Διατροφή Ενδιαφέρον για αγορά 20kg συσκευασίας μείγματος σπόρων

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης TZANNSPY
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Το κέρδος που θα είναι (αν είναι) ελάχιστα ευρώ δεν θα πρέπει να είναι το κίνητρο αλλά η φρεσκάδα και η καταλληλότητα των σπόρων που διασφαλίζεται από τον τρόπο αυτό.
Γιατί όλοι θα έχουν ένα σωστό, ασφαλές και κυρίως τυποποιημένο μείγμα.


Πρόσφατα αγορασμενο 12 κιλό τσουβαλι με έκπτωση 8 ευρώ!
Την φρεσκάδα την θεωρώ δεδομένη γιατί λόγω κρίσης δεν στοκαρουν εμπόρευμα οι πετσοπαδες
 
Εγώ τουλάχιστον έτσι κάνω και συνεχίζουν και το τρώνε και μετά από 3 μήνες.
Δοκίμασες να δεις τη διαφορά με μια ταίστρα με φρέσκο μείγμα δίπλα στην άλλη με το παλιό?
Η κρίση δεν έχει να κάνει μόνο με την τσέπη μας.. αλλά και με τους αριθμούς πτηνών που συντηρούμε.
Γιατί θα πρέπει να κάνουμε εκπτώσεις μόνο ως προς το χρήμα?
 
Πες μου Γιαννη μια αξιολογη τροφη 4-5kg.
Με τα λεφτα που δεν δινεις τον δεύτερο ή τρίτο μηνα αγοραζεις αλλα πραγματα οπως φρουτα, λαχανικά, βιταμίνες, αυγοτροφη, αυγα κτλ. Δεν ειναι μονο η τροφη. ειναι και αλλα πράγματα.
 
Αν πάμε αυστηρά με τη λογική όσο πιο φρεσκοανοιγμένο τόσο πιο καλό, τότε και οι 20 μέρες είναι προτιμότερες από το μήνα, οι 12 μέρες προτιμότερες από τις 20, οι 5 προτιμότερες από τις 12 κτλ, στο τέλος θα πούμε ότι πρέπει να παίρνουμε κάθε μέρα νέο μείγμα.

Το θέμα είναι να μη δίνουμε τροφή αλλοιωμένη με κίνδυνο να προκαλέσουμε κάποιο πρόβλημα στα πουλάκια. Αυτό σαφώς και διασφαλίζεται σε μεγάλο βαθμό με τη διατήρηση των σπόρων καλά κλεισμένους σε δροσερό και σκιερό μέρος.
 
Δεν ειναι μονο η τροφη. ειναι και αλλα πράγματα.
Μην το λες σε μένα Αριάδνη μου...
Ξέρω ακριβώς τι χρειάζομαι και αναστενάζω συχνά πυκνά.
Το θέμα είναι να μη δίνουμε τροφή αλλοιωμένη με κίνδυνο να προκαλέσουμε κάποιο πρόβλημα στα πουλάκια.
Δεν υπάρχει πιο σωστό από αυτό...
Χαλάμε ίσως το θέμα,
Πιστεύω όμως πως θα κερδίσουμε όλοι αν με κάποιο τρόπο δώσουμε μια έστω και ρητορική απάντηση στο αν αυτό...
παίρνω τις 20κιλες συσκευασίες και μου κρατάνε για 4-5 μήνες.
Εσείς λοιπόν το θεωρείτε φρέσκο?
Για όλα τα υπόλοιπα προβλήματα τα συμμερίζομαι, τα βίωσα και τα καταλαβαίνω.
 
