Γενικά Barney (Yellow Crowned Amazon)

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Sissy
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Σε δυο ώρες έγινε ροκανίδι το νέο του παιχνίδι.
Έκανε και τις ασκήσεις του....Καταδρομέας ειδικών δυνάμεων Μπάρνυ!!

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Έχω σκεφτεί πως πρέπει να πάρω άλλον ένα φίλο (εκτός του Σπετσιώτη) για την Αθήνα αλλά ψάχνω έναν άλλο τύπο κατασκευής...όταν το βρω θα σας το δείξω.
Ανυπομονώ πολυμήχανη Σίσσυ μου. Καλές κ άγιες οι δεκαοχτουρίτσες αλλά επίμονες κ πεισματάρες. Ακούνε κ το κελαιδισμα του Σοφοκλή κ έρχονται για τράκα.

Οι σωματοφύλακες του Barney!
O Κοράκις στο εξοχικό! Ήρθε και ο *Αετόπουλος για την Αθήνα!
Είναι όπως *τον ήθελα, εκτός των ασταμάτητων διαπεραστικών+ευκνευριστικών κραυγών του!😱
Θα του κάνω όμως εγώ μια 😇επεμβασούλα στις....φωνητικές του χορδές και όλα θα διορθωθούν!!😉😁
😛Τρέμετε κτηνίατροι-πτηνίατροι, παίρνω ειδίκευση ΩΡΛ 🤣🤣🤣

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
20230809_1114.jpg 2020809_2006.jpg

Ένα από τα ⭐γατάκια της νέας γενιάς που φιλοξενώ στον κήπο! Θαυμάστε κοιλίτσα!!!
20230809_130121.jpg
 
@Sissy φοβερός ο νέος φίλος! Σίγουρα θα κάνει δουλειά. Καλά με το κόκκινο μάτι, σκέφτηκα ότι είναι από τον Κρύπτον! 😆 Σίσσυ, από πού τον πήρες τον τύπο; Κ ενώ μου αρέσει πολύ που πεταριζει τα φτερά του, ο θόρυβος από τα φτερά με προβληματίζει. Είναι πραγματικός ή background ηχογραφημένος ήχος που ακούγεται μαζί με την κραυγή του; Αν είναι πραγματικός σκέφτομαι μην τρομάζει κ τον Σοφοκλή. Καταλαβαίνεις, μωρό είναι 🤭😁
 
....Σίσσυ, από πού τον πήρες τον τύπο; Κ ενώ μου αρέσει πολύ που πεταριζει τα φτερά του, ο θόρυβος από τα φτερά με προβληματίζει. Είναι πραγματικός ή background ηχογραφημένος ήχος που ακούγεται μαζί με την κραυγή του; Αν είναι πραγματικός σκέφτομαι μην τρομάζει κ τον Σοφοκλή. Καταλαβαίνεις, μωρό είναι 🤭😁
Τον πήρα από το Aliexpress
Είναι πραγματικός και κακά τα ψέματα είναι φασαριόζος...


Screenshot_20230811_141416_Gallery.webp
 
Ο Μπάρνυ περνά την ώρα του πάνω στο κλουβί μεταφοράς, κάνοντας εγώ μια πιο ιδιαίτερη καθαριότητα στην κλούβα του.
Κάποια στιγμή σκέφτηκα να του γνωρίσω τον αετόπουλο.
"Χαρά" που έκανε ο δρακουλάκης!!!

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
@Sissy δεν νομίζω ότι είναι απλά "χαρά".. αυτός έχει ξετρελαθει!!🤣
Να πω την αλήθεια δεν το περίμενα, εγώ νόμιζα ότι θα τρόμαζε..
Προετοιμασία επίθεσης κάνει.
Αν ξανασυναντηθούν σίγουρα θα τον....ξεπουπουλιάσει!!
Κάτι τέτοιες συναντήσεις αν δει ο μπαμπάς του( @Φοίβος ) θα'χει να λέει ......
 
