Γενικά Barney (Yellow Crowned Amazon)

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Sissy
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Καλό μήνα!
Άτσα και grand βεράντα με ομπρελίνο και θέα τη θάλασσα, το δρακουλίνι....ποιος τη χάρη του

Έχουμε κι έναν φίλο στην βεράντα Γιάννη, @ianos μας προστατεύει από γεράκια καρακάξες και άλλα άγρια πουλιά!
20230430_194716 (1).jpg
Και όταν λέω φίλο εννοώ...πολύ καλό φίλο!!

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
@Sissy Σίσσυ μου είναι αποτελεσματικός κ για περιστέρια ο νέος φίλος του Barney; Γνωστός μου χρησιμοποιεί ομοίωμα κουκουβάγιας για τον λόγο αυτό κ όπως μουχει πει, έχει δει ότι κάνει δουλειά.
Υγ. Ο Barney είναι κ κοινωνικός κ ατρόμητος, να τα λέμε αυτά. 🥰
 
Σίσσυ μου είναι αποτελεσματικός κ για περιστέρια ο νέος φίλος του Barney;
Το εξοχικό βρίσκεται εκτός πόλεως και τα περιστέρια δεν τολμούν να εμφανιστούν στην περιοχή @MARY58 μου (διότι φαντάζονται το μέλλον τους με τόσα άγρια που κυκλοφορούν στην περιοχή).
Λογικά όμως θα πρέπει να κάνει δουλειά και με αυτά...
 
.....Κ φαίνεται καλό κ υπάκουο παιδάκι! Από φαγητό δεν πρέπει να είναι δύσκολος ο Barney.
Τα φαινόμενα απατούν Μαιρούλα!!😁

Δεν είναι δύσκολος στο φαγητό τρώει ένα ξηρό καρπό που ο ίδιος επιλέγει μετά το μπάνιο του (έχει μεγάλη πλάκα όταν χώνει το κεφάλι του στο πλαστικό βάζο και επιλέγει μεταξύ καρυδιών, αμυγδάλων, φουντουκιών με κέλυφος και αράπικων με κέλυφος).
Όλη μέρα τρώει τα πέλλετς του, το μεσημέρι του βάζω φρούτα και λαχανικά και το απόγευμα λίγα σπόρια, τα οποία ξεδιαλέγει και αναγκάζομαι να πετάω όλα σχεδόν όσα του βάζω. Εκτός κι αν τύχει να υπάρχει μέσα κάποιος κολοκυθόσπορος ή ηλιόσπορος (γι αυτούς τρελαίνεται).
 
Σήμερα ήθελε να του δώσω εγώ το "κλασσικό" αμυγδαλάκι, δεν έβαλε την κεφάλα μέσα!
20230702_124628_1.webp
Στη βεράντα ανεμίζουν σακούλες ως απωθητικό πουλιών.
Οι καρακάξες απομακρύνθηκαν αλλά οι δεκαοχτούρες...ξεπερνούν τα εμπόδια! Ευτυχώς δεν πλησιάζουν κοντά στο κλουβί.
Παρότι εδώ και ένα χρόνο δεν βάζω τροφή (όπως έκανα πάντα), έρχονται για νερό αφού από το αυτόματο πότισμα, σε πολλά σημεία της βεράντας δημιουργούνται για λίγη ώρα "ποταμάκια και λιμνούλες"
 
@Sissy
"_Κοπελιά, ένα νόστιμο μύγδαλο παρακαλώ". 🤣
Για τις δεκαοχτουρες θα κάνει δουλειά το φιλαράκι του Barney.
Έχεις σημείο να βάζεις νερό στις δεκαοχτουρες μακριά απο την βεράντα σου;
 
Κοπεεέλα, μπαμπάααα, μου τα λέει τραγουδιστά!
Έχω σκεφτεί πως πρέπει να πάρω άλλον ένα φίλο (εκτός του Σπετσιώτη) για την Αθήνα αλλά ψάχνω έναν άλλο τύπο κατασκευής...όταν το βρω θα σας το δείξω.
 
Έχεις σημείο να βάζεις νερό στις δεκαοχτουρες μακριά απο την βεράντα σου;
Οι δεκαοχτούρες ζουν στη στοά που δημιουργούν οι πολυκατοικίες (πάνω δηλ από τα πεζοδρόμια που περιτριγυρίζουν ένα οικοδομικό τετράγωνο). Σχεδόν πάντα υπάρχει νερό μεταξύ δρόμου και πεζοδρομίου από υδρορροές, τα 2-3 τυροπιτάδικα, ενός ανθοπωλείου κτλ.
Από συνήθεια, για "παρέα" και για το ύψος συνεχίζουν να έρχονται εδώ πάνω.
Το αυτόματο πότισμα απλώνεται σε μια βεράντα πρώτου ρετιρέ (40 μέτρων μάκρος), οπότε δεν κόβονται αυτές οι επισκέψεις!🙂
 
Άρα είναι θέμα παρέας! Μαγνήτης ο Barney! Δικαίως!

αλλά ψάχνω έναν άλλο τύπο κατασκευής...όταν το βρω θα σας το δείξω.
Ανυπομονώ πολυμήχανη Σίσσυ μου. Καλές κ άγιες οι δεκαοχτουρίτσες αλλά επίμονες κ πεισματάρες. Ακούνε κ το κελαιδισμα του Σοφοκλή κ έρχονται για τράκα.
 
Στο αυτοκίνητο περιμένοντας το φέρρυ η θερμοκρασία σήμερα έφτασε 48c κάτω από τον ήλιο.
Ανοιγοκλείνω τον κλιματισμό, χρησιμοποιώ κι ένα ανεμιστηράκι της Morris ρεύματος με usb και αυτοφορτιζόμενο (το έχω ερωτευθεί) και τα βγάζουμε πέρα!
Αφόρητη ζέστη!!
Καλές διακοπές σε όλους όπου κι αν πάτε (κι αν δεν πάτε μπορεί να περάσετε καλύτερα!)😉😁
20230706_134825_1.webp
 
@Sissy από την φωτογραφία ακόμα, φαίνεται ότι ο Barney την απολαμβάνει με δροσιά την διαδρομή. Εσύ κάπου στο βάθος, σε σκέφτομαι να αναστενάζεις από την ζέστη κ να σου δίνει ανάσα δροσιάς το ανεμιστηράκι. Καλές διακοπές να έχετε γλυκιά μου Σίσσυ με τον Barney κ τον Crow. 😍🍉🏖️ Ανυπομονώ για φωτογραφία με τα φιλαράκια προβατάκια στην παραλία.
 
..... Ανυπομονώ για φωτογραφία με τα φιλαράκια προβατάκια στην παραλία.
Τώρα με τόσο κόσμο Μαιρούλα μου, δεν κατεβαίνουν τα προβατάκια, ούτε και οι πέρδικες...τον χειμώνα πάλι!!😉👍
 
48!!! Που ζειτε καλε στο Καταρ? 😀 Ευτυχώς δεν ξαναντιμετωπίσαμε τέτοια φαινόμενα εμείς εδώ.

Καλές διακοπές! Η αδερφή του κάνει διακοπές στον κήπο της στο Βανκούβερ και μπουκώνει το στόμα της με μπέρι (θα ανεβάσω βίντεο σύντομα).
 
Back
Top