Γενικά Επίθεση από δεκαοχτούρα σε δυό απο τα καλύτερά μας πουλακια

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης kbibikos
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

kbibikos

PB Member
Εγγραφή
2 Ιαν 2008
Μηνύματα
127
Πόλη
Αιγάλεω
Καλη χρονια σε ολους. Δυστηχως για τα δυο καλυτερα μας πουλακια δεν μπηκε καλα ο νεος χρονος. Σημερα το μεσημερι εγινε για πρωτη φορα επιθεση και μια δεκαοχτουρα μας εφαγε ενα καναρινι και ενα καρδερινοκαναρο τα δυο καλυτερα μας πουλια. Δεν μπορειτε να φανταστειτε ποσο μεγαλη ειναι η στεναχωρια ολων μας. ☹😕
 
Πρώτη φορά ακούω να επιτίθεται δεκαοχτούρα σε άλλα πουλιά... Μήπως δεν ήταν δεκαοχτούρα και ήταν κάτι άλλο; Συγνώμη αλλά μου φαίνεται απίστευτο... Πάντα στη βεράντα μου έχω φαι και νερό και κάθε μέρα έρχονται γύρω στις 20 δεκαοχτούρες τρώνε και κάθονται είναι φανταστικές και πολύ γλυκά πουλιά.
 
δυστυχώς. Δεκαοχτούρα ήταν και το ****το ειναι οτι την ειδα και δεν την κυνηγησα. κι αλλες φορες εχω ακουσει αλλους φιλους για επιθεση απο αυτα τα πουλια.
 
Πραγματικά το ακουσαμε κι αυτό! Πρώτη φορά το ακούω κι εγώ! Απο οτι ξέρω κι έχω δεί η τροφή που πέφτει απο τα κλουβιά τις νοιάζει και όχι τα ίδια τα πουλια... Τώρα μάθαμε και κάτι καινούργιο...
 
Μιλας για αυτο εδω το πουλι;; Οταν λες εφαγε, εννοεις τα βρηκες με αιματα μισοφαγωμενα ή τα βρηκες νεκρα χωρις πληγες μεσα στο κλουβι;
 

Συνημμένα

  • ecdove.webp
    ecdove.webp
    8,9 KB · Προβολές: 550
δεν υπάρχει περίπτωση να είναι κατι άλλο γιατί εδώ που μένω δεν υπάρχουν άλλα πουλιά ή ζώα. ΜΟΝΟ δεκαοχτούρες. Προσοχή σε όλους.
 
απο το καρδερινοκαναρο έλειπε το κεφαλι και τι καναρίνι το είχε σκοτώσει. Δεν το εφαγε γιατι το κλουβι ηταν πιο βαθυ και δεν το εφτανε, μονο αιματα ειχε στον πατο. Το πληγωσε στην κοιλιά.
 
δεν υπάρχει περίπτωση να είναι κατι άλλο γιατί εδώ που μένω δεν υπάρχουν άλλα πουλιά ή ζώα. ΜΟΝΟ δεκαοχτούρες. Προσοχή σε όλους.
Ειναι ακριβως το ιδιο πουλι με την φωτογραφία. Φαινονται ΑΘΩΑ αλλά ΔΕΝ είναι.
 
Συγνώμη αλλά μου φαίνεται απίστευτο... Χωρίς παρεξήγηση και πάντα με φιλική διάθεση.. Μήπως κάνεις λάθος και ήταν κάποιο αρπακτικό ή τρωκτικό; Χρόνια, οπως είπα, ερχονται τέτοια πουλιά και ταιζω. Τα ξέρω πολύ καλά...
 
Συγνώμη αλλά μου φαίνεται απίστευτο... Χωρίς παρεξήγηση και πάντα με φιλική διάθεση.. Μήπως κάνεις λάθος και ήταν κάποιο αρπακτικό ή τρωκτικό; Χρόνια, οπως είπα, ερχονται τέτοια πουλιά και ταιζω. Τα ξέρω πολύ καλά...
Δεν σου εχει τυχει για αυτο και δυσκολευεσαι να το πιστέψεις. Αλλα στην περιοχη του Αιγαλεω και στον τεταρτο όροφο δεν υπάρχουν ΟΥΤΕ αρπαχτικα ΟΥΤΕ τρωκτικά.
 