Νέο παιχνίδι στη κλούβα!!
.....η κατάσταση γίνεται άκρως επικίνδυνη όταν βρίσκομαι κοντά, ιδιαίτερα στις ελάχιστα μη προστατευμένες περιοχές της κλούβας με μικρά διάκενα.
σημ
Όλα τα κλουβιά των πάροτλετ (Μάριου-Κάρλο-Λήδας-Πέπερ) διαλύθηκαν και η κλούβα καλύφθηκε σχεδόν ολόκληρη ( ειδικά στην οροφή με κάποια απόσταση (ύψος) από βασικά κάγκελα.
Αυτή η επιπλέον κατασκευή (καρναβαλίστικη μεν) μ΄έσωσε (δε) κατά τα περάσματα μου κοντά στο κλουβί,
τον αποτρέπει να φτάσει το ηλεκτρικό καλώδιο του αυτόματου φωτισμού που του έβαλα (απογευματινή ρύθμιση αλλά και φωτάκι νυκτός ελαφρώς σκεπασμένο για την ελάττωση του φωτός), κάποια κομμάτια πλαστικό τραπεζομάντηλο (προστασία από την ακαταστασία και τις βρομιές που δημιουργεί εντός και εκτός κλουβιού), προστατεύει από τα νύχια και το ράμφος του το κάλλυμα νυκτός και πολλά άλλα που σκαρφίζεται σε δευτερόλεπτα.
Παλιό παιχνίδι;
Το χέρι μου κινδυνεύει όταν μπει στη κλούβα.
Όπως αντιλαμβάνεστε από χέρι (=ράμφος) το χέρι μου χαμένο😞
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.

Εγώ όμως γνωρίζοντας πως πρόκειται για 😁διχασμένη προσωπικότητα,
ψάχνω "στιγμές" και συνεχίζω τις προσπάθειες προσέγγισης!

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Τελευταία επεξεργασία:
@Sissy , αυτόν τον αετό...τελικά τον βάζεις σε κάποιο σημείο στο οποίο δεν έχει οπτική ο Μπάρνει; Και τον βάζεις να κάνει ήχο; Γιατί από ό,τι φαντάζομαι, το πουλί θα βρίσκεται διαρκώς σε επιφυλακή...
Επίσης, κάνει δουλειά σε σχέση με τις δεκαοχτούρες;
 
Γιάννη μου @ianos ,
α) Στον αετό δεν έκανα την επέμβαση (ώστε να σταματήσει τις κραυγές, διότι με αυτή τη κατάσταση θα τρελαθεί ο Μπάρνυ)
2) Δεν έχω επιστρέψει ακόμα στο σπίτι (της Αθήνας), ώστε να διαπιστώσω αν οι δεκαοχτούρες φοβούνται τον αετό (βρίσκομαι στις Σπέτσες).
 
Σίσσυ, όταν τον δοκιμάσεις πες μας (με φωνές ή χωρίς) γιατί αυτήν την περίοδο έχουμε γονατίσει με τις φωλιές των περιστεριών στα μπαλκόνια μας και ελπίζω ότι βρήκες τη λύση.
 
Κάπως πιο ήρεμος δείχνει τελευταία....
μέχρι να μου ξανά κόψει καμιά.
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
@Sissy νομίζω πως η υπομονή,η επιμονή(οι περισσότεροι θα τα παρατούσαν)και η αγάπη που του έχεις δείξει τόσο καιρό έπιασαν τόπο. Εύχομαι από εδώ και πέρα να μην ξανακάνει σκανδαλιές 😁
Πανέμορφος όπως πάντα Barney 🧿🥰
 
@Sissy αχ! αυτό το υπέροχο πλασματάκι! 😍Λύγισε από την φροντίδα κ την αγάπη σου. Τον χαϊδεύεις με γυμνό χέρι! Σου δίνει ποδαράκι! Σύντομα θα χουζουρεύει στον ώμο σου. Κ όλα αυτά χωρίς πανοπλία! Μπράβο σας Σίσσυ μου. 👍👏😍💪 Μπράβο σας! Σας καμαρώνουμε. 😍
 
Back
Top