Φροντίδα Εξημερωση lovebird

το πουλακι σου ειναι πανεμορφο! Πιστευω να σε εχει καληψει η Μαρια στις αποριες σου. Μην βιαζεσε θα μαθει να βγενει απο το κλουβι αν του αφηνεις ανοιχτη την πορτα και του κινεις το ενδιαφερων με το κεχρι οπωσ σου ειπε η Μαριαεπιβραυεσε τον που θα βγει και το ιδιο κανε οταν τον βαζεις παλυ μεσα και ολα αυτα φυσικα με κλειστες πορτες και παραθυρα.
 
Ευχαριστω πολυ κ το ιδιο ισχυει κ για τα δικας σας παπαγαλακια παιδια! Ολα κλειστα ειναι φυσικα, αν κ εχει κομμενα τα φτερα πτησης του. Ευχαριστω για ολες τις πληροφοριες, ηταν κατι παραπανω απο χρησιμες!
 
Ωραια. Κατι τελευταιο, ο ιδιοκτητης του petshop μου ειπε να του κανω μια θεραπεια καθε μηνα για 4 μερες για εντερικα προβληματα (σταγονες στο νερο). Να το κανω ή δεν χρειαζονται φαρμακα;
Θεραπεία γίνεται όπου υπάρχει ασθένεια.

Μπορείς να μας πεις ποιο φάρμακο σου σύστησε;
 
Το Aviomycine solution της TAFARM νομιζω..
Το συγκεκριμένο φάρμακο είναι αντιβίωση. Όπως δεν παίρνουμε εμείς οι ίδιοι ή δεν δίνουμε στα παιδιά μας αντιβίωση χωρίς να υπάρχει κάποιος λόγος, το ίδιο κάνουμε και στα πουλιά αλλά και σε οποιονδήποτε άλλο ζωντανό οργανισμό. Μπορεί η συγκεκριμένη πρακτική να είναι συχνή σε αρκετά καταστήματα προκειμένου να κρατήσουν τα πουλιά τους ζωντανά μέχρι να βρεθεί να τα αγοράσει κάποιος, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι η ίδια πρακτική θα πρέπει να συνεχιστεί και αφού το πουλάκι καταφέρει να φύγει από το κατάστημα.
 
20140217_142450-1.webp Παιδια πως σας φαινεται το κλουβι, ειναι καλο ή μηπως ειναιπαραφορτωμενο; Επισης το κεχρι (LoLo PETS Millet for birds) δεν τον ελκυει καθολου θα ελεγα ουτε το εφαγε οταν το αφησα μεσα στην τροφη.
 
πολύ ωραίο όχι δεν φορτωμένο, μικρό πουλάκι είναι, έχει τον χώρο του. Αν είναι ήσυχος είναι επειδή δεν έχει ξεθαρρέψει εντελώς ακόμα. Θα τον δεις σε λίγο καιρό. Περίεργο με το κεχρί. Ίσως είναι "μαγκωμένος" ακόμα.
 
Ναι οντως ειναι ησυχος, δεν βγαζει φωνη ακομη.Κοιμαται αρκετα, τρωει πολυ παπαγαλινη κ μηλο κ απ το χερι μου οταν πειναει, αλλα το κεχρι δεν το αγγιξε καν. Παντως αυτο που πηρα ειναι το σωστο κεχρι ε;
 
Την μάρκα δεν την ξέρω εγώ παίρνω της versele laga και πρόσφατα μου έφερε κάποιος ένα ανώνυμο. Αν είναι έτσι στην εμφάνιση, ναι είναι αυτό.
 

Συνημμένα

  • kexri.webp
    kexri.webp
    25,2 KB · Προβολές: 64
πόσο το πήρες αν επιτρέπεται και πόσα κλωνάρια έχει μέσα;
 
1,80 εκανε το κουτι το οποιο εχει μεσα 3 μεγαλα κλωναρια κ δεν ειχε καποια αλλη μαρκα το petsupermarket στο οποιο κ παω. Κατι αλλο, απ την μερα που το πηρα το παπαγαλακι εχω προσεξει οτι οσο καθεται αναπνεει αρκετα γρηγορα, δεν ακουγεται η ανασα του βεβαια αλλα κουνιεται εμπρος κ πισω οσο αναπνεει κ τρεμει αρκετα. Ειναι απ τον φοβο του ή κατι αλλο;Επισης το δεξι του φτερο το κραταει λιγο πιο εξω απ το αλλο που το εχει κολλημενο στο σωμα του.
 
Υπάρχει περίπτωση να κρυώνει; έχει ρεύματα αέρος εκεί που το έχεις; Κοίταξες μήπως αυτό που κρατάει πιο ανοιχτό έχει κάποια πληγή; Μήπως το στραπατσάρισαν όταν έκοψαν τα φτερά πτήσης;
Κάτσε πιο μακριά να παρατηρήσεις αν τρέμει και όταν νομίζει ότι δεν είσαι εκεί.
Ακριβούτσικα τα πήρες. Τα 10 έχουν 5,5 ευρώ της versele laga που πιστεύω είναι καλύτερα. Γιατί κάποτε που δεν έβρισκα πουθενά γιατί κατά εποχές έχει έλλειψη, πήρα κάτι έτσι σε κουτί που ήταν χάλια και δεν το έτρωγαν.
 
Οχι το τρεμουλο πιο πολυ το κανει απο φοβο οταν τον προσεγγιζω αν και καθεται να τον χαιδευω,του αρεσει κ σκυβει κιολας. Οχι δεν εχει ρευματα ουτε ειναι μπροστα στο παραθυρο, επισης δεν το ανοιγω παρα πολλες φορες, απλως το οτι κανει μια ελαφρα κινηση εμπρος κ πισω κ οσο καθεται οταν κουρνιαζει κ κοιμαται, ειναι φυσιολογικο; Πληγη δεν εχει απο μεσα τωρα που ειδα αλλα δεν τα κοψε κ τελεια ο πετσοπας νομιζω. Παντως οταν τον εχω στο χερι πεταριζει κανονικα.Ας περιμενουμε να δουμε με τον καιρο μηπως αλλαξει κατι. Ελπιζω να μην ειναι προβλημα. Οσο για το κεχρι θα ψαξω κ αυτη την μαρκα αλλου, παντως δεν το ακουμπαει, τρεις φορες προσπαθησα να του δωσω σημερα κ τιποτα, ουτε αυτο που αφησα μαζι με την παπαγαλινη εφαγε.
 
Θα είναι πολυκαιρισμένο δυστυχώς. Σκορδόνερο του έβαλες;
 
Back
Top