Αναπαραγωγή Εναλλακτική για όσους δεν κάνουν αντικατάσταση αυγών

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης GimDim
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Πες μου σε παρακαλώ τι θέλεις να σου εξηγήσω, να μην μεγαλώνουμε ασκόπως το θέμα του φίλου μας.
Σωστα, για το οτι εαν είσαι υπερβολικός καλό είναι να μην έχεις κατοικιδιο
 
Χαίρομαι που έχεις διαφορετική άποψη... για να μη χαλάσει το θέμα θα απαντήσω μόνο για την απομάκρυνση των υπολοίπων από τα αυγά... Που το κάνω όποτε μπορώ για να μην σκεπάσουν τα αυγά που δεν έχουν εκκολαφθεί. Για τον ίδιο λόγο που πας στο γιατρό όταν είσαι άρρωστος.. και παίρνεις φάρμακα επεμβαίνοντας στη φύση.
Για τα υπόλοιπα με χαρά θα σου απαντήσω κι εγώ πιθανόν μαζί μαζί με τους υπόλοιπους της παρέας, αν δημιουργήσεις αντίστοιχο θέμα όχι για να σε πείσω (το θεωρώ απίθανο) αλλά για να καταλάβουν όσοι θέλουν τους λόγους που κάνω ότι κάνω.
 
Και αν σκεπτόμαστε τόσο υπερβολικά δεν παίρνουμε κατοικίδια.

Σωστα, για το οτι εαν είσαι υπερβολικός καλό είναι να μην έχεις κατοικιδιο
Θα συμπληρώσω και δεν τα αναπαραγάγουμε.
Τα κατοικίδια εξυπηρετούν μια δική μας ψυχολογική ανάγκη.
Επί των γενικότερων αντιρρήσεών σου, μπορείς να ανοίξεις νέο θέμα όπως πολύ σωστά σου πρότεινε ο @misalouris .
 
Ναι γιατί στην φύση δεν υπάρχει τσιμπιδακι ούτε καμιά διευκόλυνση οσο για την υπερβολη, δεν σε καταλαβα. Εγω ειμαι υπερβικος η κάποιος που παρεμβαινει στην φυση

Εκτιμώ κ . Γιάννη την ευγένεια σας και πραγματικά σας θεωρώ απο τους εμπειρους του 'σπορ'. Εγω ομως το θεωρώ λιγο υπερβολή να βγαζουμε την φωλια και γενικά ολη την διαδικασία που περιέγραψα πιο πάνω.
Γιάννη, αν μου επιτρέπεις.. Μην το βλέπεις με τα στενά όρια της ''επέμβασης''. Στην Ελλάδα ένα μεγάλο ποσοστό γυναικών γεννάει με καισαρική. Θα'πρεπε ο γιατρός να επιμένει (όπως προστάζει η φύση) σε φυσική γέννα;.. Πόσες μητέρες και πόσα μικρά δεν θα τα είχαν καταφέρει;
Κάτι αντίστοιχο είναι και με τον εκτροφέα και τα πουλιά εκτροφής. Είναι εκεί για ότι χρειάζεται. Για τη δυστοκία, για τους τσακωμούς, για το χώρισμα, για το βοήθημα στο τάϊσμα, για το σωστό απογαλακτισμό. Για όλα!
 
Δεν πειράζει Γιάννη, η τροπή που πήρε η συζήτηση δεν είναι εντελώς άσχετη με το θέμα. Ο Δημήτρης μεταξύ άλλων ρώτησε αυτό.
Το δίλλημα είναι λοιπόν αν για ερασιτέχνες πρέπει να γίνεται αντικατάσταση των αυγών.
Αν και το θέμα που συζητάμε τώρα είναι από αυτά που δεν έχουν τέλος, μπορεί να συνεχιστεί και εδώ.
 
