αφηγήσεις τους διακατέχονται είτε από υπερβολή, είτε από βεβαιότητα που δεν αιτιολογείται. Είναι η 1η φορά που διαβάζω ότι από το δέρμα του νεοσσού, μπορεί κάποιος να ξεχωρίσει το φύλο. Σε μένα τουλάχιστον ακούγεται τελείως παρατραβηγμένο, αλλά πάλι ποτέ δεν ξέρεις.
 
Τώρα αυτό τι μπορεί να σημαίνει; 😵..άλλο χρώμα δέρματος το θηλυκό από το αρσενικό;..
Ενίοτε οι παππούδες είναι ''σοφοί'', αλλά πολλές φορές οι αφηγήσεις τους διακατέχονται είτε από υπερβολή, είτε από βεβαιότητα που δεν αιτιολογείται. Είναι η 1η φορά που διαβάζω ότι από το δέρμα του νεοσσού, μπορεί κάποιος να ξεχωρίσει το φύλο. Σε μένα τουλάχιστον ακούγεται τελείως παρατραβηγμένο, αλλά πάλι ποτέ δεν ξέρεις.
Επιπλέον ως υλικό φωλιάς χρησιμοποιούσε χόρτο που δένουμε τις ντοματιές, αφού το έκοβε σε μικρά κομμάτια και το άνοιγε(ξέφτιζε) και για τις ψείρες έτριβε στη φωλιά ένα ξερό φύλλο ευκαλύπτου και ένα κιτριάς. Ένα-ένα τα θυμάμαι.
 
Eδώ κι εγώ μαζί του!
Νίκο να μην το ξεχάσω μιας που βλέπω ασχολείσαι με ιθαγενή ο παππούς στην περίοδο προετοιμασίας της αναπαραγωγής, είχε στο χώρο και ψηλά για να μην το βλέπουν ένα καρδερινοκάναρο(λαλίστατο) και μου είχε πει ότι με το συνεχές κελάιδημά του "ξυπνάει" τα αρσενικά καναρίνια και αυτά δρώντας ανταγωνιστικά προκαλούσαν το πύρωμα των θηλυκών καθώς πύρωναν και τα ίδια, έχοντας έτσι πιό πρώιμες και πιό επιτυχημένες (ένσπορες) γέννες.
 
Ναι (γράψε μωρέ τ'όνομά σου).. Το τρυκάκι αυτό λειτουργεί υποβοηθητικά στην ''αφύπνιση'' του αναπαραγωγικού ενστίκτου του πουλιού. Το ένα (το φλύαρο), ωθεί και τα υπόλοιπα.
 
Να θυμάσαι πάντα με σεβασμό τον παππού γιατί ήταν κοντά στην φύση και οι γνώσεις του θα έγραφαν βιβλίο.
Αυτό σκέπτομαι να κάνω κι' εγώ σε λίγα χρόνια, και θα βάλω και μπόλικες φωτογραφίες σαν κι' αυτές
dscf2266.jpg

dscf2299.jpg

dscf2301.jpg

dscf23031.jpg
 
Κύριε Μάκη συγχαρητήρια, πολύ όμορφες στιγμές γεμάτες αγάπη και μεράκι. Ευχομαι ο θέος να σας έχει παντα καλά και να γράψετε το βιβλίο σας(για όλους εμάς).
Εγώ έχω αυτή τη στιγμή 13 νεοσσούς και έπεται συνέχεια, μόλις εξεικιωθώ με την τεχνολογία θα προσπαθήσω να ανεβάσω φωτογραφίες, ειδικά το ζευγάρι που μου έδωσε 6 στα 6.
Υ. Γ. Δεν ξεχνιούνται ποτέ οι άνθρωποι που αποπνέουν και αξίζουν ΣΕΒΑΣΜΟ, επίσης να μην ξεχνάμε ότι
Γηράσκω αεί διδασκόμενος.
 
Κάθε άποψη είναι το ίδιο σεβαστή με όλες... κάθε κατατεθειμένη εμπειρία είναι από μόνη της αξιοπρόσεκτη.
Σε καμία περίπτωση όμως δεν επιτρέπεται να τα ισοπεδώνουμε... και φυσικά να μην κάνουμε τις εξαιρέσεις κανόνα...
Γιάννη μπορείς να μου εξηγήσεις που παραβιάζεται η φύση και πως;
Ευχαρίστως να σας απαντήσω κ. Γιάννη. Θεωρω παραβίαση της φύσης, το οτι ενω την ωρα που εκκολαπτετε ενας νεοσος, εμεις τραβαμε την φωλια, κανουμε εμεις την δουλειά για αυτον (τραβαμε το τσοφλι του αυγου με τσιμπιδακι) και το βιντεοσκοπουμε. Διορθοστε με εαν κανω λαθος
 
Ευχαρίστως να σας απαντήσω κ. Γιάννη. Θεωρω παραβίαση της φύσης, το οτι ενω την ωρα που εκκολαπτετε ενας νεοσος, εμεις τραβαμε την φωλια, κανουμε εμεις την δουλειά για αυτον (τραβαμε το τσοφλι του αυγου με τσιμπιδακι) και το βιντεοσκοπουμε. Διορθοστε με εαν κανω λαθος
Γιατί;
Σε ποιο σημείο παραβιάζεται η φύση;

Καθαρίζοντας τη φωλιά... Τι αλλάζει με τη συμπτωματική επέμβαση;
 
Ευχαρίστως να σας απαντήσω κ. Γιάννη. Θεωρω παραβίαση της φύσης, το οτι ενω την ωρα που εκκολαπτετε ενας νεοσος, εμεις τραβαμε την φωλια, κανουμε εμεις την δουλειά για αυτον (τραβαμε το τσοφλι του αυγου με τσιμπιδακι) και το βιντεοσκοπουμε. Διορθοστε με εαν κανω λαθος
Γιατί στην φύση γεννάνε τα καναρίνια ή είναι κακό να διευκολύνεις την έξοδο ενός νεοσσού που χωρίς παρέμβαση μπορεί και να μην έβγαινε; Ή μήπως είναι αδιακρισία η βιντεοσκόπηση; Υπερβολή Γιάννη. Και αν σκεπτόμαστε τόσο υπερβολικά δεν παίρνουμε κατοικίδια.
 
Γιατί στην φύση γεννάνε τα καναρίνια ή είναι κακό να διευκολύνεις την έξοδο ενός νεοσσού που χωρίς παρέμβαση μπορεί και να μην έβγαινε; Ή μήπως είναι αδιακρισία η βιντεοσκόπηση; Υπερβολή Γιάννη. Και αν σκεπτόμαστε τόσο υπερβολικά δεν παίρνουμε κατοικίδια.
Ναι γιατί στην φύση δεν υπάρχει τσιμπιδακι ούτε καμιά διευκόλυνση οσο για την υπερβολη, δεν σε καταλαβα. Εγω ειμαι υπερβικος η κάποιος που παρεμβαινει στην φυση
Γιατί;
Σε ποιο σημείο παραβιάζεται η φύση;

Καθαρίζοντας τη φωλιά... Τι αλλάζει με τη συμπτωματική επέμβαση;
Εκτιμώ κ . Γιάννη την ευγένεια σας και πραγματικά σας θεωρώ απο τους εμπειρους του 'σπορ'. Εγω ομως το θεωρώ λιγο υπερβολή να βγαζουμε την φωλια και γενικά ολη την διαδικασία που περιέγραψα πιο πάνω.
 
Back
Top