Γενικά Επίθεση από δεκαοχτούρα σε δυό απο τα καλύτερά μας πουλακια

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης kbibikos
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
μόνο δεκαοχτούρα δεν ήταν... Δες και εδώ 2 ανατριχιστικές φωτογραφίες που είχα ανεβάσει https://community.petbirds.gr/threads/Καρδερίνα-χ-δεκαοχτούρα.10312/
:D
συγνωμη αλλα δεν καταλαβα τι θες ναπεις. στο προιγουμενο ποστ ελεγα για καρακαξα που αποκεφαλισε τα καναρινια μου αλλα οπως εχω πει σε παλιοτερο ποστ εχω δει κ δεκαοχτουρα να προσπαθει να σκοτοσει 1 σπουργιτακι
 
δεν απάντησα σε σένα προσωπικά στο γενικότερο θέμα απευθύνομαι και υποστηρίζω ότι δεν υπάρχει περίπτωση δεκαοχτούρα να τα κάνει αυτά! Καρακάξα, γεράκι, κιρκινέζι κλπ μπορεί να αποτελέσουν κίνδυνο αλλά όχι δεκαοχτούρα!
 
Δεν πιστευω οτι καποιος απο δω μεσα να χει εμπαθεια στις δεκαοχτουρες! Οι πιο πολυ τις ταιζουμε κιολας!
Οι δεκαοχτουρες της Αθηνας τα τρωνε ΟΛΑ...
 
λυπαμαι πολυ για την απωλεια σου. Και εγω θα συμφωνησω πως η δεκαοχτουρα δεν θα εκανε ποτε κατι τετοιο... Αντιθετα πιστευω πως προκειται για σαινι (απο προσωπικη εμπειρεια) σου παραθετω και φωτο του πουλιου που μεσα στη δικαιολογιμενη σου ενταση ισως παρανοησες...
 

Συνημμένα

  • σαινι.webp
    σαινι.webp
    6,5 KB · Προβολές: 466
  • σαινι2.webp
    σαινι2.webp
    20,5 KB · Προβολές: 432
Ευτυχώς που διάβασα όλες τις απαντήσεις, γιατί παραλίγο να το μετανιώσω που πριν λίγες μέρες έσωσα ένα δεκαοχτουράκι!
 
λυπαμαι γιαυτο που σου ετυχε στα αγαπημενα σου πουλακια... Και θα συμφωνισω και εγω οτι μια δεκαοκτουρα δεν τρωει ποτε πουλια, σε καμια περιπτωση! Ηθελα να πω πως μπορεις εσυ να βλεπεις στο μπαλκονι σου μονο δεκαοκτουρες αλλα υπαρχουν πολυ περισσοτερα ειδη απο οσο νομιζεις τοσο την ημερα οσο και την νυχτα!
 
Παιδιά για να ξεκαθαρίσουμε το θέμα!
Δεν υπάρχει περίπτωση ούτε μια στο εκατομύριο να φάει μια δεκαοχτούρα άλλο πουλί, είναι καθαρά σποροφάγο πουλί με μικρό ράμφος που ούτε φυλλαράκι δεν μπορεί να κόψει, οχι κεφάλι πουλιού!
Μην νομίζουμε επειδή βλέπουμε δεκαοχτούρες στα μπαλκόνια μας ότι έχει μόνο δεκαοχτούρες στην Αθήνα! Υπάρχουν 222 έιδη πουλιών, μεταναστευτικών και μη στην Αθήνα ανάμεσα τους και πολλά αρπακτικά!
 
γεια σας αν εγινε απο δεκαοκτουρα μπορει να το εκανε για λογους ανταγωνισμου ζηλιας αλλα σε καμια περιπτωση για να το φαει. Πριν δυο χρονια εβρισκα σε μια φωλια κοτας τα αβγα τρυπια καθισα απο περιεργεια να δω τι ειναι αυτο που τα σπαει και τα ρουφαει. με μεγαλη μου εκπληξη ειδα πως ηταν μια δεκαοκτουρα.