Γιάννη, αν μου επιτρέπεις.. Μην το βλέπεις με τα στενά όρια της ''επέμβασης''. Στην Ελλάδα ένα μεγάλο ποσοστό γυναικών γεννάει με καισαρική. Θα'πρεπε ο γιατρός να επιμένει (όπως προστάζει η φύση) σε φυσική γέννα;.. Πόσες μητέρες και πόσα μικρά δεν θα τα είχαν καταφέρει;
Κάτι αντίστοιχο είναι και με τον εκτροφέα και τα πουλιά εκτροφής. Είναι εκεί για ότι χρειάζεται. Για τη δυστοκία, για τους τσακωμούς, για το χώρισμα, για το βοήθημα στο τάϊσμα, για το σωστό απογαλακτισμό. Για όλα!
Συμφωνώ απόλυτα ότι παραβιάζεται η φύση, όταν απομακρύνουμε εμείς τα τσόφλια της εκκόλαψης, αν δεν υπάρχει σοβαρός λόγος(καισαρική γίνεται γιατί υπάρχει προβλημα υγείας με φυσιολογικό τοκετό και οχι για βιντεοσκόπηση). Με κάθε μας παρέμβαση στην αναπαραγωγή και ειδικά στη φωλιά διαταρράσουμε και συμβάλουμε στο μπέρδεμα και τελικά στην ατονία των γονεικών ενστίκτων-καθηκόντων του ζευγαριού.
Και μετά μας φταίει το αρσενικό που δεν ταιζει, το θηλυκό που δεν καθαρίζει την φωλιά... Και για να μην μακρυγορώ < τι έχουν τα έρμα και ψοφάνε >.
Εάν το ζευγάρι δεν είναι καλομαθημένο (και ασφαλώς λαθεμένο), κάνει αυτό που κάνανε και οι πρόγονοι του, δηλαδή σε 1-2 ώρες στη φωλιά δεν υπάρχει ίχνος από τσόφλι(το τρώνε και δεν το πετάνε ποτέ, έτσι επανεφοδιάζονται με ασβεστιο για την επόμενη γέννα και όχι με χημικά) Και όσο για το ότι το αφαιρώ για να μην σκεπάζει τα υπόλοιπα, ξανασκεφτείται το θέμα της λίγο μεγαλύτερης φωλιάς.
 
Οφείλω να ομολογήσω, ότι έχεις μία επιμονή... Εκθέσαμε όλοι τις απόψεις μας, καταγράφτηκαν και οι αναγνώστες βγάζουν τα συμπεράσματά τους :)
 
Οφείλω να ομολογήσω, ότι έχεις μία επιμονή... Εκθέσαμε όλοι τις απόψεις μας, καταγράφτηκαν και οι αναγνώστες βγάζουν τα συμπεράσματά τους :)
Δεν επιμένω άνευ λόγου τα προβλήματα που αναφέρονται (για να μην σκεπάζουν τα άλλα) επαναφέρουν την χρησιμότητα της άποψης μου και κάτι ακόμα, κατανοώ την βιντεοσκόπηση όταν αυτή εξυπηρετεί την έρευνα και την επιστήμη και όχι την προβολή.
 
Συμφωνώ απόλυτα ότι παραβιάζεται η φύση, όταν απομακρύνουμε εμείς τα τσόφλια της εκκόλαψης, αν δεν υπάρχει σοβαρός λόγος(καισαρική γίνεται γιατί υπάρχει προβλημα υγείας με φυσιολογικό τοκετό και οχι για βιντεοσκόπηση). Με κάθε μας παρέμβαση στην αναπαραγωγή και ειδικά στη φωλιά διαταρράσουμε και συμβάλουμε στο μπέρδεμα και τελικά στην ατονία των γονεικών ενστίκτων-καθηκόντων του ζευγαριού.
Και μετά μας φταίει το αρσενικό που δεν ταιζει, το θηλυκό που δεν καθαρίζει την φωλιά... Και για να μην μακρυγορώ < τι έχουν τα έρμα και ψοφάνε >.
Εάν το ζευγάρι δεν είναι καλομαθημένο (και ασφαλώς λαθεμένο), κάνει αυτό που κάνανε και οι πρόγονοι του, δηλαδή σε 1-2 ώρες στη φωλιά δεν υπάρχει ίχνος από τσόφλι(το τρώνε και δεν το πετάνε ποτέ, έτσι επανεφοδιάζονται με ασβεστιο για την επόμενη γέννα και όχι με χημικά)
Συμφωνώ κι γω σε αυτό, αλλά όχι στη φωλιά με μεγαλύτερη διάμετρο.
 
