Αναπαραγωγή Επιτέλους το τσόφλι έσπασε

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης passenger
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Ένας απ τους μικρούς...21 ημερών... Που πλέον δεν κοιμάται στη φωλιά αλλα στη πατήθρα με ανησυχεί πολύ. Δεν τον έχω δει να τρώει καθόλου, εκτός από μια φορά που το πάλεψε (ανεπιτυχώς) να τσιμπήσει λίγο ζοχό. Παίζει να τον ταϊζει 1 φορά την μέρα ο πατέρας του. Δε θα έπρεπε όμως 21 ημερών να τρώει μόνος του; Πως μπορώ να τον βοηθήσω; Του βάζω μήλο (μαλακή τροφή) αλλά ούτε καν το πλησιάζει.

Από την άλλη σκέφτομαι... Πόσο ζει ένα καναρίνι χωρίς να τρώει; αν δεν έτρωγε τίποτα θα είχε ψοφήσει τώρα. Δε ξέρω ποιος απ τους συλλογισμούς μου είναι σωστότερος. Πάντως στην 3η εβδομάδα της ζωής τους πρέπει να μάθουν να τρώνε. κι εγώ δεν τον έχω δει να τρώει
 
Ένας απ τους μικρούς...21 ημερών... Που πλέον δεν κοιμάται στη φωλιά αλλα στη πατήθρα με ανησυχεί πολύ. Δεν τον έχω δει να τρώει καθόλου, εκτός από μια φορά που το πάλεψε (ανεπιτυχώς) να τσιμπήσει λίγο ζοχό. Παίζει να τον ταϊζει 1 φορά την μέρα ο πατέρας του. Δε θα έπρεπε όμως 21 ημερών να τρώει μόνος του; Πως μπορώ να τον βοηθήσω; Του βάζω μήλο (μαλακή τροφή) αλλά ούτε καν το πλησιάζει.

Από την άλλη σκέφτομαι... Πόσο ζει ένα καναρίνι χωρίς να τρώει; αν δεν έτρωγε τίποτα θα είχε ψοφήσει τώρα. Δε ξέρω ποιος απ τους συλλογισμούς μου είναι σωστότερος. Πάντως στην 3η εβδομάδα της ζωής τους πρέπει να μάθουν να τρώνε. κι εγώ δεν τον έχω δει να τρώει
Νίκο προτείνω να χαλαρώσεις. Γιατί τα πουλιά ξέρουν πολύ καλά τι κάνουν... ακολουθούν ένστικτα...
Οι γονείς με τον τρόπο τους πιέζουν τα πουλιά να αυτονομηθούν και να παλέψουν ακόμη και για το νερό τους... Όλα καλά θα πάνε... λίγες παρεμβάσεις... και όλα θα γίνουν.
 
Σήμερα διαπίστωσα ότι ο μπαμπάς είναι επιθετικός με ενα από τα δύο πουλάκια. Επιθετικός εννοώ να του τσιρίζει και πολλές φορές να το αναγκάζει να αλλάξει πατήθρα, όχι επιθετικός στο να το τσιμπάει. Τα πουλάκια είναι 21 ημερών. Είναι δυνατόν από τέτοια ηλικία να υπάρχει τσακωμός αρσενικών; αν υποθέσουμε ότι το συγκεκριμένο πουλάκι είναι αρσενικό
 
Και εμένα μου κάνει εντύπωση γιατί το μικρο έχει πολύ μικρή ηλικία.
Μήπως πάει και ζητιανεύει τροφή από τον μπαμπά;
 
Υποθετω οτι το κανει προκειμενου να αρχισει να σταματαει τα παρακαλια για μαμ. Ειναι ο τροπος του μπαμπα να τους δειχνει οτι το παρακανουν, αλλα εδω κανουμε εικασιες. Αν δεν εχει προβλημα να του επιτεθει ας πουμε μη φοβασαι.
 
Δεν ξέρω, το ταΐζει πάντως όπως και το άλλο
Αφού το ταίζει όλα καλά! Μάλλον κάνει αυτό που λέει η Μύρα.. Του λέει "έλα σε τάισα πήγαινε φάε και λίγο μόνος σου!" 😛
 
Back
Top