Γενικά Επίθεση από δεκαοχτούρα σε δυό απο τα καλύτερά μας πουλακια

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης kbibikos
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
κριμα τα πουλακια. Μην κατηγορεις τις δεκαοχτουρες ειναι μονο φυτοφαγες και δεν προσπαθουν ποτε να πειραξουν αλλα πουλια. Μαλον καποιο ειδος μικροσωμου γερακιου η καποιο μελος της οικογενειας των κορακοειδων ευθυνεται για την ζημια. Βαλε καλυτερη προστασια να μη χωρανε τα ραμφη τους. Πολλα αρπακτικα πτηνα υπαρχουν και στη περιοχη που μενω πριν λιγο καιρο ενα σαινι (μαλον νεαρο και αμαθο) εκανε βουτια προς τις παπιες (με εμενα παρων) το ειδα να χτυπαει στη σιτα στο ταβανι του κλουβιου και να κανει γκελ, δεν ειχε καταλαβει οτι υπαρχει σιτα. Ειπα τι γινεται βρεχει πουλια; Οι παπιες μολις βλεπουν αρπακτικο πτηνο κοντα μπαινουν ολες στο νερο (τα γερακια δεν κανουν βουτια σε νερο γιατι θα πνιγουν) τη στιγμη της επιθεσης ολες βουτηξαν υποβρυχιως να σωθουν
 
Το συμβαν πηρε μεγάλη έκταση και μάλλον σε λάθος Post. Εγω πάντως διατηρώ τις επιφυλάξεις μου για τις δεκαοχτούρες. Μπορεί νά μην ήταν αλλά τη ζημιά τους στα οικόσιτα πτηνά την κάνουν. Και μεγάλη μάλιστα.
 
Παιδια εγω χτες στο δρομο ειδα μια καρακαξα να τρωει μια ψοφια γατα...😱Εμεινα καγκελο!
 
Κριμα για τις απωλειες σας, αλλα μην τα ριχνετε στις δεκαοχτουρες. Ειναι σποροφαγα πουλια...
Και απο πειρας τα τελευταια 10 περιπου χρονια εχω μονιμο ζευγαρι στο μπαλκονι, συχνα καθοντε διπλα στα κλουβια (και οχι εως τωρα δεν εχουν μεταδωσει κατι)με τα υπολοιπα πουλια και περιμενουν υπομονετικα καποιο σπορο. Καθε φορα τους δινω οτι μαζευω απο τις ταιστρες ή οτι εχει πεσει στο πατο των κλουβιων εχω παρατηρησει οτι επιλεγουν μονο τα σπορια οτι αλλο υπαρχει μεσα στα μειγματα δεν το αγγιζουν.. Και αναφερομαι σε σκουλικακια, εντομα κτλ.
Μεγαλυτερη προσοχη λοιπον... Και μετρα προφυλαξης.
 
χρονια πολλα σε ολους.φιλε κωστα διαβασα το προβλημα σου και μπορω να σου πω πως σε καταλαβαινω απολητα ειχα περισυ τετοια εποχη ενα παρομοιο συμβαν με απολοια την μια και μοναδικη μου καρδερινα απο την οποια ειχα βγαλει οκτω καρδεροκαναρα πηγα να τρελαθω. Την επομενη ημερα ετυχε να βγω στο μπαλκονι να δω τα οιπολοιπα πουλια μου και βλεπω ενα αρπακτικο-γερακι να ειναι ετιμο να επιτεθει το οποιο και κανονισα με τον τροπο μου. Θα υμφωνησω με την πλοιοψηφια και θα πω πως μου φαινεται εντελως απιθανο να σου εκανε την ζημια η δεκαοχτουρα. Για να σου φυγει η απορια θα σου προτεινα να ριξεις αρκετο καναβουρι κατω ετσι θα μαζευτουν οι δεκαοχτουρες και θα δεις την εξελιξη απο πρωτο χερι. Εγω φιλε μου εφτιαξα μια χειροποιητη κλουβα 1,80*1,80*50 εβαλα τα κλουβια μου ολλα μεσα και υσηχασα. Το οποιο και σου το προτεινω.
 
