Γενικά Pet city κατάστημα στο Ίλιον

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Titribit
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Δε ξέρω αν φταίνε οι υπάλληλοι ή η διοίκηση... ή εμείς οι ίδιοι που αγοράζουμε από κει.
Ούτε εγώ ξέρω τι φταίει.
Όμως, παλιά ψώνιζα από τα Βριλήσσια και το κατάστημα ήταν υποδειγματικό.
Τώρα ψωνίζω από το κατάστημα την οδού Παπανικολή και ισχύει επίσης το ίδιο.
Έχω βιώσει και περιστατικά με ανάπηρα πουλιά που τα φρόντιζαν με εξαιρετική επιμέλεια οι υπάλληλοι και δεν τα πουλούσαν.
Τις μαρτυρίες τις διαβάζω κι εγώ και φυσικά βλέπω τις τραγικές φωτογραφίες που είναι αδιάψευστος μάρτυρας.
Αλλά δεν μπορώ να μην κρατήσω μια απόσταση λόγω των προσωπικών μου εμπειριών.
 
Παιδιά ενδεχομένως δεν υπάρχει ΜΙΑ διοίκηση με τον απλό τρόπο που το φανταζόμαστε. Είναι άλλο η εταιρεία και άλλο η ιδιοκτησία κάθε καταστήματος.
Όποιος νύχτα περπατεί ξέρει οτι τα παλιά everest στη Δάφνη έφτιαχαν φοβερό σάντουιτς σε αντίθεση, ας πούμε με του Αμαρουσίου, που δεν ήξεραν που μπαίνει το ζαμπόν. Προφανώς δεν υπήρχε κεντρική ρύθμιση για αυτό, κάποιος ιδιοκτήτης όμως έκανε ένα βήμα στην εφαρμογή του τί μπαίνει και πού. Επίσης ο τελευταίος που φταίει είναι ο υπάλληλος. Η πολιτεία δεν είναι το καλύτερο βιβλιοπωλείο της Ελλάδος λόγω τιμών αλλά λόγω υπαλλήλων.Λέτε να φύτρωσαν μόνοι τους εκεί, με 20ετή πείρα ο καθένας;
Απο την άλλη καλώς και η επιστολή πήγε στα κεντρικά. Εκεί είναι γραφειοκράτες και τους ενδιαφέρουν τέτοια ζητήματα καθώς αξιολογούν τα καταστήματα.Ασχολούνται με αυτά μέχρι και με το ανομοιόμορφο σπασμένο πλακάκι του τάδε υποκαταστήματός τους.
 
Προφανώς δεν υπήρχε κεντρική ρύθμιση για αυτό, κάποιος ιδιοκτήτης όμως έκανε ένα βήμα στην εφαρμογή του τί μπαίνει και πού.
Και τα MacDonalds σε όλο τον κόσμο Franchise είναι αλλά είναι όλα ίδια με την ίδια "ποιότητα" και εξυπηρέτηση. Γιατί πολύ απλά ο κύριος MacDonalds ήθελε να επεκταθεί και τα μαγαζιά του να είναι ίδια και ομοιόμορφα. Οι όροι με τους οποίους έδινε την επωνυμία MacDonalds σε κάποιο μαγαζί ήταν υπερβολικά αυστηροί και ξεκάθαροι.
Αν λοιπόν και το Pet City θέλει να μας περάσει πως είναι ένα ποιοτικό μαγαζί που εμπορεύεται ζώα, ας γίνει ποιο αυστηρό σε αυτούς που δίνει την άδεια να βάζουν έξω απ το μαγαζί τους την μετώπη "Pet City". Ούτε εδώ τους δικαιολογώ. :)
 
Εσύ που είχες πει πως περνάς καθημερινά από εκεί, είδες να λείπουν τα συγκεκριμένα πουλιά;
Μέχρι και εχθές όχι, δεν είχε αλλάξει κάτι.

