Γενικά Επιλογή Ζακο από pet city

Δεξιόκαρδος

PB New Member
Εγγραφή
22 Σεπ 2014
Μηνύματα
8
Καλησπέρα
Έχω βρει ένα ζακο, λένε μωρό σε μεγάλο pet shop.
Πολύ εξοικειωμενο,
Διάβασα σε αλλά post για θνησιμότητα;
Τα φώτα σας.

20140922_204941_resized_1.webp
 
Δεν φοράει δαχτυλίδι; Δεν μπορεί σε κατάστημα το πουλί να είναι χωρίς δαχτυλίδι. Δύο μηνών θα τρώει ακόμα κρέμα. Σε ανάπτυξη πως το βλέπεις;
 
Έχει δαχτυλίδι
Απλά μάλλον δε κατάλαβα εγώ τη ηλικία καλά.
Ίσως είναι κ λίγο μεγαλύτερος.
Ήταν ζωηρό κ πολύ φιλικό
 
Το πτέρωμά του ήταν στιλπνό και καλοφτιαγμένο και πλήρες; Ήταν καθαρό και με ζωηρό βλέμμα; Διαπίστωσες να έχει ιδιαίτερες σχέσεις με κάποιον υπάλληλο του καταστήματος; Ήταν φιλικός και προς τους τυχαίους ανθρώπους - πελάτες που το πλησίαζαν;
Σκέφτηκες να ρίξεις καμιά ματιά στις κουτσουλιές;
Η τιμή λογική στα πλαίσια της αγοράς.
 
Φαινόταν να χει καλό πτερωμα.
Το βλέμμα ήταν καθαρό και ζωηρό νομίζω.
Ήταν φιλικός προς κάθε πελάτη, κ εμένα.
Μια υπάλληλος ήταν πολύ κοντά του. Τον χάιδευε τον φιλούσε, ίσως ναι με αυτή να χε στενή σχέση.
Κουτςουλιές δε πρόσεξα
 
Δεν το θεωρώ θετικό το "δέσιμο" με την υπάλληλο. Προσπάθησε να μάθεις πόσον καιρό είναι στο μαγαζί και επίσης προσπάθησε να πας να τον επισκεφθείς όταν η συγκεκριμένη υπάλληλος δεν έχει βάρδια.
Περίμενε και άλλες γνώμες και σκέψεις και εύχομαι όλα να είναι θετικά και να τον πάρεις τον όμορφο :)
 
Τι κυνδινοι υπάρχουν αν έχει δεθει.?
Μετά ίσως πέσει σε μελαγχολία;
 
Πρεπει να μαθεις την ακριβη ηλικια του και τι τρωει. Εμενα δεν θα με προβληματιζε ακομη κι αν ειχε καποιο παραπανω δεσιμο με καποιον υπαλληλο που το φροντιζει. Ειναι λογικο μιας κι ειναι μωρο και θελει προσοχη απο καποιον που βλεπει συχνα, ιδιως αν το ταιζει κιολας αυτη. Αφου δειχνει υγιες και φιλικο, κανεις δεν μπορει να σου εγγυηθει τιποτε παραπανω, για οποιοδηποτε πουλι κι αν επαιρνες.

Αν εχεις αποφασισει να παρεις γκριζακι ψαξε πρωτα για ενα καλο κλουβι, παρε οτι καλυτερο μπορεις, ειναι επενδυση που αξιζει μιας και το πουλακι θα περναει εκει τον περισσοτερο του χρονο. Αν δεν εχεις ιδεα απο κλουβια μπορουμε να σου προτεινουμε στο περιπου μεγεθη και σχεδια.
 
Υπάρχει μεγάλο ενδεχόμενο. Είναι πουλιά με έντονο ψυχισμό και ακόμα και αν το ξεπεράσει ίσως τελικά να έχει προτίμηση στο γυναικείο φύλο. Γνωρίζουν το φύλο του πουλιού; Έχουν κάνει τεστ;
Δεν νομίζω να είναι τόσο μωρό Ανέστη. Δύσκολο έως αδύνατον.
 
Η φωτογραφία προστέθηκε στο ποστ #1.
 
Είναι όντως μικρό φετεινό πουλάκι και πανέμορφο. Όχι φυσικά δύο μηνών.
 
Ειναι Timneh το πουλακι. Συμφωνω οτι ειναι μικρο σε ηλικια αλλα θα ελεγα 3-4 μηνων. Βεβαια δεν ορκιζομαι διοτι δεν εχω μεγαλωσει γκριζακια κι εχουν διαφορετικο ρυθμο αναπτυξης και με τα αμαζονακια αλλα και μεταξυ τους. Μια χαρα φαινεται στη φωτο, σε τι κλουβι το εχουν;
 
Οταν το δα ε΄γω το χαν πανω απο το κλουβί,
ήταν ένα μεγάλο γωνιακό κλουβί, απο τα μεγαλύτερα που είδα
 
Back
Top