Εξωτερική κλούβα με DEXION, ξύλο και διπλό πλέγμα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Paianas
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Κατ' αρχην μπροβο για την κατασκευη πολυ ωραια; Το διαχωριστικο πανω-κατω οροφου βγαινει κι αυτο; Ποσο κοστιζει το dexion;
 
H χαρά της δημιουργίας δεν συγκρίνεται με τίποτα. Περισσότερο καλά νιώθεις με το να φτιάχνεις μια κλούβα παρά μετά που παρατηρείς τη ζωή μέσα
 
Κατ' αρχην μπροβο για την κατασκευη πολυ ωραια; Το διαχωριστικο πανω-κατω οροφου βγαινει κι αυτο; Ποσο κοστιζει το dexion;
Έχουν περάσει χρόνια Νίκο, δεν ξέρω τις σημερινές τιμές.
 
Θα ήταν πιο βολική αν είχα κάνει τα χωρίσματα αντί 1 χ 1, 1 μήκος χ 0.50 ύψος. Τώρα υπάρχει χώρος για τα πουλιά που μένει ανεκμετάλλευτος.Αντί για 2 σειρές δλδ να είχα 4.
 
Κατ' αρχην μπροβο για την κατασκευη πολυ ωραια; Το διαχωριστικο πανω-κατω οροφου βγαινει κι αυτο; Ποσο κοστιζει το dexion;
Νίκο το μισό που έχω πάρει εγώ να φτιάξω κάτι αντίστοιχο και συγκεκριμένα διστάσεις 1χ0.60χ2.2 μου κόστισε 55
 
Νίκο το μισό που έχω πάρει εγώ να φτιάξω κάτι αντίστοιχο και συγκεκριμένα διστάσεις 1χ0.60χ2.2 μου κόστισε 55
Δηλαδη γωρω στα 16-17 € το μετρο.
Ευχαριστω.

Θα ήταν πιο βολική αν είχα κάνει τα χωρίσματα αντί 1 χ 1, 1 μήκος χ 0.50 ύψος. Τώρα υπάρχει χώρος για τα πουλιά που μένει ανεκμετάλλευτος.Αντί για 2 σειρές δλδ να είχα 4.
Τωρα εχουν περισοτερο χωρο για βολτες 🙂
 
Αυτό που με δυσκολεύει εμένα είναι στην μπροστινή πόρτα πως θα την φτιάξω. Θέλω να είναι μεγάλη ώστε να βάζω και να βγάζω όλο το κλουβί. Γιατί μέσα στο dexion θα έχω ράφι με κλουβί

Δηλαδη γωρω στα 16-17 € το μετρο.
Ευχαριστω.
Νομίζω 5 ευρώ είχε το μέτρο.
 
Σωστα νομισα οτι εδωσες τρια κοματια αλλα ενοουσες τις διαστασεις:D.
Νομιζω οτι η λυση για την πορτα ειμαι στο ποστ Πορτάκι σε κουνελόσυρμα του φιλου. Την κανεις σε οτι μεγεθος θες. Δεν υπαρχει περιορισμος επισης και η πορτα του Paianas θα σε βολευαν. Το δυσκολο μαλων ειναι αν θες εξωτερικες ταιστρες.
 
Μέσα στο ράφι θα βάλω κλουβί. Και γύρω γύρω πλέγμα για προστασία από αρπακτικά. Γιαυτό θέλω να κάνω μια μεγάλη πόρτα ώστε να μπαίνει το κλουβί. Οπότε λέω να φτιάξω πλαίσιο από σίδερο με κολλημένο πλέγμα και να είναι για πόρτα.Απλά πως θα βάλω αυτό στο dexion με δυσκολεύει. Μεντεσές θα μπαίνει; Και αν ναι θα βιδώσει στο dexion?
 
Φτιάξε μπροστά ξύλινο τελάρο με σίτα. Προσάρμοσέ τη στο dexion με μεντεσέδες και βάλε μαγνήτη να κουμπώνει.
 
Αυτό το θέμα είχα καιι εγώ πως θα φτιαξω πορτα; Εγώ σκέφτομαι να φτιαξω ενα σαν αυτό στη φοτο να βάλω πέλματα και ροδακι και γύρο κουνελοσυτα. Αλλά το θέμα με την πόρτα είναι. Εγώ σκευτικα εναν άλλον τροπο. Να βάλω ροδακια 2 με φρένο και δυο σκέτα και η μια μεριά να μην έχει σιτα. Και να την γυρναω αυτή την μεριά στο τοίχο και να παταω τα φρένα απο τις ρόδες και όταν θελεισω να τα καθαρισω θα βγάζω τα φρένα και θα το γυρνά αλλά είναι καλυτερα με πορτα
 

Συνημμένα

  • images (16)-800x599.webp
    images (16)-800x599.webp
    16,7 KB · Προβολές: 74
Όχι Παναγιώτη.. Πολύ κακό για το τίποτα.. Στις συχνές αλλαγές νερού/φαγητού πρέπει να είσαι γρήγορος και όχι να κάνεις ολόκληρο σαματά.Αν νομίζεις οτι σου είναι εύκολο να βάλεις ροδάκια τότε θα βρείς έναν τρόπο να φτιάξεις και πόρτα.
 
Ναι γιαυτον το λογο θέλω να βάλω ροδακια για να μην τα ενοχλω στο καθάρισμα και στα λιπα. Εχετε να μου προτεινετε καμια ιδέα;
 
Δεν υπάρχει φθηνή λύση για αθόρυβη μετακίνηση αυτού του όγκου σε αυτή τη βάση. Την περιστροφική ή μεταφορική κίνηση εγώ την βαφτίζω ενόχληση. Το ξαναλέω αν βρείς τρόπο να βάλεις ροδάκια στα ντέξιον η πόρτα θα είναι παιχνιδάκι. Γρήγορη και απλή λύση είναι να κόψεις το πλέγμα στις εξωτερικές διαστάσεις αυτού που θέλεις να καλύψεις με πόρτα και απο την μιά πλευρά να το εφαρμόσεις με κρίκους κλειδιών και απο την άλλη να βάλεις συρμάτινους γάντζους για κλείδωμα.
 
Εγώ στο πίσω μέρος του Dexion δεν έχω βάλει σίτα. Μόνο τούλι που το έχω περάσει γύρω γύρω εκτός από την πρόσοψη για προστασία από τα κουνούπια. Μπροστά η πόρτα έχει και σίτα και τούλι. Ροδάκια τελικά δεν έβαλα.
 
Back
Top