Φροντίδα Ενδεχομενοι κινδυνοι απο παιχνιδια παπαγαλων

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Sissy
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
πανεμορφο το κανες το παιχνιδι του! αλλα μου φαινεται θα περνεις συνεχεια καινουρια λουρακια! αλλα τα αξιζει!
 
που μπορω να βρω δερματινα κορδονια;

Δερμάτινα κορδόνια μπορείς να βρεις σε μαγαζιά με υφάσματα και κλωστές, σε υποδηματοποιεία, ή αν σε βολεύει, στα χαντράδικα στο Μοναστηράκι. Είναι πολύ φτηνά και μπορείς να τα αγοράσεις με το μάτσο για να έχεις.
 
Τα δερματινα κορδινια τα αγορασα στο Μοναστηρακι 😉 Μακαρι να'ναι γερος και ας του τ'αλλαζω συνεχως!:D
 
Μετα το χθεσινο ατυχημα, εκανα σημαντικες αλλαγες στα παιχνιδια του Μαριου:
1)Αλλαξα ολες τις μεταλλικες αλυσιδες, με δερματινα κορδονια.
2)Εκοψα ολα τα σχοινακια, οπως πολυ σωστα ανεφερε ο Nicola.
3)Αφαιρεσα ολα τα 'κλειστου' τυπου καμπανακια, θεωρω την εγκοπη που εχουν, πολυ επικινδινη για το συγκεκριμενο μεγεθος παπαγαλου (ενδεχεται να σφηνωσει το ραμφος του παλι, παιζοντας τα)
Εχω μπει σε αλλη λογικη πλεον και πριν βαλω καινουρια παιχνιδια στο κλουβι του, θα σκεφτομαι πολυ διαφορετικα τωρα!
Σας ευχαριστω πολυ για τις ευχες σας, το πουλακι ειναι ευτυχως μια χαρα

Μπράβο Σισσυ! Θελω να σταθώ σε μια φράση: Θα σκέφτομαι πολύ διαφορετικά τώρα!

Το γράφω συχνά και μπορεί να γίνομαι κουραστική, αλλά έχοντας το οποιασήποτε ζωντανό πλασμα στο σπίτι, είναι σαν να εχουμε ενα μωρό παιδί! Πρέπει να είμαστε πάντα σε επαργύπνηση. Να σκεφτόμαστε πρίν απο εκέινα για εκείνα. Να μπορούμε να βλέπουμε τον κόσμο μεσα απο τα δικά τους μάτια και να κάνουμε τον χώρο που ζούν ασφαλή. Δυστυχως όλοι μας εχουμε στιγμες απροσεξίας και καποιοι έχουμε χάσει αγαπημενα πουλάκια απο αμέλειά μας.

Οι κινδυνοι είναι σχεδόν παντού, άλλοτε ορατοί και άλλοτε αόρατοι. Δεν θέλω να προκαλέσω φοβια σε κανενα, απλά να είμαστε παντα με τις κεραίες μας ανοιχτές και να είμαστε πάντα προσεχτικοί με τα παιχνίδια γιατι σε πολλές περιπτώσεις αντι να δωσουν χαρα... Δίνουν θλίψη. Προσοχή στα υλικά απο τα οποία είναι κατασκευασμένα να μην είναι τοξικά, προσοχή στα πολύ μικρά κομμάτια για τυχών κίνδυνο κατάποσης και πνιγμού, προσοχή στα σπασμένα παιχνίδια για αποφυγή τραυματισμών
 
Μετα το χθεσινο ατυχημα, εκανα σημαντικες αλλαγες στα παιχνιδια του Μαριου:
1)Αλλαξα ολες τις μεταλλικες αλυσιδες, με δερματινα κορδονια.
2)Εκοψα ολα τα σχοινακια, οπως πολυ σωστα ανεφερε ο Nicola.
3)Αφαιρεσα ολα τα 'κλειστου' τυπου καμπανακια, θεωρω την εγκοπη που εχουν, πολυ επικινδινη για το συγκεκριμενο μεγεθος παπαγαλου (ενδεχεται να σφηνωσει το ραμφος του παλι, παιζοντας τα)

Εκτός κάποιων παιχνιδιών τα οποία μπορούν ν΄αποβούν επικίνδυνα, το ίδιο ισχύει και με τα κλουβιά,
τουλάχιστον για το μέγεθος των δικών μου parrotlets... Παράδειγμα:
Ο Μάριος (προ καιρού) σφήνωσε το κεφαλάκι του και κρεμάστηκε σε αυτό το σημείο της πόρτας του κλουβιού

tinypic-no-longer-available.jpg


... Κάλυψα το ''άνοιγμα'' που δημιουργείται με δερμάτινο κορδόνι...

tinypic-no-longer-available.jpg


... Οι κίνδυνοι παραμονεύουν παντού, ιδιαίτερα για τα μικροσκοπικά πουλάκια.
 
Back
Top