Σεβαστή κάθε άποψη.
Ακόμη και η εντελώς ανώνυμη, που δεν έχει κίνδυνο προσωπικής έκθεσης και δεν στοιχίζει τίποτα. Αν συμφωνούσαμε όλοι σε όλα θα ήταν άρρωστα μονότονη η ζωή μας.
Τέτοια "πράγματα" τη δική μου την ομορφαίνουν.
Ας πορευτεί ο καθένας όπως του "γράφει" το μυαλό του...
Μέχρι εδώ εγώ... Δεν θέλω περισσότερο...
Αυτό δεν μπορώ να το "νικήσω" ή καλύτερα δε θέλω να το παλέψω!
Άλλωστε θα πρέπει να πάρω τα "φάρμακά" μου... αυτά που μου έγραψε ο γιατρός. Για να πάω για άλλη μια φορά κόντρα στις προσταγές της φύσης.

Και βέβαια δεν αναφέρομαι σε κανέναν προσωπικά. Για να μην έχω την αίσθηση της υποχρέωσης πως πρέπει και να του απαντήσω.
 
κατανοώ την βιντεοσκόπηση όταν αυτή εξυπηρετεί την έρευνα και την επιστήμη και όχι την προβολή
Αναφέρεσαι σε κάποιον συγκεκριμένα; Αν ναι πρέπει να του απευθυνθείς κατά πρόσωπο. Γιατί το youtube και το forum είναι γεμάτα από τέτοια videos, ερασιτεχνών και επαγγελματιών εκτροφέων.
Αυτά βοηθούν εμάς τους όχι τόσο έμπειρους μελετητές, κατόχους κατοικιδίων πτηνών, να αποκτήσουμε μια πιο σαφή εικόνα του χειρισμού των πουλιών, στις ασθένειες, την αναπαραγωγή, την καθημερινή φροντίδα. Είμαι και πιστεύω όλοι πρέπει να είμαστε ευγνώμονες σ' αυτούς που γνωρίζοντας πράγματα τα μοιράζονται και δεν τα κρατούν για τον εαυτό τους, από εγωκεντρισμό ή για να αντλήσουν οικονομικό όφελος.
Αυτό το νόημα έχει και η συμμετοχή μας σε ένα forum συζητήσεων, να πούμε και να ακούσουμε εμπειρίες. Τι το καλύτερο αυτό να είναι οπτικοποιημένο ή έστω με φωτογραφίες;
Αν η δουλειά κάποιου είναι τόσο άψογη και επί της ουσίας, και στο φαίνεσθαι ώστε τον προβάλει θετικά, καλά κάνει και τον προβάλει και αξίζει ένα μπράβο και όχι μομφή. Δεν καταλαβαίνω πως κάποιος μπορεί να διεγείρεται αρνητικά από κάτι τέτοιο.
Από την άλλη, που αναφέρεσαι στην επιστήμη, ελάχιστα έως καθόλου δείγματα έχουμε από επιστημονικές ομάδες, εκλαϊκευμένα που να απευθύνονται στον ερασιτέχνη κάτοχο κατοικίδιων πτηνών. Πάντως όταν και όπου τα βρίσκουμε, επίσης τα "κυνηγάμε" ώστε να γίνουμε κοινωνοί τους, όλοι μας.
Όσο για τα τσόφλια των αυγών και κάποιες άλλες λεπτομέρειες, κατά την γνώμη μου όλα αυτά έχουν ηθική βάση, μόνο στον βαθμό που μέσω κάποιου χειρισμού μας, διακινδυνεύουμε την ζωή των γονέων ή των νεοσσών.
Εφόσον προχωρά κάποιος σε αναπαραγωγή και αναλαμβάνει την θεϊκή ευθύνη της δημιουργίας ζωής, το βρίσκω αταίριαστο να θέτει διλήμματα παρέμβασης στην δουλειά της φύσης για δευτερεύουσες λεπτομέρειες.
 
