Αναπαραγωγή Επιτέλους το τσόφλι έσπασε

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης passenger
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
τοποθέτησα φωλιά και υλικό φωλιάς (νήματα). Πήρε μια φορά ένα νήμα με το ράμφος της και ''έπαιξε''. Νομίζω προσπάθησε να το τοποθετήσει στη παλιά φωλιά (που ήδη έχει νεοσσό). Ο αρσενικός τη βατεύει συχνά. το τάϊσμα του νεοσσού συνεχίζεται κανονικά. εγώ όμως ανησυχώ μήπως τον παρατήσουν τελείως κάποια στιγμή και ασχοληθούν με νέα αυγά και μόνο. Μήπως είναι καλύτερα να αφαιρέσω τη φωλιά;
 
Σε δυο τρεις μέρες θα υπάρξει κανονική ροή και χτίσιμο... Προς το παρόν "παίζει"... με την επένδυση στην παλιά φωλιά.
 
Δηλαδή θα χτίζει νέα φωλιά και παράλληλα θα ταΐζει τον νεοσσό (13 ημερών) στην παλιά;
 
Δηλαδή θα χτίζει νέα φωλιά και παράλληλα θα ταΐζει τον νεοσσό (13 ημερών) στην παλιά;
Ακριβώς... λογικά θα την αρχίσει σε 4-5 μέρες. Αλλά πάλι κανείς δεν ξέρει.
 
Στο άλλο ζευγάρι (που έχουν 2 νεοσσούς 11 ημερών) το θηλυκό κυνηγάει πολύ συχνά το αρσενικό. Ψυχανεμίζομαι για να αποτρέψει βάτεμα. Τι κάνω σαυτή τη περίπτωση;
 
Στο άλλο ζευγάρι (που έχουν 2 νεοσσούς 11 ημερών) το θηλυκό κυνηγάει πολύ συχνά το αρσενικό. Ψυχανεμίζομαι για να αποτρέψει βάτεμα. Τι κάνω σαυτή τη περίπτωση;
"Τίποτα".
Απλά περιμένεις...
 
Η διαδικασία ξεκινά πάντα νωρίτερα... ίσως και από τη 10-12 μέρα των νεοσσών... όμως η φωλιά θα γίνει στην ώρα της και αν υπάρχει και ο αρσενικός τα μικρά δεν κινδυνεύουν καθόλου.

Γιάννη με αφορμή την παραπάνω απάντηση θα ήθελα μια διευκρίνιση. Σήμερα έβαλα για προληπτικούς λόγους μια δεύτερη φωλιά στο κλουβί του θηλυκού που ανατρέφει μόνη της 2 νεοσσούς 11 ημερών. Επίσης της έβαλα και νήμα στην νηματοθήκη. Έκανα καλά ή όχι; Από τι θα κινδύνευαν τα μικρά εφόσον δεν υπάρχει αρσενικός στο κλουβί; Υπάρχει περίπτωση αν αρχίσει να χτίζει δεύτερη φωλιά να μην ταϊσει τα μικρά της; Μέχρι στιγμής είναι πολύ εντάξει, σχολαστική σε όλα!
 
Γιάννη με αφορμή την παραπάνω απάντηση θα ήθελα μια διευκρίνιση. Σήμερα έβαλα για προληπτικούς λόγους μια δεύτερη φωλιά στο κλουβί του θηλυκού που ανατρέφει μόνη της 2 νεοσσούς 11 ημερών. Επίσης της έβαλα και νήμα στην νηματοθήκη. Έκανα καλά ή όχι; Από τι θα κινδύνευαν τα μικρά εφόσον δεν υπάρχει αρσενικός στο κλουβί; Υπάρχει περίπτωση αν αρχίσει να χτίζει δεύτερη φωλιά να μην ταϊσει τα μικρά της; Μέχρι στιγμής είναι πολύ εντάξει, σχολαστική σε όλα!
Αν δεν την χρειάζεται θα της συμπεριφερθεί σαν πατήθρα...
Όταν όμως θα τη χρειαστεί... Θα βρίσκεται εκεί... και μάλιστα στην ώρα της.
 
