Αναπαραγωγή Επιτέλους το τσόφλι έσπασε

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης passenger
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
τι γίνεται αν δω αυγό στη παλιά φωλιά (ενώ έχω προσθέσει νέα) και ενώ υπάρχουν ακόμα νεοσσοί (οι οποίοι βέβαια πατάνε στις πατήθρες αλλά το βράδυ κοιμούνται στη φωλιά που γεννήθηκαν); Δεν μου έχει συμβεί, αλλά ρωτάω γιατι ψυχανεμίζομαι ότι θα συμβεί. Δεν δίνουν μεγάλη σημασία στις νέες φωλιές τα θηλυκά (τα οποία έχουν ξεκινήσει το βάτεμα κανονικά)
Αλλαγή θέσης της παλιάς φωλιάς και τοποθέτηση της νέας στην παλιά θέση...
Φρόντισε να γίνει αυτό πριν βγει το "αυγό"...
Είναι εύκολο να το διαπιστώσεις τις προθέσεις της γιατί συνήθως κουβαλά υλικό στη φωλιά...
Αν δεις στην παλιά φωλιά φρέσκο υλικό... κάνε αμέσως την αλλαγή...
Παρεμπιπτόντως της συζήτησης... Να είσαι προσεκτικός στο χρόνο που θα βγάλεις το αυγό από τη φωλιά για να βάλεις το ψεύτικο. Γιατί τα μικρά που υπάρχουν τριγύρω από αυτή... ενδεχομένως να λερώσουν τα αυγά...
Επιστρέφεις όλα αφού γεννηθεί και το τέταρτο αυγό... Τοποθετείς το χώρισμα... με τη μαμά και τα αυγά από τη μία... και τον πατέρα με τις μηχανές κουτσουλιά... (συνειρμική ελεύθερη απόδοση των νεοσσών)... από την άλλη...
Καλή συνέχεια.
 
Έβαλα τη μια φωλιά στη θέση της άλλης (μιας και η παλιά είχε γεμίσει από νέο υλικό κτισίματος). Ελπίζω να αποδεχτούν την αλλαγή. Και κυρίως να μη σταματήσουν να ταΐζουν τον μικρό. Ο οποίος βέβαια είναι στη πατήθρα πια (εδώ και δύο μέρες). Αλλά δεν έχει μάθει ακόμα να τρώει μόνος του..
 
Έβαλα τη μια φωλιά στη θέση της άλλης (μιας και η παλιά είχε γεμίσει από νέο υλικό κτισίματος). Ελπίζω να αποδεχτούν την αλλαγή. Και κυρίως να μη σταματήσουν να ταΐζουν τον μικρό. Ο οποίος βέβαια είναι στη πατήθρα πια (εδώ και δύο μέρες). Αλλά δεν έχει μάθει ακόμα να τρώει μόνος του..
Μη φοβάσαι... όλα θα πάνε καλά.
 
Φοβάμαι γιατί έχει αφοσιωθεί στο να κάθεται στην παλιά φωλιά (χωρίς να έχει κάνει αυγό ακόμα) και παραμελεί τον νεοσσό. Ο οποίος είναι 18 ημερών (πλέον κοιμάται στην πατήθρα), δε ξέρει όμως ακόμα να τρώει μόνος του και φοβάμαι μήπως πεθάνει από την αδιαφορία της μαμάς. Συχνά τον βλέπω πάνω στη πατήθρα με κλειστά μάτια και φουσκωμένο
 
Υπάρχει κάποιος τρόπος να τον βοηθήσω να μάθει να τρώει;
Λογικά η μητέρα θα τον ταΐζει... κλειστά μάτια δεν σημαίνει απαραίτητα κακή εξέλιξη... κοιμάται. Όταν τον ζώσουν καλά οι πείνες πιθανολογώ πως και θα κυνηγήσει περισσότερο τη μητέρα αλλά και θα δοκιμάσει μόνος του.
Εσύ βάζε φρέσκο αυγό κάθε πρωί.. λίγο μήλο (από τα μαλακά) την αυγοτροφή του... και λογικά έστω και με άγχος όλα θα πάνε καλά... Στο εύχομαι.
 
Συχνά πάει δίπλα της, μα δε κάνει κάποια κίνηση με το ράμφος του. Το μεσημέρι το είδα δειλά δειλά να προσπαθεί να τσιμπήσει λίγο ζοχό (χωρίς να τα καταφέρει)
 
Στο άλλο ζευγάρι που έχω και έχουν 2 νεοσσούς 16 ημερών, ο αρσενικός τσακώνεται πάρα πολύ με τη θηλυκή γιατι δε του κάθεται (!) να τη βατέψει. Δεν ξέρω αν είναι σωστό να βάλω δεύτερη φωλιά μέσα ή να βάλω διάφραγμα που θα χωρίζει τον αρσενικό από τα μικρά και τη μαμά τους;

Πάντως κι αυτός τα ταΐζει, είναι πολύ καλός πατέρας. Αλλά τσακώνεται πάρα πολύ με τη κανάρα
 
Στο άλλο ζευγάρι που έχω και έχουν 2 νεοσσούς 16 ημερών, ο αρσενικός τσακώνεται πάρα πολύ με τη θηλυκή γιατι δε του κάθεται (!) να τη βατέψει. Δεν ξέρω αν είναι σωστό να βάλω δεύτερη φωλιά μέσα ή να βάλω διάφραγμα που θα χωρίζει τον αρσενικό από τα μικρά και τη μαμά τους;

