Φροντίδα Εξημέρωση Παπαγαλίνας

ShadyLady

PB Known Member
Εγγραφή
24 Φεβ 2008
Μηνύματα
2.812
γειά σας παιδιά. όπως βλέπετε και στο avatar μου εχω αυτη τη παπαγαλίνα. σε γενικές γραμμές με έχει συνηθήσει. χτες που έβαλα το χέρι μου μέσα για να της δώσω φρυγανιά την πλησιασα πολυ. ημουν παρα πολυ κοντα της. αυτη δεν εδειχνε κανενα σημαδι οτι φοβαται. ετσι πηρα κι εγω θαρρος και ετσι οπως την ταιζα τις εδωσα μερικα πεταχτα χαδακια. μερικες φορες με αφηνε να την ακουμπησω εστω και λιγο αλλα μερικες φορες πηγε να με δαγκωσει [ ετσι δηλαδη νομιζω ]. εσεις που ξερετε μπορειτε να μου πειτε αν ειμαι σε καλο δρομο για να την εξημερωσω; και να μου δωσετε μερικες συμβουλες; Σκοπος μου ειναι να βαζω μεσα το χερι μου και να την χαιδευω χωρις φοβο να με τσιμπησει και γιατι οχι και να την βγαζω απ το κλουβι της.
ευχαριστω πολυ.
 
δεν ξερω πολλα απο παπαγαλους αλλα ξερω οτι για να εξημερωσεις ενα παπαγαλο θελει πολυ υπομονη πρεπει να του μιλας και οσο μπορεις να τον πλησιαζεις και να του δινεις νοστιμες λιχουδιες που του αρεσουν ετσι με τον καιρο θα σε αγαπησει και θα καθετε να τη χαιδευεις.
 
δεν ξερω πολλα απο παπαγαλους αλλα ξερω οτι για να εξημερωσεις ενα παπαγαλο θελει πολυ υπομονη πρεπει να του μιλας και οσο μπορεις να τον πλησιαζεις και να του δινεις νοστιμες λιχουδιες που του αρεσουν ετσι με τον καιρο θα σε αγαπησει και θα καθετε να τη χαιδευεις.

+1
 
Μην τη ζοριζεις πολυ ομως... Αστην να βαζει αυτη τα ορια ως που θελει και σιγα σιγα θα σε αφηνει και λιγο παραπανω...
 
Πολύ καλά τα πας ως τώρα! Έχει απόλυτο δίκιο ο Φοίβος, δεν πρέπει να την πιέζεις. Όταν βλέπεις ότι προσπαθεί να σε αποφύγει καλύτερα να την αφήσεις και να προσπαθήσεις κάποια άλλη στιγμή. Σκέψου δηλαδή πως θα ένιωθες εσύ αν σε πίεζε κάποιος για να γίνει φίλος σου. Γενικότερα είναι καλό να μπορείς να φανταστείς το πως αισθάνεται το πουλί και να μη κάνεις πράγματα που δε θα ήθελες να σου κάνουν. Οι παπαγάλοι είναι έξυπνα ζώα και καταλαβαίνουν. Αν την ταΐζεις με το χέρι κάποια στιγμή θα σε συμπαθήσει κατανοώντας τη φροντίδα που της προσφέρεις και τέλος θα δεθεί μαζί σου. Να αποφεύγεις τις απότομες κινήσεις και τα διάφορα αντικείμενα που μπορεί να φοβάται, σε αντίθετη περίπτωση η διαδικασία θα γίνεται όλο και πιο αργή και θα χρειάζεται να προσπαθήσεις περισσότερο για να κερδίσεις την εμπιστοσύνη του πουλιού.
 
εχω προσπαθησει να την χαιδεψω μονο οταν της εδινα φρυγανια. Δεν εχω προσπαθησει να την χαιδεψω χωρις φαι.
 
:)Το ν΄αποκτησεις την εμπιστοσυνη της δεν ειναι τοσο ευκολο!
Χρειαζεται χρανος.
Θελει πολυ υπομονη απο μερους σου, να την ψυχολογεις και εξυπνο χειρισμο.
Βρες τροπους να θελει αυτη, να πλησιαζει εσενα!
 