Αν δεν την χρειάζεται θα της συμπεριφερθεί σαν πατήθρα...
Όταν όμως θα τη χρειαστεί... Θα βρίσκεται εκεί... και μάλιστα στην ώρα της.

Όταν θα την χρειαστεί όπως λες, υπάρχει περίπτωση να παραμελήσει ακόμη και το τάισμα των μικρών της και σε συνδυασμό με την απουσία του συντρόφου της να πεθάνουν από την πείνα; Να σημειώσω ότι πλέον κάθεται στην πατήθρα και όχι στην φωλιά λόγω περιορισμένου χώρου πλέον...
 
Όσα φοβάσαι μπορούν να γίνουν χωρίς να κάνεις κάτι... Βάλεις δε βάλεις φωλιά...
Άμα της έρθει.. Τέλος σε όλα...
Ζωντανοί οργανισμοί είπαμε...
Στις περισσότερες όμως περιπτώσεις όλα πάνε καλά μέχρι τέλους... αλλιώς δεν θα υπήρχαν καναρίνια σήμερα...
 
Αν δεν κάνω λάθος, σύριγγες και κρέμα ''δουλεύουν'' από μια ηλικία και μετά. Νεοσσό πχ 1 ή 2 ημερών δεν μπορούν να τον σώσουν.
 
Αν δεν κάνω λάθος, σύριγγες και κρέμα ''δουλεύουν'' από μια ηλικία και μετά. Νεοσσό πχ 1 ή 2 ημερών δεν μπορούν να τον σώσουν.

Έχεις δίκιο, αλλά ο πνιγμένος από τα μαλλιά πιάνεται. Θα το πάλευα πάντως μολονότι οι πιθανότητες επιβίωσης θα ήταν ελάχιστες. Ευτυχώς ξεπεράσαμε τον συγκεκριμένο ηλικιακό σκόπελο...
 
Ωραία! Ευτυχώς που έχω σύριγγες και κρέμα... Βέβαια αχρείαστες να είναι γιατί δεν το έχω ξανακάνει αυτό!
Το καλό είναι να μην χρειαστεί να γίνει...
Δεν υπάρχει υποκατάστατο των γονιών σε κανένα ον...
Εύχομαι να μην χρειαστεί... σαν αίσθηση όμως είναι εκπληκτική...
Θεωρώ πως σε κάποιες περιπτώσεις κάτω από προϋποθέσεις... είναι φοβερό αίσθημα και για κανέναν λόγο δεν θέλω να το χάσω... αραιά και που όλο και κάποιο θα μπορέσω να ταΐσω...
Άλλωστε δεν μπορούμε να την έχουμε αυτή τη χαρά κάθε μέρα...
 
Στη δεύτερη φωτογραφία η μαμά (κοινό πράσινο καναρίνι) και στη τρίτη ο μπαμπάς (brown mosaic canary)
1.webp
2.webp
3.webp
 
Σήμερα κλείσαμε 16 μέρες ζωής και ανεβήκαμε πρώτη φορά στη πατήθρα! Φαίνεται κι ο μπαμπάς μας δίπλα!
(Είναι η πρώτη γέννα, όχι αυτή με τα πουλιά στο προηγούμενο post... Αν και αυτά τα περιμένω στη πατήθρα σε 2-3 μέρες!)
1.webp
2.webp
3.webp
 
Μα φωτοτυπία ο μπαμπάς του! Η μαμά τίποτα δεν έκανε; 😛 να το χαίρεσαι! :)
 
τι γίνεται αν δω αυγό στη παλιά φωλιά (ενώ έχω προσθέσει νέα) και ενώ υπάρχουν ακόμα νεοσσοί (οι οποίοι βέβαια πατάνε στις πατήθρες αλλά το βράδυ κοιμούνται στη φωλιά που γεννήθηκαν); Δεν μου έχει συμβεί, αλλά ρωτάω γιατι ψυχανεμίζομαι ότι θα συμβεί. Δεν δίνουν μεγάλη σημασία στις νέες φωλιές τα θηλυκά (τα οποία έχουν ξεκινήσει το βάτεμα κανονικά)
 
Back
Top