μην λυπασαι αυτον που δεν ξερει αλλα αυτον που δεν θελει να μαθει. λοξιας
 
για σας. Δεν νομιζω ναναι δεκαοχτουρα το αποκλειω. Μαλλον θαταν ενα ξεφτερι-ειδος γερακιου- η κουκουβαγια που το χε φαει πιο πριν και ετυχε να καθοταν πανω στο κλουβι η δεκαοωχτουρα οταν την ειδες.λυπαμαι πολυ☹
 
Δεν υπάρχει περίπτωση να φάει δεκαοχτούρα άλλο πουλί, με τίποτα... Μόνο καρακάξα, κουκουβάγια και κάποια είδη γερακιού, ορμάνε σε κλουβιά και πουλιά. Είναι σαν να λέμε ότι το κουνέλι τρώει γάτες, μην ακούσουν οι κυνηγοί τέτοια πράγματα, γιατί θα βρουν ευκαιρία να τις κυνηγούν τις δεκαοχτούρες.
 
Κι εγω δεν κατηγορω αποκλειστικα τις δεκαοχτουρες για θανατους πουλιων σε κλουβια! Οπως εχω αναφερει σε παλαιοτερο ποστ οι δεκαοχτουρες και τα περιστερια δεν ειναι μονο σποροφαγα! Κι επειδη μερικοι δεν εχουν δει σκηνικα με δεκαοχτουρες και δεν πιστευουν στις απλες μαρτυριες μας,τις προαλλες ειδα στην γειτονια μου 2περιστερια που τσιμπολογουσαν ενα μισοφαγωμενο μπριζολακι! Ετρεξα γρηγορα στο σπιτι πηρα την ψηφιακη για να παραθεσω τις φωτογραφιες αλλα δυστυχως ειχαν φυγει... Ειμαι σιγουρη οτι θα ξαναβρεθει ευκαιρια..
Το προβλημα βεβαια με τις δεκαοχτουρες δεν ειναι μην μας σκοτωσουν τα πουλια(σπανια γινεται αυτο)αλλα οταν καθονται πανω στα κλουβια μεταφερουν μερικες φορες θανατηφορες αρρωστιες!
 
τα περιστερια ειναι σποροφαγα μην τρελαθουμε τωρα.. Βαλε προστατευτικο γιατι μπορει να ξαναρθει τωρα που βρηκε ετοιμη τροφη
 
Παίδια έχω ακούσι και εγω τέτιο περιστατικό αλλά και εγω δεν το πίστευα!
και κάπιοςμου είπε για μεταλαγμένες δεκαοχτούρες που εχουν μάθοι και τρόνε κρέας!
 
Γιατί; Εγω λεώ οτι άκουσα! Τι να σας πω τέτιο κρούσμα δεν έχω δεί όμως!
 
δεν υπαρχει περιπτωση ουτε μια στο εκατομυριο... Το οτι τσιμπανε κρεας μπορει κανεις να πει απο περιεργια να δουν αν τρωγετε αλλα να τα σκωτοσουν ΟΧΙ μαζευονται στα κλουβια γιατι ξερουν πως εκει θα βρουν σπορια σιγουρα... φιλε αυτο που εκανε τη ζημια θα γυρισει οπως οι δεκαοκτουρες για τα σπορια... λοιπον προσεξε... Αν ηταν ετσι οπως λεγετε για τις δεκαοκτουρες τοτε θα βλεπαμε δολοφονους δεκαοκτουρες μαζι με περιστερια καθως ειναι ιδια να τρων οτι πετουμενο κυκλοφορει... Οσο για το κομενο κεφαλι σκεψου με τι το εκοψε με μαχαιρι; αφου το ραμφος της δεν μπορει... Προσεχε λοιπον τα αρπακτικα και μην φοβασε τις δεκαοκτουρες...
 
Back
Top