Φίλε georgecivic καλησπέρα! Όταν λές κανόνησα με τον τρόπο μου τι εννοείς; Το τρόμαξες και δεν ξαναήρθε η έγινε κάτι χειρότερο; Μη ξεχνάμε ότι το γεράκι είνια αρπακτικό πουλί και απλά κανει τη δουλειά του...
 
συμφωνω με τον αλεξανδρο. το οτι αρπακτικα κανουν ζημιες σε πουλια οπως καναρινια ειναι αποκλειστικη ευθυνη του ιδιοκτητη των πουλιων. Δεν σημενει οτι τα γερακια ειναι κακα σημαινει οτι αυτος που εχει πτηνα εχει την ευθυνη να τα πρστατευει. τα γερακια ειναι πανεμορφα πλασματα περηφανα και με απιστευτες ικανοτητες. το οτι ασχολουμαστε με τα δικα μας "ημερα σπιτικα" πτηνα θα πρεπει να μας κανει ακομη πιο ευαισθητους απο τους αλους οσον αφορα τα αγρια ελευθερα πτηνα οχι το αντιθετο. Ποτε δεν πρεπει να ενοχλουμε τετοια πλασματα. η ζωη ενος γερακιου αξιζει για τη φυση οσο η ζωες απειρων οικοσιτων πτηνων. τ πουλια στα κλουβια δεν κανουν τιποτα αλλο απο το να αντικαταστουν τη πραγματικη αγρια φυση που χανεται. Ειναι κατα καπιο τροπο ενα ασυμαντο υποκαταστατο της πραγματικης φυσης. σαν πραγματικοι ζωοφιλοι και ειδικοτερα πουλοφιλοι θα επρεπε να θαυμαζουμε πρωτα τα αγρια πτηνα γυρω μας και μετα τα "κοτετσισια" δικ μας.
 
ο "τροπος" ενος γερακιου ειναι να σκοτωνει για να τραφει και πιο σπανια να σκοτωνει ενω μαχεται να διεκδικισει το χωρο οπου εχει δικαιωμα να τρεφεται.σε καθε περιπτωση δηλαδη σκοτωνει για λογους επιβιωσης και τροφης. Ο ανθρωπος σκοτωνει για διαφορους λογους: τροφη, επιβιωση, μισος, ηλιοθιοτητα...

περιμενω τον φιλο να μας πει τον "τροπο" του και αναλογα θα εκφραστω με τον δικο μου "τροπο"


* παλιοτερη επιθεση δεκαοχτουρας PetBirds Forum :D

** αντιμετωποι με την απειλη γερακιου σε καναρινια


2034ynhg.jpg
 
Μην μπερδευετε τα θεματα και δημιουργητε εντασεις.. Πατε να ανοιξετε ενα μετωπο που ειναι hot σε ενα θεματακι απλο.
Μη πιανεστε απο λεξεις και εκφρασεις...'' κανονισα με τον τροπο μου'' ειπε ο ανθρωπος, αμεσως να κοτσαρουμε φωτογραφιες αιμοβορων κυνηγων... Και συμπερασματα του..$^$^%&!
Αν ο φιλος το ''κανονισε'' με τροπο Νονου... Μπαμ και τεζα πειτε του οτι ειναι λαθος για χιλιους λογους και απαριθμηστε τους.. Αλλα μην ανακατευετε(Δημητρη) εμμεσως πλην σαφως του κυνηγους.
 
σοφια η φωτο δειχνει κυνηγους (αραγε ολοι μαζι σε τι να κανουν καρτερι και μαλιστα με βλεμμα στον αερα; θα ψαξω το λινκ να δω τι λεει:) αλλα διπλα στη φωτο εχω τη φατσουλα που ξεκαρδιζεται αρα (το διευκρινιζω) αστειευομαι ως προς τους κυνηγους της φωτο. Δεν τους ξερω, δεν τους κρινω. Διαφωνω με το κυνηγι αλλα το σεβομαι οταν ειναι νομιμο αφου σεβομαι τους νομους του κρατους.

