Φροντίδα Επίθεση από θηλυκό σε θηλυκό

Kostas Pyl

PB Member
Εγγραφή
15 Αυγ 2022
Μηνύματα
596
Πόλη
Δυτική Ελλάδα
Καλησπέρα σε όλους και χρόνια πολλά. Πρίν από λίγες μέρες είχα αναφερθεί σε επίθεση που δέχτηκε ένα θηλυκό τιμπράντο που έχω με αποτέλεσμα να χάσει κάποια από τα μαλακά φτερά των πλευρών κάτω από την φτερούγα (είχε βγει τούφα) με αποτέλεσμα να φαίνεται μαύρο σαν τρύπα κάτω από την φτερούγα και επίσης και 3 κατευθυντήρια φτερά της φτερούγας από την ίδια πλευρά. Θεώρησα ότι έγινε από κάποιο αρπακτικό και όχι από την δεύτερη θηλυκιά (αχάτης κόκκινο μωσαϊκό - Bonnie) που είχα μαζί της. Επειδή είχα και έναν φόβο για την bonnie αφού συχνά πυκνά την έδιωχνε από το φαι (πρώτη σε όλα πήγαινε η bonnie, η Mary σε αναμονή να τελειώσει η Bonnie) έβαλα την ταραξία σε άλλο κλουβί μικρότερο μόνη της και άφησα την Mary μόνη της και αυτή σε 60αρα ζευγαρώστρα . Μέχρι εδώ πέτυχε η συνταγή. Είπα εχθές να τις ξαναβάλω μαζί. Και πριν από λίγο είδα στο κουρνιασμα να επιτίθεται η bonnie στην Mary με πολύ θόρυβο φτερών. Μόλις πήγα κοντά να δώ σταμάτησε. Υπάρχει περίπτωση να προκάλεσε τέτοια ζημιά ένα θηλυκό σε ένα άλλο;
 
Υπάρχει περίπτωση να έχει πυρωσει λόγω θερμοκρασίας και από τα αρσενικά που είναι κοντά της και κελαιδανε συνέχεια και να της τραβάει πούπουλα για φωλιά;
 
Θα μπορούσε πάντως ένα θηλυκό να επιτεθεί και να αφαιρέσει τούφα πούπουλα από ένα άλλο πουλί ή ακόμα και φτερό. Μου είχε συμβεί στο παρελθόν με ένα θηλυκό καναρίνι τερατάκι που είχε έρθει στα κλουβιά μου και που όταν μετά την καραντίνα την έβαλα με έναν καλοφαγά αρσενικούλη που είχα, πραγματικά επί 3 ημέρες δεν τον άφηνε ούτε σε πατήθρα να ανέβει, όρμαγε και στο τέλος όταν τον ξεπουπούλιασε στην κυριολεξία μπροστά στα μάτια μου, τους χώρισα (αργότερα το τερατάκι όπως ήρθε έφυγε, ανοίγοντας την πόρτα του κλουβιού - αυτήν με το ενσωματωμένο μάνταλο που προφανώς είχε χαλαρώσει). Οπότε ναι, υπάρχει η πιθανότητα.
Τώρα δεν ξέρω για το αν το πυρωμένο θηλυκό ξεμαδάει άλλα, όμως αφού κάποια θηλυκά δεν έχουν πρόβλημα να το κάνουν στα μικρά τους, δεν νομίζω ότι θα είχαν πρόβλημα να τσουρομαδήσουν και τη συγκάτοικο 😀
 
Back
Top