Φροντίδα Εξημερωση lovebird

Γιώργος Ν.

PB New Member
Εγγραφή
15 Φεβ 2014
Μηνύματα
46
Πόλη
Αγία Βαρβάρα
Γεια χαρα σε ολα τα παιδια και στα κατοικιδια αυτου του φορουμ.Αγορασα πριν 2 ημερες ενα Lovebird 45-50 ημερων και θελω να μαθω χρησιμες πληροφοριες για την εξημερωση του. Ο ιδιοκτητης του petshop πρεπει να το ειχε ταισμενο στο χερι γιατι ειναι σχετικα ημερο κ χωρις δαχτυλιδι. Το εχω σε playground ελευθερο προς το παρων μιας και στο pet ετσι ηταν και δεν φευγει απο εκει. Σκεφτομαι να το βαζω στο κλουβι του μονο το βραδυ που θα κοιμαται για να τον σκεπαζω με κατι ωστε να μην συνηθισει να ειναι μεσα σε αυτο. Με αποφευγει οταν παω να τον πιασω, αλλα οταν τελικα τον πιασω με αφηνει κ να τον χαιδεψω κ καμια φορα τον παιρνει ο υπνος πανω μου.Αυτα ειναι τα δεδομενα λοιπον,θελω να μαθω απο εσας παιδια πως να ξεκινησω την εξημερωση κ μετα την εκπαιδευση.
 
Γεια σου καλώς ήρθες και να σου ζήσει το Lovebird σου.
Από αυτά που λες είναι αρκετά ήμερο. Ωστόσο πως το είχε σε playground και δεν έφευγε; Μήπως έχει κομμένα τα φτερά πτήσης; Πετάει κανονικά στον χώρο; Γιατί τα δικά μου, όταν είναι ελεύθερα, πετάνε πολύ.
Δες εδώ κάποιες συμβουλές εκπαίδευσης για Budgies που λίγο πολύ ισχύουν για όλα
Παπαγαλάκια και εκπαίδευση .
Ιδιαίτερα βοηθητικό στην εκπαίδευση είναι και το κεχρί που μπορείς να το κόβεις κομματάκια και να το δίνεις με το χέρι σου για λιχουδιά επειδή τους αρέσει πολύ
 

Συνημμένα

  • kehri.webp
    kehri.webp
    8,4 KB · Προβολές: 99
Ευχαριστω πολυ! Ναι παρεληψα να αναφερω οτι εχει κομμενα τα φτερα πτησης του. Οσο αφορα το κλουβι, καλα κανω κ το βαζω μεσα μονο για να κοιμηθει το βραδυ; Σκεφτηκα οτι θα ειναι καλυτερα ετσι για να συνηθισει, γιατι την πρωτη ημερα ηταν αρκετα τρομαγμενο κ δεν ηθελε να βγει εξω .
 
Όταν παίρνουμε ένα καινούργιο πουλάκι, χρειάζεται ένα διάστημα προσαρμογής. Ίσως θα έπρεπε περισσότερες ώρες να το έχεις μέσα στο κλουβί. Μήπως κουράζεται έξω. Το έχεις σε χώρο που είσαι κι εσύ παρών κατά την διάρκεια της ημέρας; Ή μένει μόνο του;
 
Στον ιδιο χωρο ειμαστε συνεχως. Σκεφτηκα απλως οτι θα ηταν καλυτερα ετσι για να το προσεγγιζω πιο ευκολα τωρα που ειναι μικρο κ ημερο. Οποτε τι να κανω; να το χω στο κλουβι κ να το προσεγγιζω απο εκει με το κεχρι μεχρι να αρχιζει να με εμπιστευεται κ να ανεβαινει στο δαχτυλο μονο του;
 
Να το έχεις περισσότερες ώρες και την ώρα που θα πραγματοποιείς την εκπαίδευση, να το βγάζεις κιόλας για κάποιες ώρες, λέω εγώ :)
 
Καταλαβα. Και κατι τελευταιο, τωρα που δεν ανεβαινει στο χερι μονο του, καλο θα ηταν να μην το πιανω μονος μου κ να το βαζω στο χερι μου;
 
καλό είναι να μην τα πιέζουμε για οτιδήποτε. Η εμπιστοσύνη χτίζεται σιγά σιγά. Μην ξεχνάς το γεγονός πως δεν έχει τα φτερά του να ξεφύγει, το φοβίζει ακόμα περισσότερο και το καταπιέζει.
 
Aυτο είναι το μονο που δεν θελω κ για αυτό δεν το εβαζα στο κλουβι. Για να μην χρειαζεται να το κυνηγαω για να το πιασω μεσα σε αυτό κάθε φορα. Οποτε να το προσεγγισω με λιχουδιες αρχικα μεχρι να ανεβει στο χερι μου από μονο του κ τοτε να αρχισω να το βγαζω εξω; Παντως με αποφευγε αλλα αφου το πιανα με αφηνε να το χαιδευω κ ηρεμουσε σε σημειο που κοιμοταν, σημερα κιολας που είναι μολις η δευτερη μερα που το εχω .
 
