Διατροφή Ενδιαφέρον για αγορά 20kg συσκευασίας μείγματος σπόρων

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης TZANNSPY
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Καλησπέρα, και 4 ή 5 κιλά να πάρουμε δεν με πειράζει. Και μπορούμε να το κάνουμε συνέχεια και να είναι και πιο φρέσκια η τροφή, κανένα πρόβλημα. Ότι θέλετε!
 
Αυτό είναι το ζητούμενο. Να πάρουμε περίπου για 2 άντε 3 μήνες το πολύ ώστε να ξαναπάρουμε. Προσωπικά θα προτιμούσα breeder plus λόγω του ότι έχει περίλλα και την έχω ξαναδώσει. Και 3 κιλά να πάρω πάλι ευχαριστημένος είμαι.
 
Όσο θα μεγαλώνει ή ζήτηση τόσο θα συμφέρει!
2 σακκια είναι καλύτερα από ένα...
Κάντε και παζάρι στο μαγαζί!
Πιεστε τον να μην σας χρεώσει τον ΦΠΑ
Καλές αγορές!
 
Να πάρουμε περίπου για 2 άντε 3 μήνες το πολύ ώστε να ξαναπάρουμε. Προσωπικά
Και πιστεύεις πως σ' αυτό το διάστημα θα παραμείνουν φρέσκοι οι σπόροι;
Ακόμη και να κρατηθούν... αν χαθεί η απόλυτα σωστή κατάσταση των σπόρων δεν γίνεται αποδεκτή από τα πουλιά... και στο τέλος στοιχίζει η αγορά τους περισσότερο γιατί άμεσα ή έμμεσα τους πετάς.
Να βρεθεί ο κατάλληλος αριθμός συμμετεχόντων, ώστε η ποσότητες που θα πάρει ο καθένας να επαρκούν το πολύ για ένα μήνα...

Κάντε και παζάρι στο μαγαζί!
Το κέρδος που θα είναι (αν είναι) ελάχιστα ευρώ δεν θα πρέπει να είναι το κίνητρο αλλά η φρεσκάδα και η καταλληλότητα των σπόρων που διασφαλίζεται από τον τρόπο αυτό.
Γιατί όλοι θα έχουν ένα σωστό, ασφαλές και κυρίως τυποποιημένο μείγμα.
 
Και πάλι... η υγρασία της κατάψυξης θα τους μαλακώσει και θα τους κάνει ακατάλληλους μόλις ξεπαγώσουν.
Όποιος θέλει ας κάνει μια δοκιμή...
Να βάλει στην κατάψυξη μια μικρή ποσότητα σπόρων...
Μετά από μια βδομάδα ας τους βάλει στο κλουβί με τα πουλιά σε μια ταΐστρα αυτούς και σε μια άλλη φρέσκους αφού πρώτα τις ζυγίσει...
Θα εκπλαγείτε από το αποτέλεσμα...
 
Πρέπει να είναι πολύ καλά κλειστοί αυτό εξυπακούεται.
Ακόμη και έτσι Μαρία... Παγώνει η υγρασία του αέρα που έχει μέσα η συσκευασία...
Δεν ξέρω αν πρέπει να το προτείνουμε ως λύση αυτό...
 
Δεν ξέρω αν πρέπει να το προτείνουμε ως λύση αυτό...
Το έχω δει να προτείνεται από κτηνίατρο. Προσωπικά την αυγοτροφή μου την διατηρώ στην κατάψυξη αλλά δεν είναι το ίδιο με τους σπόρους.
Ας το συζητήσουμε. Βασικά το πιο σοβαρό θεωρώ πως είναι το ξεπάγωμα.
 
Προσωπικά την αυγοτροφή μου την διατηρώ στην κατάψυξη
Σωστή τακτική.. αλλά αν περιέχει σπόρους όπως οι περισσότερες των καναρινιών θα πρέπει να αποφεύγεται.
Το έχω δει να προτείνεται από κτηνίατρο.
Δε θέλω να αμφισβητήσω σε καμία περίπτωση τις γνώσεις των γιατρών...
Ας κάνουμε όλοι το "πείραμα" που προτείνω στο 27 και ας συζητήσουμε τα αποτελέσματα...
Φυσικά δεν θα υπάρχει πιο έγκυρο δείγμα...
 