φιλε μου οι δεκαοχτουρες δεν ειναι αρπαχτικα και απο το σχημα του ραμφους τους μπορεις να το καταλαβεις. Αν και μοιαζουν με περιστερια ειναι συγγενεις με τα τρυγονια. Μαλλον καποια καρακαξα ή περαστικο γερακι την εκανε την δουλεια. Ειδικα στα "κεφαλια" αδυναμια εχουν οι καρακαξες. Παντως ακινδυνες δεν ειναι. Μεταφερουν δυστυχως αν και συμπαθητικες αρκετες νοσσους των πτηνων. Παντως δεκαοχτουρες φονιαδες δεν ξερω:). Ανθρωπους αυτου του ειδους δυστυχως συναντας συχνα...☹
 
Παιδια συγνωμη για τον εκνευρισμό μου αλλά είναι πολύ δύσκολο να χάνεις τα πουλιά σου. Ευχομαι να μην τυχη σε κανεναν σας. Μιλαγα με ενα φίλο και μου είπε ότι εχουν κανει την εκφάνισή τους κατι πουλια σαν το γεράκι που λέγονται Σαίτες. Δεν τα ξέρω τα πουλιά αυτά για να ανεβάσω φωτό. Θα ψάξω όμως. ☹
 
Aπο τις δεκοχτούρες Κώστα δεν έχεις φόβο. Σίγουρα η εντύπωση
αυτή που σου δημιουργήθηκε ήταν της σύγχυσης της πρώτης στιγμής
και δεν είναι σωστή.
-Αφού έχεις τα πουλάκια στην κατασκευή με το πλέξιγλάς
μια κάλυψη απο την εμπρός πλευρά, με κάτι σαν σίτα ή κάποιο άλλο υλικό(εσύ θα ξέρεις καλύτερα),θα σε εξασφαλίσει απο τέτοιες επιθέσεις.
 
Μακη δυστυχώς ΔΕΝ τα είχα αυτά στην κλούβα από πλεξιγκλάς. Αμα τα είχα δεν θα συνέβαινε γιατί είναι ποιό καλά προστατευμένα. Νομίζω. Πρός γνώση και συμμόρφωση. Μετά από πολύ ψάξιμο κακός κατηγόρησα τις δεκαοχτούρες. Μάλλον κιρκινέζη. Συγνώμη από τους φίλους της δεκαοχτούρας αν την κατηγόρησα, αλλά τα πήρα στο (κρανίο) όταν την είδα πάνω στα κάγκελα. Βιαστηκό συμπέρασμα. ☹
 
Παιδια και εγω ειμαι παθων απο τις δεκοχτουρες. Πριν 4 χρονια που ειχα μονο καναρια και αγριοπουλα [ καρδερινες, φλωρια, σκαρθια κλπ.] σε μεγαλη κλουβα στην βεραντα, ερχοντουσαν πολλες δεκοχτουρες και ετρωγαν απο τους σπορους που επεφταν εξω, και απο την ξηρα τροφη των σκυλων μου. Ξαφνικα ηταν ανοιξη θυμαμαι, που αρχισαν ενα- ενα να πεθαινουν τα πουλια μου. Εστειλα ενα νεκρο στον Δημοκρητο για νεκροψια και μου ειπαν οτι ειχε σαλμονελωση. Μου ειπαν οτι οι δεκοχτουρες μεταφερουν πολλες ασθενειες και οτι παρα τις πολλες απολημανσεις και τα φαρμακα που τους εδεινα, οτι θα πεθαιναν ολα τα πουλια μου. Ετσι πραγματι και εγινε. Εχασα ΟΛΑ τα πουλια που ειχα, γυρω στα 45 πουλια. Απο τοτε μολις δω δεκοχτουρα στην βεραντα μου αμεσως την διωχνω, γιατι φοβαμαι την ανοιξη και το καλοκαιρι που εχω εξω την Σεβαχ, το καναρι και το καρδερινοκαναρο μηπως τα κολλησουν καμια αρωστια.
 
καρακαξα στην εκανε τη ζημια. Εμενα μου εχει σκοτωση δυο καρδερινοκαναρα σε μπαλκονι με τεντα.
 
Φίλε μου κάνεις λάθος. Είναι σαν τα περιστέρια. Και στο ίδιο κλουβί να τα βάλεις δεν έχεις φόβο. Καρακάξα 100%
 
Μακη δυστυχώς ΔΕΝ τα είχα αυτά στην κλούβα από πλεξιγκλάς. Αμα τα είχα δεν θα συνέβαινε γιατί είναι ποιό καλά προστατευμένα. Νομίζω. Πρός γνώση και συμμόρφωση. Μετά από πολύ ψάξιμο κακός κατηγόρησα τις δεκαοχτούρες. Μάλλον κιρκινέζη. Συγνώμη από τους φίλους της δεκαοχτούρας αν την κατηγόρησα, αλλά τα πήρα στο (κρανίο) όταν την είδα πάνω στα κάγκελα. Βιαστηκό συμπέρασμα. ☹

κωστα ελπιζω να "συμπεραινεις" οτι ηταν κερκινεζι και οχι να το κατηγορεις 🙂. Αυτο απλα εκανε οτι του λεει το ενστικτο που του εδωσε ο Θεος, η φυση (οτι θελεις παιρνεις). Απλα αυτο ειναι οδυνηρο για μας που χανουμε τα πουλακια μας και αδικο για κεινα που δεν μπορουν λογω αιχμαλωσιας να αντιδρασουν. Μεχρι τωρα δεν ηξερες, δεν εφταιγες. Απο τωρα και μετα παρε τις προφυλαξεις σου 😉
 
Back
Top