Φροντίδα Εξημερωση lovebird

Αυτό είναι ένα από τα αρνητικά των κομμένων φτερών, δεν μπορείς να ξεχωρίσεις πότε σε ανέχεται από αδυναμία και πότε συνεργάζεται. Υπομονή θα σε συνηθίσει. Χωρίς πίεση, Να ηρεμεί και να επανέρχεσαι με μαλακό τρόπο. Να κάθεσαι κοντά του και να έχεις εσύ το κεχρί μήπως και αρχίσει να σε πλησιάζει αυτό. Εννοώ όταν είναι έξω από το κλουβί.
 
Οταν ειναι εξω απ το κλουβι ποτε δεν με δαγκωνει.. Οταν εβαζα πριν λιγο το χερι μου να τον χαιδεψω δαγκωνε πιθανως επειδη σημερα που ειχα παραπανω ελευθερο χρονο το εκανα πολλες φορες κ το κουρασα με αποτελεσμα να αντιδρουσε αρνητικα.. Το κεχρι το κρεμασα κ μεσα να δω..

Τελικα τις τελευταιες μερες γινεται ολο κ πιο επιθετικο σε αντιθεση με πριν 2 μερες που δεν με δαγκωνε καθολου κ με αφηνε να το χαιδευω συνεχεια. Σημερα οταν γυρισα απ την δουλεια με αφησε να το χαιδεψω, το εβγαλα εξω να κανουμε εκπαιδευση οπως καθε μερα κ μετα αφου το εβαλα μεσα, μετα απο μιση ωρα που πηγα να το χαιδεψω δεν με αφησε να πλησιασω καθολου.Απορω γιατι βγαζει τοση επιθετικοτητα ξαφνικά. Σημερα ειναι η τριτη μερα που του βαζω σκορδονερο, κοιμαται 10 ωρες καθε μερα κ με ησυχια, το κλουβι ειναι πεντακαθαρο κ ολα ειναι οκ.Λεω να το αφησω καποιες μερες να ησυχασει χωρις να το πειραζω. Θα ειναι σωστη κινηση;
 
Δυστυχώς δε ξέρω από παπαγάλους και εξημερωση αλλά ξέρω ότι για τα πουλιά το κλουβί είναι το σπίτι τους και γι αυτό όταν βάζεις το χέρι σου μέσα σε δαγκώνει ενώ έξω από το κλουβί όχι.. Χωρίς να ξέρω θα σου προτείνω να το βγάζεις έξω κάθε μέρα και να μην το αφήσεις... Απλά να ασχολείσαι μαζί του όσο αντέχει δλδ άμα το δεις και κουραστεί και γίνει επιθετικός μέσα στο κλουβί και μόνο θα του μιλάς.. Εγώ αυτό θα έκανα χωρίς όμως να ξέρω από παπαγάλους.. Καλή τύχη!
 
εχεις σκεφτει οτι καποια στιγμη μπωρει να θελει και την ησυχια του;:) Μην ανοισηχεις ισως καποιες κινησεις που κανεις να τον νευριαζουν. Θελει υπομονη...υπομονη...υπομονη!
 
Γιώργο, η Αλίκη παρά που δεν ξέρει, σου τα είπε σωστά :)
Πάντως αν ο άλλος το είχε πολλές ώρες έξω, μήπως να μεγάλωνες κι εσύ το διάστημα αυτό, πάντα σε σχέση με τις δυνατότητές σου. Όχι να κάνεις ένα πουλί εγωϊστικό που να έχεις πρόβλημα εσύ.
Όχι μην κάνεις "τρύπα" στην εκπαίδευση. Μαλακούς τρόπους και συνέχεια.
 
Το θεμα ειναι οτι οταν πηγα να τον προσεγγισω πρωτη φορα σημερα δεν με δαγκωσε καθολου.. Μαλλον δεν του αρεσει που τον βγαζω εξω γιατι καθε φορα που παω να τον επιστρεψω στο κλουβι, τεντωνεται κ προσπαθει να μπει μεσα στο κλουβι. Σαν να του αρεσει να ναι μεσα. Πιθανων για αυτο μετα μου επιτιθεται γιατι δεν θελει να τον ξαναπιασω κ να τον βγαλω εξω. Μεχρι κ εξω απ το κλουβι που εχω το χερι μου ερχεται στα καγκελα να με δαγκωσει. Τις πρωτες τρεις ημερες δεν με δαγκωνε καθολου κ ολο αυτο εγινε απ το πουθενα. Τι να πω.