Κατ'αρχήν αν μια εταιρία θέλει να είναι σοβαρή αλλά και να φαίνεται (κι επειδή έχω εργαστεί σε κάμποσες από δαυτες τις μεγάλες εταιρίες) πρέπει με την παραλαβή του email να απαντήσουν άμεσα.
Του τύπου "Κύριε τάδε παραλάβαμε το email σας και έχει προωθηθεί αρμοδίως" κτλ κτλ..
 
Να κάνω κάποια ερωτήματα...
  1. Πώς μπορεί (αν μπορεί) να αναπαραχθεί η επιστολή μας στο διαδίκτυο; Π.χ. μέσω fb & twiter; (Δεν έχω και δεν χρησιμοποιώ).
  2. Επίσημη καταγγελία σε φιλοζωικές
  3. Αποστολή σε άλλα sites / φορουμ / φιλοζωικού περιεχομένου;
  4. Γνωρίζει κάποιος από εμάς δημοσιογράφο (διαδικτυακό 😉
Υπάρχει πρόβλημα αν γίνει κάτι τέτοιο; @Stavros , εκτιμάς ότι η αναπαραγωγή θα μπορούσε να επισύρει συνέπειες για το petbirds?
 
@Stavros , εκτιμάς ότι η αναπαραγωγή θα μπορούσε να επισύρει συνέπειες για το petbirds?
Αν θα γίνει μέσω των κοινωνικών προφίλ του καθενός, δεν έχει σχέση το PetBirds. Τώρα, αν μιλάς για τη συζήτηση που κάνουμε εδώ δεν θυμάμαι αν υπάρχουν κάποια μηνύματα που θα μπορούσε να στραφεί κάποιος δικαστικά εναντίον τους, αλλά αυτό μπορεί να έχει βάση αν η καταγγελία είναι ψευδής. Εφόσον υπάρχουν μαρτυρίες ότι είναι έτσι τα πράγματα, τότε δεν πρόκειται για συκοφαντία.
 
Αν θα γίνει μέσω των κοινωνικών προφίλ του καθενός, δεν έχει σχέση το PetBirds...
Αν αναρτήσουμε την επιστολή στο προφίλ της επιχείρησης στο fb https://www.facebook.com/petcitygreece/
(και κάνουμε like όσοι είμαστε διατεθειμένοι να υπογράψουμε; )
, σπάω το κεφάλι μου να θυμηθώ το όνομα του ιδιοκτήτη, τον είχα πετύχει κάποτε και του είχα κάνει παράπονα για έναν ζακό και έναν μακάο (που ούτε νερό δεν είχαν), μου είχε πει το όνομα του και για ότι άλλο παράπονο είχα μου είχε προτείνει να του γράψω mail "υπ΄όψιν κυρίου τάδε"...
 
Πάντως οι δουλειές του "μαγαζιού" πάνε καλά. χτες γράψανε πως αγόρασε το κτίριο της pepsico στο Κορωπί που είναι κοντά στα κεντρικά τους, αντί 3εκ. ευρώ. :)
 
Έχω στείλει μήνυμα στη σελίδα της επιχείρησης στο Facebook, ώστε να μπορέσουν να ενημερωθούν για το θέμα μας σε περίπτωση που δεν έχουν παραλάβει το email για οποιονδήποτε λόγο.

Παραθέτω το μήνυμα.

petcity-fb.webp
 
Έχω στείλει μήνυμα στη σελίδα της επιχείρησης στο Facebook, ώστε να μπορέσουν να ενημερωθούν για το θέμα μας σε περίπτωση που δεν έχουν παραλάβει το email για οποιονδήποτε λόγο.

Παραθέτω το μήνυμα.

View attachment 49495
Νομίζω ότι αυτο αρκεί. Μέχρι φαντάζομαι την Τρίτη θα έχουν απαντήσει.
 
Μπορεί και να το διάβασαν! Μετά θα πάτησαν "μη διαβασμένο" και προφανώς έκαναν το κορόιδο!
Προφανώς μπορεί να έγινε έτσι, αλλά μπορεί και όχι...
Κρίμα στα πουλάκια πάντως!
 
Back
Top