Πάντως κι αυτός τα ταΐζει, είναι πολύ καλός πατέρας. Αλλά τσακώνεται πάρα πολύ με τη κανάρα

Αν δεν προσβλέπεις σε δεύτερη γέννα, βάζεις από την μια πλευρά της ζευγαρώστρας τον πατέρα με τα μικρά του για να τα ταίζει, εφόσον είναι πολύ καλός. Τη μαμά την αφήνεις στην άλλη πλευρά, ώστε να μην την ενοχλεί ο αρσενικός για να ξεκουραστεί και να ανακτήσει δυνάμεις. Αν επιδιώκεις δεύτερη γέννα, τότε προσφέρεις καινούργια φωλιά στην μαμά και μόλις δεις να την φτιάχνει επιτρέπεις κατά διαστήματα στον αρσενικό να εισέρχεται στο χώρο της και να ζευγαρώνουν.
 
Γιατί όχι τη μητέρα μαζί με τα μικρά και τον πατέρα χώρια; Γιατί τα μικρά να είναι μαζί με τον πατέρα και όχι τη μητέρα;
 
Γιατί όχι τη μητέρα μαζί με τα μικρά και τον πατέρα χώρια; Γιατί τα μικρά να είναι μαζί με τον πατέρα και όχι τη μητέρα;

Στην ηλικία που είναι τα μικρά, η μαμά συνήθως ετοιμάζεται για νέα φωλιά. Αν τα βάλεις μαζί της, πρέπει οπωσδήποτε να της βάλεις νέα φωλιά με νήμα, γιατί τώρα μπορεί να μην θέλει να ζευγαρώσει, αλλά είναι ζήτημα ημερών και να γίνει δεκτική για ζευγάρωμα και να χτίσει νέα φωλιά, οπότε εκείνη τη στιγμή θα αντιμετωπίσει τα μικρά της σαν υλικό φωλιάς και θα τα μαδήσει. Βάζοντας τα με τον μπαμπά τους, εφόσον ταίζει σωστά όπως λες, δεν διατρέχουν τέτοιο κίνδυνο. Εκτός αυτού, όταν τα μικρά μεγαλώνουν το βάρος του ταίσματος πέφτει στον πατέρα. Αλήθεια εσύ σχεδιάζεις δεύτερη γέννα ή όχι;
 
όχι δεν μενδιαφέρει δεύτερη γέννα από το συγκεκριμένο ζευγάρι..
Θα αφαιρέσω εντελώς τις φωλιές (το μικρό κοιμάται στο κλαρί πλέον) και θα χωρίσω τη μητέρα από το μικρό και τον πατέρα. Σωστά;
 
Σωστά.
Αφού δεν πας σε άλλη γέννα, άσε την μητέρα να ξεκουραστεί.
Επιπλέον δεν θα ενοχλεί και τον πατέρα με τον μικρο.
 
όχι δεν μενδιαφέρει δεύτερη γέννα από το συγκεκριμένο ζευγάρι..
Θα αφαιρέσω εντελώς τις φωλιές (το μικρό κοιμάται στο κλαρί πλέον) και θα χωρίσω τη μητέρα από το μικρό και τον πατέρα. Σωστά;
Ναι... αλλά τα αυγά που θα τα κάνει;
Όταν θέλουμε να σταματήσουμε τα πουλιά... ας το κάνουμε με τους δικούς τους ρυθμούς...
Να βάλεις φωλιά... και απλά να πάρεις τα αυγά...
 
Φοβάμαι γιατί έχει αφοσιωθεί στο να κάθεται στην παλιά φωλιά (χωρίς να έχει κάνει αυγό ακόμα) και παραμελεί τον νεοσσό. Ο οποίος είναι 18 ημερών (πλέον κοιμάται στην πατήθρα), δε ξέρει όμως ακόμα να τρώει μόνος του και φοβάμαι μήπως πεθάνει από την αδιαφορία της μαμάς. Συχνά τον βλέπω πάνω στη πατήθρα με κλειστά μάτια και φουσκωμένο
Εμένα μου φαίνεται για φυσιολογική συμπεριφορά ταισμένου νεοσσού! Σ αυτή την ηλικία κοιμούνται πολύ συχνά! Είναι ακόμα μωράκια και έχουν ανάγκη τον ύπνο! Η μαμά τον ταίζει αλλά το ταίζει πιο αραιά! Σ αυτή την ηλικία να ξέρεις όλα αδυνατίζουν γιατί και ταίζονται λιγότερο (πρέπει σιγά σιγά να αρχίσουν να τσιμπάνε τις διάφορες τροφές) και αρχίζουν τα πρώτα πετάγματα. Οπότε κουράζονται ακόμα πιο πολύ και κοιμούνται! Είμαι σίγουρη πως θα μεγαλώσει και θα απογαλακτιστεί μια χαρά! Μην αγχώνεσαι!
 
Το αλλάζεις με πλαστικό όπως και τα επόμενα. Έτσι κερδίζεις χρόνο μέχρι να ολοκληρωθεί η νέα γέννα και ασφαλίζεις τα πολύτιμα αυγά από τα αδέξια μικρά. Μετά βλέπεις.

Υ. Γ. Τώρα είδα τις υπόλοιπες απαντήσεις!
 
Back
Top