οταν ομως εχουμε να κανουμε με πιθανη φονευση γερακιου με οποιοδηποτε τροπο (εγω σε αντιστοιχη περιπτωση εκανα μουσκεμα γατα που ηταν κρεμασμενη ηδη στα καγκελα της κλουβας μου τις προαλλες και πονεσε, ειλικρινα, η ψυχη μου για οτι εκανα βλεποντας την μετα)τοτε εχουμε να κανουμε με παρανομια και δειλια. Δεν εχει σχεση με τον νομιμο κυνηγο. Αν δεν συνεβη κατι τετοιο θα βγω και θα ζητησω συγνωμη και για την υποθεση ακομη που κανω.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
Καλημερα καταρχην να ευχαριστω την sophia pj για την υποστειριξη της κκαι την κατανοηση της. Ειμαι καινουριο μελος και συμπεραινω πως ευτηχως που υπαρχουν παιδιαμε αλλο επιπεδο που βλεπουν τα πραγματα με διαφορετικη ματια πιο ανοιχτα και μπορουμε να ανταλαξουμε αποψεις επανω στην μεγαλη μας αγαπη που ειναι τα πουλια.Αλλα με στεναχωρει το γεγονος οτι υπαρχουν και καποιοι αλλοι που δεν μπορω να καταλαβω για ποιον λογο αντιδρουν ετσι και δημιουργουν καποιες αναταραξεις -εντασεις απο την στιγμη που εγω δεν διευκρινησα τον τροπο (πως κανονισα το γερακι) που πιστευω δεν ειμαι και υποχρεωμενος να απαντησω δεν θα ασχοληθω αλλο με το θεμα αυτο γιατι δεν ειναι στον χαρακτηρα μου και γιατι δεν εχω συνηθησει να εχω τετοιο διαλογο με τετοια ατομα. Στοχος μου που εκανα την εγγραφη ηταν οι ανταλαγες αποψεων και εμπειριων επανω στα πουλια και αυτος θα παραμεινει.
 
δυστυχως φιλε georgecivic otan αναφερεις οτι κανονισες ενα γερακι με τον τροπο σου σε ενα σαιτ πουλοφιλων καλα θα κανεις να αναφερεις και τον ιδιεταιρο τροπο του κανονισματος επιδη εδω υπαρχου και οι αλοι τυποι ανθρωπου (αυτοι με τους οποιους δεν εχεις διαλογο) οι οποιοι τυχαινει να εχουν ιδιεταιρες ευαισθησιες σε τετοια θεματα και δεν εχουν συνηθισει να εχουν διαλογο με τους τυπους που κανονιζουν τετοια θεματα με τον δικο τους ιδιεταιρο τροπο
 
Αν θυμαμαι καλα στο θεμα Ιπτάμενοι κινδυνοι ειχε αναφερθει ξανα επιθεση με τραγικο τελος για το καναρινι απο δεκαωχτουρα! Κι εμενα δε μου εχουν δημιουργησει ποτε προβλημα αλλα για να το λεν οι ανθρωποι...🙄
 
χτες το απογευμα στο πανω ( πρωτο κλουβι) βρηκα μόνο πουπουλα κ το κεφαλακι απο μια καναρα; τι μπορει να επιτεθηκε; δεκαοχτούρα; και θα ξαναερθει να επιτεθει κ στα αλλα;
 
Το έχω ξαναπεί και θα το ξαναπώ. Οι δεκαοχτούρες δεν είναι αρπακτικά πουλιά. Χρόνια ασχολούμαι μαζί τους. Ερχοναι καθημερινά στην βεράντα μου και τις ταιζω... Μήπως ήταν κάποιο αρπακτικό πουλί...
 
Κουκουβάγια, σαΐνη, γεράκι, καρακάξα ή κιρκινέζι μπορούν να επιτεθούν στα πουλιά. Λόγω ώρας θα μαντέψω κουκουβάγια γιατί βγαίνουν πολλές φορές από το απόγευμα. Οι δεκαοκτούρες και τα περιστέρια τρώνε σπόρια και όχι πουλιά. Συνήθως όταν ένα αρπαχτικό βρίσκει θήραμα σε ένα μέρος ξαναγυρνάει, οπότε προσοχή.
 
Λοιπόν, παιδιά έλεος... Η δεκαοχτούρα δεν είναι κότα για να τρώει τα πάντα, είναι "ξαδέρφη" του περιστεριού και τρώει μόνο σπόρους αντε το πολυ - πολυ και κανα χορταράκι στην χειρότερη.