Εσείς λοιπόν το θεωρείτε φρέσκο?
Προφανώς και δεν είναι φρέσκο βρε Γιάννη. Αλλά μην κολλάμε σε λεπτομέρειες.. Και εγώ τρώω ξηρούς καρπούς που συντηρω στην κατάψυξη για μήνες. Δεν είναι φρέσκοι αλλά τους τρώω.. Δυστυχώς δεν έχουμε όλοι την πολυτέλεια να ζουμε στην επαρχία όπου υπάρχει το φρέσκο γάλα που μόλις αρμέξαμε από την αγελάδα και το φρέσκο πρωινό αυγό της κότας μας. Καλώς ή κακώς πρέπει να πορευτούμε με ότι καλύτερο μπορεί να κάνει ο καθένας. Και εγώ μπορώ να αγοράσω μια 20 κιλη τροφή και να την διατηρώ σωστά για να μην αλλοιωθεί μέχρι να καταναλωθεί όλη. Αναλόγως την εποχή... Οι 4-5 μήνες μπορεί να γίνουν και 3 μήνες (πχ αναπαραγωγή). Δεν είναι στάνταρ. Σημασία έχει ότι τους δίνουμε να είναι καλοδιατηρημένο για να μην κινδυνεύει η υγεία τους. Όλα τα άλλα ίσως να είναι και λίγο υπερβολικά όταν έχουν τέτοια φροντίδα, καθαριότητα και μια σωστή και ισορροπημένη διατροφή όλο το χρόνο.
 
Για το συγκεκριμένο μείγμα της Vadigran έχω παρατηρήσει η συσκευασία το είχαμε ξαναπεί ότι είχε τρύπες πιθανών για αερισμό. Δεν ήταν αεροστεγώς κλειστή. Οπότε όποτε και να ανοιχτεί το ίδιο είναι. Το ζητούμενο είναι ποιάς χρονιάς είναι τα σπορικά και όχι πότε λήγουνε αλλά και για τη σοδειά δεν αναγράφει σχεδόν κανείς πότε είναι.
 
- @Εκηβόλος, Αλέξανδρε αν δεν έχεις κάποιον να την παραλάβει από εμάς κοντά δεν νομίζω πως αξίζει να συμμετάσχεις...
Ένας θείος μου μένει στην Αθήνα.
Δεν νομίζω να έχει αντίρρηση να την παραλάβει...
 
Καλησπέρα, πότε λέτε να κανονίσουμε για τροφές και πόσο βγαίνει για τον καθένα σε κιλά;

Καλησπέρα, όπως γράφω και στο αρχικό post:

Χρόνος: Την 1η εβδομάδα του Απριλίου

Όσοι μαζευτούμε διά 20kg...
Και εδώ είμαστε και ξαναπαίρνουμε...
 
Παρακολουθώ το θέμα από την αρχή και θα ήθελα να πω μπράβο στον Σπύρο και στα υπόλοιπα μέλη για την πρόταση
να μοιραστούν την τροφή. Θα συμμετείχα αλλά έχω σπόρους για ένα μήνα ακόμα.
Όσο αφορά τις απόψεις που γράφτηκαν πιο πάνω για την φύλαξη - φρεσκάδα των σπορών η γνώμη μου είναι ότι
εάν διατηρούνται σε σκοτεινό και δροσερό μέρος δεν παρουσιάζουν κάποιο πρόβλημα για διάστημα μερικών μηνών.
Καλό είναι προτού προσφέρουμε τους σπόρους στα πούλια μα τους μυρίζουμε και να τους παρατηρούμε για λίγα λεπτά.
για τυχών παράσιτα. Το σωστό όμως μπορεί να απέχει πολύ από αυτό που κάνω εγώ και ίσος και κάποιοι άλλοι.
Πολλά μέλη πολλές άποψης.
Θα πρότεινα εάν γινόταν να στείλουμε τις ανησυχίες μας και τους προβληματισμούς μας με μια επιστολή σε τουλάχιστον 2
εταιρίες μήπως και πάρουμε μερικές απαντήσεις (για την φύλαξη, φρεσκάδα, κ. Α. των σπορών). Προφανώς θα γνωρίζουν
κάτι παραπάνω.