Μου αρεσε η διαφωνια.. Δεν θα παω μακρια, εχεις παρεμβει στην φυση εδω και πολλα χρονια της εκανες μεγαλο κακο, αλλαξες τα παντα με βαση το συμφερον σου, ενεργεια, ατροφη και πολλα αλλα, την εκμεταλευτηκες γιατι μπορουσες να το κανεις χωρις να σκεφτεις οτι παραβιαζεις την φυση γιατι; Για να επιβιωσεις, ο κυριο γιαννης κανοντας αυτην την κινηση βοηθαει την φυση να επιβιωσει... Και εγω ναι ειμαι υπερβολικος με τα κατικοιδια μου διοτι ειναι ανωτερα οντα και επελεξα να ειναι διπλα μου εγω οχι αυτα οποτε ψοφειλω για το καλυτερο που μπορω να δωσω κ πιστεψε με ξεπερναω τήν φυσή..
 
Αναφέρεσαι σε κάποιον συγκεκριμένα; Αν ναι πρέπει να του απευθυνθείς κατά πρόσωπο. Γιατί το youtube και το forum είναι γεμάτα από τέτοια videos, ερασιτεχνών και επαγγελματιών εκτροφέων.
Αυτά βοηθούν εμάς τους όχι τόσο έμπειρους μελετητές, κατόχους κατοικιδίων πτηνών, να αποκτήσουμε μια πιο σαφή εικόνα του χειρισμού των πουλιών, στις ασθένειες, την αναπαραγωγή, την καθημερινή φροντίδα. Είμαι και πιστεύω όλοι πρέπει να είμαστε ευγνώμονες σ' αυτούς που γνωρίζοντας πράγματα τα μοιράζονται και δεν τα κρατούν για τον εαυτό τους, από εγωκεντρισμό ή για να αντλήσουν οικονομικό όφελος.
Αυτό το νόημα έχει και η συμμετοχή μας σε ένα forum συζητήσεων, να πούμε και να ακούσουμε εμπειρίες. Τι το καλύτερο αυτό να είναι οπτικοποιημένο ή έστω με φωτογραφίες;
Αν η δουλειά κάποιου είναι τόσο άψογη και επί της ουσίας, και στο φαίνεσθαι ώστε τον προβάλει θετικά, καλά κάνει και τον προβάλει και αξίζει ένα μπράβο και όχι μομφή. Δεν καταλαβαίνω πως κάποιος μπορεί να διεγείρεται αρνητικά από κάτι τέτοιο.
Από την άλλη, που αναφέρεσαι στην επιστήμη, ελάχιστα έως καθόλου δείγματα έχουμε από επιστημονικές ομάδες, εκλαϊκευμένα που να απευθύνονται στον ερασιτέχνη κάτοχο κατοικίδιων πτηνών. Πάντως όταν και όπου τα βρίσκουμε, επίσης τα "κυνηγάμε" ώστε να γίνουμε κοινωνοί τους, όλοι μας.
Όσο για τα τσόφλια των αυγών και κάποιες άλλες λεπτομέρειες, κατά την γνώμη μου όλα αυτά έχουν ηθική βάση, μόνο στον βαθμό που μέσω κάποιου χειρισμού μας, διακινδυνεύουμε την ζωή των γονέων ή των νεοσσών.
Εφόσον προχωρά κάποιος σε αναπαραγωγή και αναλαμβάνει την θεϊκή ευθύνη της δημιουργίας ζωής, το βρίσκω αταίριαστο να θέτει διλήμματα παρέμβασης στην δουλειά της φύσης για δευτερεύουσες λεπτομέρειες.
Δεν αναφέρομαι και δεν υπονοώ πρόσωπα (άλλωστε όλοι μας επιδιώκομουμε το καλύτερο λόγω της αγάπης μας για τα πουλιά και όχι μόνο), αλλά ενέργειες και τα αποτελέσματα αυτών. Τώρα για το αν βοηθάει ή εξυπηρετεί άλλους σκοπούς το video (και άλλα πολλά) που μας παροτρύνει να βομβαρδίσουμε με καπνογόνα τον χώρο εκτροφής για τις ψείρες, σας διαβεβαιώ ότι τα μόνα αποτελέσματα που θα έχουμε, είναι αυτά που είχαμε στη Χιροσίμα-Ναγκασάκι. (το εμπόριο όμως πέτυχε τον στόχο του). Τέλος διατυπώθηκε η γνώμη ότι όσο μεγάλη φωλιά και να βάλουμε, το θηλυκό θα κανει μια μικρή. Συμφωνώ λοιπόν, με την μόνη διαφορά ότι την επιλογή θα την κάνει το πουλί και όχι εμείς. Αν του ταιριάζει η μικρή ας φτιάξει μικρή, αν όμως χρειάζεται μεγαλύτερη(αυτό ξέρει τις ανάγκες του) ας του δώσουμε την δυνατότητα, είναι κρίμα για 2-3 κουτάκια νήμα παραπάνω να του την στερήσουμε. Το θέμα της λίγο μεγαλύτερης φωλιάς είναι διαχρονικό(σαν τα τραγούδια του Καζαντζίδη) και θα επικαιροποιείται κάθε φορά που αναρωτιόμαστε. Γιατί οι νεοσσοί ή τα αυγά πέσανε έξω από τη φωλιά. Κλείνοντας φανταστείτε την εικόνα που και οι 2 γονείς(αρσενικό-θηλυκό) ταιζουν ταυτόχρονα σε μιά μικρή ή σε μιά λίγο πιό ερύχωρη φωλιά (εφτά νομά σέ ένα δωμά...).
 