Eγω το 20 κιλο το εχω βαλει σε ψυγειο στους 6 βαθμους με την συσκευασια με σπαγγο δεμενη
Νομίζω πως καλύτερη φύλαξη από την τοποθέτηση σε δροσερό χώρο χωρίς ήλιο και υγρασία είναι καλύτερα από το ψυγείο...
 
Μικρότερες ποσότητες είναι η λύση...
Σε παραθαλάσσια πόλη μένω κι εγώ...
Η υγρασία όμως έχει να κάνει με το χώρο και τον τρόπο που θερμαίνεται - ψύχεται και λιγότερο με την περιοχή.
Να μη χαλάσουμε όμως το θέμα με τέτοιες επιμέρους λεπτομέρειες...
 
Σε δυο τρεις μήνες δεν πιστεύω μπαγιατεύουν τόσο πολύ Γιάννη. Έχεις δίκιο αλλά και το επόμενο σακί το πιο πιθανό είναι να είναι ίδιας σοδειάς οπότε δεν μας εξασφαλίζει κανείς ότι θα είναι πιο φρέσκο.
Αυτό με την κατάψυξη το έχω ακούσει και εγώ αλλά δεν το έχω δοκιμάσει.
Αν θέλετε να πάμε για μήνα εγώ με 2 κιλά είμαι καλά.
 
Μικρότερες ποσότητες είναι η λύση...
Μαζί σου και συμφωνώ και για την υγρασία και για όλα όσα λες...
ώστε η ποσότητες που θα πάρει ο καθένας να επαρκούν το πολύ για ένα μήνα...
Δηλαδή εσύ Γιάννη με τόσα πουλάκια κάθε μήνα παίρνεις και άλλο σακί; Πόσα κιλά αλήθεια καταναλώνουν τα καναρίνια σου κάθε μήνα (από περιέργεια ρωτάω 😛 );

Προσωπικά παίρνω τις 20κιλες συσκευασίες και μου κρατάνε για 4-5 μήνες. Τις συντηρώ έτσι
Νομίζω πως καλύτερη φύλαξη από την τοποθέτηση σε δροσερό χώρο χωρίς ήλιο και υγρασία είναι καλύτερα από το ψυγείο...
με φύλλα δάφνης.
Και την αυγοτροφή τη διατηρώ στο ψυγείο σε μεγάλα τάπερ.

Αν΄θεωρείτε πως κάτι κάνω λάθος, please πείτε το! Εδώ είμαστε για να μαθαίνουμου. :)
 
Δηλαδή εσύ Γιάννη με τόσα πουλάκια κάθε μήνα παίρνεις και άλλο σακί; Πόσα κιλά αλήθεια καταναλώνουν τα καναρίνια σου κάθε μήνα
Μακάρι να έβγαζα ένα μήνα...
Αυτό το διάστημα χρειάζομαι ένα κιλό μείγμα σπόρων την ημέρα περίπου.
Το καλοκαίρι που θα έχω περισσότερο... Το 25 κιλο οριακά φτάνει τις 18-20 μέρες.
Προσωπικά παίρνω τις 20κιλες συσκευασίες και μου κρατάνε για 4-5 μήνες.
Κι αυτό θεωρείται φρέσκο;
 
Κι εγω περνω 20kg. 3 μηνες ανετα πάω. Δεν εχει πάθει ποτε κατι η τροφη ουτε ειδα να μην την τρωνε. Ειναι υπερβολή ενας μηνας. Ειδικα αυτη την εποχη που δεν είναι ζεστή. Ουτε δηλαδη το καλοκαίρι αν την εχεις σε δροσερό σημειο. Με τετοιο σκεπτικο, καθε ενα μηνα αλλη τροφή τότε δεν θα ειχαμε λεφτα να τρωμε εμείς. Υποτίθεται περνούμε 20kg γιατι ειναι λιιιγο πιο φτηνη και για να μην τρέχουμε κάθε λιγο να αγοράσουμε αλλη (για εμας που μενουμε λιγο μακριά).
 
Κι αυτό θεωρείται φρέσκο;
Απάντησε η Αριάδνη για μένα.. Δυστυχώς με 18,20,25 πουλάκια όταν δεν έχεις με ποιον να μοιραστείς ένα σακί, το βάζεις σε δροσερό και σκοτεινό μέρος, με φύλλα δάφνης και το κλείνεις καλά. Εγώ τουλάχιστον έτσι κάνω και συνεχίζουν και το τρώνε και μετά από 3 μήνες.
 
Back
Top