Συγνώμη που χαλάω το θέμα.
 
Καλημέρα και καλό μήνα!

Τελευταία ανακεφαλαίωση:

Εκτός συγκλονιστικού απροόπτου ΤΕΤΑΡΤΗ 6/4 απόγευμα θα έχω στα χέρια μου το τσουβάλι με την τροφή.

Οι παραδόσεις μπορούν λογικά να αρχίσουν και την ίδια ημέρα, ζυγαριά υπάρχει, σακούλες θέλω να βρω...
Όσοι δεν προλάβουν κανονίζουμε για ΠΕΜΠΤΗ-ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ (απογεύματα) ή/και Σ/Κ (όλη μέρα)...
Αλλά να γνωρίζουν πως η συσκευασία θα ανοίξει την ΤΕΤΑΡΤΗ...

Οι συμμετέχοντες:
1) @TZANNSPY
2) @TheBigL
3) @Titribit
4) @alicedros
5) @ΦΡΑΓΚΟΥΛΑ
6) @Εκηβόλος
7) φίλος/μέλος που έστειλε πμ

Επειδή είναι η πρώτη μας "ομαδική" και για να μην μπλέξουμε θα πάρουμε όλοι από την ίδια ποσότητα 2.85kg άσχετα αν κάποιος θα ήθελε παραπάνω ή λιγότερο...
Εκτός και αν κάποιος φίλος τελικά δεν θα πάρει οπότε μοιράζουμε τα κιλά που θα έπαιρνε...
Πάντως καλό θα είναι να μην αποχωρήσει κανείς... Τουλάχιστον να γνωριστούμε...
Και εδώ θα είμαστε να ξαναπάρουμε...
 
Καλημέρα, μπορώ Πέμπτη ή Παρασκευή πρωί. Σε κάποιο μετρό βολευει; Και να κανονίσουμε όποτε είναι και άλλα, αυγοτροφή για νεοσσούς, παπαγαλίνη, κεχρί. Τώρα που κάναμε την αρχή. Ακούω γνώμες!
 
Καλημέρα, μπορώ Πέμπτη ή Παρασκευή πρωί. Σε κάποιο μετρό βολευει; Και να κανονίσουμε όποτε είναι και άλλα, αυγοτροφή για νεοσσούς, παπαγαλίνη, κεχρί. Τώρα που κάναμε την αρχή. Ακούω γνώμες!

Φραγκούλα, καθημερινές ΜΟΝΟ απόγευμα μπορώ όπως γράφω...
Στα υπόποιπα που γράφεις, με ενδιαφέρει μόνο αυγοτροφή ΟΥΔΕΤΕΡΗ...
Ίσως να πάρω μέχρι την ΤΕΤΑΡΤΗ αυτή: RAGGIO LIPO SOFT, Ουδέτερη Μαλακή Αυγοτροφή, 4kg
ή αυτή: Easyyem 5 kg Αυγοτροφή ουδέτερη αν σε ενδιαφέρει και πάρω 4-5 κιλά ίσως μπορώ να σου δώσω το ένα, εξαρτάται από την συσκευασία...
 
Σπύρο ενημέρωσε μας και για ακριβές κόστος να μην ψάχνουμε ρέστα εκείνη την ωρα
 
Σπύρο ενημέρωσε μας και για ακριβές κόστος να μην ψάχνουμε ρέστα εκείνη την ωρα

Καλά δεν θα τσακωθούμε και με τους δεκαδικούς...
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Καλά δεν θα τσακωθούμε και με τους δεκαδικούς...
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
😀 για ευκολία το είπα 😉
 
Τετάρτη θα μπορώ.Αν θα σου ήτανε εύκολο να έρθω πριν ανοίξεις το τσουβάλι (όχι ότι δεν σε εμπιστεύομαι απλά...placebo) και να το πάρω επιτόπου. Κοντά μένουμε.
 
Back
Top