Επισης οταν το βλεπω κ δεν με αφηνει να πλησιασω δεν θελω να το πιασω γιατι νομιζω οτι το πιεζω..
 
Ναι καλά κάνεις και δεν το πιέζεις. Μπορείς όταν είσαι σπίτι να αφήνεις ανοικτή την πόρτα να δεις αν βγει μόνο του.
 
Παιδια καλησπερα κ παλι κ καλο μηνα. Εχω μια ερωτηση.Απο πια ηλικια κ μετα μπορω να δωσω στο παπαγαλακι ηλιοσπορο;
 
Τώρα τι τροφή του δίνεις; Δεν έχει μέσα τα μικρά ηλιόσπορα;
 
Εχει η παπαγαλινη μεσα λιγα μικρα κ πολλα καθαρισμενα.. Ρωταω επειδη αυτος απ το πετ μου ειχε πει αργοτερα να βαζω τροφη με ηλιοσπορο χωρις να μου προσδιορισει το ποτε κ το μεγεθος..
 
Η πιο σωστή και φρόνιμη λύση είναι μια συσκευασμένη τροφή καλής μάρκας.
Η versele laga έχει ειδική για Lovebirds αλλά τα δικά μου δεν την προτιμούσαν αλλά ήθελαν αυτή που έδινα και στα cockatiels . Έτσι επειδή δεν νοιώθω τις γνώσεις μου ικανές να δημιουργήσω δική μου ποικιλία σπόρων, αποφάσισα και αναμειγνύω τα δύο είδη, ώστε να μην στερηθούν τυχόν ωφέλιμους σπόρους.
Σου συστήνω να πάρεις μια καλή μάρκα και να του φτιάχνεις και μια απλή αυγοτροφή στην οποία θα προσθέτεις και ξηρά βότανα μέσα.
 
Μαλιστα! αυγοτροφη οταν λεμε; Ειμαι λιγο αρχαριος σε αυτα. Το κεχρι παντως δεν το ακουμπαει ακομη..

Επισης εκτος απ την versele-laga, για την vitacraft τι γνωμη εχεις;
 
Συνταγές για σπιτικές αυγοτροφές μπορείς να βρεις πολλές εδώ Αρθρα για τη Διατροφή των Πουλιών .
Μια εύκολη που φτιάχνω εγώ χωρίς ψήσιμο κτλ είναι η εξής:
Βράζεις ένα αυγό 15' αφού προηγουμένως το έχεις πλύνει εξωτερικά.
Όταν κρυώσει το καθαρίζεις.
Ρίχνεις στο multi το τσόφλι του αυγού, 250 ml τρίμμα φρυγανιάς, 2 κ. σούπας κουάκερ , 1 κ. σούπας ρίγανη ξηρή, 1 κοφτή κ. σούπας τσουκνίδα. Χτυπάς πρώτα αυτά τα ξηρά στοιχεία να γίνουν σχεδόν σκόνη. Διακόπτεις και πρσθέτεις στο multi όλο το αυγό ψιλοκομμένο με μαχαίρι και 1 κ. Γλυκού μέλι, διαλυμένο σε 15 ml χλιαρό νερό. (προσοχή η ποσότητα του νερού πρέπει να είναι αυστηρά αυτή, διαφορετικά η αυγοτροφή γίνεται λασπώδης).
Αφού χτυπήσεις αρκετά, όταν διαπιστώσεις πως έχει ομογενοποιηθεί το μείγμα, το ελέγχεις ως προς την υγρασία του.
Πρέπει η υφή του να είναι ξηρή, καθόλου υγρή. Αν ωστόσο υπάρξει ενδεχόμενο υγρασίας, προσθέτεις λίγο ακόμα τρίμμα φρυγανιάς ή κουάκερ και ξαναχτυπάς.
Το μείγμα αυτό, διατηρείται 5-6 μέρες στην ψύξη. Εγώ κάθε που ανοίγω το ψυγείο, το ανακινώ στο ταπεράκι του. Η ποσότητα αυτή για ένα πουλάκι που έχεις εσύ, είναι μεγάλη, οπότε χώρισέ την στα τρία, βάλε τα 2/3 σε ξεχωριστά δοχεία καλά κλειστά στην κατάψυξη και το 1/3 στην ψύξη.Μπορείς να του δίνεις μέρα παρά μέρα.
Αν δεν έχεις και μέχρι να βρεις τσουκνίδα, μπορείς να βάλεις μόνο ρίγανη.
Η συνταγή είναι το Δημήτρη jk21
 
Back
Top