Επένδυση κλουβιών

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης George.72
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

George.72

PB New Member
Εγγραφή
2 Ιαν 2014
Μηνύματα
183
Πόλη
Αθήνα
Σας παρουσιάζω την επένδυση που πραγματοποιώ σε όλα μου τα κλουβιά….. Διότι τα πουλάκια μας οφείλουμε να τα προστατεύουμε από κάθε κίνδυνο που παραμονεύει….
Τα επενδύω με 6mm γαλβανιζέ τετράγωνο σύρμα δεμένο στις άκρες με tireup.

rsz_603052014516.webp
 
Μπρορεις να βαλεις περισσοτερες φωτο για να δουμε λεπτομεριες για να παρουμε και εμεις ιδεες;

Τις πορτες πως τις εκοψες; Τι εκανες με τα δοντακια του συρματος που μπορει να ειναι αιχμηρα; Πως εκανες αυτος στην πορτα για να επιστρεφει;

:)
 
Γεια σου Αριάδνη,
φωτό θα ανεβάσω κι άλλες σύντομα...

Τώρα, αφού πρώτα κύκλωσα όλο το κλουβί με τα σύρμα και ως οδηγό δύο σημεία από τα πλαϊνά, το έφερα ως το ύψος με τις ταΐστρες, μετά έκοψα ανάλογα…. Διευκρινίζω ότι στο πίσω μέρος δεν έβαλα διότι εφάπτεται στο τοίχο.
· Τις πόρτες έκοψα και αυτές περιμετρικά με το κοφτάκι και τις έδεσα στα τέσσερα σημεία,
· Τα δοντάκια που είναι αιχμηρά, τα κάνω λεία με λίμα ή σβουράκι,
· Στο σημείο επιστροφής (πόρτα) έκοψα εκεί που είναι το κάθετο σύρμα και η επαναφορά έρχεται μια χαρά.
 
Μαρεσε πολυ η πορτα σου.. Ο τροπος που ανοιγει και κλεινει.. Οπως και οι εισοδοι για τις ταιστρες. Αυριο αν δεν βρεχει θα το δοκιμασω.. Θελω να φτιαξω τις πορτε μου που ειναι λαθος αλλα ο καιρος δεν βοηθα.. Αλλα μαρεσε πολυ η ιδεα σου. Περιμενω κι αλλες φωτο
 
Αριάδνη, αν πάρεις tire up, ζήτα το ποιό μικρό (140 Χ 2,5) και φυσικά λευκό.
 
Tire up λέγεται... ή δέστρα... Τότε πως θα δέσεις τη πόρτα με το σύρμα... 😉
 
Νομισα πως ειναι ενα συνηθισμενο συρμα.. Θα περιμενω κι αλλες φωτο.
 
Αριάδνη, εγώ έκανα την επένδυση, αλλά για να το κάνω αυτό χρειάστηκα κάποια υλικά... και εργαλεία, τα υλικά είναι: σύρμα και δέστρες, οκ ;
ότι άλλο θες μου λές...
 
Αριαδνη το κλουβι ειναι η γνωστη κινεζικη 60αρα ζευγαρωστρα που χρησιμοποιουν σχεδον ολοι

[x]

ο Γιωργος εκανε μονο την επενδυση για την προστασια απο τα αρπακτικα..
 
Back
Top