Εξωτερική κλούβα απο ξύλο

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης PPIPIS
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Ευχαριστώ πολύ φίλε μου για τα καλα σου λόγια. Την κλούβα την τελίωσα. Διαμόρφωσα και τον χώρο εσωτερικά όχι ολοκληρωτικά αλλα για αρχή καλά είναι.Αφησα και τα πουλάκια ελεύθερα, πολύ το χάρηκαν. "Εχω και κάποια πευκάκια που μόλισ τα μεταφυτέψω θα δώσουν άλλο αέρα στο χώρο. Αυτό που μου επισήμανες για το πλαστικό το σύρμα σχετικά με την αντοχή του με προβλημάτισε αρκετά. Θα μείνω πάντως μέχρι το καλοκαίρι με το ήδη υπάρχον και μετά θα το αντικαταστήσω. Παιδιά σε λίγες μέρες θα ανεβάσω φώτος.
 
Eπιτέλους τελιώσα την κατασκευή και τα πουλάκια χαίρονται το νέο τους περιβάλλον.
 

Συνημμένα

  • DSC00876.webp
    DSC00876.webp
    16,7 KB · Προβολές: 186
  • DSC00877.webp
    DSC00877.webp
    26 KB · Προβολές: 227
  • DSC00878.webp
    DSC00878.webp
    21,1 KB · Προβολές: 161
  • DSC00879.webp
    DSC00879.webp
    27,6 KB · Προβολές: 163
  • DSC00880.webp
    DSC00880.webp
    20,7 KB · Προβολές: 157
  • DSC00881.webp
    DSC00881.webp
    25 KB · Προβολές: 190
  • DSC00882.webp
    DSC00882.webp
    24,6 KB · Προβολές: 165
  • DSC00883.webp
    DSC00883.webp
    24,4 KB · Προβολές: 158
  • DSC00884.webp
    DSC00884.webp
    22,1 KB · Προβολές: 182
  • DSC00885.webp
    DSC00885.webp
    27,4 KB · Προβολές: 163
  • DSC00887.webp
    DSC00887.webp
    24 KB · Προβολές: 154
  • DSC00891.webp
    DSC00891.webp
    15,2 KB · Προβολές: 175
  • DSC00892.webp
    DSC00892.webp
    20,9 KB · Προβολές: 173
  • DSC00893.webp
    DSC00893.webp
    22,8 KB · Προβολές: 179
Οπως θα βλέπεται η κλούβα είναι αρκετά μεγάλη. Μέσα σε αυτή έχω 6 καρδερίνες, πέντε αρσενικές και μία θηλυκιά,3 φανέτο, 1 θηλυκό και 2 αρσενικά, και ένα ζευγάρι σπίνους. Υπάρχει περίπτωση να ζευγαρώσουν κάποια απο τα πουλιά η απαιτείται ξεχωριστό κλουβί.
 
Θα ηταν καλύτερα ενα ξεχωριστο κλουβι. Εαν θελησει καποιο ζευγαρι να ζευγαρώσει θα πρεπει να εχει τον δικο του χώρο χωρις κανεις να τους ενοχλει π.χ να τους χαλάει την φωλια ή και να τους σπάσει τα αυγά. Με τοση φασαρία δυσκολα η θηλυκια θα κατσει στη φωλια. Πολυ όμορφο το κλουβί σου, συγχαρητηρια.
 
Ευχαριστώ ρε γιώργο μου έκανες την καρδιά περιβόλι. Λες να μην ζευγαρώσουν ετσι. Πιστευα οτι λόγο μεγέθους (κλούβας) θα μπορούσανε να αναπαραχθούν άνετα. Αρχικά έχω χωρίσει μια καρδερίνα με ένα καναρίνι θηλυκό. Αν "ολα πάνε καλά σειρά θα έχουν τα φανέτα.
 
Φιλε η γνωμη μου ειναι να τα αφησεις ετσι οπως ειναι μονο βαλε και αλλα θυληκα να ειναι ζευγαρια. Εγω περσυ πρωτη χρονια και βγηκαν μικρα στην κλουβα μου τα ζευγαρια ταιριαζαν μονα τους χωρις την βοηθεια μου σε τιποτα.Φετος και με λιγη βοηθεια απο εμενα σε θεματα διατροφης και βιταμινων πιστευω να πανε καλυτερα.
 
Φίλε PPIPIS καταρχήν ωραία κατασκευή. Η γνώμη μου είναι βγάλε από μεσα το ζευγάρι τους σπίνους. Οι σπίνοι κατά την αναπαραγωγική περίοδο γίνονται επιθετικοί. Υπερασπίζονται μα σθένος την περιοχή τους.Ισως σου δημιουργήσουν πρόβλημα.
 
Thanks guys για τα καλά λόγια. Η αλήθεια είναι ότι χρειάζομαι και άλλα θηλυκά. Να δώ που θα τα βρώ; Τους σπίνους και εγώ σκέφτομαι να τουσ βγάλω γιατί ήδη έχω παρατηρήσει εχθρική συμπεριφορά. Είχα ένα θηλυκό καναρίνι φετινό αλλα μου ψώφισε έτσι ξαφνικά εχθές. Το είχα σε ξεχωριστό κλουβί μέσα στο σπίτι. Πήγα σήμερα να αγοράσω ένα καινούριο απο ένα μαγαζί στην γειτονιά μου, αλλα ήταν όλα στα μαύρα τουσ τα χάλια. απεριποίητα και μαδημένα. Οσο για την διατροφή για τα πουλία που είναι μέσα στην κλούβα πραγματικά απο την μέρα που τα έβαλα μέσα έχουν γίνει διπλάσια σε μέγεθος."Εβαλα απο το βουνό θυμάρι και διάφορα άλλα φυτά κα ιδεν αφήσανε τίποτα όρθιο. Εχω βάλει και μια λεμονιά μέσα αλλα με βλέπω να την βγάζω γιατί έτσι οπως πάνε δεν τηα αφήσουν φύλλο για φύλλο. Για την τροφή που τους δίνω η αλήθεια είναι οτι δεν είναι ότι πιό κατάλληλο. Αλλα θα προσπαθήσω να την βελτιώσω και αυτή...


Μόλις πάρω και το θηλυκό καναρίνι θα κάνω την 1 μου απόπειρα για ζευγ'αρωμα με καρδερίνα. "Εχω μια φετινή γενημένη στο κλουβί χωρίς δακτυλίδι όμως, γιατι δεν έχω ιδέα πως γίνεται αυτό.
 
Back
Top