Το θέμα της λίγο μεγαλύτερης φωλιάς είναι διαχρονικό(σαν τα τραγούδια του Καζαντζίδη) και θα επικαιροποιείται κάθε φορά που αναρωτιόμαστε. Γιατί οι νεοσσοί ή τα αυγά πέσανε έξω από τη φωλιά.

Δηλαδή η πτώση των νεοσσών απο την φωλιά σχετίζεται με την μικρή διαμέτρό της;
Μήπως, με το ακριβώς αντίθετο;

Κλείνοντας φανταστείτε την εικόνα που και οι 2 γονείς(αρσενικό-θηλυκό) ταιζουν ταυτόχρονα σε μιά μικρή ή σε μιά λίγο πιό ερύχωρη φωλιά (εφτά νομά σέ ένα δωμά...).

Αν θυμάσαι, αυτό στο σημείωσα εγώ σαν έναν ιδιαίτερο λόγο για κάποιες εξαιρέσεις εσωτερικών φωλιών μεγάλου μεγέθους πουλιών εμφάνισης. Εσύ το θέμα το άνοιξες, με την σύνδεση της μεγάλης φωλιάς με απόσυρση των αυγών.

Τέλος διατυπώθηκε η γνώμη ότι όσο μεγάλη φωλιά και να βάλουμε, το θηλυκό θα κανει μια μικρή. Συμφωνώ λοιπόν, με την μόνη διαφορά ότι την επιλογή θα την κάνει το πουλί και όχι εμείς. Αν του ταιριάζει η μικρή ας φτιάξει μικρή, αν όμως χρειάζεται μεγαλύτερη(αυτό ξέρει τις ανάγκες του) ας του δώσουμε την δυνατότητα, είναι κρίμα για 2-3 κουτάκια νήμα παραπάνω να του την στερήσουμε.

Θα κάνει πράγματι, μια φωλιά στα μέτρα του, και επειδή ξέρουμε απο πρίν, ποια είναι αυτά τα μέτρα (τα καναρίνια εκτρεφονται εδώ και 500 χρόνια -δεν θα ανακαλύψουμε τώρα την Αμερική) γι' αυτό, και ΓΙΑ ΝΑ ΜΗ ΚΟΥΡΑΖΕΤΑΙ ΑΣΚΟΠΑ ( και όχι για να μην χαλάσουμε 2-3 κουτάκια νήμα) του δίνουμε ένα ομοίωμα φωλιάς ανάλογο με την κατηγορία του. Το μέγεθός του. Τα μεγέθη όλων των εξαρτημάτων που συνδέονται με τα πουλιά είναι πολύ συγκεκριμένα ότι και να αφορούν ΚΛΟΥΒΙΑ-ΖΕΥΓΑΡΩΣΤΡΕΣ-ΦΩΛΙΕΣ-ΔΑΚΤΥΛΙΔΙΑ .