  • Like
Αντιδράσεις: Frania
μπορειτε να μου πειτε πως μπορω να καταλαβω αν παει να με δαγκωσει ο παπαγαλος μου και ποτε οχι;
σημερα της εδωσα ηλιοσπορους και καθως ετρωγε το σπορακι βρηκα την ευκαιρια να την χαιδεψω λιγο. Μερικες φορες με αφηνε να την ακουμπησω και μερικες φορες εστρεφε το ραμφος της προς το χερι μου. Αυτο ειναι σημαδι επιθεσης η οχι;
 
Οι παπαγαλοι θα σε δοκιμαζουν παντα ειδικα οταν δεν ειναι εξημερωμενοι; Δηλαδη θελω να πω πως θα κανουν κινηση οτι ταχα πανε να σε δαγκωσουν. Αν τραβας το χερι σου πισω και φωναζεις ''ΜΗ" "ΟΧΙ" κτλ. χανεις το παιχνιδι! Τραβας την προσοχη του με τη φωνη σου αρνητικα δηλαδη βλεπει ο παπαγαλος οτι μπορει να τραβαει την προσοχη σου κανοντας το συγκεκριμενο αρνητικο πραγμα δλδ κινηση να δαγκωσει. Την επομενη φορα που θα παει να σε ''δαγκωσει'' ΜΗΝ τραβηξεις το χερι σου. Το πιο πιθανο ειναι να μην σε δαγκωσει απλα σε δοκιμαζει να δει αν τη φοβασαι. Και ΑΝ σε δαγκωσει προσπαθησε οσο και να πονεσεις να μην πεις τιποτα ουτε να τραβηχτεις αποτομα γιατι τοτε θα ειναι παλι κερδισμενος ο παπαγαλος. Αν δεν αντιδρασεις καθολου εχεις κερδισει. Θα καταλαβει ο παπαγαλος οτι με αυτο που εκανε δεν πετυχε τιποτα δηλαδη ουτε απο το κλουβι εβγαλες το χερι σου ουτε σε πονεσε και δεν θα το ξανακανει.
 
οταν κανει την κινηση εγω τραβαω αμεσως το χερι μου εξω δεν φωναζω. Για να κρατησεις το χερι σου μεσα με ενα μη εξημερωμενο πουλι θελει θαρρος τουλαχιστον για μενα που δεν το εχω. Παντως απ οτι καταλαβα δεν θελει να με δαγκωσει γιατι ειδα οτι δεν παει με πολυ φορα στο χερι μου.
 
Αρα ειναι καθαρα εκφοβισμος. Δοκιμασε να μην το τραβηξεις. Κι εμενα ετσι εκανε αλλα δεν δαγκωνε ποτε. Επειδη ομως εχει βρει το κουμπι σου οτι αν κανει οτι θα σε δαγκωσει θα τραβηχτεις θα το κανει για λιγο καιρο ακομη γιατι ετσι εμαθε να κανει οσπου θα καταλαβει οτι δεν πιανει πια το κολπο της. 😉:D
 
ναι ομως οταν δει οτι δεν πιανει το κολπο της και μετα αρχισει να με δαγκωνει στ αληθεια;
 
Δεν θα αρχισει να δαγκωνει στα αληθεια. Σε αντιθεση με τον ανθρωπο κανενα ζωο δεν γινεται κακο χωρις πραγαματικο λογο.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Frania
προσπαθησε οταν πας να την χαιδεψεις να της λες μια συγκεκριμενη λεξη για να την συνηθισει με τον καιρο και να καταλαβενει τι πας να κανεις(π.χ. Οταν πας κοντα το χερι σου για να ανεβει πανω να λες"πανω"). Εγω το εφαρμοζω και εχω δει αποτελεσματα..
 
Δωσε μου συμβουλες για εξημερωση, τι να κανω απο εδω και περα ωστε να πανε ολα καλα, πχ αν χρειαζεται να ανεβαινει στο χερι, να τρωει απο αυτο, ποσο χρονο να περνω μαζι της καλ
 
βασικα θελει υπομονη... Πολυ υπομονη
το να καθεσαι κα να τη ταιζεις ειναι απο τους καλιτερους τροπους προσεγγισης
το ραμφος ειναι το κυριο αισθητηριο οργανο τους.. Ποτε δεν πατανε καπου.. Αν δεν ακουμπισουν πρωτα με το ραμφος.. Μη καταλαβει πως τη φοβασαι.. Τοτε
για ψυλου πηδημα.. Μπορει να σε δαγκωνει. Για λογο ασχετο.. Επειδη κατι την
εχει θυμωσει.. Απεφυγε τους καθρεπτες... Τους θυμιζουν την οικογενεια τους
εγω ειχα ενα αγριο τη στελα... Την ειχα εξημερωσει σε σημειο που κοιμωταν στην αγκαλια μου... Οταν ομως πηγενε μπροστα σε καθρετη.. Αρχιζε να τον γλυφει και αλαζε προσωπο...ηταν η μονη στιγμη που μπορουσε να με δαγκωσει..
 
Back
Top