Ναι σιγά σιγά θα σε μάθει είναι νωρίς ακόμα. Υπομονή και ήρεμες κινήσεις. Καλή επιτυχία!
 
μαθε το να ειναι μεσα στο κλουβι του και να το βγαζεις παντα με συγκεκρημενο τροπο πχ μωλις καθετε στο χερι σου να του λες μπραβω να το χαιδευεις με συγκεκρημενο τροπο και διχνετου αγαπη μηλα του ηρεμα και οι κηνησεις σου να ειναι αργες για να καταλαβαινει. Καλη εποιτυχια και ευχη μου να αναπτυξετε μια διαχρονικη φιλια!
 
Σε ευχαριστω πολυ Μαρκο! Ειναι σχετικα ημερο μιας κ σημερα που ειναι η τριτη του ημερα μαζι μου, τρωει απ το χερι μου κ καθεται να το χαιδεψω . Παρ'ολα αυτα δεν ανεβαινει στο χερι μου ωστε να το βγαζω απ το κλουβι. Κ για αυτο δεν ηθελα να το εχω μεσα, μηπως συνηθιζε να ναι μεσα κ δεν ηθελε να βγει. Επισης θα ηθελα καποιες συμβουλες για το πως πρεπει να οργανωσω το εσωτερικο του κλουβιου.
 
Βάλε μας μια φωτογραφία του κλουβιού να δούμε. Πάντως να του δίνεις απλά και εύκολα παιχνιδάκια ν' ασχολείται να μην πλήττει από χαρτί, από καλαμάκια νερού κτλ. Δες εδώ κάποια απλά που μπορείς να φτιάξεις μόνος σου. Πάντως γι' αυτά παιχνίδι μπορεί να είναι και ένα διπλωμένο χαρτάκι. Μην ξοδεύεσαι στα παιχνίδια των μαγαζιών που είναι ακριβά και δεν αναννεώνουν το ενδιαφέρον του. Καμιά ξύλινη σκαλίτσα ίσως να του αγοράσεις από τα έτοιμα.
Δες εδώ μερικά της Σίσσυ Χειροποίητα παιχνίδια παπαγάλων (ιδέες και κατασκευές μου)
 
Ωραία! Βάλτου μια κούνια (καλύτερα υφασμάτινη) στο κέντρο ψηλά και μία ακόμα πατήθρα ξύλινη σε πιο ψηλό σημείο.
Γενικά τους αρέσει να κάθονται στα ψηλά.
Επίσης μην του ξαναδώσεις τα στικς λιχουδιές καλύτερα κεχρί σε τσαμπί, πάρε σουπιοκόκκαλο για ασβέστιο και να τρίβει την μύτη του. Και βέβαια βάλε στις γωνίες διάφορα παιχνιδάκια απλά και αναλώσιμα.
 

Συνημμένα

  • kehri.webp
    kehri.webp
    8,4 KB · Προβολές: 79
  • soypiokokkalo.webp
    soypiokokkalo.webp
    5 KB · Προβολές: 79
Μαλιστα. Δεν εχω δει υφασματινες κουνιες, ποιες ειναι; Κ επισης να το εχω μονιμα μεσα το κεχρι ή να του δινω μονο εγω απ το χερι μου ωστε να ανεβει καποια στιγμη;
 
Το διάστημα που του κάνεις εκπαίδευση, καλύτερα μην το έχεις μόνιμα μέσα στο κλουβί εκτός και θέλεις να του κρεμάς ένα μικρό κομμάτι.
Υπάρχουν διάφορες μεταξύ αυτών οι παρακάτω
 

Συνημμένα

  • koynies papagalwn 2.jpg
    koynies papagalwn 2.jpg
    35 KB · Προβολές: 23
  • koynies papagalwn3.webp
    koynies papagalwn3.webp
    8,5 KB · Προβολές: 84
Ωραια. Κατι τελευταιο, ο ιδιοκτητης του petshop μου ειπε να του κανω μια θεραπεια καθε μηνα για 4 μερες για εντερικα προβληματα (σταγονες στο νερο). Να το κανω ή δεν χρειαζονται φαρμακα;
 
Όχι σου έδωσε χθες νομίζω να διαβάσεις τα άρθρα της διατροφής. Αν ακολουθείς σωστή διατροφή δεν χρειάζονται φάρμακα όπως και στους ανθρώπους. Για τα έντερα μπορείς να του δίνεις σκορδόνερο 4 μέρες τον μήνα. Βάζεις σε ένα ποτήρι μια σκελίδα σκόρδο από το βράδυ και το πρωί του δίνεις αυτό το νερό στις ποτίστρες. Επίσης να χρησιμοποιείς πολύ την ρίγανη, χλωρή και ξηρή και δενδρολίβανο, δυόσμο, και βασιλικό χλωρά και δεν θα έχεις προβλήματα.
 
Back
Top