Δεν αναφέρομαι και δεν υπονοώ πρόσωπα (άλλωστε όλοι μας επιδιώκομουμε το καλύτερο λόγω της αγάπης μας για τα πουλιά και όχι μόνο), αλλά ενέργειες και τα αποτελέσματα αυτών. Τώρα για το αν βοηθάει ή εξυπηρετεί άλλους σκοπούς το video (και άλλα πολλά) που μας παροτρύνει να βομβαρδίσουμε με καπνογόνα τον χώρο εκτροφής για τις ψείρες, σας διαβεβαιώ ότι τα μόνα αποτελέσματα που θα έχουμε, είναι αυτά που είχαμε στη Χιροσίμα-Ναγκασάκι. (το εμπόριο όμως πέτυχε τον στόχο του).

Μιας και εγώ ανέβασα το βίντεο που αναφέρεσε, σε πληροφορώ οτι χ@στηκα εάν εξυπηρετείται ή όχι η εταιρεία που το παράγει. Την γνώση μου την παρέθεσα. Προσωπικά θα προσπαθήσω να εξακριβώσω ο ίδιος, εάν αυτά που μου μετέφεραν για την χρησιμότητά του είναι αληθή και θα μου επιτρέψεις να μην αρκεστώ στις δικές σου διαβεβαιώσεις.
 
Πράγματι Κύριε Μάκη θα κάνει μιά φωλιά στα μέτρα του (συμφωνούμε ότι είναι δική του επιλογή), συνεπώς η κούραση είναι αντίστοιχη της επιλογής του και βέβαια δεν είναι κούραση αλλά χαρά διότι το χτίσιμο της φωλιάς είναι η αποκορύφωση του μητρικού ενστίκτου, δεν τα εξαναγκάζει άλλωστε κανείς. Τέλος σαφώς τα καναρίνια εκτρέφονται εδώ και 500 χρόνια σε καθαρό - φρεσκοασβεστομένο περιβάλλον και όχι σε ταμπλετοκαπνισμένο, φυσικά θα κάνετε πολύ καλά να το διερευνήσετε
 
Πράγματι Κύριε Μάκη θα κάνει μιά φωλιά στα μέτρα του (συμφωνούμε ότι είναι δική του επιλογή), συνεπώς η κούραση είναι αντίστοιχη της επιλογής του και βέβαια δεν είναι κούραση αλλά χαρά διότι το χτίσιμο της φωλιάς είναι η αποκορύφωση του μητρικού ενστίκτου, δεν τα εξαναγκάζει άλλωστε κανείς. Τέλος σαφώς τα καναρίνια εκτρέφονται εδώ και 500 χρόνια σε καθαρό - φρεσκοασβεστομένο περιβάλλον και όχι σε ταμπλετοκαπνισμένο, φυσικά θα κάνετε πολύ καλά να το διερευνήσετε

Θα σου επισημάνω μόνον, οτι παλαιότερα που δεν υπήρχαν φωλιές και φτιάχναμε διάφορες αυτοσχέδιες ΠΑΝΤΑ διάλεγαν τις πιο μικρές. Ισως έχει τύχει και σ' εσένα, ενώ υπάρχουν ένα και δυο ομοιώματα φωλιάς, το θηλυκό να προσπαθεί να στριμωχθεί σε μια πολύ μικρότερη ταίστρα. Οσο για το φρεσκοασβεστομένο, θα πώ ΠΟΛΥ ΟΜΟΡΦΑ και ΚΑΘΑΡΑ ! αλλά αν επιχειρήσεις να καταπολεμήσεις την κόκκινη ψείρα ασβεστώνοντας, το μόνο που θα καταφέρεις θα είναι να έχεις ένα πολύ "ωραίο" θέαμα το βράδυ όταν θα την παρακολουθείς να κόβει βόλτες απο τις φωλιές στις τρύπες του λευκού τοίχου. :) 😉
 
Back
Top