- Για τους φίλους που πιστεύουν ότι τα πουλιά τους κινδυνεύουν από επίθεση δεκαοχτούρας θα τους πω ότι απλά δεν είναι ενήμεροι για το ότι ακόμη και στην Αθήνα υπάρχουν πολλά σαΐνια, κιρκινεζια και μεγαλύτερα γεράκια καθώς και κουκουβάγιες ειδικα σε δήμους που βρίσκονται κοντά σε βουνό. Εγώ μένω 2 χιλιομετρα από το βουνό της πετρουπολης και εχω χασει πολλες φορές περιστερια απο γεράκια μπροστα στα μάτια μου. 'Οσο για τα καναρίνια η κοκουβάγιες και τα κιρκινέζια ευθύνονται, το κιρκινέζι είναι μικρό στο μέγεθος ενώς μεγάλου περιστεριού και επιτίθεται σε μικρά πουλιά ακόμη και σε πουλιά που είναι σε κλουβιά, το ίδιο και η κουκουβάγια (κάτι αντίστοιχο συνέβει και στον φίλο μας kbibikos που φαίνεται να είναι στο Αιγάλεω).
 
καλησπερα σε ολους εχω χασει κ εγω 3πουλακια εδω κ 4 χρονια που ασχολουμε με τα πουλια κ απο γειτονες εμαθα οτι ηταν καρακαξες οι οποιες ειναι πολυ πονηρα πουλια ερχοντουσαν συνεχεια μεχρι που μου τα σκοτωσαν ολα, κ για αυτο απο τοτε δεν ξαναεβγαλα πουλια στο μπαλκονι! Δυστιχως την εβδομαδα που μας περασε ειδα με τα ματια μου μια δεκαοχτουρα που ειχε πιασει 1 σπουργιτακι κ το τιναζε γυρω γυρω με το στομα της προσπαθωντας να το σκοτωσει κ εγω δεν πιστευα αυτο που εβλεπα με τα ματια μου γιατι ερχονταιχρονια στο μπαλκονι μου κ οπως ειπε κ η μαιρουλα της ταιζα κ εγω(τωρα πλεον τις φοβαμαι λιγο).
 
Στη βεραντα που εχω τα πουλια ερχονται δεκαοχτουρες και για να μην πηγαινουν στα κλουβια, τους εβαζα σε ενα πηλινο τροφη για περιστερια! Την τρωγανε με πολυ ευχαριστηση οπως τρωνε και την ξηρα τροφη που βαζω στις αδεσποτες γατες!Για την ακριβεια η ξηρα τροφη ειναι με γευση βοδινο! Οπως επισης εχω δει στο παρκο της γειτονιας δεκαοχτουρες να τρωνε σαντουιτς πεταμενο και να τρωνε πρωτα το μπιφτεκι κα μετα τα υπολοιπα...
Εχω ενα ερωτημα:Πως μπορει ενα οποιοδηποτε πουλι να σκοτωσει ενα καναρινι; Οταν προσπαθει να το τσιμπησει, το πουλακι που ειναι μεσα δεν πεταει απο δω κι απο κει; Μηπως αν τα εχουμε σε μικρα κλουβια τοτε ειναι που δεν μπορουν να προστατευτουν;
Ρωταω γιατι δεν μου εχει τυχει ποτε μια επιθεση..
 
φαμπιο καλησπερα ευχομε να μην σου τυχει ποτε κατι τετοιο στην περιπτωση που μου σκοτωσαν το 1απο τα καναρινακια μου απο μαρτηρια γειτονησσας που ηταν στο μπαλκονι ειχαν ερθει 2 καρακαξες η μια ηταν πανω στο κλουβι κ η αλλη απο μπροστα βαζουν τα ποδια τους μεσα στο κλουβι και τα γραπωνπουν με τανυχια τους συνηθος 1α τα αποκεφαλιζουν το δικο μου το κλουβι δεν ηταν τεραστιο αλλα ηταν 1 κανονικο κλουβι. Δεν εχει σχεση αυτα τα κακομοιρα(τα καναρινακια)απο το φοβο τους αρχιζουν κ χτηπουν πανω στα καγκελα
 
Back
Top