Φροντίδα Επιπρόσθετος φωτισμός σε εκτροφείο

Ευχαριστώ για τις συμβουλές. σκέψεις.. στο μέσο του δωματίου έχω μια κλούβα πτήσης. σκέφτομαι να βάλω φλορεντζες κάθετα και να τις στηρίξω σε αυτή. Φυσικά με προβλημάτιζει η ασφάλεια αλλά και το κόστος ηλεκτρισμού. σίγουρα τα Led θα τα βάλω στα πιο σκοτεινά κλουβιά. Πρώτα θα τοποθετήσω τις ή τη φλορεντζα και μετά θα βάλω τα Led.
 
Ισχύει αυτό που λένε ότι η μόνη φλορενζα δεν κάνει τίποτα. Για να αποδίδει πρέπει να είναι διπλή;
 
Σήμερα έκανα μια έρευνα και βρήκα φλορεντζες με ηλεκτρονικό balast. αποφάσισα να στερεωσω 2 των 120 εκ κάθετα για να φωτίζει τα κλουβιά στη φωτογραφία 2. Οι φλωρεντζες θα έχουν απόσταση μεταξύ τους 80 εκ. και περίπου 1 μέτρο από τα κλουβιά που θα φωτίζουν. Οι φλωρεντζες είναι μονές και για προστασία έχουν γιαλινο κάλυμμα. το κάλυμμα δεν ξέρω κατά πόσο θα μειώνει το φωτισμό ή και τα θετικά στοιχεία της φλωρεντζας. Για τα κλουβιά στη φωτογραφία 1 δεν έχω αποφασίσει ακόμα. Πως το βλέπετε;
 
Η απόσταση για την παρουσία uva-uvb στις λάμπες που μπορούν να εκπέμψουν μειώνεται μετά τα 50 εκατοστά...
Οι φλωρεντζες είναι μονές και για προστασία έχουν γιαλινο κάλυμμα. το κάλυμμα δεν ξέρω κατά πόσο θα μειώνει το φωτισμό ή και τα θετικά στοιχεία της φλωρεντζας.;
Κάθε υλικό που μεσολαβεί μεταξύ της λάμπας και των πτηνών μειώνει την αποδοτικότητα αναλόγως...
 
Γιάννη ισχύει το προηγούμενο ερώτημα για τη μονή και τη διπλή φλορενζα; Προτιμώ να βάλω 2 κάθετες φλορενζες σε απόσταση μεταξύ τους 80 εκ.
 
Γιάννη ισχύει το προηγούμενο ερώτημα για τη μονή και τη διπλή φλορενζα; Προτιμώ να βάλω 2 κάθετες φλορενζες σε απόσταση μεταξύ τους 80 εκ.
Ασφαλώς η παρουσία δυο επιπρόσθετων λαμπτήρων θα βελτιώνει τις φωτοαπαιτήσεις του εκτροφείου σου... αλλά το ζητούμενο είναι αν αυτό θα είναι αρκετό...
@an.nicolaou εφαρμόζω στο εκτροφείο μου πιστά όλα όσα γράφονται στο αρχικό άρθρο γιατί ως "άσχετος"... ακολουθώ αυτούς που επιστημονικά μπορούν να τεκμηριώσουν κάθε απάντηση σε σχέση με τις απορίες μου στο φωτισμό...
Προφανώς και δεν έχω τις γνώσεις για να σου απαντήσω τεκμηριωμένα...
Όμως και είμαι πάντα ανοιχτός για νέες γνώσεις και πληροφορίες.
Επίσης θεωρώ πως δεν μπορεί να είμαστε ειδικοί σε κάθε τεχνικό στοιχείο της εκτροφής... Ούτε έχουμε δικαίωμα να πειραματιζόμαστε με τις ζωές των πτηνών μας...
 
Όπως θα διάβασες στο άρθρο https://community.petbirds.gr/threads/Φωτισμός-εκτροφείου-πτηνών.21129/ (αν όχι κάνε τον κόπο και μελέτησέ το) από την τυποποίηση των λαμπτήρων φθορισμού... στο 865...
  1. το 8 χαρακτηρίζει την ποιότητα χρωματικής απόδοσης Ra ή C.R.I. Συνεπώς κάνει "αλλά" εμείς για καλύτερο χρειαζόμαστε να είναι 9 στο εκτροφείο μας.
  2. το 65 συμβολίζει σύντομα τη θερμοκρασία χρώματος που είναι στους 6.500° Kelvin και συνεπώς μας κάνει σίγουρα...
Εγώ για παράδειγμα χρησιμοποιώ τη PHILIPS MASTER TL-D 90 Graphica 36W/965 . Εσύ μπορείς να πάρεις αυτή ή κάποια συναφή άλλης εταιρείας...
Όπως θα διαβάσουμε και στο σχετική παρουσίαση του dr PeterCoutteel (σελίδα 7) https://www.scribd.com/doc/193119617/Dr-Peter-Coutteel-CULPRET-Presentation-Athens-2013 κάποια πράγματα είναι σοβαρά και αδιαπραγμάτευτα (και σχετικά με το φωτισμό) για την υγεία των πουλιών.
 
Back
Top